про залишення клопотання без руху
15 вересня 2016 рокум. Ужгород№ 807/1312/16
Суддя Закарпатського окружного адміністративного суду Луцович М.М., розглянувши клопотання про забезпечення адміністративного позову в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Закарпатській області, Атестаційної комісії №9 Головного управління Національної поліції в Закарпатській області про визнання протиправними та скасування рішень,-
12 вересня 2016 року, позивач - ОСОБА_1 звернувся до Закарпатського окружного адміністративного з адміністративним позовом до Головного управління Національної поліції в Закарпатській області, Атестаційної комісії №9 Головного управління Національної поліції в Закарпатській області про визнання протиправними та скасування рішень.
15 вересня 2016 року до суду надійшло клопотання про забезпечення позову шляхом зупинення дії рішення (висновку) Атестаційної комісії №9 Головного управління Національної поліції в Закарпатській області від 05 вересня 2016 року складеного відносно ОСОБА_1 до набрання законної сили рішення в даній справі.
Розглянувши клопотання позивача про забезпечення адміністративного позову, суд прийшов до висновку про залишення такої без руху, виходячи з наступного.
Частиною сьомої статті 9 КАС України передбачено, що, у разі відсутності закону, що регулює відповідні правовідносини, суд застосовує закон, що регулює подібні правовідносини (аналогія закону), а за відсутності такого закону суд виходить із конституційних принципів і загальних засад права (аналогія права).
На переконання судді, заява про повернення судового збору подана без додержання вимог, встановлених статтею 106 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), та містить такі недоліки.
Частина 3 ст. 106 Кодексу адміністративного судочинства України встановлює, що до позовної заяви додається також документ про сплату судового збору, крім випадків, коли його не належить сплачувати.
Так, положеннями частини другої статті 4 Закону України «Про судовий збір» передбачено, що за подання заяви про забезпечення позову судовий збір сплачується в розмірі 0,3 розміру мінімальної заробітної плати.
Відповідно до статті 8 Закону України «Про Державний бюджет України на 2016 рік», розмір мінімальної заробітної плати становить з 01.01.2016 року 1378 грн.
Крім того, постановою Пленуму ВАСУ від 23.01.2015 року №2 «Про практику застосування адміністративними судами положень Закону України від 8 липня 2011 року № 3674-VI «Про судовий збір» доведено до відома суддів апеляційних, окружних адміністративних судів та місцевих загальних судів Довідку про результати вивчення та узагальнення практики застосування адміністративними судами положень Закону України «Про судовий збір».
Так, у довідці зазначено, що позивачі, які звільняються від сплати судового збору за подання позовних заяв, наділені такою пільгою лише щодо звернення до суду з позовними заявами. За подання до суду інших документів, що є об'єктами справляння судового збору, вони сплачують судовий збір на загальних підставах.
До поданого клопотання приєднано квитанцію від 15.09.2016 року за №0411520112 про сплату судового збору у розмірі 275,60 грн., тобто в меншому розмірі ніж передбачено Законом України «Про судовий збір».
А відтак, є необхідним надати докази сплати судового збору у встановленому порядку та розмірі.
Для сплати судового збору для звернення до Закарпатського окружного адміністративного суду встановлені наступні реквізити: отримувач коштів - УК у м. Ужгороді, 22030101; код отримувача (код за ЄДРПОУ) - 38015610; банк отримувача - ГУ ДКСУ у Закарпатській області; код банку отримувача (МФО) - 812016; рахунок отримувача - 31210206784002; код класифікації доходів бюджету 22030101; призначення платежу *; 101; _____(код клієнта за ЄДРПОУ для юридичних осіб (доповнюється зліва нулями до восьми цифр, якщо значущих цифр менше 8), реєстраційний номер облікової картки платника податків - фізичної особи (завжди має 10 цифр) або серія та номер паспорта громадянина України, в разі якщо платник через свої релігійні переконання відмовився від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомив про це відповідний орган Міністерства доходів і зборів України і має відповідну відмітку у паспорті); Судовий збір, за позовом ____(ПІБ чи назва установи, організації позивача), Закарпатський окружний адміністративний суд (назва суду, де розглядається справа).
За правилами, визначеними частиною першою статті 108 КАС України, суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтею 106 цього Кодексу, постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху, у якій зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб їх усунення і встановлюється строк, достатній для усунення недоліків.
Таким чином, оскільки заява про забезпечення позову не відповідає вимогам, встановленим ст. 106 КАС України, таку слід залишити без руху, надавши позивачу строк, достатній для усунення недоліків, а саме: надати оригінал квитанції про сплату судового збору за подання клопотання про забезпечення позову у розмірі 137,80 грн.
Керуючись ст.ст. 165,185 КАС України суд, -
1. Клопотання ОСОБА_1 про забезпечення позову залишити без руху.
2. Надати ОСОБА_1 строк до 23 вересня 2016 року для усунення вищезазначених недоліків.
3. Дану ухвалу направити позивачу.
Ухвала суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 254 КАС України.
Відповідно до ст. 186 КАС України, апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається протягом п'яти днів з дня проголошення ухвали. У разі якщо ухвалу було постановлено в письмовому провадженні або згідно з частиною третьою статті 160 цього Кодексу, або без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя ОСОБА_2