Ухвала від 31.08.2016 по справі 810/5838/15

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа: № 810/5838/15 Головуючий у 1-й інстанції: Волков А.С.; Суддя-доповідач: Сорочко Є.О.

УХВАЛА

Іменем України

31 серпня 2016 року м. Київ

Київський апеляційний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Сорочко Є.О.

суддів: Земляної Г.В.

Межевича М.В.

за участю секретаря Приходько К.М.

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби на постанову Київського окружного адміністративного суду від 27 квітня 2016 року у справі за позовом Дочірнього підприємства "РІТЕЙЛ ВЕСТ" до Ірпінської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Київській області, Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

Дочірнє підприємство "РІТЕЙЛ ВЕСТ" (далі - ДП "РІТЕЙЛ ВЕСТ") звернулося до Київського окружного адміністративного суду з позовом до Ірпінської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Київській області (далі - Ірпінської ОДПІ), Міжрегіонального Головного управління ДФС - Центрального офісу з обслуговування великих платників (правонаступник - Офіс великих платників податків Державної фіскальної служби) про визнання протиправною бездіяльність у незабезпеченні автоматичного збільшення суми, на яку ДП "РІТЕЙЛ ВЕСТ" має право реєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, на величину від'ємного значення за червень 2015 року у сумі 8432775,00 грн. у системі електронного адміністрування податку на додану вартість у визначений законом термін та зобов'язати Офіс великих платників податків ДВС вчинити дії щодо збільшення у системі електронного адміністрування податку на додану вартість реєстраційну суму (SНакл), на яку ДП "РІТЕЙЛ ВЕСТ" має право реєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування у Єдиному реєстрі податкових накладних на величину від'ємного значення за червень 2015 року у сумі 8432775,00 грн.

Постановою Київського окружного адміністративного суду від 27 квітня 2016 року позов задоволено.

На вказану постанову Ірпінська ОДПІ та Міжрегіональне Головне управління ДФС - Центрального офісу з обслуговування великих платників подали апеляційні скарги, в яких просять її скасувати та ухвалити нову постанову, якою в задоволенні позову відмовити, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права.

Ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 13 червня 2016 року апеляційну скаргу Ірпінської ОДПІ було залишено без руху.

Ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 10 серпня 2016 року апеляційну скаргу Ірпінської ОДПІ було повернуто у зв'язку з не усуненням недоліків апеляційної скарги, яку залишено без руху.

В судовому засіданні 31 серпня 2016 року представником Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби заявлено клопотання про процесуальне правонаступництво за Міжрегіональним Головним управлінням ДФС - Центрального офісу з обслуговування великих платників.

Судом встановлено, що Офіс великих платників податків Державної фіскальної служби є правонаступником Міжрегіонального головного управління ДФС - Центрального офісу з обслуговування великих платників, а тому в межах спірних правовідносин відповідати за адміністративним позовом має Офіс великих платників податків Державної фіскальної служби.

Дослідивши матеріали справи, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до матеріалів справи, ДП "РІТЕЙЛ ВЕСТ" перебуває на податковому обліку в Ірпінській ОДПІ, а з 01.01.2016 р., згідно з рішенням Державної фіскальної служби України від 08.12.2015 р. № 26220/6/99-99-20-04-02-15-ВПП, переведений на податковий облік до Офісу великих платників податків ДФС.

ДП "РІТЕЙЛ ВЕСТ" у липні 2015 року засобами електронного зв'язку було подано до Ірпінської ОДПІ податкову декларацію з ПДВ за червень 2015 року за реєстраційним номером 9153108901, що підтверджується квитанцією № 2 від 20.07.2015 р.

Позивачем в даній декларації було зазначено суму від'ємного значення у розмірі 8432775,00 грн., у рядку 24 "Сума від'ємного значення, що зараховується до складу податкового кредиту наступного (звітного) податкового періоду (ряд.22.1+ряд.23.3)".

Станом на серпень 2015 року дані показники не були відображені у системі електронного адміністрування в частині збільшення суми, на яку позивач має право реєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування у Єдиному реєстрі податкових накладних на величину непогашеного від'ємного значення попередніх звітних (податкових) періодів.

Позивачем на вказану обставину було подано скаргу від 19.08.2015 р. №19/08-1 до Державної фіскальної служби України, в якій позивач просив у найкоротший термін збільшити зазначений показник (SНакл) на суму від'ємного значення ПДВ, непогашеного станом на 1.07. 2015 р. у розмірі 8432775,00 грн. У зв'язку з фактом порушення своїх прав, що сталося внаслідок не відображення в системі електронного адміністрування показника реєстраційної суми.

