23 серпня 2016 р.м.ОдесаСправа № 814/120/16
Категорія: 10.3 Головуючий в 1 інстанції: Середа О. Ф.
Одеський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
Головуючого - судді Бойка А.В.,
суддів: Танасогло Т.М.,
Яковлєва О.В.,
розглянувши у порядку письмового провадження в місті Одесі апеляційну скаргу ОСОБА_1 на постанову Миколаївського окружного адміністративного суду від 10 березня 2016 року по справі за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання недійсним та скасування рішення,-
09.09.2015 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання незаконними, протиправними та скасування рішення від 08.05.2015 року № 10/4133 та протоколу від 05.02.2015 року № 2, якими позивачу відмовлено у встановленні статусу учасника бойових дій, зобов'язання Комісії з питань розгляду матеріалів про визнання учасників бойових дій ІНФОРМАЦІЯ_1 - виконати рішення суду щодо визнання позивача учасником бойових дій і видати йому посвідчення встановленого зразка, зобов'язання ІНФОРМАЦІЯ_1 внести зміни до особової справи ОСОБА_1 (особистий номер НОМЕР_1 ).
Ухвалою Миколаївського окружного адміністративного суду від 10.03.2016 року закрито провадження в частині позовних вимог щодо зобов'язання Комісії з питань розгляду матеріалів про визнання учасників бойових дій ІНФОРМАЦІЯ_1 - виконати рішення суду щодо визнання позивача учасником бойових дій і видати йому посвідчення встановленого зразка, зобов'язання ІНФОРМАЦІЯ_1 внести зміни до особової справи ОСОБА_1 (особистий номер Е-175007 ЗС СРСР) на підставі п. 4 ч. 1 ст. 157 КАС України.
Постановою Миколаївського окружного адміністративного суду від 10.03.2016 року відмовлено у задоволенні позовних вимог в частині визнання незаконними, протиправними та скасування рішення ІНФОРМАЦІЯ_1 від 08.05.2015 року № 10/4133 та протоколу від 05.02.2015 року № 2.
Не погоджуючись з постановою Миколаївського окружного адміністративного суду від 10.03.2016 року, ОСОБА_1 подав апеляційну скаргу на вказану постанову суду.
В апеляційній скарзі апелянт посилається на те, що оскаржувана постанова суду першої інстанції винесена з порушенням норм матеріального права, а тому просить постанову Миколаївського окружного адміністративного суду від 10.03.2016 року скасувати та ухвалити нову про задоволення позовних вимог ОСОБА_1 .
Відповідно до вимог п. 2 ч. 1 ст. 197 КАС України суд апеляційної інстанції може розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на основі наявних у ній доказів, у разі неприбуття жодної з осіб, які беруть участь у справі, у судове засідання, хоча вони були належним чином повідомлені про дату, час та місце судового засідання.
Розглянувши матеріали справи та перевіривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів суду апеляційної інстанції приходить до висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав:
Судом першої інстанції встановлено, що ОСОБА_1 подав до відповідача заяву, у якій просив вирішити питання про присвоєння йому статусу учасника бойових дій.
Листом - рішенням № 10/4133 від 08.05.2015 року відповідач відмовив в розгляді зазначеної заяви.
Суд першої інстанції, відмовляючи ОСОБА_1 в задоволенні адміністративного позову виходив з того, військовий комісаріат Миколаївської області не є компетентним органом щодо розгляду заяви позивача про встановлення статусу учасника бойових дій.
Колегія суддів апеляційної інстанції погоджується з зазначеним висновком суду першої інстанції з огляду на наступне.
Відповідно до пункту 1 Положення про комісії з питань розгляду матеріалів про визначення учасників бойових дій у Збройних силах України, затвердженого наказом Міністра оборони України від 08.04.2009 року № 158, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 14.05.2009 № 428/16444, із відповідними змінами та доповненнями станом на теперішній час , комісії з питань розгляду матеріалів про визначення учасників бойових дій у Збройних Силах України (далі - Комісії) створюються в Міністерстві оборони України, військовому комісаріаті Автономної Республіки Крим, обласних та Київському міському військових комісаріатах.
