Рішення від 14.09.2016 по справі 910/10225/16

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 284-18-98, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14.09.2016Справа №910/10225/16

За позовом Публічного акціонерного товариства «УКРТРАНСГАЗ»

до Публічного акціонерного товариства «Національна акціонерна компанія

«Нафтогаз України»

про стягнення 924 831 801, 05 грн.

Суддя Літвінова М.Є.

Представники сторін:

від позивача: Галкін В.Ю. за довіреністю № 2-84 від 23.03.2016 р.;

Гноєвий В.В. за довіреністю № 2-234 від 11.07.2016 р.;

від відповідача: Куницький В.В. за довіреністю № 14-129 від 13.05.2014 р.;

Федорова Т.В. за довіреністю № 14-101 від 07.09.2015 р;

від ПАТ "Кременчукгаз": Сенектутов Д.М. за довіреністю № 19/3005 від 02.09.2016 р.;

від ПАТ "Київоблгаз"; Богдан С.В. за довіреністю № 1-8 від 14.01.2016 р.

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

Публічне акціонерне товариство «УКРТРАНСГАЗ» (далі - позивач) звернулось до господарського суду міста Києва з позовом до Публічного акціонерного товариства «Національна акціонерна компанія «Нафтогаз України» (далі - відповідач) про стягнення заборгованості за надані в січні, лютому, березні та квітні 2016 р. послуги з балансування обсягів природного газу в розмірі 868 828 764, 84 грн.

В обґрунтування заявлених вимог позивач зазначає, що на підставі укладеного з відповідачем Договору транспортування природного газу № 1602000329 від 12.02.2016 р., позивачем були надані послуги з балансування обсягів природного газу в січні, лютому, березні та квітні 2016 року, які відповідачем сплачені не були. Враховуючи зазначене, позивач вирішив звернутися до суду з даним позовом за захистом своїх прав та законних інтересів.

Ухвалою господарського суду міста Києва від 06.06.2016 р. порушено провадження у справі № 910/10225/16, її розгляд призначено на 22.06.2016 р.

21.06.2016 р. через відділ діловодства господарського суду міста Києва представником відповідача подані додаткові документи для долучення до матеріалів справи, клопотання № 14/2-920 від 21.06.2016 р. про здійснення фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу та витребування у позивача в порядку статті 38 Господарського процесуального кодексу України належних доказів (актів приймання-передачі природного газу, складених відповідно до п.п. 4 п. 5 гл. 2 р. ІІІ Кодексу газотранспортної системи) на підтвердження обсягів природного газу, зазначених в позовній заяві, як таких, що відібрані з газотранспортної системи в січні, лютому, березні, квітні 2016 року (в січні 2016 року - 4 289 016, 895 тис. куб.м., в лютому 2016 року - 3 425 931, 972 тис. куб.м., в березні 2016 р. - 2 638 928, 219 тис. куб.м., в квітні 2016 р. - 1 140 018, 933 тис. куб.м.; Звітів про надані послуги з транспортування, які відповідно до п. 3 глави 7 розділу ХІV Кодексу газотранспортної системи є підставою для проведення розрахунку послуг з балансування; передбачений п. 9.4. Договору розрахунок вартості послуг балансування з деталізацією (у розрізі споживачів) у вигляді додатку до рахунку-фактури.

Ухвалою господарського суду міста Києва від 22.06.2016 р. в порядку статті 38 Господарського процесуального кодексу України витребувано у позивача належні докази на підтвердження обсягів природного газу, зазначених в позовній заяві, як таких, що відібрані з газотранспортної системи в січні, лютому, березні, квітні 2016 року (в січні 2016 року - 4 289 016,895 тис. куб.м., в лютому 2016 року - 3 425 931, 972 тис. куб.м., в березні 2016 року - 2 638 928,219 тис. куб.м., в квітні 2016 року - 1 140 018,933 тис. куб.м.); звіти про надані послуги з транспортування, які відповідно до п. 3 глави 4 розділу XIV Кодексу газотранспортної системи, затвердженого постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 30.09.2015 № 2493, є підставою для проведення розрахунку послуг з балансування;передбачений п. 9.4 Договору транспортування розрахунок вартості послуг балансування з деталізацією (у розрізі споживачів) у вигляді додатку до рахунку фактури; на підставі статті 77 Господарського процесуального кодексу України розгляд справи відкладено на 13.07.2016 р.

13.07.2016 р. через відділ діловодства господарського суду міста Києва представником відповідача подані додаткові документи для долучення до матеріалів справи та відзив на позовну заяву, відповідно до змісту якого відповідач проти задоволення позову заперечує, оскільки вважає, що він не несе відповідальності за споживання газу без підтверджений номінацій - несанкціонований відбір газу. Зокрема, відповідач зазначає, що ним не замовлялось транспортування (не подавались номінації) стосовно обсягів природного газу, який було спожито рядом споживачів. Також, відповідач зазначає, що у січні-квітні 2016 року він не укладав з теплогенеруючими підприємствами договорів на купівлю-продаж природного газу для задоволення власних виробничих потреб, у зв'язку з чим не замовляв транспортування (не подавав номінації) обсягів природного газу для задоволення власних виробничих потреб ряду споживачів. Одночасно, відповідач вказує на те, що на його адресу від оператора ГТС не надходило підтвердження номінацій на січень, лютий та березень 2016 року, а в квітні 2016 року відповідачем не замовлялось транспортування природного газу, оскільки згідно з умовами договорів зі споживачами з 01.04.2016 року газ передавався їм у точках входу до ГТС. З іншими споживачами, зазначеними в Деталізації послуг оператора ГТС з балансування Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України» у квітні 2016 року у Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України» взагалі були відсутні договірні відносини у квітні 2016 року. За таких обставин відповідач вважає, що наведені в деталізаціях послуг Оператора ГТС по вказаних споживачах обсяги небалансу, так само як і усі обсяги небалансу за січень-квітень 2016 року є несанкціонованим відбором природного газу. На думку відповідача, обсяги небалансу, які мають бути віднесені на оператора газорозподільної системи, не можуть бути підставою для надання послуг комерційного балансування НАК «Нафтогаз України», у зв'язку з чим вказані обсяги газу не є відбором газу відповідачем з ГТС і не можуть враховуватись при визначенні небалансу відповідача, а тому у позивача відсутні підстави для надання послуг з балансування та складання відповідного акту про надання таких послуг на обсяги газу, які вносяться в алокацію на відповідного оператора газорозподільної системи. Крім того, відповідач вказує на те, що надання послуг балансування не є правомірним правочином, що презюмується ст. 204 Цивільного кодексу України. Разом з тим, відповідач стверджує, що за його даними у нього не виникав небаланс протягом січня-квітня 2016 року, тоді як позивачем не надано відповідних доказів на підтвердження відбору відповідачем з газотранспортної системи вказаних обсягів газу, тобто сам позивач не підтверджує зазначені ним у позовній заяві обсяги природного газу, відібраного з газотранспортної системи відповідачем ні звітами операторів ГРМ, ні іншими належними доказами (актами приймання-передачі між оператором ГТС та оператором ГРМ), так само як і не обґрунтовує розрахунок небалансу. Разом з тим, відповідач стверджує, що він не відповідає за небаланс, який спричинений діями оператора газотранспортної системи, оскільки до 08.07.2016 р. позивач як оператор ГТС не надав відповідачу, як замовнику послуг транспортування інформації щодо алокації обсягів газу в розрізі споживачів, стосовно яких, на думку позивача, у відповідача сформувався небаланс. Також відповідач зазначає, що позивач порушував процедуру врегулювання небалансу, встановлену вимогами Кодексу газотранспортної системи. Крім того, на думку відповідача, в разі, якщо він не замовляв надання послуг балансування, вони не можуть вважатися такими, що надані відповідно до Цивільного кодексу України, Кодексу ГТС та Договору транспортування, і в такому разі, позивач не може посилатись на умови Договору в частині необхідності оплати таких послуг. Також відповідач зазначає, що в силу ст. 924 Цивільного кодексу України та п. 7 гл. 1 р. ХІV Кодексу ГТС саме позивач, як перевізник, який не забезпечив збереження вантажу - природного газу, спожитого за межами поданих відповідачем номінацій, хоча міг це зробити - міг обмежити (припинити) постачання газу при перевищенні допустимого рівня небалансу, несе відповідальність за втрату або нестачу прийнятого до перевезення вантажу (природного газу), який надійшов до газотранспортної системи для транспортування (перевезення). Крім того, відповідач вважає, що оскільки п. 9.4. Договору не визначено початку перебігу п'ятиденного строку, то фактично не визначено і його закінчення, відповідно в договорі не визначено строк, в який зобов'язання з оплати послуг має бути виконано.

13.07.2016 р. через відділ діловодства господарського суду міста Києва представником позивача були подані додаткові документи для долучення до матеріалів справи та заяву № 9913/6 від 22.07.2016 р. про збільшення розміру позовних вимог, відповідно до якої позивач просить суд стягнути з відповідача 902 976 476, 28 грн. заборгованості за надані у період з січня по травень 2016 року включно послуги з балансування природного газу.

В судовому засіданні 13.07.2016 р. судом прийнято вищевказану заяву позивача про збільшення розміру позовних вимог до розгляду, у зв'язку з чим позовні вимоги розглядаються в її редакції, відповідно має місце нова ціна позову.

В судовому засіданні 13.07.2016 р. на підставі статті 77 Господарського процесуального кодексу України оголошено перерву до 01.08.2016 р.

01.08.2016 р. через відділ діловодства господарського суду міста Києва представником відповідача подані додаткові документи для долучення до матеріалів справи.

01.08.2016 р. через відділ діловодства господарського суду міста Києва представником позивача подані додаткові документи для долучення до матеріалів справи та заяву № 10800/6 від 29.07.2016 р. про збільшення розміру позовних вимог, відповідно до якої він просить суд стягнути з відповідача 924 831 801, 05 грн. заборгованості за надані у період з січня по червень 2016 року включно послуги з балансування обсягів природного газу.

В судовому засіданні 01.08.2016 р. судом прийнято вищевказану заяву позивача про збільшення розміру позовних вимог до розгляду, у зв'язку з чим позовні вимоги розглядаються в її редакції, відповідно має місце нова ціна позову.

Ухвалою господарського суду міста Києва від 01.08.2016 р. в порядку статті 69 Господарського процесуального кодексу України продовжено строк розгляду спору у справі № 910/10225/16 на п'ятнадцять днів, в судовому засіданні на підставі статті 77 Господарського процесуального кодексу України оголошено перерву до 11.08.2016 р.