Державна фіскальна служба України скерувала розгляд даної скарги до Ірпінської ОДПІ.

Листом від 18.09.2015 р. № 5649/10/10-31-15-01 Ірпінською ОДПІ було надано відповідь, в якій зазначено, що питання є законодавчо врегульованим, однак, реєстраційну суму (SНакл) від'ємного значення податку, непогашеного станом на 01.07.2015 р. позивачу так і не було збільшено.

Відповідно до статті 49 Податкового кодексу України податкова декларація подається за звітний період в установлені цим Кодексом строки контролюючому органу, в якому перебуває на обліку платник податків. Прийняття податкової декларації є обов'язком контролюючого органу.

Згідно з приписами пункту 49.17 статті 49 Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері інформатизації, формування і використання національних електронних інформаційних ресурсів, впроваджує та утримує автоматизовану систему "Єдине вікно подання електронної звітності" для надання послуг з подання за допомогою мережі Інтернет в електронному вигляді звітності, обов'язковість подання якої встановлено законодавством, до міністерств, інших органів державної влади та фондів загальнообов'язкового державного страхування.

Порядок електронного адміністрування ПДВ затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 16 жовтня 2014 року №569 "Деякі питання електронного адміністрування податку на додану вартість".

Електронний рахунок у системі електронного адміністрування ПДВ (далі - електронний рахунок) - це рахунок, відкритий платнику податку в Казначействі, на який платником перераховуються кошти з власного поточного рахунка в сумах, необхідних для збільшення розміру суми, на яку платник податку має право зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної в ЄРПН, а також у сумах, недостатніх для сплати до бюджету узгоджених податкових зобов'язань з цього податку. Кошти з такого рахунка підлягають перерахуванню до бюджету та/або на спеціальний рахунок. Для кожного платника податку Казначейством відкривається один електронний рахунок.

Відповідно до пункту 200-1.5 статті 200-1 Податкового кодексу України кошти з електронного рахунка платника ПДВ перераховуються Казначейством в автоматичному режимі виключно до:

державного бюджету;

на рахунок, відкритий у банку та/або органі Казначейства сільськогосподарськими підприємствами - суб'єктами спеціального режиму оподаткування, визначений статтею 209 Податкового кодексу України, для акумулювання сум податку, що нараховуються на вартість поставлених ними сільськогосподарських товарів (послуг), у порядку, передбаченому статтею 209 Податкового кодексу України;

на поточний рахунок платника податку за його заявою у розмірі суми коштів, що перевищує суму задекларованих до сплати до бюджету податкових зобов'язань.

Протягом дії системи електронного адміністрування ПДВ у тестовому режимі платники податку самостійно зараховують на такі електронні рахунки кошти з власних поточних рахунків, відкритих у банківських установах, у сумах, необхідних для сплати до бюджету узгоджених податкових зобов'язань з цього податку, задекларованих ними в податковій звітності з ПДВ.

З 1 січня 2015 року набрав чинності Закон України від 28 грудня 2014 року №71-VIII "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи", яким запроваджено нові правила функціонування системи електронного адміністрування податку на додану вартість.

Так, система електронного адміністрування податку на додану вартість запроваджена поетапно відповідно до пункту 35 підрозділу 2 розділу XX Податкового кодексу України:

з 1 січня до 1 липня 2015 року - у тестовому режимі;

з 1 липня 2015 року - на постійній основі.

Основні принципи функціонування системи електронного адміністрування ПДВ визначено статтею 200-1 розділу V Кодексу.

З 1 липня 2015 року на рахунки в системі електронного адміністрування ПДВ платники податку зараховують також кошти у сумах, необхідних для збільшення розміру суми, що обчислюється відповідно до пункту 200-1.3 статті 200-1Податкового кодексу України та надає право для реєстрації в ЄРПН податкових накладних / розрахунків коригування.

