Справа № 452/1424/16-а
06 вересня 2016 року м. Самбір
Самбірський міськрайонний суд Львівської області
в складі головуючого судді Кунцік О.С.,
з участю секретаря Янушевич І.О.
розгляувши у відкритому судовому засіданні в м. Самбіорі справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Самбірської районної державної адміністрації про зобов'язання вчинити певні дії,
встановив:
ОСОБА_1 звернувся в суд з позовом до Самбірської районної державної адміністрації про зобов'язання вчинити певні дії.
Відповідно до пункту 6 частини першої статті 3 Кодексу адміністративного судочинства України адміністративний позов - це звернення до адміністративного суду про захист прав, свобод та інтересів у публічно - правових відносинах.
Відповідно до частини 2 статті 17 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно - правові спори, зокрема:
1) спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності;
2) спори з приводу прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби;
3) спори між суб'єктами владних повноважень з приводу реалізації їхньої компетенції у сфері управління, у тому числі делегованих повноважень;
4) спори, що виникають з приводу укладання, виконання, припинення, скасування чи визнання нечинними адміністративних договорів;
5) спори за зверненням суб'єкта владних повноважень у випадках, встановлених Конституцією та законами України;
6) спори щодо правовідносин, пов'язаних з виборчим процесом чи процесом референдуму.
Згідно з частиною другою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.
За змістом частини другої статті 4 Кодексу адміністративного судочинства України юрисдикція адміністративних судів поширюється на всі публічно-правові спори, крім спорів, для яких законом встановлений інший порядок судового вирішення.
Пленум Вищого адміністративного суду України у Постанові від 20.05.2013р. № 8 "Про окремі питання юрисдикції адміністративних судів" роз'яснив, що для розгляду спору адміністративним судом необхідно встановити його публічно-правовий зміст (характер). Для з'ясування характеру спору суди повинні враховувати, що протилежним за змістом є приватно-правовий спір. Це означає, що в основі розмежування спорів лежить поділ права на публічне та приватне.
Вирішуючи питання про віднесення норми до публічного права, а спору до публічно-правового, суди повинні враховувати загальнотеоретичні та законодавчі критерії.
Зокрема, за змістом пункту 1 частини першої статті 3 КАС України у публічно-правовому спорі, як правило, хоча б однією стороною є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, у тому числі на виконання делегованих повноважень.
Спір набуває ознак публічно-правового за умов не лише наявності серед суб'єктів спору публічного органу чи посадової особи, а й здійснення ним (ними) у цих відносинах владних управлінських функцій.
Зі змісту позовної заяви та доданих до неї матеріалів вбачається, що спір виник із земельних відносин.
Спори, що виникають із земельних відносин, у яких хоча б однією із сторін є фізична особа, незважаючи на участь у них суб'єкта владних повноважень, згідно зі ст.. 15 ЦПК України розглядаються у порядку цивільного судочинства.
Відповідно до п.7 Постанови Пленуму Вищого Спеціалізованого суду з розгляду цивільних та кримінальних справ від 01.03.2013 року №3 земельні відносини, суб'єктами яких є фізичні чи юридичні особи, органи місцевого самоврядування, органи державної влади, а об'єктами - землі у межах території України, земельні ділянки та права на них, у тому числі на земельні частки (паї), регулюються земельним і цивільним законодавством на принципах забезпечення юридичної рівності прав їх учасників, забезпечення гарантій прав на землю
Відповідно до пункту 1 частини першої статті 157 КАС України, суд закриває провадження у справі, якщо справу не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства, про що постановляє відповідну ухвалу.
З урахуванням викладеного, суд приходить до висновку, що позов підлягає розгляду місцевим загальним судом в порядку цивільного судочинства.
Керуючись ст. ст. 157, 160, 165 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
ухвалив:
Закрити провадження в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Самбірської районної державної адміністрації про зобов'язання вчинити певні дії.
Роз'яснити позивачеві, що розгляд цієї справи віднесено до юрисдикції місцевого суду загальної юрисдикції в порядку цивільного судочинства.
На ухвалу може бути подана апеляційна скарга протягом п'яти днів з дня проголошення.
Суддя