11.08.2016 р. через відділ діловодства господарського суду міста Києва представником відповідача подані додаткові документи для долучення до матеріалів справи.

В судовому засіданні 11.08.2016 р. на підставі статті 77 Господарського процесуального кодексу України оголошено перерву до 26.08.2016 р.

В судовому засіданні 26.08.2016 р. на підставі статті 77 Господарського процесуального кодексу України оголошено перерву до 07.09.2016 р.

02.09.2016 р. через відділ діловодства господарського суду міста Києва від Публічного акціонерного товариства «Кременчукгаз» надійшло клопотання № 19/3006 про залучення останнього до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача, мотивоване тим, що він може надати необхідні документи для вирішення спору по суті.

В судовому засіданні 02.09.2016 р. на підставі статті 77 Господарського процесуального кодексу України оголошено перерву до 14.09.2016 р.

13.09.2016 р. через відділ діловодства господарського суду міста Києва від Публічного акціонерного товариства «Київоблгаз» надійшло клопотання про залучення останнього до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача, мотивоване тим, що він може надати необхідні документи для вирішення спору по суті.

В судовому засіданні представники ПАТ «Кременчукгаз» та «Київобгаз» підтримали подані ними клопотання та просили залучити їх до участі у справі в якості третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача.

Представник відповідача в судовому засіданні 14.09.2016 р. подав заперечення проти клопотання ПАТ «Кременчукгаз» про залучення останнього до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача, оскільки на момент подання останнім означеного клопотання судовий розгляд справи по суті вже було закінчено, і жодних підстав яким саме чином рішення у даній справі може вплинути на права та обов'язки ПАТ «Кременчукгаз» наведено не було.

Заслухавши думку присутніх у судовому засіданні 07.09.2016 р. представників учасників судового процесу, суд вирішив відмовити у задоволенні клопотань про залучення до участі у справі в якості третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору ПАТ «Кременчукгаз» та ПАТ «Київоблгаз», виходячи з наступного.

Так, згідно з частиною 1 статті 27 Господарського процесуального кодексу України треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача до прийняття рішення господарським судом, якщо рішення з господарського спору може вплинути на їх права або обов'язки щодо однієї з сторін. Їх може бути залучено до участі у справі також за клопотанням сторін, прокурора. Якщо господарський суд при прийнятті позовної заяви, вчиненні дій по підготовці справи до розгляду або під час розгляду справи встановить, що рішення господарського суду може вплинути на права і обов'язки осіб, що не є стороною у справі, господарський суд залучає таких осіб до участі у справі як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору.

Відповідно до пункту 1.6. постанови пленуму Вищого господарського суду України № 18 від 26.12.2011 р. «Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції» ГПК передбачає можливість участі в судовому процесі третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог, на предмет спору, якщо рішення господарського суду зі спору може вплинути на права та обов'язки цієї особи щодо однієї із сторін (стаття 27 ГПК). Така третя особа виступає в процесі на стороні позивача або відповідача - у залежності від того, з ким із них у неї існують (або існували) певні правові відносини.

Слід зазначити, що метою участі третіх осіб у справі є обстоювання ними власних прав і законних інтересів, на які може справити вплив рішення чи ухвала суду.

Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, виступає в процесі на боці тієї сторони, з якою в неї існують певні правові відносини.

Допущення або притягнення третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог, до участі у справі вирішується господарським судом з урахуванням того, чи є у цієї особи юридичний інтерес до даної справи.

Що ж до наявності юридичного інтересу у третьої особи, то у вирішенні відповідного питання суд має з'ясовувати, чи буде у зв'язку з прийняттям судового рішення з даної справи таку особу наділено новими правами чи покладено на неї нові обов'язки, або змінено її наявні права та/або обов'язки, або позбавлено певних прав та/або обов'язків у майбутньому. (пункт 1.6. постанови пленуму Вищого господарського суду України № 18 від 26.12.2011 р. «Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції»).

В даному випадку, а ні ПАТ «Кременчукгаз», а ні ПАТ «Київобгаз» належним чином не вмотивовано яким саме чином рішення у даній справі може вплинути на їх права та обов'язки.

Водночас, суд зазначає, що згідно з частиною другою статті 43 та статтею 33 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Якщо подані сторонами та іншими учасниками судового процесу докази є недостатніми, господарський суд може за їх клопотанням чи за власною ініціативою витребувати в порядку підготовки справи до розгляду необхідні для цього письмові і речові докази, інші матеріали (пункти 3, 4, 6, 8 і 11 статті 65 Господарського процесуального кодексу України), притому не лише від учасників судового процесу, а й від інших підприємств, установ, організацій, державних органів. У разі неможливості самостійно подати необхідні для розгляду справи докази сторона вправі звернутися до господарського суду з клопотанням про витребування доказів в порядку статті 38 Господарського процесуального кодексу України.

Отже, сама по собі можливість надати докази у справі не є тією підставою в розумінні статті 27 Господарського процесуального кодексу України, за наявності якої відповідна особа може вступити у справу в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору.

При цьому, судом, враховано, що в силу вимог ч. 1 ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, кожен при вирішенні судом питання щодо його цивільних прав та обов'язків має право на судовий розгляд упродовж розумного строку.

Обов'язок швидкого здійснення правосуддя покладається, в першу чергу, на відповідні державні судові органи. Розумність тривалості судового провадження оцінюється в залежності від обставин справи та з огляду на складність справи, поведінки сторін, предмету спору. Нездатність суду ефективно протидіяти недобросовісно створюваним учасниками справи перепонам для руху справи є порушенням ч. 1 ст. 6 даної Конвенції (§ 66 69 рішення Європейського суду з прав людини від 08.11.2005 р. у справі «Смірнова проти України»).

Відповідно до Листа Верховного Суду України головам апеляційних судів України від 25 січня 2006 р. № 1-5/45, у цивільних, адміністративних і господарських справах перебіг провадження для цілей статті 6 Конвенції розпочинається з моменту подання позову і закінчується винесенням остаточного рішення у справі.

Критерії оцінювання «розумності» строку розгляду справи є спільними для всіх категорій справ (цивільних, господарських, адміністративних чи кримінальних). Це - складність справи, поведінка заявника та поведінка органів державної влади (насамперед, суду). Відповідальність держави за затягування провадження у справі, як правило, настає у випадку нерегулярного призначення судових засідань, призначення судових засідань з великими інтервалами, затягування при передачі або пересиланні справи з одного суду в інший, невжиття судом заходів до дисциплінування сторін у справі, свідків, експертів, повторне направлення справи на додаткове розслідування чи новий судовий розгляд.

Всі ці обставини судам слід враховувати при розгляді кожної справи, оскільки перевищення розумних строків розгляду справ становить порушення прав, гарантованих пунктом 1 статті 6 Конвенції про захист прав і основних свобод людини, а збільшення кількості звернень до Європейського суду з прав людини не лише погіршує імідж нашої держави на міжнародному рівні, але й призводить до значних втрат державного бюджету.

Представник позивача в судовому засіданні 14.09.2016 р. позовні вимоги підтримав в повному обсязі.

Представник відповідача в судовому засіданні 07.09.2016 р. проти задоволення позову заперечив з підстав, викладених у відзивах на позовну заяву.

В судовому засіданні 14.09.2016 р. проголошено вступну та резолютивну частину рішення.

Розглянувши подані документи і матеріали, заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, господарський суд міста Києва, -

ВСТАНОВИВ:

12.02.2016 р. між позивачем (Оператор) та відповідачем (Замовник) було укладено Договір № 1602000329 транспортування природного газу (далі - Договір).

В подальшому, 03.03.2016 р. сторони уклали Додаткову угоду № 1, якою виклали статті ІІ-ХІ Договору в новій редакції.

Відповідно до п. 2.1. Договору, в редакції Додаткової угоди № 1, за цим Договором Оператор надає Замовнику послуги транспортування природного газу на умовах, визначених у цьому Договорі, а Замовник сплачує Оператору встановлену в цьому Договорі вартість таких послуг.

В силу п. 2.2. Договору, в редакції Додаткової угоди № 1, послуги надаються на умовах, визначених у Кодексі газотранспортної системи, який затверджено постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 2493 від 30.09.2015 р. (далі - Кодекс ГТС), з урахуванням особливостей, передбачених Договором.

Пунктом 2.3. Договору, в редакції Додаткової угоди № 1, визначені послуги, які можуть бути надані Замовнику за цим Договором:

- послуга замовленої потужності в точках входу та виходу до/з газотранспортної системи (далі - розподіл потужності);

- послуги фізичного транспортування природного газу газотранспортною системою на підставі підтверджених номінацій (далі - транспортування);

- послуги балансування обсягів природного газу, які подаються до газотранспортної системи і відбираються з неї (далі - балансування).

Згідно з п. 7.1. Договору, в редакції Додаткової угоди № 1, вартість послуг балансування розраховується за фактичною вартістю, яка визначається відповідно до порядку, встановленого Кодексом.

Розділом ХІ Договору, в редакції Додаткової угоди № 1, сторони узгодили порядок визначення вартості послуг балансування та порядок розрахунків за них.

Відповідно до п. 9.1. Договору, в редакції Додаткової угоди № 1, у разі виникнення у Замовника негативного місячного небалансу та не врегулювання ним негативного місячного балансу відповідно до Кодексу в строк до дванадцятого числа місяця, наступного за газовим місяцем, Замовник зобов'язаний сплатити Оператору за послуги балансування. Негативний місячний небаланс визначається відповідно до Кодексу.

За умовами п. 9.2. Договору, в редакції Додаткової угоди № 1, вартість послуг балансування за газовий місяць визначається на підставі даних про негативний місячний небаланс Замовника за формулою: Вбалансування= БЦГ х К х QБГ, де БЦГ - базова ціна газу; QБГ - обсяг негативного місячного балансу Замовника послуг транспортування; К - коефіцієнт компенсації, що дорівнює 1,2. При розмірі небалансу до 5% від обсягу природного газу, відібраного з газотранспортної системи, застосовується коефіцієнт, що дорівнює 1.

Оператор до чотирнадцятого числа місяця, наступного за газовим місяцем, надає Замовнику на його електронну адресу розрахунок вартості послуг балансування з деталізацією у вигляді додатка до рахунка-фактури, з подальшим наданням оригіналу рахунку-фактури. Замовник зобов'язаний здійснити оплату у строк, що не перевищує п'яти банківських днів (п. 9.4. Договору в редакції Додаткової угоди № 1).

