Постанова від 15.08.2016 по справі 808/2357/16

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 серпня 2016 року (15 год. 45 хв.) Справа № 808/2357/16 м.Запоріжжя

Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Лазаренка М.С., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Бердянської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Запорізькій області до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення коштів за податковим боргом,-

ВСТАНОВИВ:

02 серпня 2016 року до Запорізького окружного адміністративного суду (далі іменується - суд) надійшов позов Бердянської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Запорізькій області (далі іменується - позивач) до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (далі - відповідач), в якому позивач просить суд стягнути з ОСОБА_1 кошти а податковим боргом у сумі 6 297, 97 грн.

Свої позовні вимоги позивач обґрунтовує тим, що ОСОБА_1 зареєстрований як фізична особа-підприємець 01 вересня 1999 року та взятий на податковий облік до Бердянської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Запорізькій області з 02 вересня 1999 року. Станом на 27 липня 2016 року у ФОП ОСОБА_1 наявний податковий борг перед бюджетом з орендної плати з фізичних осіб у сумі основного платежу 6 297,96 грн., який виник у зв'язку несплатою відповідачем самостійно задекларованих податкових зобов'язань. На виконання вимог податкового законодавства Бердянською об'єднаною державною податковою інспекцією Головного управління ДФС у Запорізькій області складена податкова вимога № 1783-23 від 28 серпня 2015 року на суму 5 468,79 грн. та вручена відповідачу 05 вересня 2015 року. Станом на момент звернення Бердянської ОДПІ до суду із позовною заявою, заборгованість відповідача перед бюджетом у сумі 6 297,96 грн. залишається не сплаченою. Наведені вище обставини свідчать про невиконання відповідачем обов'язків щодо сплати належних сум зборів у встановлені законами строки їх сплати, що призводить до невиконання Закону України « Про державний бюджет України»,а це у свою чергу завдає істотної шкоди державі. На підставі викладеного, позивач просить стягнути з Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 заборгованість з орендної плати з фізичних осіб у сумі 6 297, 96 грн.

Ухвалою судді від 04 серпня 2016 року відкрито провадження в адміністративній справі №808/2357/16, закінчено підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду на 15 серпня 2016 року.

Представник позивача в судове засідання не з'явився.

12 серпня 2016 року представник позивача факсимільним зв'язком надіслав на адресу суду клопотання про розгляд справи без його участі. Позов підтримує в повному обсязі.

Відповідач в судове засідання не з'явився, заперечення на позов не направив, про причини неявки суду не повідомив. Про дату, час та місце судового засідання повідомлений належним чином, що підтверджується долученим до матеріалів справи рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення.

За таких обставин та керуючись приписами ч.4 ст.122, ч.2,4 ст.128 КАС України суд вважає за можливе розглянути справу по суті без участі представників сторін. На підставі приписів ч.6 ст.12 та ч.1 ст.41 КАС України у зв'язку із неявкою у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.

Дослідивши матеріали справи, оцінивши надані докази, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог виходячи з наступного.

Відповідно до витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань № НОМЕР_1 від 28 липня 2016 року, ОСОБА_1 зареєстрований як фізична особа-підприємець 01 вересня 1999 року за адресою: індекс 71135, Запорізька область, Бердянський район, село Миолаївка, вулиця Торгова, будинок 4.

З матеріалів справи встановлено, що податковий борг з орендної плати з фізичних осіб в розмірі 6 297,96 грн. у відповідача виник у зв'язку із несплатою самостійно задекларованих зобов'язань на підставі наступного:

- нараховано податкове зобов'язання з орендної плати з фізичних осіб, згідно податкової декларацій : плати за землю № НОМЕР_2 від 20 лютого 2014 року, за терміном сплати 30 червня 2014 року у сумі 829,28 грн. (за рахунок часткової сплати борг складає 493,11 грн.);

- нараховано податкове зобов'язання з орендної плати з фізичних осіб, згідно податкової декларацій : плати за землю № НОМЕР_2 від 20 лютого 2014 року, за терміном сплати 30 липня 2014 року у сумі 829,28 грн.;

- нараховано податкове зобов'язання з орендної плати з фізичних осіб, згідно податкової декларації з. плати за землю № НОМЕР_2 від 20 лютого 2014 року, за терміном сплати 30 серпня 2014 року у сумі 829,28 грн.;

- нараховано податкове зобов'язання з орендної плати з фізичних осіб, згідно податкової декларації з плати за землю № НОМЕР_2 від 20 лютого 2014 року, за терміном сплати 30 вересня 2014 року у сумі 829,28 грн.;

- нараховано податкове зобов'язання з орендної плати з фізичних осіб, згідно податкової декларації з плати заземлю № НОМЕР_2 від 20 лютого 2014 року, за терміном сплати 30 жовтня 2014 року у сумі 829,28 грн.;

