Справа: № 826/27414/15 Головуючий у 1-й інстанції: Кузьменко В.А. Суддя-доповідач: Мєзєнцев Є.І.
Іменем України
19 вересня 2016 року м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі: головуючого - судді Мєзєнцева Є.І., суддів - Файдюка В.В., Чаку Є.В., при секретарі Войтковській Ю.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "АВС-Білд" на постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 14 червня 2016 року у справі за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "АВС-Білд" до Департаменту державної архітектурно-будівельної інспекції у місті Києві Державної архітектурно-будівельної інспекції України про скасування рішення, -
Товариство з обмеженою відповідальністю "АВС-Білд" звернулось до суду з позовом до Департаменту державної архітектурно-будівельної інспекції у місті Києві Державної архітектурно-будівельної інспекції України про скасування рішення відповідача від 30 листопада 2015 року №49.
Постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 14 червня 2016 року в задоволенні адміністративного позову відмовлено повністю.
Позивач, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального і процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи, просить скасувати вказане судове рішення і прийняти нову постанову, якою задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.
Перевіривши повноту встановлення окружним адміністративним судом фактичних обставин справи та правильність застосування ним норм матеріального і процесуального права, колегія суддів дійшла наступного висновку.
Судом першої інстанції встановлено, що 19 жовтня 2015 року за №КВ 083152922004 Департаментом Державної архітектурно-будівельної інспекції у місті Києві зареєстровано декларацію про початок виконання будівельних робіт: "Будівництво зблокованого житлового будинку, господарських будівель та споруд на вулиці Гвардійській, 74 у Голосіївському районі міста Києва", замовником якого є ТОВ "АВС-Білд".
Відповідно до визначених у декларації від 19 жовтня 2015 року за №КВ 083152922004 даних, основними показниками об'єкта будівництва є: підвал, 4 поверхи, мансарда.
Відповідно до рішення Департаменту державної архітектурно-будівельної інспекції у місті Києві Державної архітектурно-будівельної інспекції України від 30 листопада 2015 року №49 "Про скасування реєстрації декларації про початок виконання будівельних робіт" головним інспектором будівельного нагляду відділу нагляду за діяльністю уповноваженого органу з питань архітектури та містобудування Департаменту державної архітектурно-будівельної інспекції у місті Києві на підставі пункту 24 Порядку виконання підготовчих та будівельних робіт, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 квітня 2011 року №466 "Деякі питання виконання підготовчих та будівельних робіт" скасовано реєстрацію декларації про початок виконання будівельних робіт (крім об'єктів інженерно-транспортної інфраструктури): "Будівництво зблокованого житлового будинку, господарських будівель та споруд на вулиці Гвардійській ,74 у Голосіївському районі міста Києва" №КВ 083152922004 від 19 жовтня 2015 року.
Зазначене рішення прийнято за результатами розгляду службової записки головного інспектора будівельного нагляду Голівця Д.П., листа Департаменту містобудування та архітектури виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) від 04 листопада 2015 року №15083/0/12/27-15 та за наслідками проведеної перевірки ТОВ "АВС-Білд" щодо дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності на вулиці Гвардійській, 74 у Голосіївському районі міста Києва, якою встановлено факт невідповідності об'єкта: "Будівництво зблокованого житлового будинку, господарських будівель та споруд на вулиці Гвардійській ,74 у Голосіївському районі міста Києва" вимогам будівельних норм, державних стандартів і правил, містобудівним умовам та обмеженням забудови земельної ділянки. Замовник будівництва - ТОВ "АВС-Білд".
Відповідно до частини першої статті 36 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" право на виконання підготовчих робіт (якщо вони не були виконані раніше згідно з повідомленням або зареєстрованою декларацією про початок виконання підготовчих робіт) і будівельних робіт на об'єктах, що належать до I - III категорій складності, підключення об'єкта будівництва до інженерних мереж та споруд надається замовнику та генеральному підряднику чи підряднику (у разі якщо будівельні роботи виконуються без залучення субпідрядників) після реєстрації декларації про початок виконання будівельних робіт.
Згідно з частиною першою статті 39 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, що належать до I - III категорій складності, та об'єктів, будівництво яких здійснювалося на підставі будівельного паспорта, здійснюється шляхом реєстрації органом державного архітектурно-будівельного контролю на безоплатній основі поданої замовником декларації про готовність об'єкта до експлуатації протягом десяти робочих днів з дня реєстрації заяви.
