Постанова від 14.09.2016 по справі 181/623/16-а

Справа № 181/623/16-а

Провадження № 2-а/181/15/16

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"14" вересня 2016 р. смт. Межова

Межівський районний суд Дніпропетровської області у складі:

головуючого судді Гончаренка О.О.,

з участю секретаря судових засідань Яківець А.О.,

розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Межівської районної державної адміністрації, треті особи: управління соціального захисту населення Межівської районної державної адміністрації та управління Пенсійного фонду України в Межівському районі Дніпропетровської області про визнання безпідставним та незаконним рішення Межівської районної державної адміністрації,-

ВСТАНОВИВ:

31 серпня 2016 року до Межівського районного суду Дніпропетровської області звернувся ОСОБА_2 з адміністративним позовом до Межівської районної державної адміністрації, треті особи: управління соціального захисту населення Межівської районної державної адміністрації та управління Пенсійного фонду України в Межівському районі Дніпропетровської області про визнання безпідставним та незаконним рішення Межівської районної державної адміністрації.

В обґрунтування заявлених позовних вимог посилався на те, що 11 липня 2016 року комісія Межівської районної державної адміністрації з участю управління соціального захисту населення Межівської районної державної адміністрації та управління Пенсійного фонду України в Межівському районі Дніпропетровської області прийняла рішення, яким відмовила позивачу в поновленні виплати пенсії. Рішення мотивоване тим, що було складено акт про те, що позивач не проживає та території Межівського району, що не відповідає фактичним даним. Таке рішення позивач вважає незаконним та позбавляє його отримувати пенсію.

Позивач просить суд визнати рішення комісії Межівської районної державної адміністрації Дніпропетровської області від 11 липня 2016 року незаконним та безпідставним, а також відмінити його. Провести розгляд справи у його відсутність.

Позивач в судове засідання не з'явився, надав заяви про розгляд справи за його відсутності та про перенесення розгляду на іншу дату, оскільки у нього виникла необхідність відвезти дружину на лікування в обласну лікарню м.Маріуполя.

Заява про перенесення розгляду справи задоволенню не підлягає, оскільки ОСОБА_2 не надав жодних належних доказів на підтвердження обставин, викладених у ній.

Представник відповідача та третіх осіб в судове засідання не з'явився, надав заяву про розгляд справи за їх відсутності, про згоду на розгляд справи в порядку письмового провадження, згідно ч.4 ст.122 КАС України, а також прохання про ухвалення рішення з урахуванням наданих заперечень, які обґрунтовані тим, що порядок призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам та Порядок здійснення контролю за їх виплатою визначено постановою КМУ «Деякі питання здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам» №365 від 08 червня 2016 року. Вказаною постановою встановлено, що комісії з питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам приймають рішення про відновлення або про відмову у відновленні соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам, довідки яких недійсні на дату набрання чинності цієї постанови, за умови отримання внутрішньо переміщеною особою нової довідки відповідно до Порядку оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, затвердженого постановою КМУ «Про облік внутрішньо переміщених осіб» №509 від 01 жовтня 2014 року, яка на сьогодні є чинною та за якою визначено порядок взаємодії компетентних органів для здійснення перевірки наданої інформації та порядку оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи та відповідних дій компетентних органів, а саме: у разі наявності підстав, передбачених ст.12 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб», МВС, ДМС, СБУ, Держприкордонслужба подають уповноваженому органу відповідну інформацію для прийняття рішення щодо зняття з обліку внутрішньо переміщеної особи.

Розпорядженням голови Межівської РДА створено комісію щодо призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам.

Позивач неодноразово знімався з обліку з підстав виявлення факту не проживання його на території району та за результатами перевірок достовірності місця проживання викладених ОСОБА_2 були скасовані довідки №1224001462, №1224002548 та №1224003261. Останній зареєстрований АДРЕСА_1 та 24 червня надав заяву на розгляд комісії на поновлення виплати соціальних допомог, як особа, яка проживає АДРЕСА_2, тому було внесене до Єдиної інформаційної бази даних внутрішньо переміщених осіб та видано довідку №1224003531.

11 липня 2016 року в результаті перевірки відомостей про фактичне місце проживання ОСОБА_2 було встановлено та складено акт обстеження матеріально-побутових умов сім'ї по АДРЕСА_3 про те, що останній фактично за адресою вказаною вище не проживає, що засвідчено свідком ОСОБА_3

У зв'язку з не підтвердженням відомостей про фактичне місце проживання сім'ї позивача комісія з питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам прийняла рішення про відмову в поновленні соціальних виплат ОСОБА_2 Просять в задоволенні позовних вимог відмовити.

