Постанова від 31.08.2016 по справі 752/17099/15-а

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа: № 752/17099/15-а Головуючий у 1-й інстанції: Мирошниченко О.В.;

Суддя-доповідач: Сорочко Є.О.

ПОСТАНОВА

Іменем України

31 серпня 2016 року м. Київ

Київський апеляційний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Сорочко Є.О.

суддів: Земляна Г.В.

Межевич М.В.

за участю секретаря Приходько К.М.

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційні скарги Державної архітектурно-будівельної інспекції України на постанову Голосіївського районного суду м. Києва від 26 травня 2016 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_3 до Державної архітектурно-будівельної інспекції України про визнання протиправним та скасування рішення, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_3 звернувся до Голосіївського районного суду м. Києва з позовом до Державної архітектурно-будівельної інспекції України про визнання протиправною та скасування постанови від 08.10.2015 р. №А-0810/1 про притягнення ОСОБА_3 до адміністративної відповідальності.

Постановою Голосіївського районного суду м. Києва від 26 травня 2016 року позов задоволено, скасовано постанову від 08.10.2015 р. №А-0810/1 про притягнення ОСОБА_3 до адміністративної відповідальності.

На вказану постанову Державна архітектурно-будівельна інспекція України подала апеляційну скаргу, в якій просить її скасувати та ухвалити нову постанову якою відмовити в задоволенні позовних вимог посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права.

Дослідивши матеріали справи, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до матеріалів справи, 14.09.2015 р. до департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції у Київській області ФОП ОСОБА_4 була подана декларація про початок виконання будівельних робіт «Технічне переоснащення існуючої будівлі цеху з виробництва пухо-перових виробів для встановлення на даху та фасаді будівлі обладнання сонячної електростанції сумарною електричною потужністю 150 кВт за адресою: АДРЕСА_1», яка була зареєстрована за вхідним № 10/10-1409/53/П. Для встановлення достовірності даних, наведених у вказані декларації відповідачем було виписане направлення для проведення позапланової перевірки від 14.09.2015 р. № 719.15/03.

На виконання даного направлення, головним інспектором будівельного нагляду інспекційного відділу № 2 Управління контролю та нагляду за проведення перевірок та нагляду департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції у Київській області Плющем О.С. 24.09.2015 р. було проведено перевірку на об'єкті який використовується ФОП ОСОБА_4 «Будівля цеху з виробництва пухо-перових виробів за адресою: АДРЕСА_1», щодо дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів та правил.

За результатами даної перевірки, було складено:

- акт перевірки дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил від 24.09.2015 р.;

- припис № С-2409/1 про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил;

- протокол про адміністративне правопорушення № 3-Л-А-2409/1, відносно ОСОБА_3, передбачене ст..ст. 96 ч. 1 та 96-1 ч. 1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, відповідно до даних якого проектна документація «Технічне переоснащення існуючої будівлі цеху з виробництва пухо-перових виробів для встановлення на даху та фасаді будівлі обладнання сонячної електростанції сумарною електричною потужністю 150 кВт за адресою: АДРЕСА_1» передана ОСОБА_4 та надана нею під час перевірки, була розроблена генеральним проектувальником - ТОВ «Інжинірингова Компанія Нові Енергетичні Технології» з порушенням будівельних норм, а саме відповідно до розділу 2 «Розрахунок категорії складності» том 1,05/06-215-ІК НЕТ.ПЗ Пояснювальна записка, здійснюється посилання на ДБН А2.2-3:2012 «Склад та зміст проектної документації на будівництво» (втратив чинність 01.10.2014 р.), категорія складності будівництва була визначена без врахування ДСТУ-Н Б В.1.216:2013 «Визначення класу наслідків (відповідальності) та категорії складності об'єктів будівництва» і об'єктів віднесено до ІІІ категорії складності, проектування яких здійснюється у 2 стадії (проект та робоча документація), а наданий проект є одностайним (робочий проект), що є порушенням п.п. 4.5 та 4.6.2 ДБН А2.2-3:2014 «Склад та зміст проектної документації на будівництво». Крім того у розділі 7 «Організація робіт» вказано, що види робіт проводяться відповідно до СНиП 12-03-2001 та СНиП 12-04-2002 Російської Федереції, що не є чинним на території України, чим порушено п.п.4.1 та 4.8 ДБН А2.2-3-2012 «Склад та зміст проектної документації на будівництво».