Частина друга статті 391 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" передбачає, що у разі виявлення інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю факту подання недостовірних даних, наведених у надісланому повідомленні чи зареєстрованій декларації, які є підставою вважати об'єкт самочинним будівництвом, зокрема якщо він збудований або будується на земельній ділянці, що не була відведена для цієї мети, або без відповідного документа, який дає право виконувати будівельні роботи, чи належно затвердженого проекту або будівельного паспорта, реєстрація такого повідомлення або декларації підлягає скасуванню інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Про скасування повідомлення або декларації замовник письмово повідомляється протягом трьох робочих днів з дня скасування.
Таким чином, реєстрація декларації може бути скасована у разі виявлення інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю факту наведення у ній недостовірних даних, які є підставою вважати об'єкт самочинним будівництвом, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Так, згідно з пунктом 22 Порядку виконання підготовчих та будівельних робіт, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 квітня 2011 року №466 (далі - Порядок №466) у разі виявлення органом державного архітектурно-будівельного контролю недостовірних даних (встановлення факту, що на дату реєстрації декларації інформація, яка зазначалася в ній, не відповідала дійсності, та/або виявлення розбіжностей між даними, зазначеними у декларації), наведених у зареєстрованій декларації, які є підставою вважати об'єкт самочинним будівництвом, зокрема, якщо він збудований або будується на земельній ділянці, що не була відведена для цієї мети, або без документа, який дає право виконувати будівельні роботи, чи належно затвердженого проекту або будівельного паспорта, реєстрація такої декларації підлягає скасуванню органом державного архітектурно-будівельного контролю.
Орган державного архітектурно-будівельного контролю скасовує реєстрацію декларації шляхом видачі відповідного розпорядчого акта. Запис про реєстрацію декларації з реєстру виключається Держархбудінспекцією не пізніше наступного робочого дня з дня повідомлення органом державного архітектурно-будівельного контролю про таке скасування.
Постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 2015 №879 "Про внесення змін до Порядку виконання підготовчих та будівельних робіт і визнання такими, що втратили чинність, деяких постанов Кабінету Міністрів України" були внесені зміни до пункту 22 Порядку №466, а саме, було замінено слово "наказу" словами "розпорядчого акта".
Відповідно до пункту 24 Порядку, декларацію може бути скасовано органом державного архітектурно-будівельного контролю, який її зареєстрував у разі: подання замовником заяви про скасування декларації; отримання відомостей про припинення юридичної особи або підприємницької діяльності фізичною особою - підприємцем (замовником), смерті фізичної особи - замовника або визнання її безвісно відсутньою; встановлення під час перевірки порушень вимог містобудівної документації, містобудівних умов та обмежень, невідповідності об'єкта проектній документації на будівництво такого об'єкта та вимогам будівельних норм, державних стандартів і правил, порушень містобудівного законодавства у разі невиконання вимог приписів посадових осіб органів державного архітектурно-будівельного контролю.
Орган державного архітектурно-будівельного контролю скасовує реєстрацію декларації шляхом видачі відповідного розпорядчого акта. Запис про реєстрацію декларації з реєстру виключається Держархбудінспекцією не пізніше наступного робочого дня, з дня повідомлення органом державного архітектурно-будівельного контролю про таке скасування.
Судом встановлено, що відповідачем під час проведення перевірки встановлено факт невідповідності об'єкта: "Будівництво зблокованого житлового будинку, господарських будівель та споруд на вулиці Гвардійській, 74 у Голосіївському районі міста Києва" вимогам будівельних норм, державних стандартів і правил, містобудівним умовам та обмеженням забудови земельної ділянки. Замовник будівництва - ТОВ "АВС-Білд", а саме, зазначені позивачем відомості у спірній декларації від 19 жовтня 2015 року №КВ 083152922004, щодо основних показників об'єкта будівництва - підвалу, 4 поверхів та мансарди є порушенням пункту 3.19* ДБН 360-92** "Містобудування. Планування і забудова міських і сільських поселень", яким встановлено граничну допустиму поверховість об'єкта.
Згідно з частиною першою статті 29 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" основними складовими вихідних даних є: 1) містобудівні умови та обмеження; 2) технічні умови; 3) завдання на проектування.