Згідно з п. 11.4. Договору послуги балансування оформлюються одностороннім актом за підписом Оператора на обсяг негативного місячного небалансу, неврегульованого Замовником відповідно до Кодексу та розділу ІХ цього Договору.

Пунктом 17.1. Договору передбачено, що цей Договір набирає чинності з дня його укладення на строк до 31.12.2016 р., умови Договору застосовуються до відносин Сторін, які виникли до його укладення, а саме з 01.01.2016 р.

Як вбачається з матеріалів справи, позивачем було встановлено наявність у відповідача у період з січня по червень 2016 року негативного місячного небалансу.

Так, відповідно до наявних в матеріалах справи листів відповідач надав позивачу номінації та реномінації стосовно обсягів природнього газу за січень-червень 2016 року.

Надходження обсягів природного газу, належного відповідачу до точок входу в ГТС у січні 2016 року підтверджується скоригованим балансом видобутку та розподілу газу ПАТ «Укргазвидобування» за січень 2016 року про передачу відповідачу природного газу на точках входу до ГТС в обсязі 1 104 915, 337 тис. куб.м., місячним загальним актом № 01/2016 транспортування природного газу через ТП Будінце від 05.02.2016 р. за січень 2016 р. в обсязі 797 331,861 тис. куб.м.; Актом від 31.01.2016 р. № 21/02-16 відбору природного газу з ПСГ ПАТ «УКРТРАНСГАЗ» по Договору № 14/3095/12/1205000028 від 28.04.2012 р. про відбір відповідачем в січні 2016 року газу власного видобутку з ПСГ в обсязі 1 297 656, 305 тис. куб.м., актом від 31.01.2016 р. № 22/02-16 відбору природного газу з ПСГ ПАТ «УКРТРАНСГАЗ» по Договору № 14/3095/12/1205000028 від 28.04.2012 р. про відбір відповідачем в січні 2016 року імпортованого природного газу з ПСГ в обсязі 1 034 902, 970 тис.куб.м., Актом від 29.02.2016 р. № 7/09-16 відбору природного газу шляхом заміщення з ПСГ ПАТ «УКРТРАНСГАЗ» по Договору № 14/3095/12/1205000028 від 28.04.2012 р. про відбір відповідачем в січні 2016 року шляхом заміщення з ПСГ газу власного видобутку в обсязі 9 063, 717 тис. куб.м., а всього за зазначеними актами про відбір відповідачем в січні 2016 року з ПСГ ПАТ «УКРТРАНСГАЗ» природного газу в обсязі 2 341 622, 992 тис.куб.м.

Фактичний розподіл природного газу, належного НАК «Нафтогаз України» в січні 2016 року підтверджується по споживачах, яким відповідач постачав природний газ за власними договорами, підтверджується звітами про фактичні обсяги розподілу природного газу по постачальниках, отриманих ПАТ «УКРТРАНСГАЗ» від операторів ГРМ. Фактичний розподіл відповідачем природного газу, належного НАК «Нафтогаз України» по споживачам, які отримували природний газ безпосередньо з магістральних газопроводів ПАТ «УКРТРАНСГАЗ» в січні 2016 року підтверджується Переліком споживачів природного газу, які отримували природний газ безпосередньо з магістральних газопроводів Філії ПАТ «УКРТРАНСГАЗ» - Управління магістральних газопроводів «Харківтрансгаз» в січні 2016 року.

На підстав вказаних документів позивачем було встановлено факт виникнення у відповідача негативного балансу між обсягами природного газу, поданими відповідачем в точках входу до ГТС, та обсягами природного газу, відібраними відповідачем в точках виходу з ГТС, встановленими згідно звітів про фактичні обсяги розподілу природного газу по постачальниках, наданих операторами ГРМ та диспетчерськими службами філій ПАТ «УКРТРАНСГАЗ» щодо споживачів, які отримували природний газ безпосередньо з магістральних газопроводів позивача, а саме в січні 2016 року подано в точках входу до ГТС - 4 243 870, 190 тис. куб.м., отримано в точках виходу з ГТС - 4 289 016, 895 тис. куб.м., негативний баланс склав 45 146,705 тис. куб.м.

Враховуючи вищевикладене, позивачем було здійснено розрахунок вартості послуг балансування газу, яка за січень 2016 року склала 349 652 200, 88 грн.

У лютому 2016 року вартість наданих позивачем послуг балансування газу склала 243 039 735, 90 грн.

Так, надходження обсягів природного газу, належного НАК «Нафтогаз України», до точок входу до ГТС підтверджується балансом видобутку та розподілу газу ПАТ «Укргазвидобування» за лютий 2016 року про передачу відповідачу природного газу на точках входу в ГТС в обсязі 1 035 597, 192 тис. куб.м., місячним загальним Актом № 02/2016 транспортування природного газу через ТП Будінце від 03.03.2016 р. за лютий 2016 р. в обсязі 971 203, 334 тис. куб.м.; Актом від 31.03.2016 р. № 18/09-16 відбору природного газу шляхом заміщення з ПСГ ПАТ «УКРТРАНСГАЗ» по Договору № 14/3095/12/1205000028 від 28.04.2012 р. про відбір відповідачем в лютому 2016 року шляхом заміщення з ПСГ газу власного видобутку в обсязі 490 083, 206 тис. куб.м., актом від 29.02.2016 р. № 102/02-16 відбору природного газу з ПСГ ПАТ «УКРТРАНСГАЗ» по Договору № 14/3095/12/1205000028 від 28.04.2012 р. про відбір відповідачем в лютому 2016 року газу власного видобутку з ПСГ в обсязі 896 585, 808 тис. куб.м., а всього за зазначеними актами про відбір відповідачем в лютому 2016 року з ПСГ ПАТ «УКРТРАНСГАЗ» природного газу в обсязі 1 386 669, 014 тис.куб.м. Фактичний розподіл природного газу, належного НАК «Нафтогаз України» в лютому 2016 року по споживачах, яким відповідач постачав природний газ за власними договорами, підтверджується звітами про фактичні обсяги розподілу природного газу по постачальниках, отриманих ПАТ «УКРТРАНСГАЗ» від операторів ГРМ. Фактичний розподіл відповідачем природного газу, належного НАК «Нафтогаз України» по споживачам, які отримували природний газ безпосередньо з магістральних газопроводів ПАТ «УКРТРАНСГАЗ» в лютому 2016 року підтверджується Переліком споживачів природного газу, які отримували природний газ безпосередньо з магістральних газопроводів Філії ПАТ «УКРТРАНСГАЗ» - Управління магістральних газопроводів «Київтрансгаз» в лютому 2016 року. На підставі вказаних документів позивачем було встановлено факт виникнення у відповідача негативного балансу між обсягами природного газу, поданими відповідачем в точках входу до ГТС, та обсягами природного газу, відібраними відповідачем в точках виходу з ГТС, встановленими згідно звітів про фактичні обсяги розподілу природного газу по постачальниках, наданих операторами ГРМ та диспетчерськими службами філій ПАТ «УКРТРАНСГАЗ» щодо споживачів, які отримували природний газ безпосередньо з магістральних газопроводів позивача, а саме в лютому 2016 року подано в точках входу до ГТС - 3 393 469, 540 тис. куб.м., отримано в точках виходу з ГТС - 3 425 931, 972 тис. куб.м., негативний баланс склав 32 462, 432 тис. куб.м.

Крім того, у березні 2016 року позивач надав відповідачу послуги балансування газу на суму 225 819 487, 60 грн., а саме, надходження обсягів природного газу, належного НАК «Нафтогаз України», до точок входу до ГТС підтверджується комерційним звітом газовидобувного підприємства № 1/1 від 12.04.2016 р. ПАТ «Укргазвидобування» за період з 01.03.2016 р. по 31.03.2016 р. в обсязі 1 106 266, 416 тис. куб.м., місячним загальним актом № 03/2016 транспортування природного газу через ТП Будінце від 05.04.2016 р. за березень 2016 р. в обсязі 238 851, 503 тис. куб.м.; Актом від 31.03.2016 р. № 148/02-16 відбору природного газу з ПСГ ПАТ «УКРТРАНСГАЗ» по Договору № 14/3095/12/1205000028 від 28.04.2012 р. про відбір відповідачем в березні 2016 року ПСГ імпортованого газу в обсязі 130 394, 958 тис. куб.м., актом від 31.03.2016 р. № 184/02-16 відбору природного газу з ПСГ ПАТ «Укртрансгаз» по Договору № 14/3095/12/1205000028 від 28.04.2012 р. про відбір відповідачем в березні 2016 року газу власного видобутку з ПСГ в обсязі 1 133 597, 103 тис. куб.м., а всього за зазначеними актами про відбір відповідачем в березні 2016 року з ПСГ ПАТ «УКРТРАНСГАЗ» природного газу в обсязі 1 263 992, 061 тис.куб.м. Фактичний розподіл природного газу, належного НАК «Нафтогаз України» в березні 2016 року по споживачах, яким відповідач постачав природний газ за власними договорами, підтверджується звітами про фактичні обсяги розподілу природного газу по постачальниках, отриманих ПАТ «УКРТРАНСГАЗ» від операторів ГРМ. На підставі вказаних документів позивачем було встановлено факт виникнення у відповідача негативного балансу між обсягами природного газу, поданими відповідачем в точках входу до ГТС, та обсягами природного газу, відібраними відповідачем в точках виходу з ГТС, встановленими згідно звітів про фактичні обсяги розподілу природного газу по постачальниках, наданих операторами ГРМ та диспетчерськими службами філій ПАТ «УКРТРАНСГАЗ» щодо споживачів, які отримували природний газ безпосередньо з магістральних газопроводів позивача, а саме в березні 2016 року подано в точках входу до ГТС - 2 609 109, 970 тис. куб.м., отримано в точках виходу з ГТС - 2 638 928, 219 тис. куб.м., негативний баланс склав 29 818, 239 тис. куб.м.

У квітні 2016 року позивач надав відповідачу послуги балансування газу в сумі 50 317 340, 46 грн.