ТОВ «Інжинірингова Компанія Нові Енергетичні Технології» листом від 30.09.2015 р. № 443/01-09-15 було повідомлено відповідача про те, що зазначені зауваження були враховані та в подальшому більш не будуть допущені.

Відповідно до ч.1 ст. 254 Кодексу України про адміністративні правопорушення, про вчинення адміністративного правопорушення складається протокол уповноваженими на те посадовою особою або представником громадської організації чи органу громадської самодіяльності.

Згідно статті 280 Кодексу України про адміністративні правопорушення, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

У зв'язку з чим, 08.10.2015 р. зазначений протокол про адміністративне правопорушення № 3-Л-А-2409/1, відносно ОСОБА_3, був розглянутий головним інспектором будівельного нагляду інспекційного відділу № 2 Управління контролю та нагляду за проведення перевірок та нагляду Департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції у Київській області Плющем О.С., та визнано винним у вчиненні адміністративного правопорушення передбаченого ст. 96 ч. 1 та ст.. 96-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення про що винесена постанова № А-0810/1, та накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу розмірі 15 300 грн.,

Як вбачається з матеріалів справи, 02.06.2015 р. між ФОП ОСОБА_4 та електропередавальною організацією ПАТ «Київобленерго» був підписаний договір про приєднання до електричних мереж електроустановки, що виробляє електричну енергію з використанням альтернативних джерел енергії № К-00-15-0644 з додатком №1 Технічні умови від 02.06.2015 р. № К-00-15-0644 приєднання до електричних мереж електроустановок, призначених для виробництва електричної енергії у звітності до п. 3.2.1 якого ОСОБА_4, зобов'язалася забезпечити розроблення проектної документації з приєднання сонячної електростанції, яка знаходиться за адресою: АДРЕСА_1, на даху цеху для виробництва пухо-перових виробів та погодити цю документацію з ПАТ «Київобленерго» та 07.10.2015 р. у вказаний договір були внесені зміни, про що підписана додаткова угода.

ТОВ «Інжинірингова Компанія Нові Енергетичні Технології» 05.06.2015 р. з ФОП ОСОБА_4 було підписано договір на виконання проектних робіт № 05/06-215 з розроблення та виготовлення проекту приєднання сонячної електростанції потужністю 150 кВт до електричних мереж ПАТ «Київобленерго» назва робочого проекту «Технічне переоснащення існуючої будівлі цеху з виробництва пухо-перових виробів для встановлення на даху та фасаді будівлі обладнання сонячної електростанції сумарною електричною потужністю 150 кВт за адресою: АДРЕСА_1», у відповідності до п. 1.6 якого ТОВ «Інжинірингова Компанія Нові Енергетичні Технології» зобов'язалось погодити робочий проект у ПАТ «Київобленерго». Головним інженером проекту був визначени ОСОБА_3

Листом від 10.08.2015 р. № 7 ФОП ОСОБА_4 погодила розроблений робочий проект, згідно договору № 05/06-215 від 05.06.2015 р.

ФОП ОСОБА_4 01.10.2015 р. № 9 на адресу ТОВ «Інжинірингова Компанія Нові Енергетичні Технології» був направлений лист, щодо попереднього погодження проектної документації з метою її подальшого узгодження з усіма зацікавленими організаціями, зокрема, енергопостачальною компанією

ТОВ «Інжинірингова Компанія Нові Енергетичні Технології» 12.11.2015 р. подало на погодження до ПАТ «Київобленерго» робочий проект «Технічне переоснащення існуючої будівлі цеху з виробництва пухо-перових виробів для встановлення на даху та фасаді будівлі обладнання сонячної електростанції сумарною електричною потужністю 150 кВт за адресою: АДРЕСА_1».

ПАТ «Київобленерго» 09.12.2015 р. було видане технічне рішення, щодо направлення робочого проекту на доопрацювання.

