73000, м.Херсон, вул. Горького, 18
"24" квітня 2007 р. Справа № 8/159-АП-07
Господарський суд Херсонської області у складі судді Хом"якової В.В. при секретарі Зибцевій А.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу
за позовом Приватно-орендного сільськогосподарського підприємства Агрофірма "Тепло-Огарьовське"
до Державної податкової інспекції у Новотроїцькому районі
про спонукання до списання безнадійного податкового боргу
за участю представників сторін:
від позивача - представник Козачек М.О.
від відповідача - ГДПІ Землякова Г.В., дов. №284/9/10-0 від 27.12.06.
Приватне орендне сільськогосподарське підприємство агрофірма «Тепло-Огарьовське» (позивач) звернулось до суду з позовом про спонукання державну податкову інспекцію у Новотроїцькому районі Херсонської області (відповідач) списати безнадійну податкову заборгованість в сумі 51491 грн. 72 коп. по податку з доходів фізичних осіб та фіксованому сільськогосподарському податку, посилаючись на приписи п 18.2.1 ст. 18 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», за яким підлягає списанню безнадійний податковий борг, що виник внаслідок обставин непереборної сили (форс-мажорних обставин). В судовому засіданні представником позивача подано клопотання про збільшення позовних вимог та спонукання до списання штрафних санкцій за несвоєчасну сплату фіксованого сільськогосподарського податку в сумі 4893 грн. 74 коп.
Державна податкова інспекція у Новотроїцькому районі не визнає зазначені вимоги з посиланням на заборону списання недоїмки по податкам Законами України про Державний бюджет України на 2004-2007 рр. Наказом ДПА України від 3 листопада 2004 року № 629 “Про внесення змін до Порядку списання безнадійного податкового боргу платників податків встановлено нові критерії визначення податкового боргу, днем виникнення безнадійного податкового боргу у випадку дії форс-мажорних обставин є наступний день за граничним терміном погашення податкових зобов'язань за період, на який припадає дата, вказана в документі, що засвідчує факт непереборної сили. Це означає, що підлягає списанню сума податку з доходів фізичних осіб в розмірі 3697 грн. 40 коп., який не сплачений за 2 квартал 2004 року, з 23 червня 2005 року по 30 червня 2005 року, з 5 лютого 2006 року по 30 березня 2006 року. Недоїмку по фіксованому сільськогосподарському податку сплачено позивачем в березні 2007 року.
Згідно до положень статті 6 Прикінцевих та Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України до початку діяльності окружного адміністративного суду адміністративні справи, підвідомчі господарським судам відповідно до Господарського процесуального кодексу України 1991 року, вирішуються відповідним господарським судом за правилами Кодексу адміністративного судочинства України.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши представників сторін, суд встановив:
Приватне орендне сільськогосподарське підприємство агрофірма «Тепло-Огарьовське» є юридичною особою й платником податків, зареєстровано у Державній податковій інспекції у Новотроїцькому районі. Протягом 2005-2006 рр. сплачувала податки несвоєчасно та не в повному обсязі. Має заборгованість по фіксованому сільськогосподарському податку та податку з доходів фізичних осіб.
Згідно з Порядком розрахунку фіксованого сільськогосподарського податку та складання податкового розрахунку, затвердженим наказом ДПА України від 27.04.99 р. № 230 «Про заходи щодо забезпечення виконання Закону України «Про фіксований сільськогосподарський податок», загальний розрахунок ФСП на поточний рік на всю площу земельних ділянок, які підлягають оподаткуванню, подається щороку до 1 лютого поточного року платником податку до органу державної податкової служби за місцем своєї реєстрації.. Сплата ФСП здійснюється протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем базового звітного (податкового) місяця у розмірі третини суми податку, визначеної на кожний квартал від річної суми податку в розмірі: у 1 кварталі -10%, у П кварталі -10 %, у Ш кварталі -50 %, у 1У кварталі -30 %. Позивач задекларував на 2006 рік сплату фіксованого сільськогосподарського податку в розмірі 12952 грн. 18 коп. за користування 3559, 77 га угідь. Станом на 30 листопада 2006 року за позивачем рахується податкова заборгованість з фіксованого сільськогосподарського податку в розмірі 8519 грн. 63 коп. (по жовтень 2006 року включно) , за несвоєчасну сплату ФСП нараховано пені в сумі 72,47 грн., а також застосовані штрафні санкції в розмірі 4893 грн. 74 коп., що підтверджується довідкою ДПРІ від 1 лютого 2007 року № 289/10/24-0, відомостями зворотнього боку облікової картки платника з фіксованого сільгоспподатку і сторонами не заперечується.
