Постанова від 13.09.2016 по справі 807/369/16

ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 вересня 2016 рокум. Ужгород№ 807/369/16

Закарпатський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Скраль Т.В.

при секретарі Стенавська А.М.,

за участю:

позивача: Керівник Мукачівської місцевої прокуратури в інтересах держави в особі управління освіти виконавчого комітету Мукачівської міської ради - представник Медвідь О.О. ,

відповідача 1: Мукачівського міськрайонного управління юстиції Головного територіального управління юстиції у Закарпатській області - представник не з"явився відповідача 2: Виконавчий комітет Мукачівської міської ради - представник Гарапко В.М.,

третьої особи: Мукачівський центр туризму, краєзнавства, екскурсій і спорту учнівської молоді Мукачівської Міської ради Закарпатської області - представник Шкріба В.М.

третьої особи: Мукачівської станції юних техніків Мукачівської міської ради Закарпатської області - представник Годьмаш В.П. ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовною заявою Керівника Мукачівської місцевої прокуратури в інтересах держави в особі управління освіти виконавчого комітету Мукачівської міської ради до Мукачівського міськрайонне управління юстиції Головного територіального управління юстиції у Закарпатській області, Виконавчого комітету Мукачівської міської ради про скасування реєстраційних дій, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач - Керівник Мукачівської місцевої прокуратури в інтересах держави в особі управління освіти виконавчого комітету Мукачівської міської ради звернувся до Закарпатського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Мукачівського міськрайонного управління юстиції Головного територіального управління юстиції у Закарпатській області(далі- відповідач 1) , Виконавчого комітета Мукачівської міської ради (далі - відповідач 2), за участю третіх осіб Мукачівського центру туризму, краєзнавства, екскурсій і спорту учнівської молоді Мукачівської Міської ради Закарпатської області, Мукачівської станції юних техніків Мукачівської міської ради Закарпатської області, якою згідно уточнених позовних вимог, просить суд:

1. Зобов'язати державного реєстратора виконавчого комітету Мукачівської міської ради внести запис в Єдиний державний реєстр юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань про скасування реєстрації дій, пов'язаних з внесенням реєстраційних дій про припинення Мукачівської станції юних техніків Мукачівської міської ради Закарпатської області та Мукачівського центру туризму, краєзнавства, екскурсій і спорту учнівської молоді Мукачівської міської ради Закарпатської області.

2. Зобов'язати державного реєстратора виконавчого комітету Мукачівської міської ради внести запис в Єдиний державний реєстр юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань про скасування державної реєстрації ліквідації Мукачівської станції юних техніків Мукачівської міської ради Закарпатської області та Мукачівського центру туризму, краєзнавства, екскурсій і спорту учнівської молоді Мукачівської міської ради Закарпатської області.

Ухвалою від 13 вересня 2016 року закрито провадження в частині позовних вимог.

В судовому засіданні позивач підтримав позов та просив задовольнити позовні вимоги з підстав, наведених у позовній заяві. Зокрема позовні вимоги мотивовані тим, що для внесення відповідних змін до Державного реєстру про відновлення роботи Мукачівської станції юних техніків Мукачівської міської ради Закарпатської області та Мукачівського центру туризму, краєзнавства, екскурсій і спорту учнівської молоді Мукачівської міської ради Закарпатської області необхідним є скасування реєстрації дій, пов'язаних з внесенням інформації про припинення Мукачівської станції юних техніків Мукачівської міської ради Закарпатської області, а також скасування державної реєстрації ліквідації Мукачівської станції юних техніків Мукачівської міської ради Закарпатської області та Мукачівського центру туризму, краєзнавства, екскурсій і спорту учнівської молоді Мукачівської міської ради Закарпатської області. Оскільки постановою Мукачівського міськрайонного суду від 29.07.2015 року визнано незаконними та скасовано рішення, якими вирішено ліквідувати Станцію юних техніків та Центр туризму, краєзнавства та екскурсій.

Представник відповідача -1 в судове засідання не з'явився.

Представник відповідача-2 в судовому засіданні не заперечував проти позову.

Представники третіх осіб в судовому засіданні підтримали позовні вимоги та просили їх задовольнити.

Розглянувши подані сторонами документи та матеріали справи, заслухавши пояснення сторін , всебічно та повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку про те, що позовна заява підлягає до задоволення частково з наступних підстав.

