Постанова від 10.08.2016 по справі 826/763/16

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Київ

10 серпня 2016 року № 826/763/16

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Федорчука А.Б.., розглянувши в письмовому провадженні адміністративну справу

за позовомПублічного акціонерного товариства «Банк Національний Кредит»

до Конотопського міськрайонного управління юстиції

треті особиДержавна архітектурно-будівельна інспекція України Товариство з обмеженою відповідальністю «Контакт КМП»

провизнання протиправними та скасування рішень

ВСТАНОВИВ:

Публічне акціонерне товариство «Банк Національний кредит» (надалі - позивач, ПАТ «Банк Національний кредит») звернулось до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до Реєстраційної служби Конотопського міськрайонного управління юстиції Сумської області (надалі - відповідач), треті особи Державна архітектурно-будівельна інспекція України, Товариство з обмеженою відповідальністю «Контакт КМП», в якому, з урахуванням заяви про збільшення позовних вимог, просить суд:

- визнати протиправним та скасувати рішення про зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав та їх обтяжень №27243232 від 18.12.2015 року, прийняте державним реєстратором прав на нерухоме майно Конотопського міськрайонного управління юстиції Сумської області, яким зупинено розгляд заяви ПАТ «Банк національний кредит» про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, прийнятої 01.12.2015 року в 10:57:36 за реєстровим номером 14581578;

- визнати протиправним та скасувати рішення про відмову у державній реєстрації прав та їх обтяжень №28269294 від 16.02.2016 року, прийняте державним реєстратором прав на нерухоме майно Конотопського міськрайонного управління юстиції Сумської області;

- зобов'язати реєстраційну службу Конотопського міськрайонного управління юстиції Сумської області зареєструвати право власності за публічним акціонерним товариством «Банк національний кредит» (код ЄДРПОУ 20057663) на об'єкт нерухомого майна - будівлю молодіжно-культурного розважального центру з влаштуванням відділення банку, що розташований за адресою: м. Конотоп, вул. Лазаревського, 6-а.

Свої позовні вимоги позивач обґрунтовує тим, що в діях відповідача є чисельні порушення у процесі розгляду поданої позивачем заяви, у зв'язку з тим, що позивачем подані усі належні документи для проведення державної реєстрації, оформлені у відповідності із законодавством, зобов'язання заявника подати додаткові документи є незаконними, а усі наведені підстави для відмови у державній реєстрації є надуманими та необґрунтованими.

Окрім того, позивач стверджує, що зареєстрована у встановленому порядку декларація про готовність об'єкта до експлуатації, є документом, який підтверджує відповідність закінченого будівництвом об'єкта проектній документації, державним будівельним нормам, стандартам і правилам та подається заінтересованою особою для оформлення права власності з видачею свідоцтва про право власності на реконструйований об'єкт нерухомого майна.

Відповідач заперечує по суті заявлених позовних вимог про що подав суду письмові заперечення, у яких зазначив, що рішення про зупинення розгляду заяви прийнятте державним реєстратором у межах повноважень та з підстав, визначених чинним законодавством України. Окрім того, оскільки вимоги державного реєстратора, викладені в рішенні про зупинення розгляду заяви, виконані не були, державним реєстратором правомірно прийнято рішення про відмову у державній реєстрації прав та їх обтяжень.

Судом замінено неналежного відповідача на належного - Конотопського міськрайонного управління юстиції.

Справа розглянута в порядку письмового провадження у відповідності до положень ч.6 ст.128 Кодексу адміністративного судочинства України за відсутності необхідності заслуховувати свідків чи експертів.

Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва, встановив наступне.

01 грудня 2015 року представником публічного акціонерного товариства «Банк національний кредит» через центр надання адміністративних послуг при виконавчому комітеті Конотопської міської ради подано заяву з документами до реєстраційної служби Конотопського міськрайонного управління юстиції для реєстрації права власності на об'єкт нерухомого майна - будівлю молодіжно-культурного розважального центру з влаштування відділення банку, що розташований за адресою: м. Конотоп, вул. Лазаревського, 6-а.