Надходження обсягів природного газу, належного НАК «Нафтогаз України», до точок входу до ГТС підтверджується комерційним звітом газовидобувного підприємства б/н, б/д ПАТ «Укргазвидобування» за період з 01.04.2016 р. по 30.04.2016 р. в обсязі 1 057 666, 840 тис. куб.м., Актом від 30.04.2016 р. № 35/09-16 відбору природного газу шляхом заміщення з ПСГ ПАТ «УКРТРАНСГАЗ» по Договору № 14/3095/12/1205000028 від 28.04.2012 р. про відбір відповідачем у квітні 2016 р. імпортованого природного газу з ПСГ ПАТ «УКРТРАНСГАЗ» в обсязі 75 707, 961, тис. куб. м. Фактичний розподіл природного газу, належного НАК «Нафтогаз України» в квітні 2016 року по споживачах, яким відповідач постачав природний газ за власними договорами, підтверджується звітами про фактичні обсяги розподілу природного газу по постачальниках, отриманих ПАТ «УКРТРАНСГАЗ» від операторів ГРМ. На підставі вказаних документів позивачем було встановлено факт виникнення у відповідача негативного балансу між обсягами природного газу, поданими відповідачем в точках входу до ГТС, та обсягами природного газу, відібраними відповідачем в точках виходу з ГТС, встановленими згідно звітів про фактичні обсяги розподілу природного газу по постачальниках, наданих операторами ГРМ та диспетчерськими службами філій ПАТ «УКРТРАНСГАЗ» щодо споживачів, які отримували природний газ безпосередньо з магістральних газопроводів позивача, а саме в квітні 2016 року подано в точках входу до ГТС - 1 133 374, 801 тис. куб.м., отримано в точках виходу з ГТС - 1 140 018, 933 тис. куб.м., негативний баланс склав 6 644, 132 тис. куб.м.

Також, на виконання умов Договору позивач у травні 2016 року надав відповідачу послуги балансування газу в сумі 34 147 711, 44 грн.

Так, надходження обсягів природного газу, належного відповідачу, до точок входу ГТС в травні 2016 року склало 1 112 219, 839 тис. куб. м., що підтверджується Звітом про надходження та розподіл природного газу відповідача за період з 01.05.2016 р. по 31.05.2016 р. та комерційним звітом ПАТ «Укргазвидобування» за період з 01.05.2016 р. по 31.05.2016 р. Фактичний розподіл природного газу, належного відповідачу, в травні 2016 року склав 1 117 312, 256 тис. куб.м. по споживачах, яким відповідач постачав природний газ за власними договорами, що підтверджується Звітами про фактичні обсяги розподілу природного газу по постачальниках та Реєстрами обсягів газу, що були використані споживачами по Договорах НАК «Нафтогаз України», отриманих ПАТ «УКРТРАНСГАЗ» від операторів ГРМ: ПАТ «Вінницягаз», ПАТ «Волиньгаз», ПАТ «Дніпропетровськгаз», ПАТ «Дніпрогаз», ПАТ «Донецькоблгаз», ПАТ «Житомиргаз», ПАТ «Закарпатгаз», ПАТ «Запоріжгаз», ПАТ «Криворіжгаз», ДП «Кременецьке УПРГ», в точках входу до ГТС згідно зі звітом про надходження та розподіл природного газу відповідача за період з 01.05.2016 р. по 31.05.2016 р., комерційним звітом ПАТ «Укргазвидобування» за період з 01.05.2016 р. по 31.05.2016 р. та обсягами природного газу, відібраними відповідачем в точках входу з ГТС встановленими згідно звітів про фактичні обсяги розподілу природного газу по постачальниках та реєстрів обсягу газу, що були використані споживачами по договорах НАК «Нафтогаз України», наданих операторами ГРМ, а саме: в травні 2016 року подано в точках входу до ГТС - 1 112 219, 839 тис.куб.м., отримано в точках входу з ГТС - 1 117 312, 256 тис.куб.м., негативний місячний небаланс склав 5092, 417 тис. куб.м.

Заявляючи позовні вимоги про стягнення з відповідача заборгованості за червень 2016 року в сумі 21 855 324, 77 грн. позивач вказує на наявність у відповідача негативного місячного небалансу в червні 2016 року в обсязі 3 217, 804 тис. куб.м., що не був врегульований відповідачем у строк та в порядку, визначеними умовами Договору та Кодексом ГТС.

Зокрема, надходження обсягів природного газу, належного відповідачу, до точок входу ГТС в червні 2016 року склало 1 076 936, 006 тис. куб.м., що підтверджується Звітом про надходження та розподіл природного газу відповідача за період з 01.06.2016 р. по 30.06.2016 р., комерційним звітом ПАТ «Укргазвидобування» за період з 01.06.2016 р. по 30.06.2016 р. та Актом відбору природного газу НАК «Нафтогаз України» з підземних сховищ газу позивача.

Фактичний розподіл природного газу, належного відповідачу, в червні 2016 року склав 1 080 153, 810 тис.куб.м., що підтверджується Звітами про фактичні обсяги розподілу природного газу по постачальниках та Реєстрами обсягів газу, що були використані споживачами по договорах НАК «Нафтогаз України», отриманих ПАТ «УКРТРАНСГАЗ» від операторів ГРМ.

На підставі означених документів встановлено, що в червні 2016 року подано в точках входу до ГТС - 1 076 936, 006 тис. куб.м., отримано в точках виходу з ГТС - 1 080 153, 810 тис. куб.м., негативний місячний небаланс склав 3 217, 804 тис. м.куб.

Оскільки негативний місячний небаланс відповідачем врегульований не був, позивач відповідно до вимог п.п. 9.1. - 9.5., 11.4. Договору, п. 7 гл. 3 р. ХІV, п.п. 1-4 глави 4 розділу ХІV Кодексу ГТС склав односторонні акти № 01-16-1602000329-БАЛАНС надання послуг балансування в обсязі 45 210, 811 тис.куб.м., коригуючий акт від 26.02.2016 р. № 01-16-1602000329 БАЛАНС/КОР, від 29.02.2016 р. № 02-16-1602000329-БАЛАНС надання послуг балансування обсягів природного газу в обсязі 32 462,432 тис.куб.м., від 31.03.2016 р. № 03-16-1602000329-БАЛАНС надання послуг балансування обсягів природного газу в обсязі 29 818, 329 тис.куб.м., від 30.04.2016 р. № 04-16-1602000329-БАЛАНС надання послуг балансування обсягів природного газу в обсязі 6 644,132 тис. куб.м., від 31.05.2016 р. № 05-16-16020000329-БАЛАНС, № 06-16-1602000329-БАЛАНС від 30.06.2016 р., рахунок № 06-16-1602000329-БАЛАНС від 30.06.2016 р. та розрахунок вартості послуг балансування (Додаток до Акту № 06-16-1602000329-БАЛАНС» від 30.06.2016 р.

Означені акти разом з доданими до них розрахунками та рахунками для оплати позивач надіслав відповідачу листами № 7032/12-014 від 16.05.2016 р., № 5943/12-014 від 18.04.2016 р., № 4444/12-004 від 23.03.2016 р., № 3889/12-014 від 16.03.2016 р., № 3431/12 від 11.03.2016 р., № 2027/12 від 16.02.2016 р., № 10084/12-014 від 15.07.2016 р., № 8848/12-004 від 16.06.2016 р.

При цьому, в податковому обліку позивачем були відображені зобов'язання з податку на додану вартість за надані відповідачу послуги балансування природного газу та надано відповідачу належним чином складені та зареєстровані в ЄДР податкові накладні.

Відповідач, у свою чергу, зазначає, що він не несе відповідальності за споживання газу без підтверджених номінацій - несанкціонований відбір газу.

Зокрема, відповідач стверджує, що ним не замовлялось транспортування (не подавались номінації) стосовно обсягів природного газу, який було спожито наступними споживачами:

- у січні 2016 року: Львівський національний університет ветмедицини та БТ ім. С.З.Г., ПАТ «МТЕЦ», ПАТ «Дніпродзержинська теплоелектроцентраль», ПАТ «Херсонська ТЕЦ», ПАТ «Одеська ТЕЦ», Українська академія друкарства, Університет банківської справи, КЗ «Іртиська центральна міська лікарня Іртиської міської ради», ПАТ «Полтаваобленерго», КЕВ м. Дніпропетровська, Дніпропетровський національний університет імені Олеся Гончара, Технологічний коледж Дніпропетровського державного аграрно-економічного університету, Українське Державне підприємство поштового зв'язку «Укрпошта», ДВНЗ "Український державний хіміко-технологічний університет", Національна металургійна академія України, ТОВ «Акімжилсервіс», КЕВ м. Чернівці, ДП «Донецька залізниця», ОСББ «Кришталева 4», КП "Тепломережа" Угледарської міської ради", Південно-Західна залізниця Відокремлений підрозділ Конотопське будівельно-монтажне експлуатаційне управління, Державний професійно-технічний навчальний заклад "Недригайлівське вище професійне училище" № 5, Одеська юридична академія НУ, ПТРБ у м. Одеса, Тарутинський професійний аграрний ліцей ДНЗ, КЕВ м. Одеса, всього без номінацій спожито 20 452, 520 тис.куб.м.;

- у лютому 2016 року: Квартирно-експлуатаційний відділ м. Дніпропетровська (Нікополь), Квартирно-експлуатаційний відділ м. Дніпропетровська (Новомосковськ), ДП «Донецька залізниця», ОСББ «Кришталева 4», ВТВ та НВ ПАТ «Донецькоблгаз», ОСББ «Колос-Талаківка», КЗ "Ірпінська центральна міська лікарня Іртиської міської ради», Чорнобильска АЕС ДСП, ТОВ «Акімжилсервіс», ВТВ та НВ ПАТ «Мелітопольгаз», ПАТ «Полтаваобленерго», всього без номінацій спожито 16 129,449 тис. куб. м.;

- у березні 2016 року: 241В Військова частина, ПАТ «Херсонська ТЕЦ», ДП "Житло Сервіс" ТОВ "Броварський ДБК "Меркурій", ПАТ «Миколаївська ТЕЦ», КЕВ м. Миколаїв, ДП «Донецька залізниця», Донбаський центр механізації колійних робіт (Дон, залізниця), ОСББ «Кришталева 4», ВТВ та НВ ПАТ «Донецькоблгаз», ВТВ та НВ ПАТ «Мелітопольгаз», ПАТ «Полтаваобленерго», ТОВ «Акімжилсервіс», Українська залізниця ПАТ Придніп. залізниця РФ, Служба буд.-монт. Р, Квартирно-експлуатаційний відділ м. Дніпропетровська (Новомосковськ), ЗБК з-д Од Ж/д, РЕГІОНАЛЬНА ФІЛІЯ "ОДЕСЬКА ЗАЛІЗНИЦЯ «Виробничий підрозділ», всього (без номінацій) спожито 14 543,985 тис. куб. м.;