Суд, оцінивши зібрані у справі докази, з'ясувавши обставини справи та надавши їм відповідну оцінку, приходить до наступних висновків.

Дійсно, ст.3 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» передбачено, що свобода пересування - право громадянина України, а також іноземця та особи без громадянства, які на законних підставах перебувають в Україні, вільно та безперешкодно за своїм бажанням переміщатися по території України у будь-якому напрямку, у будь-який спосіб, у будь-який час, за винятком обмежень, які встановлюються законом;

вільний вибір місця проживання чи перебування - право громадянина України, а також іноземця та особи без громадянства, які на законних підставах перебувають на території України, на вибір адміністративно-територіальної одиниці, де вони хочуть проживати чи перебувати;

місце проживання - житло, розташоване на території адміністративно-територіальної одиниці, в якому особа проживає, а також спеціалізовані соціальні установи, заклади соціального обслуговування та соціального захисту, військові частини.

Проте, стосовно внутрішньо переміщених осіб діє спеціальний Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб», ст.9 якого передбачено, що внутрішньо переміщена особа зобов'язана: повідомляти про зміну місця проживання структурний підрозділ з питань соціального захисту населення районних, районних у місті Києві державних адміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі утворення) рад за новим місцем проживання протягом 10 днів з дня прибуття до нового місця проживання.

Згідно з п.5 ч.1 ст.12 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб», підставою для скасування дії довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи та внесення відомостей про це в Єдину інформаційну базу даних про внутрішньо переміщених осіб є обставини, за яких внутрішньо переміщена особа: подала завідомо недостовірні відомості.

Рішення про скасування дії довідки приймається керівником структурного підрозділу з питань соціального захисту населення районних, районних у місті Києві державних адміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі утворення) рад за місцем проживання особи та надається внутрішньо переміщеній особі протягом трьох днів з дня прийняття такого рішення.

П.П. 4-5,7-8,10,11-14 Порядку призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам, затвердженого постановою КМУ 08 червня 2016 року №509, передбачено, що соціальні виплати внутрішньо переміщеним особам призначаються і виплачуються структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі утворення) рад (далі - структурні підрозділи з питань соціального захисту населення), територіальними органами Пенсійного фонду України, робочими органами Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань, центрами зайнятості (далі - органи, що здійснюють соціальні виплати) за місцем їх фактичного проживання/перебування, незалежно від факту реєстрації місця проживання/перебування.

Для призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщена особа, а у визначених законодавством випадках - її законний представник подає відповідну заяву до органу, що здійснює соціальні виплати на території, де зазначена особа перебуває на обліку за місцем її фактичного проживання/перебування, незалежно від факту реєстрації місця проживання/перебування.

Для призначення (відновлення) соціальних виплат структурний підрозділ з питань соціального захисту населення за власною ініціативою або за зверненням органів, що здійснюють соціальні виплати, протягом 15 робочих днів з дня отримання відповідної заяви внутрішньо переміщеної особи або з дня надходження звернення від органів, що здійснюють соціальні виплати, проводить перевірку достовірності зазначеної в заяві інформації про фактичне місце проживання/перебування внутрішньо переміщеної особи.

За результатами проведення перевірки структурним підрозділом з питань соціального захисту населення складається акт обстеження матеріально-побутових умов сім'ї за формою, встановленою Мінсоцполітики.

Структурний підрозділ з питань соціального захисту населення протягом трьох робочих днів з дня отримання електронної справи отримувача соціальної виплати вносить на розгляд комісій з питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам, утворених районними, районними у мм. Києві і Севастополі держадміністраціями, виконавчими органами міських, районних у містах (у разі утворення) рад (далі - комісії), подання про призначення (відновлення) або про відмову в призначенні (відновленні) відповідної соціальної виплати, до якого додається акт обстеження матеріально-побутових умов сім'ї.

Комісія розглядає подання про призначення (відновлення) або про відмову у призначенні (відновленні) відповідної соціальної виплати протягом п'яти робочих днів з дня отримання такого подання.

