Справа № < 2а-8801/11/1609
28.11.2011 Справа № 2 а -8801 / 11
іменем України
28 листопада 2011року Суддя Київського районного суду м. Полтави Яковенко Н.Л.
розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про перерахунок пенсії, -
Позивач ОСОБА_1 14 жовтня 2011 року звернувся в суд з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області з вимогами про перерахунок пенсії.
В поданій до суду позовній заяві посилався на те, що в травні 2011 року звільнений з органів внутрішніх справ, на час звільнення з військової служби розмір грошового забезпечення за останньою штатною посадою складав 6114, 91 грн. Головним управлінням Пенсійного фонду України в Полтавській області призначена пенсія з розрахунку 65 % відповідних сум грошового забезпечення.
Для обчислення розміру пенсії позивача ОСОБА_1 відповідач середню суму щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначив шляхом ділення на 24 загальної суми цих видів за останні 24 календарні місяці служби перед звільненням. Позивач вважає таке рішення незаконним.
В поданій до суду позовній заяві ОСОБА_1 просив суд визнати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про призначення пенсії в частині визначення суми грошового забезпечення для обчислення пенсії та визначення розміру пенсії протиправним. Просив зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області обчислити пенсію з розміру грошового забезпечення за останньою штатною посадою перед звільненням, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії і розмірах, установлених відповідно до законодавства -відповідно до частини 3 статті 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»в редакції Закону України від 04 квітня 2006 року, з часу звільнення з органів внутрішніх справ.
Суддя, розглянувши справу в порядку скороченого провадження, оцінивши повідомлені позивачем, відповідачем обставини, приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 згідно з наказом від 05 травня 2011 року № 122 о/с звільнений з органів внутрішніх справ 05 травня 2011 року. На час звільнення розмір грошового забезпечення позивача складав 6114,91 грн. та складався з таких видів грошового забезпечення: посадовий оклад - 1100 грн., оклад за спеціальним званням -130 грн., надбавка за вислугу років -369 грн., надбавка за виконання особливо-важливих завдань -799,50 грн., надбавка за службу в підрозділах БОЗ -550 грн., надбавка за роботу в умовах режимних обмежень - 165 грн., премія -3001,41 грн.
Частиною 3 статті 43 Закону України „Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб” в редакції Закону України від 04 квітня 2006 року встановлено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення за останньою штатно посадою перед звільненням, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством.
Законом України від 28 грудня 2007 року «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» у статті 43 Закону України „Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб” в частині третій слова "за останньою штатною посадою перед звільненням" виключити та доповнити словами "та у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України".
Рішенням Конституційного Суду України N 10-рп/2008 від 22.05.2008 року зміну ч. 3 ст. 43 зазначеного Закону визнано неконституційною.
Згідно з п.п. 5, 6, 7 зазначеного Рішення Конституційного Суду України положення Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України", визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення. Рішення Конституційного Суду України у цій справі має преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв'язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України", визнаних неконституційними. Рішення Конституційного Суду України є обов'язковим до виконання на території України, остаточним і не може бути оскаржене.
За таких обставин, дія ч. 3 ст. 43 Закону України „Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб” в редакції Закону від 28 грудня 2007 року втратила чинність з дня ухвалення рішення Конституційним Судом України, тобто, з 22 травня 2008 року, а тому на час звільнення позивача з військової служби підлягали застосуванню норми ст. 43 Закону України „Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб” в редакції Закону від 04 квітня 2006 року.
Як встановлено судом, відповідач -Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області, призначив позивачу ОСОБА_1 пенсію, розрахувавши середньомісячну суму щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії позивача за останні фактичні місяці служби перед звільненням, що суперечить нормам ст. 43 Закону „Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб” в редакції, яка діяла на час спірних правовідносин.
Тому суд приходить до висновку про незаконність рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про призначення пенсії ОСОБА_1 в частині визначення суми грошового забезпечення для обчислення пенсії та визначення її розміру.
Посилання відповідача в поданих до суду запереченнях на положення постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей»в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 суд вважає необґрунтованим з наступних підстав.
Відповідно до положень п. 7 зазначеної постанови Кабінету Міністрів України пенсії обчислюються з таких видів грошового забезпечення: щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням. Середня сума щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається шляхом ділення на 24 загальної суми цих видів грошового забезпечення за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням..
Наведена норма постанови Кабінету Міністрів України суперечить положенням чинної редакції ст. 43 Закону України „Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб”, що має вищу юридичну силу, а тому не підлягала застосуванню.
Крім того, відповідно до ч. 3 ст. 1-1 Закону України „Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб” законодавство про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, базується на Конституції України і складається з цього Закону, Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та інших нормативно-правових актів України, прийнятих відповідно до цих законів. Зміна умов і норм пенсійного забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, здійснюється виключно шляхом внесення змін до цього Закону та Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Встановивши дані обставини, суд приходить до висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають задоволенню в повному обсязі, слід зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області обчислити пенсію позивача ОСОБА_1 з розміру грошового забезпечення за останньою штатною посадою перед звільненням, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії і розмірах, установлених відповідно до законодавства -відповідно до частини 3 статті 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»в редакції Закону України від 04 квітня 2006 року, з часу звільнення з органів внутрішніх справ, а також виплатити ОСОБА_1 суму недоплаченої пенсії.
Понесені позивачем судові витрати підлягають відшкодуванню.
Відповідно до ст.256 КАС України постанови суду, прийняті в порядку скороченого провадження, виконуються негайно.
Керуючись ст.ст. 2, 9, 158, 159, 163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Позовні вимоги ОСОБА_1 задовольнити.
Визнати незаконним рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про призначення ОСОБА_1 пенсії в частині визначення суми грошового забезпечення для обчислення пенсії та визначення розміру пенсії.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області обчислити пенсію ОСОБА_1 з розміру грошового забезпечення за останньою штатною посадою перед звільненням, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії і розмірах, установлених відповідно до законодавства -відповідно до частини 3 статті 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»в редакції Закону України від 04 квітня 2006 року), з часу звільнення з органів внутрішніх справ.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області виплатити ОСОБА_1 суму недоплаченої пенсії, нарахованої виходячи з розміру грошового забезпечення за останньою штатною посадою перед звільненням, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії і розмірах, установлених законодавством -відповідно до частини 3 статті 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»в редакції Закону України від 04 квітня 2006 року, з часу звільнення з органів внутрішніх справ.
Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 витрати зі сплати судового збору у розмірі 3 грн. 40 коп.
Постанова підлягає негайному виконанню у межах суми стягнення за один місяць.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подачі апеляційної скарги до Харківського апеляційного адміністративного суду через Київський районний суд м. Полтави протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Головуючий Н.Л.Яковенко