15 вересня 2016 р.
справа № 808/1686/16
Суддя Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду Бишевська Н.А.
перевіривши на відповідність вимогам КАС України апеляційну скаргу Управління Державної казначейської служби України у м.Запоріжжя Запорізької області
на постанову Запорізького окружного адміністративного суду від 20 липня 2016 року у справі № 808/1686/16
за позовом Публічного акціонерного товариства " Запорізький завод феросплавів "
до відповідач-1: Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м.Запоріжжі Міжрегіонального головного управління ДФС
відповідач-2: Управління Державної казначейської служби України у м.Запоріжжя Запорізької області
про стягнення пені, нарахованої на суму бюджетної заборгованості, -
Постановою Запорізького окружного адміністративного суду від 20 липня 2016 року адміністративний позов Публічного акціонерного товариства "Запорізький завод феросплавів " задоволено частково.
Не погодившись із вказаним рішенням суду, 10 серпня 2016 року Управлінням Державної казначейської служби України у м.Запоріжжя Запорізької області подано апеляційну скаргу.
Зазначена апеляційна скарга не відповідає вимогам Кодексу адміністративного судочинства України, з огляду на наступне.
Згідно з ч.6 ст.187 КАС України, до апеляційної скарги додається документ про сплату судового збору.
В порушення наведеної норми, матеріали апеляційної скарги не містять доказів сплати судового збору.
Відповідно до ч.2 ст.87 КАС України, розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом. Правові засади справляння судового збору, платників, об'єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору визначає Закон України "Про судовий збір" від 8 липня 2011 року №3674-VI.
У відповідності до ст.4 Закону України "Про судовий збір", судовий збір справляється у відповідному розмірі від мінімальної заробітної плати у місячному розмірі, встановленої законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Станом на 01.01.2016 року розмір мінімальної заробітної плати становить 1 378 грн.
Відповідно до змісту п.3.1 таблиці ставок судового збору ч.2 ст.4 Закону України "Про судовий збір" за подання до адміністративного суду адміністративного позову майнового характеру суб'єктом владних повноважень, юридичною особою сплачується судовий збір в розмірі 1,5 відсотки ціни позову, але не менше 1 розміру мінімальної заробітної плати (1 378 грн.), за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру суб'єктом владних повноважень, юридичною особою або фізичною особою-підприємцем судовий збір сплачується в 1 розмірі мінімальної заробітної плати (1 378 грн.).
Як свідчать матеріали справи, позивачем подано позов про визнання протиправною бездіяльність відповідача 1 щодо неподання відповідачу 2 узагальненої інформації та висновку із зазначення суми податку на додану вартість, що підлягала відшкодуванню з бюджету на користь позивача по декларації з податку на додану вартість за січень 2016 року в розмірі 31 721 930,00 грн. та стягнення з Державного бюджету України в особі відповідача 2 на користь позивача пені, нарахованої на суму бюджетної заборгованості з податку на додану вартість по декларації з ПДВ за січень 2016 року, в розмірі 482 868,61 грн., що є вимогами майнового та немайнового характеру.
Виходячи з розміру заявлених вимог - 482 868,61 грн., ставка судового збору при поданні до адміністративного суду позовної заяви майнового характеру має становити 1,5 відсотки розміру майнових вимог, але не менше 1 розміру мінімальної заробітної плати, тобто 7243,03 грн. (482 868,61 * 1,5% = 7 243,03), а також враховуючи вимогу немайнового характеру судовий збір сплачується в 1 розмірі мінімальної заробітної плати, 1 378 грн. (7243,03 + 1378 = 8 621,03).
У відповідності до підпункту 2 пункту 3 частини другої статті 4 Закону України "Про судовий збір", ставки судового збору встановлюються у таких розмірах: за подання апеляційної скарги на рішення суду, заяви про приєднання до апеляційної скарги на рішення суду - 110 відсотків ставки, що підлягала сплаті при поданні позовної заяви.