Відповідно до Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб» платниками податку з доходів фізичних осіб є громадяни, а нарахування, утримання та перерахування до бюджету податку здійснюється підприємствами, установами, організаціями, які здійснюють виплати доходів. У даному випадку, позивачем було нараховано та утримано податок із зарплати працівників агрофірми та доходів громадян по орендній платі за користування земельними паями, але до бюджету податок не перерахований. В розумінні положень Закону № 2181-Ш позивач відноситься до платника податку з доходів фізичних осіб, оскільки утримує цей податок. Пп. 1.1 ст. 1 Закону № 2181-Ш передбачено, що платником податків є юридичні особи, їх філії, відділення, інші відокремлені підрозділи, що не мають статусу юридичної особи, а також фізичні особи, які мають статус суб'єктів підприємницької діяльності чи не мають такого статусу, на яких згідно з законами покладено обов'язок утримувати та/або сплачувати податки і збори (обов'язкові платежі), пеню та штрафні санкції.
Відповідно до п.1.3 статті 1, п.п.5.1; 5.2 статті 5 Закону № 2181-ІІІ податковим боргом (недоїмкою) вважається податкове зобов'язання, узгоджене платником податку або встановлене судом, але не сплачене в установлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого податкового зобов'язання; податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податку в податковій декларації, вважається узгодженим з дня надання такої декларації…
Пунктом 1.11 ст.1 Закону № 2181-ІІІ визначено поняття податкової декларації як документу, який подається платником податку до контролюючого органу у строки та по формі, встановленої законодавством, на підставі якого здійснюється нарахування і (або) сплата податку, збору (обов'язкового платежу). Позивач зобов'язаний надавати до 15 числа місяця, наступного за звітним кварталом, до податкового органу відомості про виплачені суми доходів та утримані суми податку з виплачених доходів по встановленій формі. Зазначені довідки містять відмітки органу податкової служби в їх прийнятті.
Податковою службою факт одержання встановленої звітності, існування та розмір податкового зобов'язання та наявність форс-мажорних обставин ніяким чином не спростовано. Протягом 2005-2006 рр. позивачем відповідачу надавались щоквартальні відомості про нараховані та виплачені фізичним особам суми доходів та утриманих із них податків за формою № 1 ДФ. Крім того, за довідкою № 7 від 14 липня 2006 року, складеною безпосередньо відповідачем, підтверджено наявність заборгованості зі сплати позивачем податку з доходів фізичних осіб станом на 31.05.06 в розмірі 40598,62 грн., за несвоєчасне перерахування податку до бюджету позивачу нараховано пеню в сумі 2301 грн.
Предметом даного спору є спонукання податкового органу до списання заборгованості по ФСП та податку з доходів фізичних осіб.
28 вересня 2006 року та1 8 січня 2007 року позивач звертався із заявою про списання заборгованості до начальника Новотроїцької ДПІ, але у списанні було відмовлено з посиланням зупинення на 2006 рік списання Законом України “Про Державний бюджет України на 2006 рік».
Суд вважає позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню з огляду на таке.
Базовим законодавчим актом щодо сплати податків сільськогосподарськими товаровиробниками, в тому числі при настанні форс-мажорних обставин, є Закон України від 21.12.00 N 2181-III “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», згідно з яким органам державної податкової служби надано право розстрочувати та відстрочувати платникам податків терміни сплати податкових зобов'язань, а у випадку виникнення податкового боргу внаслідок обставин непереборної сили списувати борг як безнадійний, у тому числі пеню, нараховану на такий податковий борг, а також штрафні санкції. Посилання податкової інспекції на зупинення списання ст. 75 Закону України від 23.12.2004 N 2285-IV "Про Державний бюджет України на 2005 рік", ст. 77 Закону України від 20.12.2005 р. N 3235-IV "Про Державний бюджет України на 2006 рік" та аналогічним Законом на 2007 рік судом відхиляються як невідповідні ст. 1, ч. 2 ст. 7 Закону України «Про систему оподаткування»і п. 20 ст. 2 Бюджетного кодексу України. Закон про Державний бюджет України - де закон, який затверджує повноваження органам державної влади здійснювати виконання Державного бюджету України протягом бюджетного періоду. Питання про сплату податків не є нормою закону України про Державний бюджет України.
