Постанова від 31.08.2016 по справі 544/914/16-а

Справа № 544/914/16-а

№ пров. 2-а/544/16/2016

ПОСТАНОВА

Іменем України

31 серпня 2016 року м. Пирятин

Пирятинський районний суд Полтавської області у складі:

головуючого - судді Нагорної Н.В.,

за участю секретаря - Ралець О.С.,

позивача ОСОБА_1, представника відповідача Неживенка А.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Пирятин адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Пирятинському районі Полтавської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

Позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом, в обґрунтування якого вказав, що в органах прокуратури він працював із 12 лютого 1981 року по 05 квітня 2011 року. З 20 листопада 2002 року йому призначено пенсію за вислугу років в розмірі 90% від місячної заробітної плати у відповідності до положень ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» № 1789-ХІІ від 05.11.1991 року. У зв'язку з підвищенням розміру заробітної плати відповідно до довідки прокуратури Полтавської області від 19.04.2016 року він 11 липня 2016 року звернувся до відповідача з заявою про проведення перерахунку йому пенсії у відповідності до діючої на час призначення пенсії статті 50-1 Закону України №1789-ХІІ від 05.11.1991р. «Про прокуратуру» з розрахунку 90 процентів від суми місячного заробітку на момент звільнення з органів прокуратури. У задоволенні його заяви Управлінням ПФУ відмовлено, про що 19.07.2016 року він був повідомлений листом №22/Б-02. З відмовою відповідача перерахувати йому пенсію він не згоден з огляду на таке. Пенсійне забезпечення прокурорів та слідчих визначено ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру», редакція якої неодноразово змінювалася. Відповідно до ч.12 ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції, яка діяла на час призначення йому пенсії, обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком. Згідно із ч.17 ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції, що діяла на час призначення йому пенсії, призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що потягнули за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більше як за 12 місяців. Перерахунок пенсії провадиться з урахуванням фактично отриманих працівником виплат і умов оплати праці. Позивач вважає, що при перерахунку йому пенсії застосуванню підлягає редакція Закону, яким визначався порядок та розмір відповідного пенсійного забезпечення такої особи саме на момент призначення їй пенсії, а відмова відповідача у проведенні перерахунку позивачу пенсії суперечить нормам Закону України «Про прокуратуру», ст. 22, 64 Конституції України, Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод. Позивач вказує, що перерахунок його пенсії повинен здійснюватися на підставі документів пенсійної справи та документів, які ним додатково подані, в даному конкретному випадку - за довідкою, виданою прокуратурою Полтавської області у зв'язку із змінами розміру заробітної плати, відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України № 1013 від 09.12.2015 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів». Враховуючи вищевикладене позивач просить визнати неправомірними дії та рішення Управління Пенсійного Фонду України в Пирятинському районі Полтавської області від 19.07.2016 № 22/Б-02 щодо відмови в перерахунку йому пенсії на підставі довідки № 18-164\вих16 від 19.04.2016 року, виданої прокуратурою Полтавської області у зв'язку із змінами розміру заробітної плати відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України № 1013 від 09.12.2015 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», а також зобов'язати Управління Пенсійного Фонду України в Пирятинському районі Полтавської області здійснити перерахунок і виплату йому пенсії відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» у редакції, яка була чинна на час призначення йому пенсії у листопаді 2002 року, у розмірі 90% від розміру місячної заробітної плати, зазначеної у довідці №18-164\вих16 від 19.04.2016 року, виданій прокуратурою Полтавської області, з 01.01.2016 року без обмеження максимальним розміром, встановленим Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування, пенсійної системи», з урахуванням раніше виплачених коштів. Окрім цього позивач просить стягнути з Управління Пенсійного фонду України в Пирятинському районі Полтавської області за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень на його користь судовий збір у розмірі 580грн.

Позивач ОСОБА_1 в судовому засіданні позовні вимоги підтримав у повному обсязі, надав пояснення, аналогічні викладеним у позовній заяві.