Пунктом 6 наказу від 08.04.2009 року № 158 передбачено, що на Комісії військового комісаріату Автономної Республіки Крим, обласних та Київського міського військових комісаріатів покладається вирішення питань про визначення учасників бойових дій відповідно до статті 6 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" з числа осіб, звільнених з військової служби, які перебувають на обліку у військових комісаріатах.
Відповідно до пункту 7 наказу від 08.04.2009 року № 158 на Комісії військового комісаріату Автономної Республіки Крим, обласних та Київського міського військових комісаріатів покладається вирішення питань про визначення учасників бойових дій відповідно достатті 6 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" з числа осіб, звільнених зі Збройних Сил, колишніх партизанів та підпільників - за місцем їх реєстрації.
Відповідно до пункту 2 статті 6 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 22 жовтня 1993 року № 3551-XII, учасниками бойових дій визнаються: військовослужбовці Радянської Армії, Військово-Морського Флоту, Комітету державної безпеки, особи рядового, начальницького складу і військовослужбовці Міністерства внутрішніх справ колишнього СРСР (включаючи військових та технічних спеціалістів і радників), працівники відповідних категорій, які за рішенням Уряду колишнього СРСР проходили службу, працювали чи перебували у відрядженні в державах, де в цей період велися бойові дії, і брали участь у бойових діях чи забезпеченні бойової діяльності військ (флотів). Перелік таких держав, періоди бойових дій у них та категорії працівників визначаються Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України «Про організаційні заходи щодо застосування Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 8 лютого 1994 року №63 затверджено перелік держав, яким надавалася допомога за участю військовослужбовців Радянської Армії, Військово-Морського Флоту, Комітету державної безпеки та осіб рядового, начальницького складу і військовослужбовців Міністерства внутрішніх справ, військовослужбовців Збройних Сил, Служби безпеки, Служби зовнішньої розвідки, інших військових формувань, осіб рядового та начальницького складу органів внутрішніх справ колишнього Союзу РСР, і періодів бойових дій на їх території, де також міститься вказівка, що бойові дії велися і в інших країнах після грудня 1979 року, але інформацію про участь в них надає Генеральний штаб Збройних Сил колишнього Союзу РСР відносно військових фахівців.
З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_1 в період з 1986 по 1990 рік проходив службу та навчався в Алма-Атинському вищому прикордонному командному училищі КДБ СРСР їм. Ф.Е. Дзержинського (в/ч НОМЕР_2 ) на посаді курсанта.
В період з 02 серпня 1990 року по І8 травня 1992 року проходив службу в прикордонних військах КДБ СРСР на посадах начальницького офіцерського складу ІНФОРМАЦІЯ_2 (в/ч2087) Нагірно-Карабаської автономної області Азербайджанської РСР.
Відповідно до Указу Президії Верховної Ради СРСР від 21 березня 1989 № 10224-Х1 з складу Збройних Сил прикордонні війська виведені.
З огляду на зазначене, колегія суддів доходить висновку, що оскільки позивач, проходив службу у прикордонних військах КДБ СРСР, то вирішення питання щодо встановлення йому статусу учасника бойових дій до компетенції Миколаївського обласного військового комісаріату не належить, оскільки на комісії військового комісаріату покладається вирішення питань про визначення учасників бойових дій з числа осіб, звільнених зі Збройних Сил, колишніх партизанів та підпільників.
Оскільки судом першої інстанції вірно встановлено обставини справи, правильно по суті вирішено справу, та постановлено судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, відповідно до ст.200 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін.
Керуючись ст. ст. 184, 185, 197, 200, 205, 206, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції, -
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення, а постанову Миколаївського окружного адміністративного суду від 10 березня 2016 року - без змін.
Ухвала апеляційного суду набирає законної сили відповідно до ст. 254 КАС України та може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.
Головуючий: А.В. Бойко
Судді: Т.М. Танасогло
О.В. Яковлєв