Держпром, 8-й під'їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,
тел. приймальня (057) 705-14-50, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41
"16" квітня 2007 р. 11-00 Справа № АС-27/740-06
вх. № 13527/1-27
Суддя господарського суду Харківської області Мінаєва О.М.
за участю секретаря судового засідання Данилко В.О.
представників сторін :
позивача - Клюєва Н.І. - дор.
відповідача - ОСОБА_1 - особисто.
по справі за позовом Харківська ОДПІ у Харківській області, м. Харків
до СПДФО ОСОБА_1, смт. Кулиничі
про стягнення 6879,68 грн.
Позивач, Харківська ОДПІ у Харківській області звернувся до господарського суду з позовною заявою, згідно якої просить стягнути з відповідача, СПДФО ОСОБА_1, смт. Кулиничи Харківської області, грошові кошти в розмірі 6879,68 грн.
Відповідач проти позову заперечує, посилаючись на те, що по стягненню заборгованості з єдиного податку закінчився строк давності, в решті вимог не згоден у зв'язку з тим, що надавав заяву про припинення підприємницької діяльності від 10.10.2002 р.
З матеріалів справи судом встановлено, що СПДФО ОСОБА_1 перебуває на обліку як платник податків в Харківській ОДПІ у Харківській області з 23.07.2002р. 23.07.02р. Підприємець подав до податкової інспекції заяву про право застосування спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності на 2002 рік при здійсненні торгівельної діяльності.
25.07.2002р. ОСОБА_1 було видано свідоцтво платника єдиного податку на 2002 рік на фірмовому бланку серія НОМЕР_1 (корінець свідоцтва додається).
Перейшовши на спрощену систему оподаткування, обліку та звітності шляхом подання до податкового органу відповідної письмової заяви, ФОП ОСОБА_1 погодився на сплату єдиного податку на відповідний вид діяльності, у сумі, встановленій місцевою радою на 2002 рік. (копія Рішення місцевої ради додається). З 25.07.2002р. ФОП ОСОБА_1 був платником ПДВ, мав свідоцтво платника податку на додану вартість. Податковий період надання декларацій по ПДВ дорівнює місяцю.
Згідно ст. 4 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" податкові декларації подаються за календарний місяць на протязі 20 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного місяця. За період з вересня 2002 року по вересень 2005 року ФОП ОСОБА_1 декларації з ПДВ не надавав. За ненадання декларацій згідно ст. 17 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" до відповідача, як вбачається з корінця податкового повідомлення - рішення НОМЕР_2, застосовано штрафні санкції на загальну суму 6290,0 грн. Згідно пп.5.2.1 ст. 5 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами", податкове зобов'язання платника податків, нараховане контролюючим органом відповідно до п.4.2 та 4.3 ст.4 цього Закону, вважається узгодженим у день отримання платником податків податкового повідомлення.
Слід відмітити, що позивачем до справи не надано доказів узгодження податкового зобов'язання з ПДВ, а саме вказане повідомлення - рішення не було вручено відповідачу та повернулося з відміткою пошти «за спливом строку зберігання», доказів розміщення його на дошці оголошень суду не надано. Також, не надано самого примірника повідомлення - рішення, акту перевірки, з якого б вбачалося, які порушення були встановлені позивачем. Таким чином, суд вважає вимоги позивача в цій частині документально не доведеними та такими, що не підлягають задоволенню.
Статтею 2 Указу Президента України "Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб'єктів малого підприємництва" № 727 від 03.07.1998р. встановлено, що суб'єкти малого підприємництва - фізичні особи мають право самостійно обрати спосіб оподаткування доходів за єдиним податком шляхом отримання свідоцтва про сплату єдиного податку. Ставка єдиного податку для суб'єктів малого підприємництва - фізичних осіб встановлюється місцевими радами за місцем їх державної реєстрації залежно від виду діяльності. Суб'єкт підприємницької діяльності - фізична особа сплачує єдиний податок щомісяця не пізніше 20 числа наступного місяця на окремий рахунок відділень Державного казначейства України. Рішення про перехід на спрощену систему оподаткування, обліку та звітності може бути прийняте не більше одного разу за календарний рік. Відмову від застосування спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності і повернення до раніше встановленої системи оподаткування суб'єкти малого підприємництва можуть здійснювати з початку наступного звітного (податкового) періоду (кварталу) у разі подання відповідної заяви до органів державної податкової служби не пізніше ніж за 15 днів до закінчення попереднього звітного (податкового) періоду (кварталу).