Пунктом 34 Підрозділу 2 Розділу ХХ "Перехідні положення" Податкового кодексу України встановлено, що станом на третій робочий день після дати набрання чинності Законом України "Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо удосконалення адміністрування податку на додану вартість" зареєстрованим платникам податку значення суми податку (позитивне або від'ємне), на яку такий платник має право зареєструвати податкові накладні / розрахунки коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, визначене пунктом 200-1.3 статті 200-1 цього Кодексу, та значення усіх її складових, визначених цим Кодексом, дорівнюють нулю, крім значень її складових SНаклОтр, SНаклВид та SМитн, що були сформовані починаючи з 1 липня 2015 року. Зареєстрованим платникам податку таке значення автоматично збільшується контролюючим органом:

До 31 липня 2015 року для платників податків, що застосовують звітний (податковий) період місяць, без проведення перевірок, передбачених статтею 200 цього Кодексу, на суму від'ємного значення, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду, та суму непогашеного від'ємного значення попередніх звітних (податкових) періодів на кінець поточного звітного (податкового) періоду, що зазначено в податковій звітності з податку на додану вартість, у якій відображаються розрахунки з бюджетом та/або відображаються операції, що стосуються спеціального режиму оподаткування відповідно до статті 209 цього Кодексу, за червень 2015 року. На таку суму платником податку збільшується розмір суми податкового кредиту за звітний (податковий) період (липень 2015 року).

ДФС України неодноразово у листах (від 22.06.2015 р. № 22408/7/99-99-19-03-01-17, від 07.08.2015 р. № 29168/7/99-99-19-03-02-17, від 11.08.2015 р. № 29562/7/99-99-19-03-02-17) надавались роз'яснення щодо внесених змін до Податкового кодексу України в зв'язку із прийняттям Закону України від 16 липня 2015 року № 643-VІІІ "Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо удосконалення адміністрування податку на додану вартість". У зазначених листах ДФС також зазначалось про обов'язок контролюючого органу забезпечити автоматичне збільшення реєстраційної суми за алгоритмом, передбаченим пунктом 34 підрозділу 2 розділу ХХ "Перехідні положення" Кодексу, який описано вище.

Як вбачається з матеріали справи, позивачем у липні 2015 року засобами електронного зв'язку було подано до Ірпінської ОДПІ податкову декларацію з ПДВ за червень 2015 року за реєстраційним номером 9153108901, що підтверджується квитанцією № 2 від 20.07.2015 р.

Однак, Ірпінською ОДПІ не було забезпечено автоматичного збільшення реєстраційної суми 8432775,00 грн. до показника суми від'ємного значення, що зараховується до складу податкового кредиту з ПДВ, та, відповідно, не збільшила на 8432775,00 грн., суму податку, на яку позивач має право зареєструвати податкові накладні/розрахунки коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Крім того, твердження Ірпінської ОДПІ та Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби відносно того, що вони не є належними відповідачами по справі є не обґрунтованими та безпідставними, оскільки забезпечення належної роботи системи електронного адміністрування податку на додану вартість і, як результат, внесення коригування (зміни даних), щодо збільшення реєстраційної суми (SНакл) на суму від'ємного значення податку належить до компетенції Державної фіскальної служби України, суд зазначає наступне.

ДП "РІТЕЙЛ ВЕСТ" до 31.12.2015 р. перебувало на обліку в Ірпінській ОДПІ до якої було подано податкову декларацію з ПДВ за червень 2015 року за реєстраційним номером 9153108901 та відповідно до рішення Державної фіскальної службі України від 08.12.15 р. № 26220/6/99-99-20-04-02-15-ВПП, було переведено на податковий облік до Офісу великих платників податків ДФС, а тому Ірпінська ОДПІ та Офіс великих платників податків Державної фіскальної служби є належними відповідача у справі.

Таким чином, позивачем було доведено протиправну бездіяльність Ірпінської ОДПІ та Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби, щодо незабезпеченні автоматичного збільшення суми, на яку ДП "РІТЕЙЛ ВЕСТ" має право реєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, на величину від'ємного значення за червень 2015 року у сумі 8432775,00 грн. у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, а тому позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Враховуючи вищевикладене, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції щодо задоволення позову, а тому апеляційну скаргу Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби необхідно залишити без задоволення, а постанову Київського окружного адміністративного суду від 27 квітня 2016 року - без змін, оскільки вона ухвалена з дотриманням норм матеріального та процесуального права.

Керуючись ст.160, 196, 198, 200, 205, 206 КАС України, суд,-

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби залишити без задоволення, а постанову Київського окружного адміністративного суду від 27 квітня 2016 року - без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена в порядку та строки передбачені ст. 212 Кодексу адміністративного судочинства України.

головуючий суддя Сорочко Є.О.

судді Земляна Г.В.

Межевич М.В.

Повний текст ухвали складено 31.08.2016 року

Головуючий суддя Сорочко Є.О.

Судді: Земляна Г.В.

Межевич М.В.