Судом встановлено, що постановою Мукачівського міськрайонного суду від 9 липня 2015 року у справі №2а/303/154/15 задоволено позов ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, Громадської організації "Народна рада Мукачівщини" до Мукачівської міської ради, третя особа- прокуратура міста Мукачево, а саме:

- визнано незаконними та скасовано рішення Мукачівської міської ради 70 позачергової сесії 6-го скликання №1310 від 15 січня 2015 року "Про внесення змін у структуру, штат та чисельність виконавчих органів Мукачівської міської ради комунальних установ та організацій" ліквідовано з 01 червня 2015 року Станції юних техніків та Центру туризму, краєзнавства та екскурсій" та рішенням Мукачівської міської ради 74 позачергової сесії 6-го скликання №1382 від 26 березня 2015 року, яким внесено зміни до рішення Мукачівської міської ради 70 позачергової сесії 6-го скликання №1310 від 15 січня 2015 року «Про внесення змін у структуру, штат та чисельність виконавчих органів Мукачівської міської ради комунальних установ та організацій», де: абзаци 5,6 викладено в наступній редакції «- з 01 червня 2015 року Мукачівську станцію юних техніків Мукачівської міської ради Закарпатської області; з 01 червня 2015 року Мукачівський центр туризму, краєзнавства, екскурсій і спорту учнівської молоді Мукачівської міської ради Закарпатської області» на підставі яких припинено як юридичні особи Мукачівську станцію юних техніків Мукачівської міської ради Закарпатської області та Мукачівський центр туризму, краєзнавства, екскурсій і спорту учнівської молоді Мукачівської міської ради Закарпатської області.

Ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 03.11.2015 року вказану постанову залишено без змін. Постанова набрала законної сили.

Відповідно до ч. 2 ст. 14 КАС України постанови та ухвали суду в адміністративних справах, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання на всій території України.

Відповідно до частини першої статті 25 Закону державна реєстрація та інші реєстраційні дії проводяться на підставі:

1) документів, що подаються заявником для державної реєстрації;

2) судових рішень, що набрали законної сили та тягнуть за собою зміну відомостей в Єдиному державному реєстрі або заборону (скасування заборони) вчинення реєстраційних дій, а також надійшли в електронній формі від суду або державної виконавчої служби відповідно до Закону України "Про виконавче провадження";

3) рішень, прийнятих за результатами оскарження в адміністративному порядку відповідно до статті 34 цього Закону.

Відповідно до пункту 4 частини першої статті 1 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань" (далі - Закон про реєстрацію), державна реєстрація юридичних осіб, громадських формувань, що не мають статусу юридичної особи, та фізичних осіб - підприємців (далі - державна реєстрація) - це офіційне визнання шляхом засвідчення державою факту створення або припинення юридичної особи, громадського формування, що не має статусу юридичної особи, засвідчення факту наявності відповідного статусу громадського об'єднання, професійної спілки, її організації або об'єднання, політичної партії, організації роботодавців, об'єднань організацій роботодавців та їхньої символіки, засвідчення факту набуття або позбавлення статусу підприємця фізичною особою, зміни відомостей, що містяться в Єдиному державному реєстрі, про юридичну особу та фізичну особу - підприємця, а також проведення інших реєстраційних дій, передбачених цим Законом.

Однак, в процесі вивчення стану дотримання на території міста вимог законодавства про освіту, забезпечення прав дітей у вказаній сфері Мукачівською місцевою прокуратурою виявлено, що неправомірно залишаються припиненими як юридичні особи два позашкільні навчальні заклади міста - Мукачівський центр туризму, краєзнавства, екскурсій і спорту учнівської молоді Мукачівської міської ради Закарпатської області та Мукачівська станція юних техніків Мукачівської міської ради Закарпатської області.

Даний факт підтверджується відомостями у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.

10 лютого 2016 року Мукачівською місцевою прокуратурою на адресу реєстраційної служби Мукачівського міськрайонного управління юстиції Закарпатської області скеровано постанову Мукачівського міськрайонного суду від 29.07.2015 року для здійснення реєстраційних дій щодо відновлення роботи Мукачівської станції юних техніків Мукачівської міської ради Закарпатської області та Мукачівського центру туризму, краєзнавства, екскурсій і спорту учнівської молоді Мукачівської міської ради Закарпатської області.