За результатами розгляду подання з урахуванням акта обстеження матеріально-побутових умов сім'ї комісія приймає рішення про призначення (відновлення) або відмову у призначенні (відновленні) соціальної виплати з моменту припинення її виплати, в тому числі з урахуванням інформації про стан фінансування та виплати, що оприлюднюється на офіційному веб-сайті Мінсоцполітики або інших органів, що здійснюють соціальні виплати.

Комісія, крім підстав відмови у призначенні (відновленні) соціальної виплати, передбачених законодавством, може відмовити заявникові у призначенні (відновленні) такої виплати в разі його відсутності за фактичним місцем проживання/перебування, зазначеним у заяві про призначення (відновлення) соціальної виплати.

У разі прийняття рішення про призначення (відновлення) або відмову у призначенні (відновленні) соціальної виплати комісія не пізніше наступного робочого дня надсилає копію такого рішення органові, що здійснює соціальні виплати, та структурному підрозділу з питань соціального захисту населення.

Згідно акту обстеження матеріально-побутових умов сім'ї ОСОБА_4 від 22 червня 2016 року, який проживає АДРЕСА_3 підтверджується, що за вказаною адресою фактично проживав позивач. За останні місяці останній неодноразово перетинав кордон Донецької області з метою відвідання власного місця проживання.

Довідками управління соціального захисту населення Межівської районної державної адміністрації про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи №1224003261 від 12 квітня 2016 року та №1224003531 підтверджується, що позивач мав фактичне місце проживання АДРЕСА_3.

Актом обстеження матеріально-побутових умов сім'ї №254 від 11 липня 2016 року підтверджується, що ОСОБА_2 за адресою АДРЕСА_3, смт. Межова при обстеженні факту проживання особи, яка перемістилася з тимчасово окупованої території, не проживає та зі слів сусідів також не проживає.

Згідно штампу Межівського районного суду Дніпропетровської області вх.№1928/16-Вх від 31 серпня 2016 року, позивач звернувся до суду з адміністративним позовом про захист свого порушеного права 31 серпня 2016 року.

Згідно довідки управління Пенсійного фонду України в Межівському районі Дніпропетровської області №1928/07.18 від 13 вересня 2016 року ОСОБА_2 перебував на обліку в управлінні з 01 грудня 2014 року по 17 серпня 2016 року, як внутрішньо переміщена особа.

Згідно запиту пенсійної справи від 18 серпня 2016 року з УПФУ в м.Покровськ Донецької області, пенсійну справу направлено за місцем фактичного проживання пенсіонера, тобто ОСОБА_2, звернувшись до суду вже не був жителем Межівського району, Дніпропетровської області, оскільки фактично проживав в м.Покровськ, Донецької області.

Згідно витягу з протоколу №1 засідання комісії з питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам Межівської районної державної адміністрації від 11 липня 2016 року ОСОБА_2 відмовлено в поновленні соціальних виплат, оскільки не підтверджено факт його проживання на території Межівського району, а саме за адресою АДРЕСА_3, смт. Межова. На підставі зазначеного вище протоколу позивачу призупинена виплата пенсії.

Згідно ч.3 ст.71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

З боку відповідачів маються докази відсутності за фактичним місцем проживання по Грушевського,35, смт Межова, Межівського району, Дніпропетровської області. З боку позивача спростування цього доказів не надано.

Таким чином, суд приходить до висновку, що в задоволені позову необхідно відмовити у повному обсязі, у зв'язку з чим судові витрати, відповідно до ч.5 ст.94 КАС України, слід компенсувати за рахунок Державного бюджету України.

На підставі викладеного, керуючись Порядком призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам, затвердженого постановою КМУ 08 червня 2016 року №509, постановою КМУ №365 «Про деякі питання здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам», Законом України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб», Законом України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні», ст.ст.2, 4, 6, 8, 9, 19, 69, 94, 99, 104, 122, 159, 160, 163 КАС України,-

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_2 до Межівської районної державної адміністрації, треті особи: управління соціального захисту населення Межівської районної державної адміністрації та управління Пенсійного фонду України в Межівському районі Дніпропетровської області про визнання безпідставним та незаконним рішення Межівської районної державної адміністрації, відмовити.

Апеляційна скарга на постанову суду подається до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Межівський районний суд Дніпропетровської області протягом десяти днів з дня її проголошення.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Постанова або ухвала суду першої інстанції, якщо інше не встановлено цим Кодексом, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Суддя : О. О. Гончаренко