ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
про залишення позовної заяви без розгляду
01 вересня 2016 року м. Київ № 826/12961/16
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі: судді Келеберди В.І., розглянувши питання щодо наявності підстав для залишення без розгляду позову
ОСОБА_1
до Державної виконавчої служби України
провизнання протиправною та скасування постанов
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Державної виконавчої служби України про скасування постанов від 13.05.2016 ВП №50945827, від 17.06.2016 ВП №50945827, визнання неправомірними дій та бездіяльності щодо порушення вимог ст. 11, 25, 30, 31, 47, 49, 50, 76, 82, 83 Закону України «Про виконавче провадження», зобов'язання відновити виконавче провадження.
Відповідно до п. 5, п. 6 ч. 1 ст. 107 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі -КАС України) суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи подано адміністративний позов у строк, установлений законом (якщо адміністративний позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними) та чи немає інших підстав для повернення позовної заяви, залишення її без розгляду або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
Згідно частини першої статті 99 Кодексу адміністративного судочинства України адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Разом з цим ст. 181 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що учасники виконавчого провадження (крім державного виконавця) та особи, які залучаються до проведення виконавчих дій, мають право звернутися до адміністративного суду із позовною заявою, якщо вважають, що рішенням, дією або бездіяльністю державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби порушено їхні права, свободи чи інтереси, а також якщо законом не встановлено інший порядок судового оскарження рішень, дій чи бездіяльності таких осіб.
Позовну заяву може бути подано до суду, зокрема: у десятиденний строк з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення її прав, свобод чи інтересів.
За змістом ст. 99 КАС України початок перебігу строку звернення до адміністративного суду законодавець пов'язує з днем, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення свого права.
Як зазначено вище, предметом вирішення даної справи, серед іншого є постанова від 13.05.2016 про закінчення виконавчого провадження №50945827 відкритого з примусового виконання виконавчого листа виданого Київським апеляційним адміністративним судом 22.03.2016 №6/131, позивач є стягувачем у названому виконавчому провадженні та постанова від 17.06.2016 ВП №50945827 про відмову у задоволенні скарги ОСОБА_1 від 02.06.2016 на дії головного державного виконавця щодо винесення постанова від 13.05.2016.
Відповідно до штемпелю вхідної документації Окружного адміністративного суду міста Києва, позивач звернувся з даним позовом до суду 19.08.2016, тобто з пропуском десятиденного строку визначеного ст. 181 КАС України.
Обґрунтовуючи поважність причин пропуску строку звернення до суду позивач вказує, що постанова від 13.05.2015 була оскаржена ним до начальника Державної виконавчої служби України, постанову від 17.06.2016 за результатом вирішення скарги позивач отримав лише в серпні 2016 року.
З матеріалів справи вбачається, що постанова від 13.05.2016 оскаржена позивачем до керівника Державної виконавчої служби України 02.06.2016, отже з 02.06.2016 позивач був обізнаний про ймовірне порушення своїх прав зазначеною постановою.
Відповідно до ст 82 Закону України «Про виконавче провадження» скарга, подана у виконавчому провадженні начальнику відділу, якому безпосередньо підпорядкований державний виконавець, розглядається у десятиденний строк з дня її надходження. За результатами розгляду скарги начальник відділу виносить постанову про її задоволення чи відмову, яка в десятиденний строк може бути оскаржена до вищестоящого органу державної виконавчої служби або до суду. Скарга, подана без додержання вимог, викладених у частині шостій цієї статті, розглядається начальником відділу в порядку, встановленому Законом України "Про звернення громадян".
З матеріалів позову вбачається, що скарга позивача від 02.06.2016 отримана відповідачем 08.06.2016, строк пересилання поштового відправлення по м. Києву становить 3 дні, отже з 22.06.2016, в разі не отримання постанови за результатом розгляду його скарги, позивач не міг не усвідомлювати, про ймовірну бездіяльність щодо вирішення такої скарги.
Отже перебіг строку звернення до суду з позовом про скасування постанови від 13.05.2016 ВП №50945827 почав перебіг 22.06.2016.
Проте, позивачем не наведено та судом не встановлено наявності поважних причин пропуску строку звернення до суду з вимогою про скасування постанови від 13.05.2016 ВП №50945827.
Позовні вимоги щодо визнання протиправною постанови від 17.06.2016 від 17.06.2016 ВП №50945827 про відмову у задоволенні скарги ОСОБА_1 від 02.06.2016 на дії головного державного виконавця щодо винесення постанова від 13.05.2016, визнання протиправними дій, зобов'язання відновити виконавче провадження є похідними від позовної вимоги про визнання протиправною та скасування постанови від 13.05.2016, а відтак не підлягають самостійному судовому вирішенню.
Враховуючи, що позивачем пропущено строк звернення до суду та не наведено поважних причин пропуску строку звернення до суду, суд дійшов висновку про доцільність застосування наслідків пропуску строку звернення до суду та залишення адміністративного позову без розгляду.
З огляду на викладене та керуючись статтями ст. ст. 99, 100, 181, ч. 4 ст. 160 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва,
1. Залишити без розгляду адміністративний позов ОСОБА_1 до Державної виконавчої служби України про скасування постанов від 13.05.2016 ВП №50945827, від 17.06.2016 ВП №50945827, визнання неправомірними дій та бездіяльності щодо порушення вимог ст. 11, 25, 30, 31, 47, 49, 50, 76, 82, 83 Закону України «Про виконавче провадження», зобов'язання відновити виконавче провадження.
2. Роз'яснити, що відповідно до ч. 3 ст. 155 Кодексу адміністративного судочинства України особа, позовна заява якої залишена без розгляду, після усунення підстав, з яких заява була залишена без розгляду, має право звернутися до адміністративного суду в загальному порядку.
Ухвала може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції у строки встановленні ст.ст.185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.
Ухвала відповідно до ч.1 ст.254 Кодексу адміністративного судочинства України набирає законної сили після закінчення строку на апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо ухвалу не було оскаржено.
Суддя В.І. Келеберда
Додаток: позов з доданими матеріалами на ________ аркушах.