До заяви представником позивача надано:

- свідоцтво на незавершений будівництвом молодіжний культурно-розважальний центр (ступінь готовності 86%), розташований за адресою: Сумська область, м. Конотоп, вул. Лазаревського (К.Маркса), 6а, видане державним нотаріусом Конотопської міської державної нотаріальної контори Вороною Г.І. від 28.09.2011р. за реєстровим № 1-1624;

- технічний паспорт № 01-0114/Ц, виготовлений ТОВ «Контакт КМП»;

- декларація про готовність об'єкта до експлуатації на «Реконструкцію приміщень будівлі молодіжно-культурно розважального центру з влаштуванням відділення банку по вул. Лазаревського, 6а, м. Конотоп Сумської обл.», зареєстровану Управлінням дозвільних процедур Державної архітектурно-будівельної інспекції України 15.01.2014р. за № ІУ143140150553.

За результатами розгляду цієї заяви відповідачем прийнято рішення від 18.12.2015р. №27243232 про зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, яким державний реєстратор встановив відсутність у повному обсязі документів, необхідних для проведення державної реєстрації прав та їх обтяжень, визначених Порядком державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 22.06.2013р. № 868, а саме: «не подані усі необхідні документи». Відповідно до описової частини Рішення вбачається, що на думку реєстратора заявником не подано правовстановлюючий документ на об'єкт до проведення його реконструкції.

У вказаному рішенні зазначено, що у разі подання у встановленому законодавством порядку необхідних документів, розгляд заяви про державну реєстрацію прав та їх обтяжень буде відновлено.

В подальшому, так як вимоги державного реєстратора виконані не були, державним реєстратором Конотопського міськрайонного управління юстиції прийнято рішення від 16.02.2016р. №28269294 про відмову у державній реєстрації прав та їх обтяжень, оскільки ПАТ «Банк Національний кредит» протягом 30 робочих днів з моменту отримання рішення № 27243232 про зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав та їх обтяжень не усунуто обставин, що були підставою для прийняття рішення про зупинення розгляду заяви.

Не погоджуючись з правомірністю рішень про зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав та їх обтяжень та про відмову у державній реєстрації прав та їх обтяжень, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Оцінивши за правилами ст. 86 Кодексу адміністративного судочинства України надані сторонами докази та пояснення, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, Окружний адміністративний суд міста Києва вважає, що позов підлягає задоволенню, з наступних підстав.

Спеціальним законом, що визначає правові, економічні, організаційні засади проведення державної реєстрації речових та інших прав, які підлягають реєстрації, та їх обтяжень і спрямований на забезпечення визнання та захисту державою цих прав, створення умов для функціонування ринку нерухомого майна є Закон України від 01.07.2004 року №1952-ІV «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень».

Згідно з частиною 1 статті 3 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» державна реєстрація прав є обов'язковою. Інформація про права на нерухоме майно та їх обтяження підлягає внесенню до Державного реєстру прав.

Обов'язковій державній реєстрації підлягають речові права та обтяження на нерухоме майно, розміщене на території України, що належить фізичним та юридичним особам, державі в особі органів, уповноважених управляти державним майном, іноземцям та особам без громадянства, іноземним юридичним особам, міжнародним організаціям, іноземним державам, а також територіальним громадам в особі органів місцевого самоврядування, зокрема, право власності на нерухоме майно (ст. 4 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень»).

До повноважень органу державної реєстрації прав належить, зокрема: проведення державної реєстрації прав та їх обтяжень або відмова у їх реєстрації; забезпечення ведення Державного реєстру прав; здійснення інші повноважень, передбачених цим Законом та іншими законами України (пункти 1, 2 ч. 1 ст. 8 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень»).

Частиною 2 ст. 9 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» передбачено, що державний реєстратор, зокрема:

встановлює відповідність заявлених прав і поданих документів вимогам законодавства, а також відсутність суперечностей між заявленими та вже зареєстрованими правами на нерухоме майно та їх обтяженнями, зокрема: відповідність обов'язкового дотримання письмової форми правочину та його нотаріального посвідчення (у випадках, встановлених законом); відповідність повноважень особи, яка подає документи на державну реєстрацію прав та їх обтяжень; відповідність відомостей про нерухоме майно, наявних у Державному реєстрі прав та поданих документах; наявність обтяжень прав на нерухоме майно, зареєстрованих відповідно до вимог цього Закону;

приймає рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, про відмову в державній реєстрації, про її зупинення, внесення змін до Державного реєстру прав;

відкриває і закриває розділи Державного реєстру прав, вносить до них відповідні записи;

веде реєстраційні справи щодо об'єктів нерухомого майна;