- у квітні 2016 року: Одеська ТЕЦ ПАТ, Житло ДП, СОФІЯ КИЇВСЬКА ЖЕО ТОВ, Теплоенергетик КП, Харківські теплові мережі КП, ДОПІЦЬКА ЗАЛІЗНИЦЯ, ОСББ Кришталева 4, ВТВ та НВ ПАТ Донецькоблгаз, ВТВ та НВ ПАТ Мелітопольгаз, % Кременецька дільниця Шумського УЕГГ, Лубенське КУВП Полтавського УВО УТОС, Полтаваобленерго ПАТ, Крюківський вагонобудівний завод ПАТ, Азовський Обслуговуючий житловий кооператив, (ТИ Машківської виправної колонії №9 ДП, Котельня ЛВУМГ (Диканька;, Борщівський агротехнічний коледж, КП Хотинтепломережа Хотинської міської ради, Дніпроводоканал ДМР КП, ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ТЕПЛОВОЗОРЕМОНТНИИ ЗАВОД ПрАТ, Трубник ЖБК№54, Українська залізниця ПАТ Придніп.залізниця РФ Служба буд.-, МАРІЇНСЬКИЙОСББ, Одеська облорганізація ФСТ Динамо, Житомиртеплокомуненерго КП ЖМР,Затишна оселя 25 ОСББ, Філія "ІРІПАНСЬКИЙ ГІРНИЧО-ЗБАГАЧУВАЛЬНИЙКОМБІНАТІ, Сервіс-Житло-Комфорт ТОВ, ТРЕД №2 Київпастранс КГІ, БУ№! КЬВМ.Миколаєва, ЖЕК-5 ЕК ТОВ, Світловодськнобут СП TOB, ІІанютинськийвагоноремонтний завод філія Укрзалізниця ПАТ, Астра20130СББ, Будівельний торговий будинок ТОВ, Котлова-106 ОСББ, Мог житло-2013 ОСББ, Наш дім Ю80СББ, Наш Дім-25 ОСББ, Наш дім-41 ОСББ, Сків ТОВ, Харківтрансгаз Філія УМГ ПАТ Укртрансгаз, Зоря-Машпроект НВКГДП, всього (без номінацій) спожито 5 771,324 тис. куб.м.;

- у травні 2016 р.: ДЗ ДССС «Барвинок МЗ України, ТОВ «Теплосервіс», КП «Теплоенерго», КП «Дзержинськтепломережа», Новомосковський коледж Дніпропетровського державного аграрного університету, ОКП «Донецьктеплокомуненрго», ОСББ «Кришталева 4», ТОВ «Квант Енергія», ПАТ «Шахтоуправління «Покровське», ПАТ «Донецькоблгаз», ПАТ «Мелітопольгаз», ТОВ «Газовик», ПАТ «Полтаваобленерго», КПТМ «Криворіжтепломережа», КПП «Маріупольтепломережа», ОКУ «Чернівецька обласна філармонія», ОСББ «Лідерсовський»; ПП ЖЕК «Наш будинок», Групова котельня УМТ ГЗ МВС України, ТОВ «Акважитлосервіс», ТОВ ЕК «Комфорт-Майстер», ТОВ «Житлово-експлуатаційна організація № 3», ТОВ «Сервісна компанія «Простір», КП «Київпастранс № 2», всього без номінацій спожито 4688,358 тис.куб.м.

- у червні 2016 р.: ОКП «Донецьктеплокомуненерго», ОСББ «Кришталева 4», ТОВ «Квант Енергія», ПАТ «Шахтоуправління «Покровське», ПАТ «Донецькоблгаз», ПАТ «Мелітопольгаз», ПАТ «Полтаваобленерго», Полтавське УВП УТОС «Полтаваенерго», КПТМ ТМП «Тернопільміськтеплокомуненрго», ОКУ «Чернівецька обласна філармонія», Групова котельня УМТ ГЗ МВС України, ТОВ ЕК «Комфорт-Майстер», ТОВ «Сервісна компанія «Простір», всього без номінацій спожито 2649,578 тис.куб.м.

При цьому, відповідач зазначає, що він не укладав з теплогенеруючими підприємствами договорів на купівлю-продаж природного газу, у зв'язку з чим не замовляв транспортування (не подавав номінації) обсягів природного газу для задоволення власних виробничих потреб наступним споживачам -теплогенеруючим підприємствам:

- у січні 2016 року: Комунальне підприємство «Теплоенергетик», Приватне акціонерне товариство «Теплогенерація», Державне підприємство «Науково-виробничий комплекс газотурбобудування «Заря»-«Машпроект», Комунальне підприємство «Харківські теплові мережі»;Таким чином у січні теплогенеруючими підприємствами всього (без номінацій та договорів) спожито 6 999,116 тис. куб. м. для задоволення власних виробничих потреб. При цьому, відповідач вказує, що оператор ГТС безпідставно відніс на НАК «Нафтогаз України» небаланс у розмірі 200,000 тис. куб. м. природного газу, як обсяги природного газу, які спожиті Товариством з обмеженою відповідальністю «Курганський бройлер» з ресурсів Відповідача понад підтверджені номінацією обсяги. З цього приводу відповідач зазначає, що Товариство з обмеженою відповідальністю «Курганський бройлер» мав оформлені договори купівлі-продажу природного газу на 2016 рік, як з НАК «Нафтогаз України», так і з Товариством з обмеженою відповідальністю «Люкс Країна». ТОВ «Люкс Країна» підтвердила номінацію, тобто обсяг природного газу на суму 950,000 тис. куб.м для постачання ТОВ «Курганський бройлер», у зв'язку з чим відсутні підстави для віднесення на НАК «Нафтогаз України» небалансу в розмірі 200,000 тис. куб. м. В листі ТОВ «Курганський бройлер» від 12.07.16 №727, зокрема, вказано, що в січні 2016 року загальний обсяг спожитого газу складає 1 136,258 тис. куб. м.: з ресурсів ТОВ «Люкскраїна» - 950,00 тис. куб. м., з ресурсів НАК "Нафтогаз України" - 186,258 тис. куб. м.

- у лютому 2016 року: Публічне акціонерне товариство «Дніпродзержинська теплоелектроцентраль», Комунальне підприємство «Теплоенергетик», Публічне акціонерне товариство «Херсонська ТЕЦ», Комунальне підприємство «Харківськітеплові мережі», Публічне акціонерне товариство «Миколаївська ТЕЦ», Публічне акціонерне товариство «Одеська ТЕЦ».Таким чином у лютому теплогенеруючими підприємствами всього (без номінацій та договорів) спожито 16 376,25 тис. куб. м. для задоволення власних виробничих потреб;

- у березні 2016 року: Публічне акціонерне товариство «Дніпродзержинська теплоелектроцентраль», Публічне акціонерне товариство «Одеська ТЕЦ», Комунальне підприємство «Теплоенергетик», Комунальне підприємство «Харківські теплові мережі» Таким чином у березні теплогенеруючими підприємствами всього (без номінацій та договорів) спожито 9 921,098 тис. куб. м. для задоволення власних виробничих потреб;

- у квітні 2016 року: Публічне акціонерне товариство «Миколаївська ТЕЦ» всього (без номінацій та договору) спожило 37,482 тис. куб, м. для задоволення власних виробничих потреб;

- у травні 2016 року: Концерн «Міські теплові мережі», ПАТ «Київенерго», КЕВ м. Львова, КП «Харківські теплові мережі».

Крім того, у червні 2016 року відповідач не укладав з Концерном «Міські теплові мережі» та КП «Харківські теплові мережі» договорів на постачання природного газу для виробництва теплової енергії, для подання послуг з опалення та постачання гарячої води бюджетним установам-організаціям та іншим споживачам, що підтверджується умовами договорів, укладених відповідачем з означеними підприємствами, відповідно до яких визначено, для яких саме цілей вказаним контрагентам постачався природний газ, а також строки дії вказаних договорів. Зокрема, відповідач мав укладені договори на постачання природного газу для виробництва теплової енергії, для подання послуг з опалення та постачання гарячої води бюджетним установам/організаціям та іншим споживачам з Концерном «Міські теплові мережі», КП «Харківські теплові мережі, строк дії яких в частині поставки природного газу закінчився 30.04.2016 р. Таким чином, за відсутності у червні 2016 року договорів на постачання природного газу для виробництва теплової енергії, для подання послуг з опалення та постачання гарячої води бюджетним установам/організаціям та іншим споживачам, відповідач не замовляв у позивача транспортування (не подавав номінацій) обсягів природного газу Концерну «Міські теплові мережі», КП «Харківські теплові мережі» для виробництва теплової енергії, для подання послуг з опалення та постачання гарячої води бюджетним установам/організаціям та іншим споживачам. Таким чином, у червні 2016 року Концерном «Міські теплові мережі», КП «Харківські теплові мережі» без укладеного договору та без номінацій спожито 500, 798 тис. куб.м. За таких обставин, відповідач зазначає, що у червні 2016 року без номінацій спожито 3150,376 тис. куб.м. природного газу.

Також відповідач вказує на те, що оператор ГТС безпідставно відніс на ПАТ «Нафтогаз України» небаланс у розмірі 0,964 тис.куб.м. природного газу, як обсяги природного газу, який спожитий Дочірнім підприємством «Маріупольський торговельний порт» для виробництва теплової енергії. З цього приводу зазначає, що НАК «Нафтогаз України» та ДП «Маріупольський торговельний порт» оформленні два договори на постачання природного газу: Договір на постачання природного газу від 15.12.15 № 051/16-ГІР-4/27- 7/15/617. Термін дії цього договору з 01.01.16 до 31.12.16.; Договір постачання природного газу від 21.12.15 №4130/16-ТЕ/27-7/15/616-Термін дії цього договору з 01.01.16 до 31.03.16. Зазначене вказує, що ДП «Маріупольський торговельний порт» у квітні 2016 року допустив несанкціоноване споживання природного газу (відсутній на квітень 2016 року договір постачання природного газу для виробництва теплової енергії) в обсязі 964 тис, куб.м.

З іншими споживачами, зазначеними в Деталізації послуг оператора ГТС з балансування Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України» у Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України" взагалі були відсутні договірні відносини.

Оцінюючи подані докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.

Наказом Міністерства енергетики та вугільної промисловості України № 882 від 02.02.2013 р. на Публічне акціонерне товариство «УКРТРАНСГАЗ» покладено функції оператора Єдиної газотранспортної системи України

Відповідно до пункту 19 статті 1 Закону України «Про ринок природного газу» оператор газотранспортної системи - суб'єкт господарювання, який на підставі ліцензії здійснює діяльність із транспортування природного газу газотранспортною системою на користь третіх осіб (замовників).

