29 серпня 2016 р.м. ХерсонСправа № 821/1098/16
Херсонський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді: Циганій С.І.,
при секретарі: Пономаренко М.М.,
за участю позивача - ОСОБА_1, представника відповідача та третьої особи - ОСОБА_2, розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до УМВС України в Херсонській області, третя особа - Головне управління Національної поліції в Херсонській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
встановив:
ОСОБА_1 звернувся до Херсонського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Управління міністерства внутрішніх справ України в Херсонській області, в якому просить:
- визнати протиправними дії УМВС України в Херсонській області щодо відмови в надані довідки про грошове забезпечення поліцейського, яке відповідає складовим грошового атестату ОСОБА_1;
- зобов'язати УМВС України в Херсонській області видати довідку про розмір грошового забезпечення, яке відповідає складовим грошового атестату ОСОБА_1 та розміру грошового забезпечення поліцейського, яке складається: посадовий оклад заступника начальника сектору у розмірі - 2850 грн.; оклад за військовим або спеціальним званням капітана поліції у розмірі - 1800 грн.; відсоткова надбавка за вислугу років від 16 до 19 років у розмірі 35 % посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням, та складає - 1328,57 грн.; надбавка в розмірі 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням та надбавки за стаж служби., у розмірі - 5978,57 грн.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що в квітні 2016р. позивач звернувся до Управління міністерства внутрішніх справ України в Херсонській області з листом про надання довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, з урахуванням Постанови Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015р. Листом УМВС України в Херсонській області від 07.06.2016р. №618/10/02-2016 позивачу було відмовлено у видачі такої довідки та запропоновано, для отримання інформації щодо грошового забезпечення та його складових, зазначених у довідці для перерахунку пенсії, звернутися до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області. Позивач вважає таку відмову протиправною, тому звернувся до суду.
В судовому засіданні позивача підтримав позовні вимоги, просив позов задовольнити в повному обсязі.
Представник відповідача та третьої особи в судовому засіданні проти задоволення позову заперечував з підстав викладених в письмових запереченнях.
Заслухавши представників сторін, розглянувши матеріали справи, вивчивши доводи позову, дослідивши зібрані по справі докази в їх сукупності, проаналізувавши зміст норм матеріального і процесуального права, які врегульовують спірні правовідносини, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню з наступних підстав.
20.04.2016р. ОСОБА_1, як пенсіонер МВС, звернувся до УМВС в Херсонській області із листом про надання інформації щодо його грошового забезпечення та встановлені додаткові виплати з урахуванням змін в законодавстві України щодо врахування для пенсіонерів міліцію грошового забезпечення поліцейських для перерахунку пенсії.
Листом УМВС України в Херсонській області від 07.06.2016р. №618/10/02-2016 позивачу було відмовлено у наданні такої довідки, зазначивши, що чинним законодавством України визначений порядок, згідно якого проводиться перерахунок пенсій та видаються довідки про грошове забезпечення. Кабінет Міністрів України не приймав рішення про зміну розміру грошового забезпечення хоча б одного з видів грошового забезпечення чи введення нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премій, а тому відсутні правові підстави для перерахунку пенсії.
Відповідно до абз.2 п.3 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
Враховуючи те, що ОСОБА_1 був звільнений на пенсію з УМВС в Херсонській області, саме цей орган є розпорядником інформації про грошове забезпечення позивача і відмова у наданні останньої є протиправною.
Відповідно до абз.2 п.15 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про національну поліцію» за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.
Відповідно до ч.3 ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.
При цьому, усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.
Постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015р. №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» встановлені конкретні розміри грошового забезпечення поліцейських.
Таким чином, діючим законодавством чітко встановлено право позивача, як пенсіонера МВС, на отримання довідки про грошове забезпечення з урахуванням розмірів грошового забезпечення поліцейських, якому кореспондується обов'язок УМВС в Херсонській області надати таку інформацію.
Суд, також, звертає увагу на той факт, що УМВС в Херсонській області на даний час знаходиться в процесі припинення, але не ліквідоване остаточно. Саме у зв'язку з цим позивач звернувся із запитом до УМВС в Херсонській області.
Посилання представника відповідача на ту обставину, що у разі видачі йому довідки про розмір грошового забезпечення, він би отримав можливість здійснити перерахунок пенсії у більшому розмірі є безпідставними та необґрунтованими.
Суд звертає увагу на те, що видача такої довідки не є безумовним фактом виплати пенсійним органом пенсії, на яку бажає претендувати позивач, отримавши спірну довідку.
Враховуючи вищевикладене, суд задовольняє позовну вимогу позивача в частині зобов'язання Управління міністерства внутрішніх справ України в Херсонській області надати ОСОБА_1 довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії з урахування вимог Постанови Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015р.
Стосовно позовних вимог позивача щодо визнання дій відповідача протиправними, суд зазначає наступне. Вчинення дій суб'єктом владних повноважень є способом реалізації наданої суб'єкту владних повноважень компетенції, здійснення дії є процес реалізації наданих законом функцій суб'єкту владних повноважень. Самі по собі дії не тягнуть за собою будь-яких правових наслідків. Правові наслідки для позивача несуть акти індивідуальної дії, а саме - відмова у наданні довідки, яка має негативний вплив на його права та інтереси. Суд дійшов висновку, що зобов'язання відповідача видати довідку є ефективним та достатнім способом захисту та шляхом відновлення порушеного права позивача. За таких обставин, суд відмовляє у задоволенні позовних вимог в цій частині.
За ч.1 ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Частиною 2 ст.71 КАСУ передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладає на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідач, як суб'єкт владних повноважень, не надав суду достатньо беззаперечних доказів в обґрунтування обставин, на яких ґрунтуються його заперечення, і не довів правомірність винесення ним спірного рішення.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що права позивача порушено, а тому позов слід частково задовольнити.
Керуючись ст.ст.11, 14, 70, 71, 72, 86, 94, 128, 159-163, 167, 254 КАС України, суд, -
постановив:
Позов задовольнити частково.
Зобов'язати Управління міністерства внутрішніх справ України в Херсонській області надати ОСОБА_1 довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії з урахування вимог Постанови Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015р.
В решті позовних вимог відмовити.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України чи прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Повний текст постанови виготовлений та підписаний 31 серпня 2016 р.
Суддя Циганій С.І.
кат. 10.2.4