ТОВ «Інжинірингова Компанія Нові Енергетичні Технології» на адресу ФОП ОСОБА_4 були направлені листи від 11.12.2015 р. № 504/01-12-15 та 18.12.2015 р. № 510/01-12-15 для тримання даних з метою доопрацювання робочого проекту у відповідності до вимог викладених у технічному рішенні від 09.12.2015 р. № К-00-15-0644.

ПАТ «Київобленерго» від 22.01.2016 р. був погоджений робочий проект Технічне переоснащення існуючої будівлі цеху з виробництва пухо-перових виробів для встановлення на даху та фасаді будівлі обладнання сонячної електростанції сумарною електричною потужністю 150 кВт за адресою: АДРЕСА_1» і видане технічне рішення.

ТОВ «Інжинірингова Компанія Нові Енергетичні Технології» 25.01.2016 р. було передано робочий проект Технічне переоснащення існуючої будівлі цеху з виробництва пухо-перових виробів для встановлення на даху та фасаді будівлі обладнання сонячної електростанції сумарною електричною потужністю 150 кВт за адресою: АДРЕСА_1» ФОП ОСОБА_4 за накладною № 1 та підписано акт приймання-передавання виконаних робіт № 1 по договору на виконання проектних робіт від 05.06.2015 р. № 05/06-215.

Відповідно до ч. 1 ст. 41 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" встановлено, що державний архітектурно-будівельний контроль - сукупність заходів, спрямованих на дотримання замовниками, проектувальниками, підрядниками та експертними організаціями вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил під час виконання підготовчих та будівельних робіт. Державний архітектурно-будівельний контроль здійснюється органами державного архітектурно-будівельного контролю в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Процедуру здійснення заходів, спрямованих на дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил під час виконання підготовчих та будівельних робіт визначено Порядком здійснення державного архітектурно-будівельного контролю, який затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 23 травня 2011 року № 553 (далі за текстом - Порядок № 553).

Згідно із п. 1 Порядку № 553 державний архітектурно-будівельний контроль відповідно до повноважень, визначених статтею 7 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності", здійснюється зокрема Держархбудінспекцією.

Відповідно до пп. 1 п. 2 Порядку № 553 державний архітектурно-будівельний контроль здійснюється за дотриманням зокрема вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, проектної документації, будівельних норм, державних стандартів і правил, положень містобудівної документації всіх рівнів, вихідних даних для проектування об'єктів містобудування, технічних умов, інших нормативних документів під час виконання підготовчих і будівельних робіт, архітектурних, інженерно-технічних і конструктивних рішень, застосування будівельної продукції.

Згідно із п. 5 Порядку № 553 державний архітектурно-будівельний контроль здійснюється у порядку проведення планових та позапланових перевірок за територіальним принципом.

Відповідно до абз. 1, 2, 4 п. 7 Порядку № 553 позаплановою перевіркою вважається перевірка, яка не передбачена планом роботи органу державного архітектурно-будівельного контролю.

Підставою для проведення позапланової перевірки є зокрема необхідність проведення перевірки достовірності даних, наведених у повідомленні та декларації про початок виконання підготовчих робіт, повідомленні та декларації про початок виконання будівельних робіт, декларації про готовність об'єкта до експлуатації, протягом трьох місяців з дня подання зазначених документів.

Відповідно до ч. 1 ст. 31 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" проектна документація на будівництво об'єктів розробляється у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері містобудування, з урахуванням вимог містобудівної документації та вихідних даних і дотриманням вимог законодавства, будівельних норм, державних стандартів і правил та затверджується замовником.

Згідно із ч. 4 ст. 7, ч. 1 ст. 9 Закону України "Про архітектурну діяльність" проекти об'єктів архітектури затверджуються замовником. Будівництво (нове будівництво, реконструкція, реставрація, капітальний ремонт) об'єкта архітектури здійснюється відповідно до затвердженої проектної документації, державних стандартів, норм і правил у порядку, визначеному Законом України "Про регулювання містобудівної діяльності".