у разі потреби вимагає подання передбачених законодавством додаткових документів, необхідних для державної реєстрації прав та їх обтяжень;

під час проведення державної реєстрації прав, які виникли та зареєстровані в установленому порядку до 1 січня 2013 року, запитує від органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій, які відповідно до чинного на момент реєстрації законодавства проводили таку реєстрацію, інформацію (довідки, копії документів тощо), необхідну для реєстрації прав та їх обтяжень, якщо такі документи не були подані заявником або якщо документи, подані заявником, не містять передбачених цим Законом відомостей про правонабувача або про нерухоме майно. Органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи та організації, до яких надійшов запит, зобов'язані безоплатно в установленому законодавством порядку протягом трьох робочих днів надати державному реєстратору відповідну інформацію, зокрема щодо зареєстрованих речових прав на нерухоме майно, у тому числі земельні ділянки;

здійснює інші повноваження, передбачені цим Законом та іншими законами України.

Відповідно до ч. 1 ст. 15 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» державна реєстрація прав та їх обтяжень проводиться в такому порядку:

1) прийняття і перевірка документів, що подаються для державної реєстрації прав та їх обтяжень, реєстрація заяви;

2) встановлення факту відсутності підстав для відмови в державній реєстрації прав та їх обтяжень, зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав та/або їх обтяжень;

3) прийняття рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, відмову в ній або зупинення державної реєстрації;

4) внесення записів до Державного реєстру прав;

5) видача свідоцтва про право власності на нерухоме майно у випадках, встановлених статтею 18 цього Закону;

6) надання витягів з Державного реєстру прав про зареєстровані права та/або їх обтяження.

Згідно положень ст. 22 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» у разі якщо документи для державної реєстрації прав та їх обтяжень подано не в повному обсязі, передбаченому нормативно-правовими актами, державний реєстратор у строк, встановлений частинами п'ятою, сьомою і восьмою статті 15 цього Закону для розгляду заявлених прав, приймає рішення про зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав та їх обтяжень і письмово повідомляє про це заявника.

Якщо заявник протягом п'яти робочих днів після отримання письмового повідомлення виконав вимоги державного реєстратора, загальний строк розгляду заявленого права продовжується з урахуванням часу, що минув до його зупинення.

Перелік документів, необхідних для державної реєстрації права власності з видачею свідоцтва на новозбудовані чи реконструйовані об'єкти нерухомого майна, визначений пунктом 49 Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженого постановою Кабінету міністрів України від 17.10.2013 № 868 (далі - Порядок № 868).

Зокрема, в п.49 Порядку зазначено, що для проведення державної реєстрації права власності з видачею свідоцтва на реконструйований об'єкт нерухомого майна (в тому числі в результаті переведення об'єкта нерухомого майна з житлового у нежитловий або навпаки) заявник, крім документа, що підтверджує виникнення, перехід та припинення речових прав на нерухоме майно, подає:

документ, що підтверджує виникнення, перехід та припинення речових прав на земельну ділянку (крім випадків реконструкції об'єктів нерухомого майна без зміни зовнішніх геометричних розмірів їх фундаментів у плані);

документ, що відповідно до вимог законодавства засвідчує прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об'єкта;

технічний паспорт на об'єкт нерухомого майна;

письмову згоду співвласників багатоквартирного будинку (в разі добудови аттикових і мансардних поверхів та приєднання місць загального користування);

документ, що підтверджує присвоєння об'єкту нерухомого майна адреси (в разі коли в результаті реконструкції об'єкта нерухомого майна змінилася його адреса).

Документи, що підтверджують виникнення, перехід та припинення права власності на об'єкт нерухомого майна до проведення його реконструкції, заявникові не повертаються.

З матеріалів справи вбачається, що до заяви про реєстрацію права власності на нерухоме майно, що знаходиться за адресою: Сумська область, м. Конотоп, вул. Лазаревського, 6а представником позивача надано:

- свідоцтво на незавершений будівництвом молодіжний культурно-розважальний центр (ступінь готовності 86%), розташований за адресою: Сумська область, м. Конотоп, вул. Лазаревського (К.Маркса), 6а, видане державним нотаріусом Конотопської міської державної нотаріальної контори Вороною Г.І. від 28.09.2011 за реєстровим № 1-1624;

- технічний паспорт на молодіжний культурно-розважальний центр з відділенням банку, виготовлений ТОВ «Контакт КМП» від 08.01.2014р.;

- декларацію про готовність об'єкта до експлуатації на об'єкт «Реконструкція приміщень будівлі молодіжно-культурно розважального центру з влаштуванням відділення банку по вул. Лазаревського, 6а, м. Конотоп Сумської обл.», зареєстровану Управлінням дозвільних процедур Державної архітектурно-будівельної інспекції України 15.01.2014р. № ІУ143140150553.

