Постанова від 31.08.2016 по справі 815/2279/16

Справа № 815/2279/16

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

31 серпня 2016 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Бутенко А.В., розглянувши в порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом Державної екологічної інспекції в Одеській області до Товариства з обмеженою відповідальністю «ЛУЧ-АБ» про тимчасову заборону (зупинення) господарської діяльності,-

ВСТАНОВИВ:

З позовом до суду звернулась Державна екологічна інспекція в Одеській області до Товариства з обмеженою відповідальністю «ЛУЧ-АБ» про тимчасову заборону (зупинення) господарської діяльності.

Позивач про дату, час та місце проведення судового засідання був повідомлений належним чином та своєчасно, однак у судове засідання представник не з'явився. 16.08.2013 року від позивача надійшло клопотання про розгляд справи в порядку письмового провадження (а.с. 38).

Відповідач про дату, час та місце проведення судового засідання був повідомлений належним чином та своєчасно, однак у судове засідання 29.07.2016 року та 16.08.2016 року представник не з'явився, причини неявки не повідомив (а.с. 32, 37).

На підставі положень ст. 128 КАС України, справа розглядалась за відсутності сторін за наявними в справі доказами, в порядку письмового провадження.

Згідно з Положенням про Державну екологічну інспекцію України, затвердженим Указом Президента України від 13 квітня 2011 року №454/2011, Держекоінспекція України є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра екології та природних ресурсів України.

Державна екологічна інспекція в Одеській області (далі Держекоінспекція) діє на підставі Положення, затвердженого Наказом Державної екологічної інспекції України від 12 грудня 2011 року № 136 (далі - Положення), згідно якого Держекоінспекція є територіальним органом Державної екологічної інспекції України, який діє у складі та їй підпорядковується.

Відповідно до Положення, Держекоінспекція у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, актами та дорученнями Президента України, актами Кабінету Міністрів України, дорученнями Прем'єр-міністра України, наказами Міністерства екології та природних ресурсів України, дорученнями Міністра екології та природних ресурсів, його першого заступника та заступника-керівника апарату, наказами Держекоінспекції України, дорученнями Голови Держекоінспекції України, місцевих державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування, іншими актами законодавства України.

Відповідно до п. 4.2. Положення, Держекоінспекція здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням територіальними органами центральних органів виконавчої влади, місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування в частині здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форми власності і господарювання, громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, а також юридичними особами - нерезидентами вимог, в тому числі, законодавства про поводження з відходами, охорону атмосферного повітря.

Згідно Положення Держекоінспекція має право:

п. 6.14 приймати рішення про обмеження чи зупинення (тимчасове) діяльності підприємств і об'єктів незалежно від їх підпорядкування та форм власності, якщо їх експлуатація здійснюється з порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища, вимог дозволів на використання природних ресурсів, з перевищенням нормативів гранично допустимих викидів впливу фізичних та біологічних факторів і лімітів скидів забруднюючих речовин;

Опломбовувати приміщення,устаткування, апаратуру підприємств, установ, організацій та об'єктів, стосовно яких було прийняте в установленому порядку рішення про обмеження чи тимчасове зупинення їх діяльності.

Судом встановлено, що 29 квітня 2016 року, під час проведення позапланової перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства ТОВ «ЛУЧ-АБ» за адресою: Одеська область, Котовський район, с. Стара Кульна, виробнича діяльність якого пов'язана з вирощуванням зернових культур, бобових культур і насінням олійних культур, посадовими особами Державної екологічної інспекції в Одеській області було встановлено, що господарська діяльність ТОВ «ЛУЧ-АБ» здійснюється з порушенням вимог природоохоронного законодавства, а саме:

- в межах с. Стара Кульна Котовського району розташовані свердловини для води №3078 та №3090, які знаходились у користуванні ТОВ «ЛУЧ-АБ», що документально підтверджено Дозволом на спеціальне водокористування УКР3462-А/Оде, виданим 03.11.2008 року ТОВ «ЛУЧ-АБ» на термін до 31.10.2011р., клопотанням Підприємства на отримання Дозволу в 2008 році, Листом-погодженням умов спеціального водокористування Причорноморського ДРГП №03/381 від 23.10.2008. Термін дії зазначеного дозволу УКР3462- А/Оде- не продовжувався, новий дозвіл на спеціальне водокористування протягом 2013-2016 років-не отримувався. Під час перевірки встановлено робочий стан свердловини, вода з якої збирається та використовується на потреби мешканців північно-східної частини с. Стара Кульна, потреби будинку людей похилого віку, Підприємством в сезон обробітку сільськогосподарських культур від шкідників та хвороб.

Відповідно до ст. 7 ЗУ «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п'яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу, а у випадках, передбачених законом, також звертається у порядку та строки, встановлені законом, до адміністративного суду з позовом щодо підтвердження обґрунтованості вжиття до суб'єкта господарювання заходів реагування, передбачених відповідним розпорядчим документом.

Згідно з п. 9 ст. 44 Водного кодексу України водокористувачі зобов'язані здійснювати спеціальне водокористування лише за наявності дозволу. Згідно ст.48 цього кодексу спеціальне водокористування здійснюється юридичними і фізичними особами насамперед для задоволення питних потреб населення, а також для господарсько-побутових, лікувальних, оздоровчих, сільськогосподарських, промислових, транспортних, енергетичних, рибогосподарських (у тому числі для цілей аквакультури) та інших державних і громадських потреб.

Статтею 49 Водного Кодексу України передбачено, що спеціальне водокористування здійснюється на підставі дозволу.

Відповідно до п. 5 ст. 4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» встановлено, що Виробництво (виготовлення) або реалізація продукції, виконання робіт, надання послуг суб'єктами господарювання можуть бути призупинені виключно за рішенням суду.

Відновлення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг суб'єктами господарювання після призупинення можливе з моменту отримання органом державного нагляду (контролю), який ініціював призупинення, повідомлення суб'єкта господарювання про усунення ним усіх встановлених судом порушень.

Таким чином, судом було встановлено, що на момент проведення позапланової перевірки у Відповідача, ТОВ «ЛУЧ-АБ», був відсутній дозвіл на спеціальне водокористування.

Згідно з ч. 1 ст. 69 та ч. 1 ст. 70 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів. Належними є докази, які містять інформацію щодо предмету доказування.

З урахуванням наведеного та оцінюючи наявні у матеріалах справи письмові докази в сукупності, суд вважає, що Позивачем доведено наявність порушень відповідачем вимог природоохоронного законодавства, тому суд дійшов висновку, що позовні вимоги Державної екологічної інспекції в Одеській області до Товариства з обмеженою відповідальністю «ЛУЧ-АБ» про тимчасову заборону (зупинення) господарської діяльності - підлягають задоволенню.

Відповідно до ст. 159 КАС України, судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені.

Керуючись ст.ст. 94, 158-163 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративного позов Державної екологічної інспекції в Одеській області до Товариства з обмеженою відповідальністю «ЛУЧ-АБ» - задовольнити.

Тимчасово заборонити (зупинити) господарську діяльність Товариства з обмеженою відповідальністю «ЛУЧ-АБ» за адресою: Одеська область, Котовський район, с. Стара Кульна.

Постанова набирає законної сили після закінчення строків подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня отримання копії постанови.

Суддя Бутенко А.В.