Визначення обставин непереборної сили (форс-мажорних обставин) дається в наказі Державної податкової адміністрації України № 103 від 14 березня 2001, яким був затверджено Порядок списання безнадійного податкового боргу платників податків (далі -Порядок). Дія даного порядку не зупинялась, отже, у відповідача були законодавче визначені підстави розглянути питання про списання безнадійного податкового боргу по суті.
Згідно з пп. 3.4 п. 3 зазначеного Порядку, під терміном “безнадійний податковий борг» слід розуміти податковий борг юридичних або фізичних осіб, який виник внаслідок обставин непереборної сили (форс-мажорних обставин). Із змісту цієї норми вбачається, що безнадійним є податковий борг, який виник внаслідок обставин непереборної сили, тобто, податковий борг виникає після існування обставин непереборної сили. Такий безнадійний борг виникає за обставин, які неможливо упередити або запобігти своїми заходами за умови, що дані обставини безпосередньо вплинули на своєчасне виконання податкових зобов'язань, а також за умови, що такий факт непереборної сили засвідчений у встановленому чинним законодавством України порядку. Визначення сум безнадійного податкового боргу, що підлягає списанню, здійснюється за даними карток особових рахунків платників податків, які ведуться в органах державної податкової служби в установленому порядку, за станом на день прийняття рішення про списання безнадійного податкового боргу. Зокрема, факт непереборної сили чи стихійного лиха повинен бути підтверджений Торгово-промисловою палатою України.
Матеріали справи свідчать, що протягом 2004-2006 рр. позивач зазнав значних збитків у зв'язку з форс-мажорними обставинами відповідно до п. 18.2 ст. 18 Закону України 18 Закону України № 2181 “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», наявність яких підтверджується висновками Торгово-промислової палати України. Так, протягом 2-4 квітня 2004 року на площах агрофірми «Тепло-Огарьовське» сталася повна загибель посівів гірчиці на загальній площі 510 га, що підтверджується актом № 1 від 8 квітня 2004 року, затвердженим Новотроїцьким райуправлінням сільського господарства і продовольства. Висновком Торгово-промислової палати України від 06.05.04 № 1723/05-4 несприятливі погодні умови визнані форс-мажорними обставинами відповідно до п. 18.2 ст. 18 Закону України № 2181 “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами“. Згідно експертного висновку № 04-04/444 від 27.04.04 Головного управління з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи ситуація, викликана вищезазначеними погодними умовами, вважається надзвичайною -природного характеру, об'єктового рівня відповідно до постанови КМУ від 24.03.04 № 368 “Про затвердження Порядку класифікації надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру за їх рівнями». Позивачу заподіяно збитків загибеллю гірчиці на загальну суму 983794 грн.
В результаті засухи у травні-червні 2005 року на площах агрофірми сталася загибель посівів ярового ячменю на площі 350 га, гірчиці на площі 350 га, ярого ріпаку на площі 30 га, що підтверджується актом комісії від 23 червня 2005 року, затвердженим Новотроїцьким управлінням агропромислового розвитку. Відповідно до протоколу № 10 від 14 листопада 2005 року засідання районної постійної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій вищевказані несприятливі погодні умови визнані надзвичайними ситуаціями природного характеру згідно з постановою КМУ від 24.03.04 № 368. Торгова промислова палата України (висновок № 1275 від 25 квітня 2006 року) підтвердила, що несприятливі погодні умови станом на 23 червня 2005 року є форс-мажорними обставинами відповідно до підпункту “г» п. 18.2.1 п. 18.2 ст. 18 Закону України № 2181-Ш. Розмір збитків агрофірми склав 698,4 тис. грн.
За висновком ТПП України від 27 грудня 2006 року № 3619/05-4 - через заморозки в період січень-лютий 2006 року на площі 668 га сталася загибель посівів озимої пшениці., що підтверджується актом від 6 березня 2006 року, затвердженим управлінням агропромислового розвитку Новотроїцької районної державної адміністрації Херсонської області. Несприятливі погодні умови визнані форс-мажорними обставинами станом з 19 по 28 січня і з 5 по 16 лютого 2006 року. Загибеллю пшениці позивачу заподіяно збитків на суму 701136 грн.