Проте, як вбачається, з листа начальника відділу державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Мукачівського міськрайоного управління юстиції Закарпатській області та ухвали Мукачівського міськрайонного суду від 02.03.2016 року, з вимогою щодо зобов'язання скасування відповідних реєстраційних дій пов'язаних з внесенням реєстраційних дій про припинення юридичних осіб та державної реєстрації ліквідації юридичних осіб, позивачі у справі №303/3290/15-а, провадження №2а/303/154/15, до суду не зверталися.

У зв'язку з вищенаведеним виникла необхідність звернення керівника прокуратури до суду в інтересах держави в особі управління освіти виконавчого комітету Мукачівської міської ради про зобов'язання внести запис в Єдиний державний реєстр юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань про скасування реєстраційних дій, пов'язаних з припиненням Мукачівської станції юних техніків Мукачівської міської ради Закарпатської області та Мукачівського центру туризму, краєзнавства, екскурсій і спорту учнівської молоді Мукачівської міської ради Закарпатської області.

У відповідності до абзаців 1 та 2 ч. 3 ст. 23 Закону України від 14 жовтня 2014 року №1697-VII "Про прокуратуру" прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб'єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу.

Згідно абз.3 ч. 2 ст. 60 Кодексу адміністративного судочинства України прокурор, який звертається до адміністративного суду з метою представництва інтересів громадянина або держави в адміністративному суді (незалежно від форми, в якій здійснюється представництво), повинен обґрунтувати наявність підстав для здійснення такого представництва, передбачених частинами другою або третьою статті 23 Закону України "Про прокуратуру". Невиконання прокурором вимог щодо надання адміністративному суду обґрунтування наявності підстав для здійснення представництва інтересів громадянина або держави в адміністративному суді має наслідком застосування положень, передбачених статтею 108 цього Кодексу.

Суд дійшов до висновку про наявність достатніх підстав для представництва в суді прокурором інтересів держави в особі управління освіти виконавчого комітету Мукачівської міської ради.

Відповідно до прикінцевих та перехідних положень Закону України від 26 листопада 2015 року N 835-VIII "Про внесення змін до Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" та деяких інших законодавчих актів України щодо децентралізації повноважень з державної реєстрації юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань" територіальні органи, утворені Міністерством юстиції України в установленому законодавством порядку, припиняють надання послуг у сфері державної реєстрації на території відповідних адміністративно-територіальних одиниць за рішенням Кабінету Міністрів України, прийнятим у разі забезпечення виконавчими органами міських рад міст обласного та/або республіканського Автономної Республіки Крим значення, Київською, Севастопольською міськими, районними, районними у містах Києві та Севастополі державними адміністраціями реалізації повноважень у сфері державної реєстрації, але не пізніше 30 квітня 2016 року.

Відповідно до розпорядження Кабінету Міністрів України від 20 квітня 2016 р. N 304-р припинено надання адміністративних послуг з державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців Мукачівським міськрайонним управлінням юстиції Закарпатської області.

Виходячи з наведеного, ухвалою від 13 вересня 2016 року закрито провадження в частині позовних вимог, що стосуються Мукачівського міськрайонного управління юстиції.

Відповідно до п.5 ч.1 ст.1,ч.2 ст.6 Закону державний реєстратор - особа, яка перебуває у трудових відносинах з суб'єктом державної реєстрації, та проводить реєстраційну дію за відсутності підстав для зупинення розгляду документів та відмови у державній реєстрації шляхом внесення відповідних записів до Єдиного державного реєстру.

Суб'єктами державної реєстрації відповідно до п.14 ч.1 ст.1 Закону, серед іншого, є виконавчі органи сільських, селищних та міських рад, Київська та Севастопольська міські, районні, районні у містах Києві та Севастополі державні адміністрації, нотаріуси, акредитовані суб'єкти - у разі державної реєстрації інших юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців.

Виконавчі органи сільських, селищних та міських рад (крім міст обласного та/або республіканського Автономної Республіки Крим значення) набувають повноважень з державної реєстрації інших юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців відповідно до цього Закону у разі прийняття відповідною радою такого рішення.