Так, з поданого позивачем свідоцтва на незавершений будівництвом молодіжний культурно-розважальний центр від 28.09.2011р. № 1-1624 вбачається, що позивач у грудні 2011 року (реєстрація права власності 19.12.2011р. в Реєстрі прав власності на нерухоме майно, реєстраційний номер об'єкта 21465364) набув право власності на об'єкт нерухомого майна - незавершене будівництво, в результаті того, що майно було не реалізовано (торги не відбулися), і стягувач - ПАТ «Банк Національний кредит» виявив бажання залишити за собою непродане майно, яке раніше належало ПрАТ «ІСТОК».

В наданій позивачем декларації про готовність об'єкта до експлуатації від 15.01.2014р. № ІУ143140150553 найменування закінченого будівництвом об'єкта зазначено «Реконструкція приміщень будівлі молодіжно-культурно розважального центру з влаштуванням відділення банку по вул. Лазаревського, 6а, м. Конотоп Сумської обл.».

Посилання позивача на те, що свідоцтво від 28.09.2011 № 1-1624 є належним документом, що підтверджує виникнення права власності на об'єкт нерухомого майна, судом відхиляються, враховуючи наступне.

У відповідності до статті 179 Цивільного кодексу України річчю є предмет матеріального світу, щодо якого можуть виникати цивільні права та обов'язки. Разом з тим, статтею 181 ЦК до нерухомих речей (нерухоме майно, нерухомість) належать земельні ділянки, а також об'єкти, розташовані на земельній ділянці, переміщення яких є неможливим без їх знецінення та зміни їх призначення. Враховуючи положення частини 1 статті 182 ЦК право власності та інші речові права на нерухомі речі, обмеження цих прав, їх виникнення, перехід і припинення підлягають державній реєстрації. Порядок проведення державної реєстрації прав на нерухомість та підстави відмови в ній встановлюються законом, що визначено частиною 4 цієї ж статті.

З огляду на порядок набуття права власності на новостворене майно та об'єкти незавершеного будівництва, визначений статтею 331 ЦК, право власності на новостворене нерухоме майно (житлові будинки, будівлі, споруди тощо) виникає з моменту завершення будівництва (створення майна). Якщо договором або законом передбачено прийняття нерухомого майна до експлуатації, право власності виникає з моменту його прийняття до експлуатації. Якщо право власності на нерухоме майно відповідно до закону підлягає державній реєстрації, право власності виникає з моменту державної реєстрації.

Таким чином, враховуючи вищевикладене, є можливим дійти висновку, що моментом створення об'єкта нерухомого майна у вигляді будинку, будівлі або споруди тощо та виникненням права власності на нього, є завершення його будівництва. Окрім того, право власності на таку будівлю може виникнути після проведення державної реєстрації органом, що здійснює державну реєстрацію прав на нерухоме майно (а в окремих випадках після прийняття нерухомого майна до експлуатації).

Що стосується правого статусу об'єкта незавершеного будівництва, то відповідно до частини 3 статті 331 ЦК, до завершення будівництва (створення майна) особа вважається власником матеріалів, обладнання тощо, які були використані в процесі цього будівництва (створення майна). У разі необхідності особа, зазначена в абзаці першому цієї частини, може укласти договір щодо об'єкта незавершеного будівництва, право власності на який реєструється органом, що здійснює державну реєстрацію прав на нерухоме майно на підставі документів, що підтверджують право власності або користування земельною ділянкою для створення об'єкта нерухомого майна, проектно-кошторисної документації, а також документів, що містять опис об'єкта незавершеного будівництва. Таким чином, об'єкт незавершеного будівництва не можна ототожнювати з об'єктом нерухомого майна у розумінні статті 331 ЦК, а, отже, не може мати наслідком настання обставин, що передбачені для об'єкта нерухомого майна.

