01 вересня 2016 року м.Чернігів Справа № 825/1518/16
Суддя Чернігівського окружного адміністративного суду Падій В.В., перевіривши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 до Ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України в Чернігівській області про визнання протиправною відмови та зобов'язання вчинити певні дії,
31.08.2016 ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України в Чернігівській області, в якому просить суд визнати протиправною відмову Ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України в Чернігівській області, у формі листа від 15.08.2016 № 24/Л-322, у підготовці подання та передання документів, для призначення пенсії за вислугою років ОСОБА_1, до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області та зобов'язати Управління Міністерства внутрішніх справ України в Чернігівській області підготувати подання та передати документи, для призначення пенсії за вислугою років ОСОБА_1, до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області.
Відповідно до пункту 6 частини 1 статті 107 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, зокрема, чи немає підстав для повернення позовної заяви. Крім того, згідно з частиною 2 цієї ж статті суддя відкриває провадження в адміністративній справі на підставі позовної заяви, якщо відсутні підстави для повернення позовної заяви, залишення її без розгляду чи відмови у відкритті провадження у справі.
У свою чергу, правила предметної підсудності адміністративних справ визначено у статті 18 КАС України.
Так, згідно з пунктом 4 частини 1 статті 18 КАС України місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні усі адміністративні справи щодо спорів фізичних осіб з суб'єктами владних повноважень з приводу обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соцвиплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.
Як вбачається з матеріалів справи, предметом даного адміністративного позову є оскарження позивачем відмови Ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України в Чернігівській області у підготовці подання та передачі документів до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області для призначення пенсії ОСОБА_1 за вислугою років.
У відповідності до положень частини 1 статті 1-1 Закону України від 09.04.1992 № 2262-XII «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» законодавство про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, базується на Конституції України і складається з цього Закону, Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та інших нормативно-правових актів України, прийнятих відповідно до цих законів.
У свою чергу, Законом України від 09.07.2003 № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058-IV) передбачено, що цей Закон визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду.
У статті 1 Закону № 1058-IV зазначено, що пенсійні виплати - грошові виплати в системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, що здійснюються у вигляді пенсії, довічної пенсії або одноразової виплати.
Оскільки, позовні вимоги ОСОБА_1 стосуються виключно питання щодо призначення останньому пенсійних виплат, то дана справа підсудна не Чернігівському окружному адміністративному суду, а підсудна місцевому загальному суду як адміністративному у відповідності до пункту 4 частини 1 статті 18 КАС України.
Пунктом 6 частини 3 статті 108 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що позовна заява повертається позивачеві, якщо справа не підсудна цьому адміністративному суду.
Відповідно до частини 6 статті 108 КАС України повернення позовної заяви не позбавляє права повторного звернення до адміністративного суду в порядку, встановленому законом.
На підставі наведеного та керуючись статтями 106,108,165 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя
Позовну заяву ОСОБА_1 до Ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України в Чернігівській області про визнання протиправною відмови та зобов'язання вчинити певні дії - п о в е р н у т и позивачу.
Копію ухвали про повернення позовної заяви невідкладно надіслати особі, яка її подала, разом із позовною заявою й усіма доданими до неї матеріалами.
Повернення позовної заяви не позбавляє права повторного звернення до адміністративного суду в порядку, встановленому законом.
Ухвала набирає законної сили та може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду у порядок і строк, передбачений статтями 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя В.В. Падій