ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
м. Київ
30 серпня 2016 року № 826/25473/15
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі колегії суддів: головуючого судді Келеберди В.І. , суддів Данилишин В.М. Качура І.А. розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1
до Міністерства освіти і науки України
провизнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії
ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом до Міністерства освіти і науки України про визнання протиправними дій щодо надання неповної інформації за заявою позивача від 27.07.2015; зобов'язання надати повну інформацію на запит позивача від 27.07.2016.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що в порушення ст. 14 Закону України «Про доступ до публічної інформації» відповідачем не надано повну відповідь на запит позивача.
Відповідач заперечував проти задоволення позову з підстав викладених у письмових запереченнях, які долучено до матеріалів справи, проте явку представника в судове засідання не забезпечив, хоча був належним чином повідомлений про час, дату та місце5 судового вирішення справи.
В судовому засіданні відповідно до ч. 6 ст. 128 КАС України ухвалено про вирішення справи в порядку письмового провадження.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд
ОСОБА_1 звернулась до Міністерства освіти і науки України з запитом в якому просила:
- підтвердити або спростувати факт належності нежитлової будівлі їдальні під літерою «А» загальною площею 512,2 кв.м., яке знаходиться у м. Львів вул. Єрошенко, 20 до державної власності станом на 30.07.2009.
- підтвердити або спростувати факт державної реєстрації такого майна в порядку Закону України «Про державну реєстрацію речових прав та їх обтяжень» станом на 30.07.2009.
- витребувати від Вищого професійного училища №29 м. Львова документів, які доводять належність права власності останньому належності нежитлової будівлі їдальні під літерою «А» загальною площею 512,2 кв.м., яке знаходиться у м. Львів вул. Єрошенко, 20.
Листом від 27.08.2015 Міністерство освіти і науки України повідомило позивача, що її звернення знаходиться на опрацюванні, з метою надання ґрунтованої відповіді відповідач звернувся до Вищого професійного училища №29 м. Львова за необхідними документами. Також відповідач повідомив позивача, що остаточна відповідь буде надана після отримання та опрацювання відповідачем документів від Вищого професійного училища №29 м. Львова.
В подальшому, листом від 28.10.2015 відповідачем надано позивачу копії документів про державну реєстрацію права власності нежитлової будівлі їдальні під літерою «А» загальною площею 512,2 кв.м., яке знаходиться у м. Львів вул. Єрошенко, 20 за державною в особі Міністерства освіти і науки України, а саме: копію свідоцтва про право власності на нерухоме майно; витяг з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності; витяг з Єдиного реєстру об'єктів права власності щодо державного майна.
Відповідно до ст. 5 Закону України "Про інформацію" кожен має право на інформацію, що передбачає можливість вільного одержання, використання, поширення, зберігання та захисту інформації, необхідної для реалізації своїх прав, свобод і законних інтересів.
Реалізація права на інформацію не повинна порушувати громадські, політичні, економічні, соціальні, духовні, екологічні та інші права, свободи і законні інтереси інших громадян, права та інтереси юридичних осіб.
Частиною ж 1 статті 1 Закону України "Про доступ до публічної інформації" визначено поняття публічної інформації як відображеної та задокументованої будь-якими засобами та на будь-яких носіях інформації, що була отримана або створена в процесі виконання суб'єктами владних повноважень своїх обов'язків, передбачених чинним законодавством, або яка знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом.
За змістом пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України "Про доступ до публічної інформації" право на доступ до публічної інформації гарантується: обов'язком розпорядників інформації надавати та оприлюднювати інформацію, крім випадків, передбачених законом. Відповідно до пункту 2 частини 1 статті 5 Закону України "Про доступ до публічної інформації" доступ до інформації забезпечується шляхом надання інформації за запитами на інформацію.
Згідно з ч. 1 ст. 19 Закону України "Про доступ до публічної інформації" запит на інформацію - це прохання особи до розпорядника інформації надати публічну інформацію, що знаходиться у його володінні.
Як встановлено ч. 1 ст. 20 Закону України "Про доступ до публічної інформації", розпорядник інформації має надати відповідь на запит на інформацію не пізніше п'яти робочих днів з дня отримання запиту.
Отже, з огляду на наведені законодавчі приписи, можна виділити такі ознаки публічної інформації:
1) готовий продукт інформації, який отриманий або створений лише в процесі виконання суб'єктами владних повноважень своїх обов'язків, передбачених чинним законодавством;
2) заздалегідь відображена або задокументована будь-якими засобами та на будь-яких носіях інформація;
3) така інформація знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень або інших розпорядників публічної інформації;
4) інформація не може бути публічною, якщо створена суб'єктом владних повноважень не під час виконання суб'єктами владних повноважень своїх обов'язків;
5) інформація не може бути публічною, якщо створена не суб'єктом владних повноважень.
Таким чином, визначальним для публічної інформації є те, щоб вона була заздалегідь готовим, зафіксованим продуктом, отриманим або створеним суб'єктом владних повноважень у процесі виконання своїх обов'язків.
Запитувана позивачем інформація не є продуктом створеним відповідачем у процесі виконання своїх обов'язків, отже така інформацію в даному випадку не є публічною інформацією в розумінні вказаного вище Закону.
Відповідно ж до ст. 2 Закону України "Про звернення громадян" законодавство України про звернення громадян включає цей закон та інші акти законодавства, що видаються відповідно до Конституції України та цього Закону.
Відповідно до ст. 1 Закону України "Про звернення громадян" громадяни України мають право звернутися до органів державної влади, місцевого самоврядування, об'єднань громадян, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, засобів масової інформації, посадових осіб відповідно до їх функціональних обов'язків із зауваженнями, скаргами та пропозиціями, що стосуються їх статутної діяльності, заявою або клопотанням щодо реалізації своїх соціально-економічних, політичних та особистих прав і законних інтересів та скаргою про їх порушення.