Відповідно до частини третьої статті 29 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" містобудівні умови та обмеження надаються відповідними спеціально уповноваженими органами містобудування та архітектури на безоплатній основі.
Перелік об'єктів будівництва, для проектування яких містобудівні умови та обмеження не надаються, визначає центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері будівництва, містобудування та архітектури.
За визначенням пункту 1.2 Порядку надання містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки, їх склад та зміст, затвердженого наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 07 липня 2011 року №109, містобудівні умови та обмеження забудови земельної ділянки (далі - містобудівні умови та обмеження) - документ, що містить комплекс планувальних та архітектурних вимог до проектування і будівництва щодо поверховості та щільності забудови земельної ділянки, відступів будинків і споруд від червоних ліній, меж земельної ділянки, її благоустрою та озеленення, інші вимоги до об'єктів будівництва, встановлені законодавством та містобудівною документацією.
Як зазначено відповідачем, згідно містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки, які видані Департаментом містобудування та архітектури виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) від 08 вересня 2015 року №629/15/12-3/009-15 та відповідно до листа від 04 листопада 2015 року №15083/0/12/27-15, відповідачем встановлено, що пунктом 1 містобудівних умов та обмежень, встановлено граничну допустиму поверховість об'єкта згідно з вимогами розділу садибна забудова ДБН 360-92**, пункт 3.19* ДБН 360-92** до 4 поверхів (у тому числі - цоколь, мансарда).
Відповідно до пункту 3.19* ДБН 360-92** "Містобудування. Планування і забудова міських і сільських поселень", район садибної забудови може бути сформований окремими житловими чи блокованими будинками з присадибними (приквартирними) ділянками з господарськими будівлями або без них. Забудова цих районів не повинна перевищувати 4-х поверхів.
Відповідно до додатку "В" ДБН В.2.2-15-2005 "Житлові будинки. Основні положення", при визначенні поверховості надземної частини будинку до кількості поверхів включають усі надземні поверхи (включаючи мансардний), у тому числі технічний і цокольний, якщо верх його перекриття знаходиться вище середньої планувальної позначки землі не менше ніж на 2 м.
Відповідно до статті 376 Цивільного кодексу України будівля, споруда, інше нерухоме майно вважаються самочинним будівництвом, якщо вони збудовані або будуються на земельній ділянці, що не була відведена для цієї мети, або з істотними порушеннями будівельних норм і правил та належно затвердженого проекту.
З огляду на те, що в декларації про початок виконання будівельних робіт від 19 жовтня 2015 року за №КВ 083152922004 позивачем зазначено, що основними показниками об'єкта будівництва є: підвал, 4 поверхи, мансарда, що у свою чергу, є порушенням пункту 3.19* ДБН 360-92** "Містобудування. Планування і забудова міських і сільських поселень", суд першої інстанції дійшов вірного висновку, що проектна документація на спірний об'єкт будівництва розроблена без отримання вихідних даних, а саме: містобудівних умов і обмежень забудови земельної ділянки, та вважає, що позивачем наведено недостовірні дані в декларації про початок виконання будівельних робіт та про готовність об'єкта до експлуатації, які є підставою вважати об'єкт самочинним будівництвом.
Таким чином, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що рішення Департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції у місті Києві Державної архітектурно-будівельної інспекції України від 30 листопада 2015 року №49 "Про скасування реєстрації декларації про початок виконання будівельних робіт" прийнятий на підставі та у межах повноважень, визначених законом.
Доводи апеляційних скарг зазначених вище висновків суду попередньої інстанції не спростовують і не дають підстав для висновку, що судом першої інстанції при розгляді справи неправильно застосовано норми матеріального права, які регулюють спірні правовідносини, чи порушено норми процесуального права.
За правилами ст. 200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись статтями 160, 195, 198, 200, 205, 206, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "АВС-Білд" залишити без задоволення, а постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 14 червня 2016 року - без змін.
Ухвала набирає законної сили в порядку, встановленому статтею 254 КАС України та може бути оскаржена безпосередньо до адміністративного суду касаційної інстанції в порядку і строки, встановлені статтею 212 КАС України.
Головуючий суддя Є.І.Мєзєнцев
суддя В.В.Файдюк
суддя Є.В.Чаку
Головуючий суддя Мєзєнцев Є.І.
Судді: Чаку Є.В.
Файдюк В.В.