Землі господарства розташовані в зоні південного степу, які характеризуються несприятливими для сільськогосподарського виробництва природнокліматичними умовами. Результати роботи сільськогосподарських товаровиробників значною мірою залежать від погодних умов, адже форс-мажорні обставини не можуть позитивно позначитися на доходах сільськогосподарських підприємств. Виручка сільгосппідприємства, як основне джерело сплати податкових зобов'язань, є наслідком виробництва продукції, рівень якої залежить від поєднання природних, насамперед грунтово-кліматичних, біологічних і економічних процесів. Тому для сільського господарства несприятливі природнокліматичні умови є об'єктивною складовою обставин непереборної сили, що найчастіше впливають на результати праці й фінансові результати.. Посіви зернових культур, які постраждали від засухи, заморозків, злив чи граду, в подальшому не дадуть високих врожаїв, очікуваних прибутків, що впливає, зокрема, на своєчасну виплату заробітної плати працівникам, зайнятим на виробництві, та сплату податків, зборів (обов'язкових платежів) до бюджетів усіх рівнів. Вищезазначені природно - кліматичні події завдали підприємству суттєвих збитків, які зумовлюють згортання або зупинку поточного сільськогосподарського виробничого циклу підприємства. Наприклад, вимерзання озимих зернових культур понад 50% від загальної площі озимого клину технічно складно компенсувати пересівом без шкоди плановій весняній посівній кампанії. Заходи щодо усунення наслідків лиха вимагають значних фінансових ресурсів, сукупність яких очікується в наступних виробничих циклах. Позивач надав суду докази одержання кредитів протягом 2005 -2006 рр. в значних обсягах на сільськогосподарські потреби. За умови напруженої діяльності підприємства і дієвих фінансових заходів з боку держави наслідки природно - кліматичного лиха можуть бути ліквідовані протягом двох-трьох бюджетних років. Враховуючи вищенаведене, такий захід як відстрочення чи розстрочення сплати податків є неефективним. Необхідно визнавати податкові зобов'язання поточного бюджетного року безнадійним податковим боргом, та впроваджувати механізм списання.
Податковий борг виник після існування обставин непереборної сили. Відсутність значної частини врожаю протягом 2005-2006 р.р. не з вини підприємства, отримання валової продукції менше ніж планувалося при понесенні витрат на посіви в повному обсязі, призвело до неможливості отримати доходи від здійснення господарської діяльності та сплатити ФСП, штрафні санкції, податок з доходів у вказаному періоді в повному обсязі. З урахуванням викладених обставин, розміру збитків, пов'язаних із форс-мажорними обставинами, для списання безнадійного податкового боргу у позивача були всі необхідні умови: наявність податкового боргу, наявність форс-мажорних обставин, підтверджених висновком Торгово-промислової палати, обставини непереборної сили, в результаті яких відбулась загибель посівів і при цьому позивач зазнав збитків у великих розмірах, що вплинуло на своєчасність та повноту сплати податкового зобов'язання, тобто, також причинний зв'язок між діями непереборної сили і виникненням податкового боргу.
Орган ДПС повинен був, виходячи з фактичних обставин справи і поданих доказів, зробити висновок, чи виник податковий борг внаслідок обставин переборної сили, як це передбачено Законом № 2181 та Порядком списання, а не відмовляти позивачу у проведенні списання за формальних обставин. Ухилення податкової інспекції від розглядання питання про списання безнадійного податкового боргу суперечить вимогам законодавства.
З огляду на вищевикладене, суд вважає позовні вимоги обґрунтованими, доведеними правові підстави для спонукання ДПІ до прийняття рішення про списання безнадійного податкового боргу по фіксованому сільськогосподарському податку, податку з доходів фізичних осіб. Суд задовольняє позовні вимоги. Судові витрати відносяться на позивача.
Представникам сторін оголошено вступну та резолютивну частину постанови та повідомлено час виготовлення постанови в повному обсязі.
Керуючись ст.ст. 94, 159-163, 167кодексу України, суд
1. Позов задовольнити. Зобов'язати відповідача -Новотроїцьку державну податкову інспекцію у Херсонській області прийняти рішення про списання приватному орендному сільськогосподарському підприємству -агрофірмі «Тепло-Огарьовське» (смт. Новотроїцьке Херсонської області) безнадійного податкового боргу по фіксованому сільськогосподарському податку в сумі 8519 грн. 63 коп., штрафу з фіксованого сільськогосподарського податку в сумі 4893 грн. 74 коп. та пені за несвоєчасну сплату фіксованого сільськогосподарського податку в сумі 72 грн. 47 коп., по податку з доходів фізичних осіб в сумі 40598,62 грн. та пені в сумі 2301 грн.
2. Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений цим Кодексом, постанова або ухвала суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
3. Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України з дня складення в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя В.В. Хом"якова
Постанова підписана 26 квітня 2007 року