Неможливість відновлення роботи Мукачівської станції юних техніків Мукачівської міської ради Закарпатської області та Мукачівського центру туризму, краєзнавства, екскурсій і спорту учнівської молоді Мукачівської міської ради Закарпатської області випливає також з листа виконавчого комітету Мукачівської міської ради, структурним підрозділом якого є управління освіти, в якому зазначається зокрема, що забезпечення виконання постанови Мукачівського міськрайонного суду від 29.07.2015 року та ухвали Львівського апеляційного адміністративного суду від 03.11.2015 року щодо відновлення роботи позашкільних закладів освіти міста є неможливим, оскільки предметом спору по судових справах було визнання протиправними та скасування рішень суб'єкта владних повноважень, а не зобов'язання вчинити певні дії.

Відповідно до вимог ч.ч. 2 та 3 ст. 11 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, і не може виходити за межі позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог тільки в разі, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вони просять. Кожна особа, яка звернулася за судовим захистом, розпоряджається своїми вимогами на свій розсуд, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Таким правом користуються й особи, в інтересах яких подано адміністративний позов, за винятком тих, які не мають адміністративної процесуальної дієздатності.

Статтею 2 КАС України визначено, що завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляд) адміністративних справ.

Згідно з вимогами статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Згідно з статтею 86 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Виходячи із заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та доказів, зібраних у справі, суд дійшов висновку, що належним способом захисту прав, свобод та інтересів сторін та третіх осіб, про захист яких вони просять є скасування реєстраційних дій, що пов'язані з внесенням до Єдиного державного реєстру запису про припинення Мукачівської станції юних техніків Мукачівської міської ради Закарпатської області та Мукачівського центру туризму, краєзнавства, екскурсій і спорту учнівської молоді Мукачівської міської ради Закарпатської області. В іншій частині позовних вимог слід відмовити виходячи з наступного. Згідно уточнених позовних вимог, позивач просить: 1.Зобов'язати державного реєстратора виконавчого комітету Мукачівської міської ради внести запис в Єдиний державний реєстр юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань про скасування реєстрації дій, пов'язаних з внесенням реєстраційних дій про припинення Мукачівської станції юних техніків Мукачівської міської ради Закарпатської області та Мукачівського центру туризму, краєзнавства, екскурсій і спорту учнівської молоді Мукачівської міської ради Закарпатської області. 2.Зобов'язати державного реєстратора виконавчого комітету Мукачівської міської ради внести запис в Єдиний державний реєстр юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань про скасування державної реєстрації ліквідації Мукачівської станції юних техніків Мукачівської міської ради Закарпатської області та Мукачівського центру туризму, краєзнавства, екскурсій і спорту учнівської молоді Мукачівської міської ради Закарпатської області. Що стосується вимоги №2, як встановлено судом згідно витягу в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань такий не міститься запису про ліквідацію відповідних юридичних осіб, а тому не є необхідним скасування такого запису, при цьому, достатнім способом захисту є скасування реєстраційної дії щодо припинення зазначених юридичних осіб.

Слід зазначити, що зобов'язуючи державного реєстратора вчинити певні дії, суд перебирає на себе повноваження органу, який наділений такими функціями за законом, а тому в цій частині позовних вимог слід відмовити.

Виходячи з наведених норм права, та встановлених по справі дійсних обставин, суд прийшов до висновку про те, що адміністративний позов підлягає частковому задоволенню в частині скасування реєстраційної дії, що пов'язана з внесенням до Єдиного державного реєстру запису про припинення Мукачівської станції юних техніків Мукачівської міської ради Закарпатської області та Мукачівського центру туризму, краєзнавства, екскурсій і спорту учнівської молоді Мукачівської міської ради Закарпатської області.

Керуючись статтями 11, 70, 71, 86, 94, 128, 160-163 КАС України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

1. Уточнений позов Керівника Мукачівської місцевої прокуратури в інтересах держави в особі управління освіти виконавчого комітету Мукачівської міської ради до Виконавчого комітету Мукачівської міської ради про скасування реєстраційних дій - задоволити частково.

2. Скасувати реєстраційні дії, що пов'язані з внесенням до Єдиного державного реєстру запису про припинення Мукачівської станції юних техніків Мукачівської міської ради Закарпатської області та Мукачівського центру туризму, краєзнавства, екскурсій і спорту учнівської молоді Мукачівської міської ради Закарпатської області.

3. В решті позовних вимог - відмовити.

Постанова суду може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Закарпатський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а у разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Постанова набирає законної сили в порядку, встановленому ст. 254 КАС України.

СуддяТ.В. Скраль