Представник відповідача в судовому засіданні заперечував проти позовних вимог в повному обсязі, в обґрунтування своїх заперечень пояснив, що позивач звернувся до управління ПФУ в Пирятинському районі із заявою про проведення йому перерахунок пенсії у зв'язку з підвищенням з 01.01.2016 року заробітної плати відповідних категорій прокурорських працівників згідно наданої довідки №18-164/вих16 від 19.04.2016 року про іншу заробітну плату прокурора району станом на 01.12.2015 року. Управлінням дану заяву розглянуто та 19.07.2016 року надано відповідь в якій зазначено, що до 01.01.2015 року відповідно до ст.50-1 Закону України "Про прокуратуру" призначені працівникам прокуратури пенсії перераховувалися у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадився з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різниця в пенсії за минулий час виплачувалась йому не більше як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадився з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи. Відповідно до ч.20 ст.86 Закону України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 року №1697 (в редакції Закону №76 від 28.12.2014 року) визначено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України. На даний час Кабінетом Міністрів України ніяких рішень щодо перерахунку раніше призначених пенсій по Закону України "Про прокуратуру" не приймалось. Крім того відповідно до п.5 Прикінцевих положень Закону України " Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення від 02.03.2015 року №213 у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах, з 01.06.2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються відповідно до Законів України "Про державну службу", "Про прокуратуру", "Про судоустрій і статус суддів", "Про статус народного депутата України", "Про Кабінет Міністрів України", "Про судову експертизу", "Про Національний банк України", "Про службу в органах місцевого самоврядування", "Про дипломатичну службу". У зв'язку з вищевикладеним з 01 червня 2015 року раніше призначені пенсії не перераховуються. Підсумовуючи вищезазначене представник відповідача просив відмовити у позові у повному обсязі. Окрім цього, представник відповідача в своїх запереченнях посилається на лист - роз'яснення Мінсоцполітики №11586/0/14-16/059 від 08.08.2016 щодо перерахунку пенсій державним службовцям.

Суд, заслухавши пояснення позивача та представника відповідача, дослідивши письмові докази, прийшов до висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 є обґрунтованими та підлягають до часткового задоволення з наступних підстав.

Як установлено судом із пенсійної справи позивача, яка була досліджена у судовому засіданні, позивач перебуває на обліку в органах Пенсійного фонду України з 20.11.2002 року у зв'язку з призначенням йому пенсії за вислугою років у розмірі 90% середньомісячного заробітку на підставі ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» (а.с.30-41).

11 липня 2016 року позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорських працівників, додавши до заяви довідку про чинну заробітну плату (а.с.14-15).

Листом управління Пенсійного Фонду України в Пирятинському районі № 22/Б-02 від 19.07.2016 року ОСОБА_1 відмовлено у перерахунку його пенсії з посиланням на те, що з 01 січня 2015 року Законом України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» №76-VIII, від -28 грудня 2014 року в статтю 5-1 Закону України «Про прокуратуру» внесені зміни, зокрема зазначено, що «Умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України» На даний час ніяких рішень Кабінетом Міністрів, щодо перерахунку раніше призначених пенсій по Закону України «Про прокуратуру» не приймалося. Крім того відповідно до п.5 Прикінцевих положень Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення від 02.03.2015 року №213 у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах, з 01.06.2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються відповідно до Законів України "Про державну службу", "Про прокуратуру", "Про судоустрій і статус суддів", "Про статус народного депутата України", "Про Кабінет Міністрів України", "Про судову експертизу", "Про Національний банк України", "Про службу в органах місцевого самоврядування", "Про дипломатичну службу", Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України. У зв'язку з чим немає підстав для перерахунку пенсії позивачу (а.с.16).

Відповідно до довідки № 18-164/вих16 від 19 квітня 2016 року, виданої прокуратурою Полтавської області, ОСОБА_1 працював у прокуратурі Полтавської області на посаді прокурора району. Його заробітна плата станом на 01.12.2015 року складається з наступних складових: основний оклад 2600грн., класний чин - 130грн, вислуга років 819грн, інші виплати, які передбаченні чинним законодавством 7837,61грн., а всього - 11386,61грн.

Після встановлення зазначених обставин, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд приходить до наступного.

Положеннями ч.1 ст.46 Конституції України громадянам гарантовано право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у старості.

Згідно з п.6 ч.1 ст.96 Конституції України основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами.

Відповідно до положень ч.1 ст.4 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 9 липня 2003 року N 1058-IV (надалі - Закон N 1058-IV) законодавство про пенсійне забезпечення базується на Конституції України, складається з Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, цього Закону, закону про недержавне пенсійне забезпечення, законів, якими встановлюються умови пенсійного забезпечення, відмінні від загальнообов'язкового державного пенсійного страхування та недержавного пенсійного забезпечення, міжнародних договорів з пенсійного забезпечення, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України (далі - закони про пенсійне забезпечення), а також інших законів та нормативно-правових актів, прийнятих відповідно до законів про пенсійне забезпечення, що регулюють відносини у сфері пенсійного забезпечення в Україні.