Статтею 20 Закону України «Про ринок природного газу» передбачено, що оператор газотранспортної системи на виключних засадах відповідає за надійну та безпечну експлуатацію, підтримання в належному стані та розвиток, включаючи нове будівництво та реконструкцію, газотранспортної системи з метою задоволення очікуваного попиту суб'єктів ринку природного газу на послуги транспортування природного газу, враховуючи поступовий розвиток ринку природного газу. Суб'єкт господарювання, який отримав ліцензію на провадження діяльності з транспортування природного газу, є оператором газотранспортної системи. Ліцензія на провадження діяльності з транспортування природного газу видається виключно тому заявнику, щодо якого прийнято остаточне рішення про сертифікацію відповідно до статей 24, 26 цього Закону, крім заявника, щодо якого Регулятор прийняв рішення про незастосування статті 23 цього Закону відповідно до статті 54 цього Закону.

Права та обов'язки оператора газотранспортної системи закріплені у статті 22 Закону України «Про ринок природного газу», частиною 1 якої передбачено, що права та обов'язки оператора газотранспортної системи визначаються цим Законом, кодексом газотранспортної системи, іншими нормативно-правовими актами, а також договором транспортування природного газу.

Відповідно до п. 5 гл. 1 р. 1 Кодексу ГТС договір транспортування - договір, укладений між оператором газотранспортної системи та замовником послуг транспортування природного газу на основі типового договору транспортування природного газу, затвердженого Регулятором, згідно з яким оператор газотранспортної системи надає замовнику одну чи декілька складових послуг транспортування природного газу (замовлення розподілу потужності, замовлення транспортування природного газу, послуга балансування) на період та умовах, визначених у такому договорі, а замовник послуг транспортування оплачує оператору газотранспортної системи вартість отриманих послуг (послуги);

Як зазначалось вище, 12.02.2016 р. між позивачем, як Оператором, та відповідачем, як Замовником, було укладено Договір № 1602000329 транспортування природного газу, пунктом 2.2. якого, в редакції Додаткової угоди № 1, передбачено, що послуги надаються на умовах, визначених у Кодексі ГТС, з урахуванням особливостей, передбачених Договором.

Пунктом 2 гл. 1 р. 1 Кодексу ГТС передбачено, що цей Кодекс є регламентом функціонування газотранспортної системи України та визначає правові, технічні, організаційні та економічні засади функціонування газотранспортної системи України.

Дія цього Кодексу поширюється на всіх суб'єктів ринку природного газу України: операторів суміжних систем, газовидобувні підприємства, замовників, споживачів та постачальників природного газу незалежно від підпорядкування та форми власності (п. 3 гл. 1 р. 1 Кодексу ГТС).

Приписами п. 1 гл. 3 р. 1 Кодексу ГТС визначено, що оператор газотранспортної системи на підставі договору транспортування природного газу та згідно з умовами, визначеними в цьому Кодексі, надає суб'єктам ринку природного газу:

право користування газотранспортною системою на використання газотранспортної системи в межах розподілу потужностей на точках входу та виходу;

послуги транспортування природного газу газотранспортною системою через газотранспортну систему в межах договірних потужностей та підтверджених номінацій;

послуги балансування обсягів природного газу, які подаються до газотранспортної системи і відбираються з неї.

Відповідно до п. 5 гл. 1 р. 1 Кодексу ГТС балансування системи - діяльність, яка здійснюється оператором газотранспортної системи в рамках надання послуг транспортування, що полягає у врівноваженні попиту та пропозиції природного газу у газотранспортній системі, що охоплює фізичне балансування та комерційне балансування.

При цьому, комерційне балансування в розумінні п. 5 гл. 1 р. 1 Кодексу ГТС це діяльність оператора газотранспортної системи, що полягає у визначенні та врегулюванні небалансу, який виникає з різниці між обсягами природного газу, що надійшли через точки входу, і обсягів природного газу, відібраного через точку виходу, у розрізі замовників послуг транспортування, що здійснюється на основі даних, отриманих у процедурі алокації.

Відповідно до частини 1 статті 35 Закону України «Про ринок природного газу» правила балансування повинні бути справедливими, недискримінаційними, прозорими та обумовленими об'єктивними чинниками. Такі правила мають відображати реальні потреби газотранспортної системи з урахуванням ресурсів у розпорядженні оператора газотранспортної системи. Такі правила мають бути засновані на ринкових принципах. Такі правила мають створювати економічні стимули для балансування обсягів закачування і відбору природного газу самими замовниками.

Частиною 2 статті 35 Закону України «Про ринок природного газу» розмір плати за небаланси замовників визначається виходячи із обґрунтованих та реальних витрат оператора газотранспортної системи, пов'язаних із здійсненням балансування. При визначенні розміру плати за небаланси замовників не допускається перехресне субсидіювання між замовниками, у тому числі шляхом збільшення вартості приєднання нових об'єктів замовників до газотранспортної системи.

Оператор газотранспортної системи повинен забезпечити замовників безкоштовною, достатньою, своєчасною та достовірною інформацією про статус балансування в межах інформації, що знаходиться у розпорядженні оператора газотранспортної системи у відповідний момент часу. Така інформація має надаватися відповідному замовнику в електронному форматі (частина 3 статті 35 Закону України «Про ринок природного газу).

Під небалансом у п. 5 гл. 1 р. 1 Кодексу ГТС розуміється різниця між обсягами природного газу, поданими замовником послуг транспортування для транспортування на точці входу, та відібраними замовником послуг транспортування з газотранспортної системи на точці виходу, що визначається за процедурою алокації.

Згідно з п. 5 гл. 1 р. 1 Кодексу ГТС алокація - це підтвердження поділу за певний розрахунковий період фактичного обсягу (об'єму) природного газу, поданого для транспортування в точку входу або відібраного з точки виходу, між замовниками послуги транспортування, у тому числі в розрізі їх контрагентів (споживачів), що здійснюється відповідно до вимог розділу ХІІ цього Кодексу.

Алокація обсягів природного газу для кожного замовника послуг транспортування в окремих точках входу, за винятком віртуальних точок входу з газорозподільної системи (точки надходження газу від газодобувних підприємств чи виробників біогазу, підключених до газорозподільної системи) та точок входу (як віртуальних так і фізичних) від газовидобувних підприємств, здійснюється оператором газотранспортної системи (п. 1 гл. 1 р. ХІІ Кодексу ГТС).

В силу п. 2. гл. 1 р. ХІІ Кодексу ГТС якщо в точці входу природний газ на підставі підтвердженої номінації направляється для транспортування лише одним замовником послуг транспортування, повний обсяг природного газу, визначений на підставі результатів вимірів, буде віднесено саме до цього замовника послуг транспортування.

За умовами п. 3. гл. 1 р. ХІІ Кодексу ГТС загальний обсяг природного газу, встановлений на основі вимірювання для даної точки входу, за винятком віртуальних точок входу з газорозподільної системи та точок входу (як віртуальних так і фізичних) від газовидобувних підприємств, повинен бути виділений окремим замовникам послуг транспортування пропорційно до підтверджених номінацій/реномінацій.

Відповідно до п. 4. гл. 1 р. ХІІ Кодексу ГТС алокація обсягів природного газу для кожного замовника послуг транспортування в точках входу (як віртуальних, так і фізичних) від газовидобувних підприємств виконується відповідним газовидобувним підприємством. Газовидобувне підприємство надсилає алокації обсягів природного газу до оператора газотранспортної системи відповідно до положень пункту 6 глави 2 цього розділу.

Згідно з п. 5. гл. 1 р. ХІІ Кодексу ГТС якщо алокація обсягів природного газу не буде виконана в порядку, передбаченому в пункті 4 цієї глави, обсяг природного газу, поданий у відповідних точках входу від газовидобувних підприємств, повинен бути призначений відповідним замовникам послуг транспортування пропорційно підтвердженим оператором газотранспортної системи номінаціям/реномінаціям, про що мають бути поінформовані замовники послуг транспортування.

Пунктом 6 гл. 1 р. ХІІ Кодексу ГТС передбачено, що алокація обсягів природного газу для кожного замовника послуг транспортування у віртуальній точці входу з газорозподільної системи виконується відповідним оператором газорозподільної системи відповідно до положень глави 3 цього розділу.

У процесі алокації обсягів природного газу для віртуальної точки входу, в якій відбувається передача природного газу замовнику послуг транспортування, виділяється обсяг природного газу відповідно до обсягів, зазначених у підтверджених номінаціях/реномінаціях (п. 7 гл. 1 р. ХІІ Кодексу ГТС).

Згідно з п. 8. гл. 1 р. ХІІ Кодексу ГТС підписані щомісячні акти приймання-передачі газу відповідно до положень пункту 2 глави 7 розділу ІІІ цього Кодексу, що містять інформацію про щомісячні обсяги природного газу, виміряні для фізичних точок входу (у тому числі у розрізі контрагентів/споживачів замовника послуги транспортування), поданого до газотранспортної системи, є основою для проведення алокації щомісячних обсягів природного газу для замовників послуг транспортування за формою оператора газотранспортної системи, розміщеною на своєму веб-сайті.

У п. 2. гл. 7 р. 3 Кодексу ГТС зазначено, що оформлення актів приймання-передачі природного газу між оператором газотранспортної системи та оператором суміжної системи або прямим споживачем здійснюється відповідно до вимог цього розділу, технічної угоди (за наявності) та з урахуванням такого:

1) приймання-передача природного газу між оператором газотранспортної системи та газовидобувним підприємством оформлюється актами приймання-передачі, що підписуються представниками цих сторін не пізніше 5-го числа місяця, наступного за звітним;

2) приймання-передача природного газу між оператором газотранспортної системи та оператором LNG оформлюється актами приймання-передачі, що підписуються представниками цих сторін не пізніше 5-го числа місяця, наступного за звітним;

3) приймання-передача природного газу між оператором газотранспортної системи та оператором газосховища оформлюється актами приймання-передачі, що підписуються представниками цих сторін не пізніше 5-го числа місяця, наступного за звітним;

4) приймання-передача природного газу між оператором газотранспортної системи та оператором газорозподільної системи відбувається в точках комерційного обліку газу на газорозподільних станціях і оформлюється актами приймання-передачі, що підписуються представниками цих сторін не пізніше 5-го числа місяця, наступного за звітним;

5) приймання-передача природного газу між оператором газотранспортної системи та прямим споживачем відбувається в точках комерційного обліку газу і оформлюється актами приймання-передачі, що підписуються представниками цих сторін не пізніше 5-го числа місяця, наступного за звітним.