За змістом ст. 3 Закону України "Про звернення громадян" під зверненнями громадян слід розуміти викладені в письмовій або усній формі пропозиції (зауваження), скарги і заяви (клопотання) й останніми є звернення громадян із проханням про сприяння реалізації закріплених Конституцією та чинним законодавством їх прав та інтересів або повідомлення про порушення чинного законодавства чи недоліки в діяльності підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, народних депутатів України, депутатів місцевих рад, посадових осіб, а також висловлення думки щодо поліпшення їх діяльності.
Статтею 5 вищевказаного Закону встановлено, що звернення адресуються органам державної влади і місцевого самоврядування, підприємствам, установам, організаціям незалежно від форм власності, об'єднанням громадян або посадовим особам, до повноважень яких належить вирішення порушених у зверненнях питань.
Положеннями статті 15 Закону України "Про звернення громадян" встановлено, що органи державної влади, місцевого самоврядування та їх посадові особи, керівники та посадові особи підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, об'єднань громадян, до повноважень яких належить розгляд заяв (клопотань), зобов'язані об'єктивно і вчасно розглядати їх, перевіряти викладені в них факти, приймати рішення відповідно до чинного законодавства і забезпечувати їх виконання, повідомляти громадян про наслідки розгляду заяв (клопотань).
Відповідь за результатами розгляду заяв (клопотань) в обов'язковому порядку дається тим органом, який отримав ці заяви і до компетенції якого входить вирішення порушених у заявах (клопотаннях) питань, за підписом керівника або особи, яка виконує його обов'язки.
Відповідно до статті 20 Закону України "Про звернення громадян" звернення розглядаються і вирішуються у термін не більше одного місяця від дня їх надходження, а ті, які не потребують додаткового вивчення, - невідкладно, але не пізніше п'ятнадцяти днів від дня їх отримання. Якщо в місячний термін вирішити порушені у зверненні питання неможливо, керівник відповідного органу, підприємства, установи, організації або його заступник встановлюють необхідний термін для його розгляду, про що повідомляється особі, яка подала звернення. При цьому загальний термін вирішення питань, порушених у зверненні, не може перевищувати сорока п'яти днів.
Як зазначено вище, листом від 27.08.2015 Міністерство освіти і науки України повідомило позивача про необхідність додаткового часу для надання запитуваної інформації та документів.
В подальшому, листом від 28.10.2015 позивачу надано копії документів, а саме: копію свідоцтва про право власності на нерухоме майно; витяг з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності; витяг з Єдиного реєстру об'єктів права власності щодо державного майна, що підтверджують реєстрацію права власності нежитлової будівлі їдальні під літерою «А» загальною площею 512,2 кв.м., яке знаходиться у м. Львів вул. Єрошенко, 20 за державною в особі Міністерства освіти і науки України.
Зі змісту наданих відповідачем документів, вбачається, що відповідачем надано інформацію про право власності на нежитлову будівлю їдальні під літерою «А» загальною площею 512,2 кв.м., яке знаходиться у м. Львів вул. Єрошенко, 20 за державною в особі Міністерства освіти і науки України станом на жовтень 2015 року, проте як позивач запитувала зазначену інформацію станом на 30.07.2009.
Відповідно до ст. 4 Закону України "Про звернення громадян" до рішень, дій (бездіяльності), які можуть бути оскаржені, належать такі у сфері управлінської діяльності, внаслідок яких: порушено права і законні інтереси чи свободи громадянина (групи громадян); створено перешкоди для здійснення громадянином його прав і законних інтересів чи свобод; незаконно покладено на громадянина які-небудь обов'язки або його незаконно притягнуто до відповідальності.
Враховуючи, що позивачем 30.07.2009 укладено договір купівлі-продажу зазначеного нежитлового приміщення, оскільки в подальшому такий договір оскаржено органом прокуратури в судовому порядку, отже не надання інформації про державну реєстрацію права власності зазначеного приміщення саме станом на 30.07.2009 порушує права та інтереси позивача.
Підсумовуючи викладене, оскільки відповідачем на запит позивача надано неповну інформацію, а саме не надано запитуваної інформації щодо державної реєстрації права власності станом на 30.07.2009, чим порушено права позивача, яким укладено договір купівлі зазначеного приміщення, отже позов підлягає задоволенню.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Дослідивши обставини справи, проаналізувавши вищезазначені правові норми, суд приходить до висновку, що вимоги позивача є обґрунтованими і підлягають задоволенню.
Відповідно до ч. 1 ст. 94 КАС України судовий збір підлягає стягненню на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
На підставі викладеного, керуючись статтями 9, 69-71, 128, 158-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва,
1. Задовольнити позовні вимоги.
2. Визнати протиправними дії щодо надання Міністерством освіти і науки України неповної інформації на запит ОСОБА_1 від 27.07.2015.
3. Зобов'язати Міністерство освіти і науки України надати повну інформацію на запит ОСОБА_1 від 27.07.2015 щодо державної реєстрації права власності нежитлової будівлі їдальні під літерою «А» загальною площею 512,2 кв.м., яке знаходиться у м. Львів вул. Єрошенко, 20 станом на 30.07.2009.
4. Стягнути на користь ОСОБА_1 судовий збір в сумі 487,20 грн. за рахунок бюджетних асигнувань Міністерства освіти і науки України.
Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів з дня її складення в повному обсязі за правилами, встановленими ст.ст. 185-187 КАС України, шляхом подання через суд першої інстанції апеляційної скарги.
Головуючий Суддя В.І. Келеберда
Судді В.М. Данилишин
І.А. Качур