- нараховано податкове зобов'язання з орендної плати з фізичних осіб, згідно податкової декларації з плати за землю № НОМЕР_2 від 20 лютого 2014 року, за терміном сплати 30 листопада 2014 року у сумі 829,28 грн.;

- нараховано податкове зобов'язання з орендної плати з фізичних осіб, згідно податкової декларації з плати за землю № НОМЕР_2 від 20 лютого 2014 року, за терміном сплати 30 грудня 2014 року у сумі 829,28 грн.;

- нараховано податкове зобов'язання з орендної плати з фізичних осіб, згідно податкової декларації: плати за землю № НОМЕР_2 від 20 лютого 2014 року, за терміном сплати 30 січня 2015 року у сумі 829,17 грн.

В добровільному порядку відповідачем сплачено суму грошового зобов'язання з орендної плати з фізичних осіб в розмірі 6 297,96 грн.

Згідно з поданою відповідачем до Бердянської ОДПІ Податковою декларацією з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) за 2014 рік (вх.№140000049 від 20 лютого 2014 року) відповідачем нараховано орендної плати за 2014 рік у сумі всього 9951 грн. 25 коп. При цьому, щомісячний платіж за січень-листопад 2014 року складає 829 грн. 29 коп., за грудень 2014 року 829 грн. 17 коп.

Плата за землю це загальнодержавний податок, який справляється у формі земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності (пп.14.1.147 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України).

Базовим податковим (звітним) періодом для плати за землю є календарний рік (п.285.1 ст.285 Податкового кодексу України).

Плата за землю це обов'язків платіж у складі податку на майно, що справляється у формі земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності (пп.14.1.147 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України).

Базовим податковим (звітним) періодом для плати за землю є календарний рік (п.285.1 ст.285 Податкового кодексу України).

Як зазначено у п.285.2 ст.285 Податкового кодексу України, базовий податковий (звітний) рік починається 1 січня і закінчується 31 грудня того ж року (для новостворених підприємств та організацій, а також у зв'язку із набуттям права власності та/або користування на нові земельні ділянки може бути меншим 12 місяців).

Відповідно до приписів п.288.1-п.288.4 ст.288 Податкового кодексу України (у редакції на час виникнення спірних правовідносин) підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки, оформлений та зареєстрований відповідно до законодавства. Органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування, які укладають договори оренди землі, повинні до 1 лютого подавати контролюючому органу за місцезнаходженням земельної ділянки переліки орендарів, з якими укладено договори оренди землі на поточний рік, та інформувати відповідний контролюючий орган про укладення нових, внесення змін до існуючих договорів оренди землі та їх розірвання до 1 числа місяця, що настає за місяцем, у якому відбулися зазначені зміни. Форма надання інформації затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної податкової політики. Платником орендної плати є орендар земельної ділянки. Об'єктом оподаткування є земельна ділянка, надана в оренду. Розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем.

Згідно з п.287.1 ст.287 Податкового кодексу України власники землі та землекористувачі сплачують плату за землю з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою. У разі припинення права власності або права користування земельною ділянкою плата за землю сплачується за фактичний період перебування землі у власності або користуванні у поточному році.

Податкове зобов'язання щодо плати за землю, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця (п.287.3 ст.287 Податкового кодексу України).

Згідно з пп.14.1.175 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України податковий борг це сума узгодженого грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.

Податковий контроль це система заходів, що вживаються контролюючими органами з метою контролю правильності нарахування, повноти і своєчасності сплати податків і зборів, а також дотримання законодавства з питань регулювання обігу готівки, проведення розрахункових та касових операцій, патентування, ліцензування та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи (п.61.1 ст.61 Податкового кодексу України).

За приписами пп.62.1.1-62.1.2 п.62.1 ст.62 Податкового кодексу України податковий контроль здійснюється шляхом: ведення обліку платників податків; інформаційно-аналітичного забезпечення діяльності контролюючих органів.

Як зазначено у п.11 Розділу ІІ «Порядку ведення органами Міністерства доходів і зборів України оперативного обліку податків, зборів, митних платежів, єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, інших платежів, які сплачуються під час митного оформлення товарів», затвердженого 05.12.2013 наказом Міністерства доходів і зборів України №765, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 04.02.2014 за №217/24994, форми інтегрованих карток платника мають лицьовий та зворотний боки. Зворотний бік інтегрованої картки відображає стан розрахунків платника (суми нарахованого та сплаченого платежів, пені, штрафних (фінансових) санкцій, процентів за користування розстроченням (відстроченням) грошових зобов'язань (податкового боргу), суми податкового боргу, недоїмки із сплати єдиного внеску, надміру та/або помилково сплачені, заявлені до відшкодування тощо) за податками, зборами, єдиним внеском, митними платежами, операції, що проводяться з коштами передоплати. На лицьовому боці інтегрованої картки відображається додаткова інформація щодо стану розрахунків платника за податками, зборами, єдиним внеском, митними платежами та передоплатою.