З матеріалів справи вбачається, що у відповідності до вказаних вище вимог Кодексу ГТС позивачем було встановлено негативний місячний небаланс за січень 2016 р. - 45 146, 705 тис.куб.м., за лютий 2016 р. - 32 462, 432 тис.куб.м., за березень 2016 р.- 29 818,239 тис.куб.м., за квітень 2016 р. - 6 644,132 тис.куб.м., за травень 2016 р. - 5 092,417 тис.куб.м., за червень 2016 р. - 3 217, 804 тис.куб.м., який відповідачем врегульований не був.

При цьому, позивачем були надані копії актів приймання-передачі природного газу, складені між позивачем та операторами ГТС за січень-червень 2016 року, а також копії передбачених п. 9.4. Договору розрахунків вартості послуг балансування (у розмірі споживачів) та рахунків.

За умовами п. 9.2. Договору, в редакції Додаткової угоди № 1, вартість послуг балансування за газовий місяць визначається на підставі даних про негативний місячний небаланс Замовника за формулою: Вбалансування= БЦГ х К х QБГ, де БЦГ - базова ціна газу; QБГ - обсяг негативного місячного балансу Замовника послуг транспортування; К - коефіцієнт компенсації, що дорівнює 1,2. При розмірі небалансу до 5% від обсягу природного газу, відібраного з газотранспортної системи, застосовується коефіцієнт, що дорівнює 1.

Оператор до чотирнадцятого числа місяця, наступного за газовим місяцем, надає Замовнику на його електронну адресу розрахунок вартості послуг балансування з деталізацією у вигляді додатка до рахунка-фактури, з подальшим наданням оригіналу рахунку-фактури. Замовник зобов'язаний здійснити оплату у строк, що не перевищує п'яти банківських днів (п. 9.4. Договору в редакції Додаткової угоди № 1).

Згідно з п. 11.4. Договору послуги балансування оформлюються одностороннім актом за підписом Оператора на обсяг негативного місячного небалансу, неврегульованого Замовником відповідно до Кодексу та розділу ІХ цього Договору.

Посилання відповідача на те, що він не несе відповідальності за споживання газу без підтверджених номінацій, суд вважає безпідставними та до уваги не приймає, виходячи з наступного.

Відповідно до вказаних вище приписів п. 5 гл. 1 р. 1, п. 8 гл. 1 р. ХІІ Кодексу ГТС, алокація здійснюється на основі підписаних щомісячних актів приймання-передачі газу відповідно до положень пункту 2 глави 7 розділу ІІІ Кодексу ГТС, що містять інформацію про щомісячні обсяги природного газу, виміряні для фізичних точок входу (у тому числі в розрізі контрагентів/споживачів замовника послуги транспортування), поданого до ГТС, та на основі підписаних щомісячних актів приймання-передачі газу, що містять інформацію про щомісячні обсяги природного газу, виміряні для фізичних точок виходу (у тому числі в розрізі контрагентів/споживачів замовника послуги транспортування), відібраного з ГТС.

Таким чином, в результаті аналізу відповідних підписаних щомісячних актів приймання-передачі газу, згідно яких замовники послуг транспортування подали певні обсяги природного газу до ГТС та здійснили їх відбір з такої системи, формується алокація щомісячних обсягів природного газу для замовників послуг транспортування за формою оператора газотранспортної системи, розміщенню на своєму офіційному веб-сайті.

За умовами п.п. 1, 2 р. 3 гл. XIV Кодексу ГТС оператор газотранспортної системи визначає місячний небаланс для кожного місяця як різницю між обсягом природного газу, який замовник послуг транспортування передав у точках входу і отримав з газотранспортної системи у точках виходу (у тому числі щодо власних споживачів) за цей газовий місяць.

Місячний небаланс розраховується оператором газотранспортної системи до 10-го числа наступного місяця на підставі фактичних даних, одержаних у процесі алокації, яку здійснює оператор газотранспортної системи, а також алокацій, одержаних від операторів суміжних газотранспортних систем, операторів газорозподільних систем, операторів газосховищ, газовидобувних підприємств або прямих споживачів.

Замовник послуг транспортування є відповідальним за виникнення небалансу, у тому числі щодо споживачів, з якими укладені договори постачання, та зобов'язується застосувати всі доступні заходи для його уникнення (п. 1 гл. 1 р. XIV Кодексу ГТС).

Відповідно до п. 2 гл. 1 р. XIV Кодексу ГТС при розрахунку небалансу замовників послуг транспортування оператор газотранспортної системи враховує всі обсяги газу у розрізі кожного замовника послуг транспортування, переданого до газотранспортної системи та відібраного з газотранспортної системи, у тому числі у розрізі його контрагентів (споживачів).

Згідно з п. 3 гл. 1 р. XIV Кодексу ГТС Перевищення обсягів відібраного природного газу з газотранспортної системи над обсягами переданого природного газу є негативним небалансом, а перевищення обсягів переданого природного газу над обсягами відібраного природного газу - позитивним небалансом.

Пунктом 4. гл. 1 р. XIV Кодексу ГТС передбачено, що оператор газотранспортної системи надсилає замовнику послуг транспортування відомості для визначення статусу небалансу замовника послуг транспортування. Відомості про статус небалансу надаються замовнику послуг транспортування за допомогою інформаційної системи.

Відповідно до Розділу 3 Глави XIV Кодексу ГТС оператор газотранспортної системи визначає місячний небаланс для кожного місяця як різницю між обсягом природного газу, який замовник послуг транспортування передав у точках входу і отримав з газотранспортної системи у точках виходу (у тому числі щодо власних споживачів) за цей газовий місяць. Місячний небаланс розраховується оператором газотранспортної системи до 10-го числа наступного місяця на підставі фактичних даних, одержаних у процесі алокації, яку здійснює оператор газотранспортної системи, а також алокацій, одержаних від операторів суміжних газотранспортних систем, операторів газорозподільних систем, операторів газосховищ, газовидобувних підприємств або прямих споживачів. У разі позитивного значення місячного небалансу замовник послуг транспортування до 12-го числа наступного місяця: здійснює продаж природного газу в розмірі небалансу іншим замовникам послуг транспортування; здійснює закачування газу в обсязі місячного небалансу природного газу або його залишків шляхом подання оператору газосховища балансуючої номінації за цей газовий місяць. У разі негативного значення небалансу замовник послуг транспортування до 12-го числа наступного місяця: здійснює купівлю природного газу в інших замовників послуг транспортування; здійснює відбір природного газу шляхом подання оператору газосховища балансуючої номінації для врегулювання остатнього небалансу за цей газовий місяць.

У разі підтвердження достатніх обсягів газу для покриття місячного небалансу у замовника послуг транспортування оператор газосховища здійснює балансуючу алокацію та надсилає її до оператора газотранспортної системи 12-го числа наступного місяця.

Замовники послуг транспортування після проведення заходів, передбачених пунктами 3 - 5 цієї глави, для врегулювання місячного небалансу оформлюють, підписують та скріплюють печатками додаткові акти приймання-передачі і коригуючі реєстри та надсилають оператору газотранспортної системи в строк до 12-го числа наступного місяця.

Місячний небаланс, який виник у замовника послуг транспортування та не був врегульований в строк до 12-го числа наступного місяця, врегульовується оператором газотранспортної системи за рахунок таких заходів:

1) при позитивному місячному небалансі - оператор надсилає оператору газосховища інформацію про замовника послуг транспортування, що має позитивний небаланс, та обсяг небалансу, а оператор газосховища проводить закачування природного газу (у тому числі шляхом заміщення) в обсязі небалансу та оформлення його в односторонньому порядку. У випадку відсутності у замовника послуг транспортування діючого договору зберігання природного газу замовник послуг транспортування зобов'язаний в строк до 14-го числа наступного місяця укласти з оператором газосховища договір зберігання;

2) при негативному місячному небалансі - за рахунок надання послуг балансування.

В силу п. 1 -4 гл. 4 р. XIV Кодексу ГТС розрахунок вартості послуг балансування (ПБ), що були надані замовнику послуг транспортування за місяць, проводиться оператором газотранспортної системи після закінчення газового місяця на підставі даних про місячний небаланс замовника послуг транспортування відповідно до договору транспортування природного газу. Базова ціна газу (БЦГ) - ціна, яка формується протягом розрахункового періоду оператором газотранспортної системи на основі витрат на закупівлю природного газу, транспортування та його зберігання. Оператор газотранспортної системи визначає БЦГ щомісяця в строк до 10-го числа місяця та розміщує відповідну інформацію на своєму веб-сайті. Підставою для проведення розрахунку послуг з балансування є дані, визначені у звіті про надані послуги з транспортування. Оператор газотранспортної системи до 14-го числа наступного місяця надає замовнику послуг транспортування звіт про надані послуги та рахунок на оплату. Замовник послуг транспортування повинен здійснити оплату у строк, що не перевищує 5 банківських днів.

Аналогічні положення закріплені сторонами у розділі ІХ Договору «Визначення вартості послуг балансування газу та порядок розрахунку за них».

При цьому, в силу п. 5 гл. 4 р. XIV Кодексу ГТС у разі невиконання замовниками положень пункту 4 цієї глави неврегульовані обсяги небалансу, які виникли у замовника послуг транспортування (постачальника) у віртуальних точках виходу до газорозподільної системи, вважаються обсягами небалансу відповідного оператора газорозподільної системи. Положення цього пункту не стосуються замовників послуг транспортування (постачальника), які поставляють виробникам теплової енергії в рамках виробництва теплової енергії для релігійних організацій та надання послуг з опалення та постачання гарячої води населенню.