З урахування того, що ставка, яка підлягала сплаті при поданні позовної заяви, дорівнює 8 621,03 грн., відповідно ставка за подання апеляційної скарги на постанову суду становить 9 483,14 грн. (8621,03*110% = 9 483,14 грн.).
Заявником апеляційної скарги не надано доказів сплати судового збору в належному розмірі.
Скаржником подано клопотання про звільнення від сплати судового збору, інших клопотань передбачених ст.88 Кодексу адміністративного судочинства України скаржником не заявлено.
Посилання скаржника на ст. 88 КАС України, в частині звільнення від сплати судового збору, суд вважає недоречним, оскільки даною нормою передбачено право суду зменшувати розмір належних до сплати судових витрат чи звільняти від їх оплати повністю або частково, враховуючи майновий стан сторони, проте відсутність відокремленого виду видатків у кошторисі державної установи не є доказом скрутного матеріального становища установи.
Правові засади справляння судового збору, платники, об'єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору визначено Законом України “Про судовий збір”, який прийнято Верховною Радою України.
Отже, саме державою, яка є відповідальною за діяльність її органів (суб'єктів владних повноважень) законодавчо визначено випадки, коли названі особи звільняються від сплати судового збору.
У відповідності до названого Закону відповідач у даному випадку повинен сплачувати судовий збір. Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України діяльність державних органів повинна відповідати нормам Конституції та законам України, що виключає можливість вирішення судом питань щодо звільнення органів держави від сплати судового збору. В той же час, суд апеляційної інстанції звертає увагу, що приписами ст.88 КАС України передбачено не лише звільнення від сплати судового збору. Дана норма надає заявнику інші процесуальні можливості реалізувати своє право на звернення до суду, з врахуванням сплати судового збору в момент подання відповідної заяви або скарги, а саме: відстрочення або розстрочення сплати судового збору.
Згідно з ч.3 ст.189 КАС України, до апеляційної скарги, яка не оформлена відповідно до вимог, встановлених статтею 187 цього Кодексу, застосовуються правила статті 108 цього Кодексу.
За таких обставин вважаю, що апеляційна скарга не відповідає вимогам ст. 187 КАС України, оскільки до апеляційної скарги не додано документу на підтвердження сплати судового збору в належному розмірі.
Таким чином, з урахуванням, що заявник апеляційної скарги не вичерпав можливості застосування ст.88 КАС України, яка передбачає крім звільнення від сплати судового збору також відстрочення чи розстрочення його сплати, суд керуючись ч.3 ст.189 КАС України, вважає за необхідне апеляційну скаргу залишити без руху та надати особі, яка звернулась з апеляційною скаргою строк для усунення недоліків апеляційної скарги.
Керуючись ст. ст. 108, 187, 189 КАС України, -
Апеляційну скаргу Управління Державної казначейської служби України у м.Запоріжжя Запорізької області на постанову Запорізького окружного адміністративного суду від 20 липня 2016 року у справі №808/1686/16 - залишити без руху.
Скаржнику протягом тридцяти днів з моменту отримання ухвали про залишення апеляційної скарги без руху надати до суду:
- належним чином оформлений документ про сплату судового збору в належному розмірі.
Реквізити для сплати судового збору
Отримувач коштів УДКСУ у Бабушкінському районі м.Дніпропетровськ Дніпропетровської області
Код отримувача (код за ЄДРПОУ) 37989274
Банк отримувача ГУ ДКСУ у Дніпропетровській області м. Дніпропетровськ
Код банку отримувача (МФО) 805012
Рахунок отримувача 31217206781004
Код класифікації доходів бюджету 22030101
Призначення платежу *;101;__________
(код клієнта за ЄДРПОУ для юридичних осіб (доповнюється зліва нулями до восьми цифр, якщо значущих цифр менше 8).
Копію даної ухвали направити особі, що звернулась з апеляційною скаргою.
Ухвала набирає чинності відповідно до ст. 254 КАС України та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом 20 днів шляхом подання касаційної скарги.
Суддя Н.А. Бишевська