Відповідно до п.87.9 ст.87 Податкового кодексу України у разі наявності у платника податків податкового боргу контролюючі органи зобов'язані зарахувати кошти, що сплачує такий платник податків, в рахунок погашення податкового боргу згідно з черговістю його виникнення незалежно від напряму сплати, визначеного платником податків. У такому ж порядку відбувається зарахування коштів, що надійдуть у рахунок погашення податкового боргу платника податків відповідно до статті 95 цього Кодексу або за рішенням суду у випадках, передбачених законом. Спрямування коштів платником податків на погашення грошового зобов'язання перед погашенням податкового боргу забороняється, крім випадків спрямування цих коштів на виплату заробітної плати та єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Позивачем надано інтегровану картку фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (зворотній бік) по орендній платі за землю, згідно якої за даною особою обліковується заборгованість у сумі 6 297 грн. 96 коп.

На день судового засідання загальна заборгованість відповідача у сумі 6 297 грн. 96 коп. перед державним бюджетом залишається не сплачена.

Згідно з пп.14.1.175 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України податковий борг це сума узгодженого грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.

Відповідно до п.59.1 ст.59 Податкового кодексу України у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.

Як зазначено у пп.14.1.153 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України, податкова вимога це письмова вимога контролюючого органу до платника податків щодо погашення суми податкового боргу.

Бердянською ОДПІ на виконання вимог податкового законодавства, складено податкову вимогу форми «Ф» №1783-23 від 28 серпня 2015 року на суму 5 468 грн. 79 коп., яка була направлена засобами поштового зв'язку, рекомендованим листом з повідомленням про вручення на адресу відповідача 02 вересня 2015 року та вручена 05 вересня 2015 року.

Відповідачем не надано до суду доказів оскарження/скасування або відкликання податкової вимоги форми «Ф» №1783-23 від 28 серпня 2015 року.

Доказів самостійного погашення податкового боргу у повному обсязі (платіжні документи) відповідачем до суду не надано.

Відповідно до п.87.11 ст.87 Податкового кодексу України орган стягнення звертається до суду з позовом про стягнення суми податкового боргу платника податку - фізичної особи. Стягнення податкового боргу за рішенням суду здійснюється державною виконавчою службою відповідно до закону про виконавче провадження.

Як зазначено у ч.2 ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з ч.1 ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Враховуючи вище викладене, судом з'ясовано, що фізична особа-підприємець ОСОБА_1 на час судового засідання має податковий борг з орендної плати за землю з фізичних осіб у сумі 6 297 грн. 96 коп., який у добровільному порядку не погашений. У зв'язку з цим, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню, а вказана сума заборгованості повинна бути стягнута з фізичної особи-підприємеця ОСОБА_1 в порядок і спосіб, визначений ст.87 Податкового кодексу України.

Щодо клопотання позивача про стягнення з відповідача сплаченої суми судового збору, суд зазначає наступне.

Відповідно до п.5 ч.1 ст.161 КАС України під час прийняття постанови суд вирішує як розподілити між сторонами судові витрати. Згідно ч.1 ст.98 КАС України суд вирішує питання щодо судових витрат у постанові суду або ухвалою.

Частиною 2 ст.88 КАС України передбачено, що розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.

Суд зазначає, що порядок розподілу судових витрат між сторонами передбачений статтею 94 КАС України.

Так, відповідно до приписів п.4 ст.94 КАС України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.

Крім того, суд зазначає, що ані Кодекс адміністративного судочинства України, ані Закон України «Про судовий збір», не містять приписів за яких сума сплаченого судового збору повертається на користь позивача - суб'єкта владних повноважень.

За таких обставин, суд дійшов висновку про відсутність підстав для стягнення з відповідача сплаченої позивачем суми судового збору, а заявлене клопотання є таким, що задоволенню не підлягає.

Керуючись ст.ст. 2, 4, 7 - 12, 14, 86, 158- 163, 254 КАС України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Позов Бердянської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Запорізькій області до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення коштів за податковим боргом - задовольнити.

Стягнути з Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_3), у всіх банках, обслуговуючих такого платника податків, податковий борг з орендної плати з фізичних осіб в розмірі 6 297,96 грн. (шість тисяч двісті дев'яносто сім гривень 96 копійок) на р/р 33215815700361, код платежу 18010900, банк отримувача - Бердянський УДКСУ ГУДКСУ, МФО 813015, ЄДРПОУ 38042560.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України - з дня отримання такої постанови, апеляційної скарги, з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Суддя М.С.Лазаренко