Згідно з ч. 1 ст. 11 Закону України "Про будівельні норми" застосування будівельних норм або їх окремих положень є обов'язковим для всіх суб'єктів господарювання незалежно від форми власності, які провадять будівельну, містобудівну, архітектурну діяльність та забезпечують виготовлення продукції будівельного призначення.

Відповідно до абз. 2 ч. 1 ст. 2 Закону Україна "Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності" суб'єкти містобудування, які здійснюють проектування об'єктів, експертизу проектів будівництва, несуть відповідальність у вигляді штрафу за передачу замовнику проектної документації для виконання будівельних робіт на об'єкті будівництва, розробленої з порушенням вимог законодавства, містобудівної документації, вихідних даних для проектування об'єктів містобудування, будівельних норм, державних стандартів і правил, у тому числі за нестворення безперешкодного життєвого середовища для осіб з обмеженими фізичними можливостями та інших маломобільних груп населення, незабезпечення приладами обліку води і теплової енергії, а також за заниження категорії складності об'єкта будівництва: проектна організація - у розмірі дев'яноста мінімальних заробітних плат.

За змістом наведеної норми проектна організація несе відповідальність за фактом передачі замовнику проектної документації, розробленої з порушенням, зокрема, вимог законодавства, незалежно від того, чи затверджена вона, при цьому, чинним законодавством не передбачено звільнення суб'єктів містобудування від відповідальності за наслідками усунення виявлених під час здійснення державного архітектурно-будівельного контролю порушень.

Відповідно до пп. 4.6.2 п. 4.6 "Стадії проектування" ДБН А.2.2-3:2014 "Склад та зміст проектної документації на будівництво" для об'єктів III категорії складності проектування здійснюється в дві стадії: 1) проект (П); 2) робоча документація (Р).

При цьому, відповідно до примітки до вказаного пункту ДБН А.2.2-3:2014 "Склад та зміст проектної документації на будівництво", за відповідним обґрунтуванням замовник та проектувальник можуть прийняти узгоджене рішення щодо зміни кількості стадій проектування.

Отже, посилання позивача на ту обставину, що проектна документація на час проведення перевірки, не була затверджена у відповідності до процедури встановленої чинним законодавством України є необґрунтованими, оскільки проектна документація затверджена замовником - ФОП ОСОБА_4 листом від 10.08.2015 р. № 7, що підтверджується наявною у матеріалах справи копією декларації про початок виконання будівельних робіт від 14.09.2015 № 10/10-1409/53/П, а отже така документація на дату подачі зазначеної декларації вже була затверджена.

Крім того, за дане правопорушення на ТОВ «Інжинірингова Компанія Нові Енергетичні Технології» було внесено постанову від 08.10.2015 р. № З-0810/1-10/10-27/0810/09/01 про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності, що підтверджується постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 31.05.2016 р. та залишено без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 28.07.2016 р. де встановлено, що дана проектна документація затверджена.

Відповідно до ч. 1 ст. 72 КАС України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.

Враховуючи вищевикладене, колегія суддів не погоджується з висновками суду першої інстанції щодо задоволення позову, а тому апеляційну скаргу Державної архітектурно-будівельної інспекції України необхідно задовольнити, постанову Голосіївського районного суду м. Києва від 26 травня 2016 року - скасувати та ухвалити нову постанову, якою в задоволені позову відмовити, оскільки постанова ухвалена з неповним з'ясуванням обставин, що мають значення для справи.

Керуючись ст. ст. 160, 196, 198, 202, 205, 207 КАС України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Державної архітектурно-будівельної інспекції України - задовольнити.

Постанову Голосіївського районного суду м. Києва від 26 травня 2016 року -скасувати та ухвалити нову постанову, якою в задоволені позову ОСОБА_3 - відмовити.

Постанова набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена в порядку та строки передбачені ст. 212 Кодексу адміністративного судочинства України.

головуючий суддя Сорочко Є.О.

судді Земляна Г.В.

Межевич М.В.

Повний текст ухвали складено 01.09.2016 року

Головуючий суддя Сорочко Є.О.

Судді: Межевич М.В.

Земляна Г.В.