Справа № 141/764/16-а
30 серпня 2016 року смт. Оратів
Оратівський районний суд Вінницької області
в складі: головуючого судді Круглика В.В.
при секретарі Данилюк В.А.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Іллінецького об»єднаного управління Пенсійного фонду України Вінницької області про визнання протиправним рішення суб»єкта владних повноважень про відмову у призначенні пенсії на пільгових умовах, без участі сторін,
До Оратівського районного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Іллінецького об»єднаного управління Пенсійного фонду України Вінницької області про визнання протиправним рішення суб»єкта владних повноважень про відмову у призначенні пенсії на пільгових умовах.
Позов мотивований тим, що ОСОБА_1 в червні 2016 року звернулась до відповідача за призначенням їй пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до п. «д» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», як особа, що досягла 50 років і має стаж роботи дояркою понад 20 років.
Відповідачем їй відмовлено в призначенні пільгової пенсії з тих підстав, що відсутні первинні документи та відповідні записи в трудовій книжці щодо підтвердження наявності пільгового стажу необхідного для призначення пільгової пенсії, тому ОСОБА_1 звернулась до суду та просить суд визнати протиправним та скасувати рішення Іллінецького об»єднаного управління Пенсійного фонду України Вінницької області про відмову у призначенні їй пенсії за віком на пільгових умовах та зобов»язати Іллінецьке об»єднане управління Пенсійного фонду України Вінницької області призначити пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до п. «д» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення».
Позивач ОСОБА_1 в судове засідання не з»явилась, надавши заяву про розгляд справи без її участі. Позовні вимоги просить задоволити.
Представник відповідача, будучи належним чином повідомлений про день та час розгляду справи, в судове засідання не з'явився, заперечення проти позову та заяви про розгляд справи без його участі не надав.
Суд, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, приходить до наступних висновків.
Згідно ст. 48 КЗпП України слідує, що трудова книжка є основним документом про трудову діяльність працівника.
Відповідно до ст. 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення» основний документ, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка, а в разі відсутності її чи відповідних записів у ній, наявність трудового стажу підтверджується в порядку встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до запису в трудовій книжці колгоспника № 800 від 21.10.1983 року ОСОБА_1 з 1983 року по 1993 рік працювала свинаркою в колгоспі «Дружба» с. Чагів Оратівського району, з 1993 року по 2006 рік - дояркою.
Згідно із довідкою Оратівського трудового архіву № 37 від 03.03.2015 року станом на 03.03.2015 р. наряди на виконання робіт, а також Положення про оплату праці в СВК «Дружба» с. Чагів Оратівського району Вінницької області на зберігання до трудового архіву не надходили.
Рішенням Оратівського районного суду Вінницької області від 25.11.2015 року встановлено факт про те, що ОСОБА_1, працюючи дояркою у колгоспі «Дружба» с. Чагів Оратівського району Вінницької області, який в 1992 році реорганізований в КСП «Дружба», в 2000 році реорганізований в СВК «Дружба» с. Чагів Оратівського району Вінницької області, з 01.01.1993 року по 15.12.2006 рік, щомісячно обслуговувала групу корів у кількості 25 голів.
Згідно із повідомленням Іллінецького об»єднаного управління Пенсійного фонду України Вінницької області № 271/06-44-2/022 від 08.07.16 р. відповідно до п. 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування» та п. «д» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» право на пенсію за віком на пільгових умовах, незалежно від місця останньої роботи, мають жінки, які працюють доярками (операторами машинного доїння), свинарками-операторами в колгоспах, радгоспах, інших підприємствах сільського господарства після досягнення 50 років і при стажі зазначеної роботи не менше 20 років за умови виконання встановлених норм обслуговування. Під нормою обслуговування розуміється кількість голів корів, закріплених за робітницею, яку вона зобов»язана обслужити на протязі встановленого робочого дня (зміни) у визначених організаційно-технічних умовах. Відповідно до пункту 20 постанови Кабінету Міністрів України від 12.08.93 р. №637 "Про затвердження Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній" якщо в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств чи організацій, де працювала особа, або їхніх правонаступників, видані на підставі первинних документів. Первинними документами, що підтверджують факт встановлення та виконання норм обслуговування, є колективний договір, положення про оплату праці, наряди обліку об»єму виконаних робіт, табель обліку відпрацьованого часу, відомості нарахування заробітної плати. До Оратівського відділу з питань призначення, перерахунку та виплати пенсій необхідна документація щодо встановлення норм обслуговування корів та фактичного їх виконання ні колгоспом «Дружба» с. Чагів Оратівського району, ні позивачем не надавались.
Відповідно до «д» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» право на пенсію за віком на пільгових умовах, незалежно від місця останньої роботи, мають жінки, які працюють доярками (операторами машинного доїння), свинарками-операторами в колгоспах, радгоспах, інших підприємствах сільського господарства після досягнення 50 років і при стажі зазначеної роботи не менше 20 років за умови виконання встановлених норм обслуговування.
Статтею 3 Конституції України передбачено, що людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю. Права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов'язком держави.
Статтею 19 Конституції України передбачено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ст. 9 КАС України у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.
Відповідно до ст. 1 Протоколу № 1 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод кожна фізична або юридична особа має право на повагу своєї власності. Ніхто не може бути позбавлений свого майна інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права.
З огляду на положення, які зазначені Європейським судом з прав людини по справі «Кечко проти України», поняття «власності», яке міститься в першій частині статті 1 Протоколу N 1, має автономне значення, яке не обмежене власністю на фізичні речі і не залежить від формальної класифікації в національному законодавстві: деякі інші права та інтереси, наприклад, борги, що становлять майно, можуть також розглядатись як «майнові права» і, таким чином, як «власність» в цілях вказаного положення. Питання, що потребує визначення, полягає в тому, чи мав відповідно до обставин справи, взятих в цілому, заявник право на матеріальний інтерес, захищений статтею 1 Протоколу N 1.
За таких обставин, суд приходить до висновку про те, що позивач відповідає встановленим п. «д» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» вимогам, оскільки як вбачається із встановлених судом обставин, ОСОБА_1 в період з 1983 року по 1993 рік працювала свинаркою в колгоспі «Дружба» с. Чагів Оратівського району, з 1993 року по 2006 рік - дояркою. При цьому, суд вважає безпідставними посилання відповідача на те, що відсутні первинні документи, що підтверджують факт встановлення та виконання норм обслуговування, оскільки рішенням Оратівського районного суду Вінницької області від 25.11.2015 року такий факт встановлено, що дає право позивачеві на призначення пенсії на пільгових умовах. Крім цього, суд вважає, що сама по собі відмова відповідача у призначенні позивачеві пенсії на пільгових умовах є неправомірною.
Відповідно до вимог п. 1 ч. 1 ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.
Керуючись ст. ст. 11, 69, 70, 71, 86, 122, 160 - 163 КАС України,
Адміністративний позов задоволити.
Визнати протиправним та скасувати рішення Іллінецького об»єднаного управління Пенсійного фонду України Вінницької області про відмову у призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком на пільгових умовах.
Зобов'язати Іллінецьке об»єднане управління Пенсійного фонду України Вінницької області призначити ОСОБА_1 пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до п. «д» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» з дня звернення.
Відповідно до ст. 186 КАС України, апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення.
Постанова набирає законної сили відповідно до ст. 254 КАС України.
Суддя