До того ж, Додатком Б до ДБН А.2.2-3-2012 «Склад, порядок розроблення, погодження та затвердження проектної документації для будівництва» визначено, що реконструкція - це перебудова існуючих об'єктів виробничого та цивільного призначення, пов'язана з удосконаленням виробництва, підвищенням його техніко-економічного рівня та якості вироблюваної продукції, поліпшенням умов експлуатації та проживання, якості послуг, зміною основних техніко-економічних показників (кількість продукції, потужність, функціональне призначення, геометричні розміри).

У зв'язку з тим, що представником ПАТ «Банк Національний кредит» не надано правовстановлюючий документ на введену в експлуатацію будівлю молодіжного культурно-розважального центру до проведення реконструкції та облаштування приміщення банку, суд приходить до висновку про правомірність рішення про зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав та їх обтяжень № 27243232.

Враховуючи зазначені обставини, суд вважає, що оскаржуване рішення про зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав та їх обтяжень винесене відповідачем правомірно, а тому позовні вимоги в частині скасування зазначеного рішення задоволенню не підлягають.

Згідно з пунктом 16 зазначеного Порядку Заявник усуває обставини, що були підставою для прийняття державним реєстратором рішення про зупинення розгляду заяви, у строк, що не перевищує п'яти робочих днів з моменту отримання відповідного рішення.

Якщо протягом п'яти робочих днів після отримання заявником рішення про зупинення розгляду заяви до органу державної реєстрації прав не надійшли документи, які підтверджують усунення в повному обсязі обставин, що були підставою для прийняття такого рішення, державний реєстратор приймає рішення про відмову в державній реєстрації прав.

Стаття 24 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» містить виключний перелік підстав, згідно яких може бути відмовлено у державній реєстрації прав: заявлене право, обтяження не підлягає державній реєстрації відповідно до цього Закону; об'єкт нерухомого майна або більша його частина розміщені на території іншого органу державної реєстрації прав; із заявою про державну реєстрацію прав та їх обтяжень звернулася неналежна особа; подані документи не відповідають вимогам, встановленим цим Законом, або не дають змоги встановити відповідність заявлених прав документам, що їх посвідчують; заяву про державну реєстрацію прав, пов'язаних з відчуженням нерухомого майна, подано після державної реєстрації обтяжень, встановлених щодо цього майна, крім випадків, встановлених частиною дев'ятою статті 15 цього Закону; заявлене право вже зареєстровано.

З аналізу викладених норм вбачається, що державний реєстратор при проведенні державної реєстрації прав та їх обтяжень має встановити, в першу чергу, відповідність заявлених прав і поданих документів вимогам законодавства, а також відсутність суперечностей між заявленими та вже зареєстрованими правами на нерухоме майно та їх обтяженнями, зокрема, відповідність відомостей про нерухоме майно, наявних у Державному реєстрі прав та поданих документів.

Оскільки вимоги державного реєстратора виконані не були, державним реєстратором обґрунтовано прийнято рішення від 16.02.2016р. № 28269294 про відмову в державній реєстрації прав та їх обтяжень, а тому позовні вимоги в частині скасування зазначеного рішення також є необґрунтованими і задоволенню не підлягають.

Суд зазначає, що оскільки рішення про зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав та їх обтяжень та про відмову у державній реєстрації прийняті державним реєстратором у межах повноважень та з підстав, визначених чинним законодавством України, у суду відсутні підстави для зобов'язання відповідача зареєструвати право власності за публічним акціонерним товариством «Банк національний кредит» (код ЄДРПОУ 20057663) на об'єкт нерухомого майна - будівлю молодіжно-культурного розважального центру з влаштуванням відділення банку, що розташований за адресою: м. Конотоп, вул. Лазаревського, 6-а.

Відповідно до частини першої статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

В даному випадку відповідачем у повному обсязі доведено правомірність винесення оскаржуваних рішень.

З урахуванням викладеного, суд приходить до висновку про необґрунтованість позовних вимог і відсутність підстав для їх задоволення.

Враховуючи положення ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України відшкодування судового збору позивачу не здійснюється.

Керуючись ст.ст. 94, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України суд,-

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні адміністративного позову публічного акціонерного товариства «Банк Національний кредит» відмовити повністю.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подачі до Окружного адміністративного суду міста Києва апеляційної скарги на постанову протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає до Київського апеляційного адміністративного суду.

Якщо апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений ст. 186 Кодексу адміністративного судочинства України, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку.

Суддя А.Б. Федорчук