Як вказує позивач, в порушення норм Указу Президента України "Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб'єктів малого підприємництва" відповідач не сплачував суми єдиного податку за період вересень - листопад 2002 р. в сумі 600, 0 грн.
Суд зазначає, що відповідно до п. 15.2.1. ст. 15 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" у разі коли податкове зобов'язання було нараховане податковим органом до закінчення строку давності, визначеного у пункті 15.1 цієї статті, податковий борг, що виник у зв'язку з відмовою у самостійному погашенні податкового зобов'язання, може бути стягнутий протягом наступних 1095 календарних днів від дня узгодження податкового зобов'язання. На підставі наведеного у позивача відсутнє право на стягнення боргу з єдиного податку за вересень - листопад 2002 р. У зв'язку з закінченням у 2005 р. (20.09.2005 р., 20.10.2005 р., 20.11.2005 р.) строку, встановленого для стягнення податкового боргу.
Крім того, з пояснень відповідача в судовому засіданні встановлено, і це підтверджується наданими позивачем документами, що 10.10.2002 р. ФОП ОСОБА_1 була подана заява про припинення ним підприємницької діяльності. Позивач проти цього факту не заперечує, але зауважив, що цьому не було здано свідоцтво платника єдиного податку, тому відповідач продовжував знаходитися на обліку в Харківській ОДПІ Харківської області.
Суд зазначає, що відповідно до п. 8.9. Наказу ДПА України N 80 від 19.02.98 Про затвердження Порядку обліку платників податків, зборів (обов'язкових платежів) зняття з обліку фізичної особи - підприємця як платника податків здійснюється в порядку, відповідному для платників податків - юридичних осіб. На фізичних осіб - підприємців поширюється дія пунктів 8.1 - 8.8 цього Порядку. Особливістю є лише те, що фізична особа після прийняття рішення про внесення до Єдиного державного реєстру запису щодо прийняття рішення про припинення підприємницької діяльності подає до органу державної податкової служби, у якому вона зареєстрована як платник податків, такі документи: заяву про припинення платника податків за ф. N 8-ОПП, дата якої фіксується в журналі за ф. N 6-ОПП; оригінали документів, що видаються органами державної податкової служби платнику податків (свідоцтва, патенти, довідки за формою N 4-ОПП, інші довідки тощо) і підлягають поверненню до органу державної податкової служби, а також завірені органом державної податкової служби копії цих документів, якщо такі видавались та підлягають поверненню до органу державної податкової служби.
Але ж, позивачем не надано доказів того, що відповідач якимось чином був повідомлений про результати розгляду його заяви, повідомлений про необхідність повернення свідоцтва платника єдиного податку чи про відмову у знятті з обліку платників податків.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що позовні вимоги нормативно та документально не обґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст. 7, 9, 17, 79, 86, 160 - 163 Кодексу адміністративного судочинства України , суд
В позові відмовити.
Сторони та інші особи, які беруть участь у справі, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси чи обов'язки, мають право оскаржити в апеляційному порядку постанову суду першої інстанції повністю або частково.
На постанову через суд першої інстанції може бути подана заява про апеляційне оскарження протягом десяти днів з дня складання постанови у повному обсязі.
Апеляційна скарга може бути подана через суд першої інстанції протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Копія апеляційної скарги одночасно направляється до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Постанови набирає законної сили після закінчення строків для подачі заяви про апеляційне оскарження.
Повний текст постанови виготовлений 23.04.2007 р.
Суддя Мінаєва О.М.