Постанова від 14.09.2016 по справі 161/10440/16-а

Справа № 161/10440/16-а

Провадження № 2-а/161/575/16

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 вересня 2016 року Луцький міськрайонний суд Волинської області

в складі : головуючого - судді Гриня О.М.,

при секретарі Пилипюк Л.М.,

розглянувши у відритому судовому засіданні в місті Луцьку справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Луцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання провести перерахунок та виплату пенсії державного службовця,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулася в суд з адміністративним позовом до Луцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання провести перерахунок та виплату пенсії державного службовця.

Зазначає, що з 27.09.2011 року їй призначено пенсію за віком відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу». 26.07.2016 року вона звернулась із заявою про проведення перерахунку та виплату пенсії до Луцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області на підставі довідки виданої Управлінням Державної казначейської служби у місті Луцьку від 25.07.2016 року № 04-59/1329 про заробітну плату, що подається для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до ЗУ «Про державну службу». Однак, в проведенні перерахунку рішенням Луцького об'єднаного управління Пенсійного фонду № 57 від 28.07.2016 року їй було відмовлено.

Просить суд, визнати дії відповідача неправомірними та зобов'язати Луцьке об'єднане управління пенсійного фонду України Волинської області провести перерахунок та виплату пенсії в розмірі 90 % суми заробітної плати, згідно довідки виданої управлінням Державної казначейської служби у місті Луцьку від 25.07.2016 року № 04-59/1329.

В судове засідання позивач не з'явилася, подала до суду письмову заяву про розгляд справи без її участі за наявними матеріалами справи. Просила суд позов задовольнити.

Представник відповідача в судове засідання не з'явилась, проте подала суду письмові заперечення та заяву про розгляд справи без її участі за наявними матеріалами справи.

Суд вважає за можливе розглядати справу у відсутності позивача та представника відповідача по наявних матеріалах справи, що відповідає вимогам ч. 6 ст. 128 КАС України.

Дослідивши та оцінивши представлені по справі докази в їх сукупності, суд прийшов до висновку, що позов підлягає до задоволення з наступних підстав.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 працювала на посаді заступника начальника управління Державної казначейської служби. 27.09.2011 року їй призначено пенсію по віку відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» в розмірі 90% заробітної плати.

26.07.2016 року позивач звернулась із заявою про проведення перерахунку та виплату пенсії до Луцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області на підставі довідки виданої Управлінням Державної казначейської служби у місті Луцьку від 25.07.2016 року № 04-59/1329 про заробітну плату, що подається для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до ЗУ «Про державну службу» (а.с. 18).

Однак, в проведенні перерахунку рішенням Луцького об'єднаного управління Пенсійного фонду № 57 від 28.07.2016 року їй було відмовлено (а.с. 16-17).

Відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановлено ст. 26 Закону України «Загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першої ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорії посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку.

Відповідно до ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» (в редакції на час звернення позивача із заявою про перерахунок пенсії) умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України. Порядок обчислення заробітної плати для перерахунку пенсії державного службовця встановлений Постановою Кабінету Міністрів України «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» № 865 від 31.05.2000 року.

Згідно п. 4 Постанови Кабінету Міністрів України № 865 від 31.05.2000 у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України після набрання чинності Законом України від 16 січня 2003 р. № 432-IV «Про внесення змін до Закону України «Про державну службу» заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України «Про державну службу», визначаються у такому порядку: 1) пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з якої призначено пенсію, - на підставі поданої довідки про одержану заробітну плату на момент перерахунку; 2) іншим пенсіонерам на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок. При цьому, посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та рангом на момент призначення (перерахунку) пенсії.

Відповідно п. 5 Постанови Кабінету Міністрів України № 865 від 31.05.2000 року (в редакції на час звернення позивача за перерахунком) перерахунок пенсії провадиться з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи.

Враховуючи вищезазначене, суд вважає, що позивач має право на перерахунок пенсії в зв'язку з підвищенням розміру заробітної плати працюючим державним службовцям. При цьому розмір пенсії позивачу обчислюється відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» та Постанови Кабінету Міністрів України № 865 від 31.05.2000 в редакції, яка була чинною на час набрання чинності.

Крім цього суд звертає увагу відповідача на те, що зміни, які відбулися в ст. 37 Закону № 3723-XII, стосуються тільки тих пенсій, які будуть призначаються після набрання чинності змін до закону, і ніяким чином не підлягає перегляду розмір відсотків, що були обчислені при призначенні пенсії.

Статтею 22 Конституції України визначено, що права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод..

Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з п.п. 1, 2 ч. 3 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою повноваження надано.

Крім того, відповідно до ч. 1 ст. 9 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно частини 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача,якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Стаття 46 Конституції України встановлює, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

З врахуванням викладено, суд дійшов висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 слід задовольнити, визнати протиправними дії Луцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області щодо відмови в перерахунку пенсії та зобов'язати Луцьке об'єднане управління Пенсійного фонду України Волинської області здійснити перерахунок призначеної пенсії, в зв'язку з підвищенням посадових окладів керівних працівників, спеціалістів і службовців, відповідно до довідки, виданої Управлінням Державної казначейської служби у місті Луцьку від 25.07.2016 року № 04-59/1329.

На підставі викладеного, керуючись ч.1 ст. 8, ч.3 ст. 22, ч.1 ст. 58 Конституції України, ст. 37-1 Закону України «Про державну службу», ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», постановою Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсій», та керуючись ст.ст. 8,9, 17-19, 71, 79, 159, 161-162, 183-2 КАС України, суд,

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити.

Визнати протиправною відмову управління Пенсійного фонду України у місті Луцьку у проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1 згідно ст. 37 Закону України «Про державну службу», у зв'язку з підвищенням заробітної плати державним службовцям.

Зобов'язати Луцьке об'єднане управління Пенсійного фонду України Волинської області провести ОСОБА_1 з 01 серпня 2016 року перерахунок та виплату пенсії державного службовця, призначеної в розмірі 90 відсотків від суми заробітної плати у зв'язку з підвищенням розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, відповідно до довідки, виданої Управлінням Державної казначейської служби у місті Луцьку від 25.07.2016 року № 04-59/1329.

Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня її проголошення.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Суддя Луцького міськрайонного суду Гринь О.М.