Пенсійне забезпечення прокурорів і слідчих прокуратури, до яких законодавцем віднесено і позивача, встановлено приписам ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» № 1789-ХІІ.

Згідно з частиною першою статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (у редакції, чинній на час призначення пенсії позивачу) прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.

Таким чином, саме з урахуванням цієї норми позивачу 20 листопада 2002 року було призначено пенсію за вислугою років в розмірі 90 % середньомісячного заробітку.

Законом України №3668- VI, який набрав чинності з 1 жовтня 2011 року, внесено зміни до статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ, зокрема змінено у відсотках розмір пенсії за вислугу років, яка призначається прокурорам і слідчим у разі реалізації ними такого права з 90% на 80%.

Законом України «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні» від 27.03.2014 року №1166-VII, внесено зміни до ст. 50-1 Закону №1789-ХІІ, і відповідно до цих змін пенсія прокурорам призначається в розмірі 70 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Отже, з 01 жовтня 2011 року положення частини першої статті 50-1 Закону №1789-ХІІ щодо призначення прокурорам і слідчим пенсії за вислугу років у розмірі не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку втратили чинність у зв'язку з внесенням змін до редакції цієї статті Законом №3668- VI, а з моменту вступу в законну силу Закону № 1166- VIІ втратили чинність положення ст. 50-1 Закону №1789-ХІІ, щодо призначення пенсії прокурорам в розмірі 80 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено страхові внески.

Разом із тим підстави та порядок перерахунку пенсії прокурорам регулюють частини тринадцята та вісімнадцята статті 50-1 Закону №1789-ХІІ, положення яких щодо перерахунку пенсії у зв'язку із прийняттям Законів №3668- VI та № 1166-VI не зазнали змін, змінилася лише нумерація частин цієї статті.

Так, відповідно до частини тринадцятої статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.

Згідно із частиною 18 статті 50-1 Закону №1789-ХІІ призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, у якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.

У статті 22 Конституції України закріплено, що конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Згідно статті 5 Цивільного Кодексу України акти цивільного законодавства регулюють відносини, які виникли з дня набрання ними чинності.

Акт цивільного законодавства не має зворотної дії у часі, крім випадків, коли він пом'якшує або скасовує цивільну відповідальність особи.

Якщо цивільні відносини виникли раніше і регулювалися актом цивільного законодавства, який втратив чинність, новий акт цивільного законодавства застосовується до прав та обов'язків, що виникли з моменту набрання ним чинності.

Таким чином, суд зазначає, що при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії, а тому внесені Законом № 3668-VI та Законом № 1166-VIІ зміни до статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії.

Аналогічна правова позиція міститься в постанові Верховного Суду України від 10.12.2013 року у справі № 21-420а13.

З 15 липня 2015 року набрав чинності Закон України «Про прокуратуру» від 14.10.2014р. №1697-VII та втратив чинність Закон України «Про прокуратуру» від 05.11.1991р. №1789-XII, крім пункту 8 частини першої статті 15, частини четвертої статті 16, абзацу першого частини другої статті 46-2, статті 47, частини першої статті 49, частини п'ятої статті 50, частин третьої, четвертої, шостої та одинадцятої статті 50-1, частини третьої статті 51-2, статті 53 щодо класних чинів (їх дія поширюється на осіб, яким присвоєно класні чини до набрання чинності цим Законом), статті 55 щодо посвідчення працівника прокуратури, статті 2 у частині підстав звільнення з посади Генерального прокурора України, а також статті 13 щодо функціонування в системі органів прокуратури міських, районних, міжрайонних, районних у містах прокуратур, яка втрачає чинність з 15 грудня 2015 року.

Підстави та порядок перерахунку пенсії працівників прокуратури передбачені статтею 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14 жовтня 2015 року №1697-VII.

Відповідно до ч.13 ст.86 Закону №1697-VII пенсії за вислугу років відповідно до цієї статті призначаються, перераховуються і виплачуються уповноваженими на це державними органами.

Частиною 20 статті 86 Закону №1697-VII передбачено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України. Проте на сьогоднішній день такої постанови Кабінетом Міністрів України не прийнято.