Одночасно, суд зазначає, що відповідно до п. 10 Правил постачання природного газу, затверджених Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 2496 від 30.09.2015 р., споживання підтвердженого обсягу природного газу протягом розрахункового періоду здійснюється, як правило, рівномірно, виходячи з добової норми, якщо інший режим споживання не передбачено в укладеному договорі постачання природного газу. Споживач самостійно контролює власне газоспоживання та для недопущення перевищення підтвердженого обсягу природного газу в розрахунковому періоді має самостійно і завчасно обмежити (припинити) власне газоспоживання. В іншому разі до споживача можуть бути застосовані відповідні заходи з боку постачальника, передбачені цим розділом та розділом VI цих Правил, у тому числі примусове обмеження (припинення) газопостачання. Обсяг споживання природного газу споживачем у розрахунковому періоді не повинен перевищувати підтверджений обсяг природного газу. Допускається відхилення споживання обсягу природного газу протягом розрахункового періоду в розмірі ± 5 % від підтвердженого обсягу природного газу. Постачальник має право оперативно контролювати обсяг споживання природного газу споживачем, використовуючи базу даних Оператора ГТС або інформацію споживача, а також шляхом самостійного контролю обсягів споживання природного газу на об'єкті споживача. Споживач та його постачальник мають право на коригування протягом розрахункового періоду підтверджених обсягів природного газу в порядку, встановленому Кодексом газотранспортної системи. Якщо за підсумками розрахункового періоду фактичний об'єм (обсяг) постачання природного газу споживачу його постачальником буде перевищувати підтверджений обсяг природного газу на цей період, споживач має компенсувати постачальнику вартість різниці між підтвердженим обсягом природного газу та фактичним об'ємом (обсягом) споживання природного газу за ціною вартості природного газу, визначеною договором постачання природного газу. При цьому постачальник має право вимагати від споживача відшкодування збитків за перевищення об'єму (обсягу) природного газу, які розраховуються відповідно до пункту 1 розділу VI цих Правил.

З огляду на вищевикладені обставини суд дійшов висновку, що у позивача відсутні правові підстави для віднесення обсягів небалансу природного газу, що утворився при наданні позивачем послуг з транспортування природного газу відповідача від точок входу до точок виходу з ГТС на будь-яких інших осіб, крім відповідача.

Разом з тим, суд вважає необґрунтованими доводи відповідача в частині того, що надання послуг балансування газу є неправомірним правочином, оскільки умовами укладеного між сторонами Договору, яким врегульовані спірні правовідносини, та положень кодексу КТС за позивачем закріплені права та обов'язки щодо визначення у відповідача негативного місячного небалансу та надання відповідачу, у зв'язку з цим, послуг балансування в разі не врегулювання відповідачем негативного місячного небалансу.

Оскільки встановлений позивачем місячний небаланс за період з січня по червень 2016 року включно відповідачем врегульований не був, позивач згідно з п.п. 9.1-9.5, 11.4 Договору, п. 7 гл. 3 Розділу XIV, п.п. 1-4 гл. 4 Розділу XIV Кодексу ГТС надав відповідачу послуги балансування, про що було складено відповідні односторонні акти про надання послуг балансування обсягів природного газу, вартість яких визначена відповідно до п. 9.2. Договору.

Таким чином, після отримання відповідачем актів про надання послуг балансування обсягів природного газу, коригуючи актів, розрахунків вартості послуг та рахунків на оплату у відповідача відповідно до п. 9.4. Договору та п. 4 гл. 4 р. XIV Кодексу ГТС виникло зобов'язання здійснити оплату вартості послуг балансування.

Крім того, суд зазначає, що уклавши Договорів транспортування природного газу сторони домовились щодо порядку надання послуг балансування, визначили зміст таких послуг та механізм визначення обсягу і вартості таких послуг, інші істотні умови таких послуг, в тому числі коефіцієнт обрахування вартості послуг при певних розмірах небалансу, що вказує на наявність домовленості сторін Договору, яка спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків при наданні послуг балансування.

Як зазначалось судом вище, за фактом надання послуг балансування газу позивач відповідно до умов Кодексу ГТС та Договору складає односторонній акт, на що відповідач надав згоду уклавши Договір на таких умовах.

Отже, складені позивачем односторонні акти про надання послуг балансування є погодженими відповідачем, який наперед надав згоду на отримання таких послуг уклавши з позивачем Договір з умовою щодо можливості оформлення позивачем одностороннього акту, який в даному випадку і є первинним документом, що містить відомості про господарську операцію та підтверджує її здійснення.

Також суд не погоджується з доводами відповідача в частині того, що позивач повинен був самостійно, шляхом проведення відключень врегульовувати виникнення небалансу з посиланням на ст. 924 Цивільного кодексу України та п. 7 гл. 1 р. XIV Кодексу ГТС, як перевізником, який повинен був забезпечити збереження вантажу - природного газу, спожитого за межами поданих відповідачем номінацій, та повинен нести відповідальність за втрату або нестачу прийнятого до перевезення природного газу, який надійшов до ГТС для транспортування, оскільки вказані твердження суперечать встановленому умовами Договору та Кодексу ГТС порядку врегулювання негативного небалансу, який виник у відповідача як у замовника послуг транспортування.

При цьому, відповідачем всупереч статті 33 Господарського процесуального кодексу України не надано жодних доказів в підтвердження того, що негативний місячний небаланс протягом січня-червня 2016 року виник саме з вини позивача, тоді як в силу п. 1 р. 1 гл. XIV Кодексу ГТС саме на відповідача покладено обов'язок вживати всіх необхідних заходів для уникнення виникнення небалансу.

Як зазначалось судом вище, повноваження щодо визначення факту надання послуг балансування природного газу надано позивачу як оператору ГТС, і відповідно, на позивача покладено обов'язок забезпечення належного балансування газу в системі, контроль за дотриманням дисципліни газопостачання та газоспоживання. Головною передумовою надання ним послуг балансування є наявність негативної різниці між обсягами природного газу, поданими замовником послуг транспортування, для транспортування на точці входу, та відібраними замовником послуг транспортування з газотранспортної системи на точці виходу, що визначається за процедурою алокації, а також відсутність факту врегулювання негативного місячного небалансу.

Відносно тверджень відповідача в частині того, що за його даними у нього не виникав небаланс протягом січня-червня 2016 року, суд зазначає, що в силу п. 2 гл. 1 р. XIV, п. 1 гл. 3 р. XIV місячний небаланс визначається не за даними відповідача, а шляхом визначення оператором ГТС, яким є позивач, різниці між обсягами природного газу поданих на точках входу в ГТС та відібраних в точках виходу з ГТС, за даними алокацій операторів газорозподільних систем, операторів газосховищ та газовидобувних підприємств.

За умовами п. 9.4. Договору, в редакції Додаткової угоди № 1 до нього, оператор до чотирнадцятого числа місяця, наступного за газовим місяцем, надає Замовнику на його електронну адресу розрахунок вартості послуг балансування з деталізацією у вигляді додатка до рахунка-фактури, з подальшим наданням оригіналу рахунку-фактури. Замовник зобов'язаний здійснити оплату у строк, що не перевищує п'яти банківських днів.

Тобто початком перебігу зазначеного п'ятиденного строку є момент отримання відповідачем актів про надання послуг балансування, розрахунків вартості таких послуг та рахунків-фактур.

На виконання умов Договору позивачем направлялись на адресу відповідача зазначені вище документи, про що свідчить наявна в матеріалах справи копія реєстрів отримання вхідної кореспонденції, у зв'язку з чим доводи відповідача в частині того, що право позивача не було порушено, судом до уваги не приймаються.

При цьому, суд зазначає, що відповідно до п. 1.7-1 постанови Пленуму Вищого господарського суду України № 14 від 17.12.2013 р. «Про деякі питання практики застосування законодавства про відповідальність за порушення грошових зобов'язань» господарському суду необхідно мати на увазі, що питання про те, чи мало місце пред'явлення кредитором боржникові вимоги про оплату, вирішується не під час прийняття судом позовної заяви, а виключно в процесі вирішення ним спору по суті. Отже, коли господарським судом буде з'ясовано, що таку вимогу пред'явлено після початку розгляду ним справи зі спору, пов'язаного зі стягненням заборгованості, то відповідний позов може бути задоволений, якщо строк виконання грошового зобов'язання настав до прийняття рішення по суті справи.

В силу приписів ст. 599 Цивільного кодексу України зобов'язання припиняється виконанням, проведеним належним чином.

Відповідно до ст. 193 Господарського кодексу України суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних випадках ставляться.

Кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов'язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу.

Не допускається одностороння відмова від виконання зобов'язань, крім випадків, передбачених законом, а також відмова від виконання або відстрочка з мотиву, що зобов'язання другої сторони за іншим договором не було виконано належним чином.

Таким чином, оскільки відповідач прийняв надані позивачем послуги, однак в обумовлені строки не сплатив позивачеві повністю їх вартості, відповідний борг в сумі 924 831 801, 05 грн., який існує на момент розгляду справи в суді, має бути стягнутий з нього в судовому порядку.

Згідно зі ст. ст. 33, 34 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень; докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу; обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.

Обов'язок із доказування слід розуміти як закріплену в процесуальному та матеріальному законодавстві міру належної поведінки особи, що бере участь у судовому процесі, із збирання та надання доказів для підтвердження свого суб'єктивного права, що має за мету усунення невизначеності, яка виникає в правовідносинах у разі неможливості достовірно з'ясувати обставини, які мають значення для справи.

Відповідно до п. 2 Постанови Пленуму Вищого господарського суду України № 6 від 23.03.2012 р. “Про судове рішення” рішення господарського суду має ґрунтуватись на повному з'ясуванні такого: чи мали місце обставини, на які посилаються особи, що беруть участь у процесі, та якими доказами вони підтверджуються; чи не виявлено у процесі розгляду справи інших фактичних обставин, що мають суттєве значення для правильного вирішення спору, і доказів на підтвердження цих обставин; яка правова кваліфікація відносин сторін, виходячи з фактів, установлених у процесі розгляду справи, та яка правова норма підлягає застосуванню для вирішення спору.

Оскільки, як зазначалось вище, судом встановлено обґрунтованість позовних вимог, вони підлягають задоволенню з урахуванням наведеного.

Відповідно до статті 49 Господарського процесуального кодексу України витрати по сплаті судового збору покладаються на відповідача.

Керуючись ст. ст. 32, 33, 44, 49, 82- 85 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд міста Києва, -

ВИРІШИВ:

1. Позовні вимоги задовольнити.

2. Стягнути з Публічного акціонерного товариства «Національна акціонерна компанія «Нафтогаз України» (01601, місто Київ, вулиця Богдана Хмельницького, будинок 6; код ЄДРПОУ 20077720) на користь Публічного акціонерного товариства «УКРТРАНСГАЗ» (01021, місто Київ, Кловський узвіз, будинок 9/1; код ЄДРПОУ 30019801) заборгованість в сумі 924 831 801 (дев'ятсот двадцять чотири мільйони вісімсот тридцять одну тисячу вісімсот одну) грн. 05 коп. та витрати по сплаті судового збору в сумі 206 700 (двісті шість тисяч сімсот) грн. 00 коп.

3. Після вступу рішення в законну силу видати наказ.

4. Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.

Повне рішення складено 16.09.2016 р.

Суддя М.Є. Літвінова