Проте суд зазначає, що неприйняття Кабінетом Міністрів України нормативно-правового акта, який би визначав умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури, не може бути підставою для відмови у такому перерахунку.

Що стосується посилання представника відповідача в своїх запереченнях на лист Мінсоцполітики №11586/0/14-16/059 від 08.08.2016, то суд зазначає, що вказаний лист не є нормативно-правовим актом, окрім цього вказаний лист роз'яснює порядок перерахунку пенсій особам, яким призначено пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 №3723-ХІІ, а позивачу по даній справі призначено пенсію відповідно до ЗУ «Про прокуратуру» від 5 листопада 1991 року №1789-ХІІ.

З урахуванням наведеного суд приходить до висновку, що позивач має право на перерахунок його пенсії відповідно до статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (у редакції Закону України №1789 -ХІІ, що діяла станом 20.11.2002 року) в розмірі 90 відсотків від суми місячної заробітної плати, зазначеної в довідці прокуратури Полтавської області №18-164/вих 16 від 19.04.2016, у зв'язку з чим дії відповідача щодо відмови в перерахунку пенсії позивача є протиправними.

При цьому до спірних правовідносин не застосовуються положення п. 5 Розділу III Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015р. №213-VIII, якими передбачено, що у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», «Про статус народного депутата України», «Про Кабінет Міністрів України», «Про судову експертизу», «Про Національний банк України», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дипломатичну службу», Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України, не можуть бути підставою відмови у проведенні перерахунку пенсії, оскільки вказані зміни законодавства не містять вимогу щодо перерахунку раніше призначеної пенсії, а стосуються лише призначення пенсій особам, які підпадають під його дію.

Суд зазначає, що право на перерахунок пенсії надано позивачу з моменту призначення пенсії і на підставі діючого на той час законодавства, а тому не може бути обмежене чи скасоване при прийнятті нових законів чи інших нормативно-правових актів, оскільки це б суперечило ст.22 Конституції України, яка є нормою прямої дії.

Враховуючи наявність підстав для перерахунку пенсії позивача та зважаючи на те, що виникнення права на перерахунок пенсії нерозривно пов'язане із фактом звернення особи за таким перерахунком, суд вважає за необхідне зобов'язати відповідача перерахувати пенсію позивачу за вислугою років у відповідності до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» №1789-ХІІ (у редакції, що діяла станом на 20.11.2002р.) в розмірі 90% від місячного заробітку, зазначеного у довідці прокуратури Полтавської області №18/164 від 19.04.2016р., та виплатити різницю між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії, таким чином поновивши порушене право позивача на перерахунок його пенсії.

Також суд зазначає, що перерахунок призначеної пенсії, враховуючи вимоги ч.4 ст.45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», слід провадити з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно.

Оскільки ОСОБА_1 звернувся до відповідача з заявою про перерахунок пенсії 11.07.2016 року, то перерахувати йому пенсію потрібно з 01.07.2016 року.

Позовна вимога про перерахування пенсії без обмеження її максимального розміру задоволенню не підлягає, оскільки позивачу ще не перераховано вказану пенсію відповідно до довідки прокуратури Полтавської області № 18/164/вих. 16 від 19.04.2016 року, а тому вказана вимога є передчасною і до задоволення не підлягає.

Керуючись ст.ст.19, 22, 46, 96 Конституції України, ст.ст. 2, 5-14, 70-72, 159-163, 186 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Пирятинському районі Полтавської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в Пирятинському районі Полтавської області щодо відмови ОСОБА_1 у проведенні перерахунку та виплати пенсії у відповідності до статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (у редакції Закону України №1789 -ХІІ, що діяла станом 20.11.2002 року) та зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Пирятинському районі Полтавської області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 відповідно до статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (у редакції Закону України №1789 -ХІІ, що діяла станом 20.11.2002 року) в розмірі 90 відсотків від суми місячної заробітної плати, зазначеної в довідці прокуратури Полтавської області №18/164/вих 16 від 19.04.2016, з 01.07.2016 року та виплатити різницю в розмірі пенсії за минулий час з 01.07.2016 року.

В решті позовних вимог відмовити.

Постанова суду може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Пирятинський районний суд Полтавської області протягом десяти днів з дня її проголошення, а у разі застосування судом частини третьої ст. 160 КАС України апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Суддя: Н.В.Нагорна