Харківський окружний адміністративний суд
61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua
Харків
03 серпня 2016 р. № 820/1480/16
Харківський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді - Тітова О.М.,
за участю:
секретаря судового засідання - Костіної А.В.,
представників сторін:
позивача - Третьякова О.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Харкові справу за адміністративним позовом Державної фінансової інспекції в Харківській області до Відділу освіти Близнюківської районної державної адміністрації про стягнення суми, -
Позивач звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовною заявою, в якій (з урахуванням зменшених позовних вимог) просив суд стягнути з Відділу освіти Близнюківської районної державної адміністрації кошти в сумі 15981,68 грн., до місцевого бюджету Близнюківського району р/р № 31418535700060 одержувач УДКСУ у Близнюківському районі, код одержувача - 38029801, банк одержувача УДКСУ у Харківській області, МФО банку одержувача- 851011.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що на виконання п.7.4.1.1 Плану контрольно-ревізійної роботи Лозівської міжрайонної державної фінансової інспекції на III квартал року та звернення начальника Відділу освіти Близнюківської РДА від 07.05.2015 №01-18/887, Лозівською міжрайонною державною фінансовою інспекцією проведено планову ревізію фінансово-господарської діяльності Відділу освіти Близнюківської районної державної адміністрації за період з 01.05.2014 по 30.06.2015 року. За результатами складений акт від 17.08.2015 №760-15/008, який підписаний 20.08.2015 без заперечень. На підставі пункту 1 частини 1 статті 8, пункту 7 статті 10, частини 2 статті 15 Закону України „Про основі засади здійснення державного фінансового контролю України" підпункту 15 пункту 6 Положення пр державну фінансову інспекцію України, затвердженого постановою Кабінета Міністрів України від 20.04.06 № 550, начальникові Відділу освіти їзнюківської районної державної адміністрації було пред'явлено вимогу від 27.08.2015 № 760-10/1637 щодо усунення порушень в строк до 25.09.2015 року. До теперішнього часу залишається не усунутим фінансові порушення на загальну суму 15981,68 грн. Зайве списання ПММ в сумі 15981,68 грн., що є порушенням наказу від 24.01.2012 року № 36 „Про затвердження змін до норм витрат палива і мастильних матеріалів на автомобільному транспорті", що призвело до до збитків на вказану суму".
Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав та просив задовольнити адміністративний позов.
Представник відповідача в судове засідання не прибув, був повідомлений належним чином про час, дату та місце розгляду справи, правом надати заперечення не скористався.
Суд, заслухавши представника позивача, дослідивши матеріали справи, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок наявних у справі доказів у їх сукупності, суд зазначає наступне.
Відповідно ст. 2 Закону України "Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні" головними завданнями органу державного фінансового контролю є: здійснення державного фінансового контролю за використанням і збереженням державних фінансових ресурсів, необоротних та інших активів, правильністю визначення потреби в бюджетних коштах та взяттям зобов'язань, ефективним використанням коштів і майна, станом і достовірністю бухгалтерського обліку і фінансової звітності у міністерствах та інших органах виконавчої влади, державних фондах, фондах загальнообов'язкового державного соціального страхування, бюджетних установах і суб'єктах господарювання державного сектору економіки, а також на підприємствах, в установах та організаціях, які отримують (отримували у періоді, який перевіряється) кошти з бюджетів усіх рівнів, державних фондів та фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування або використовують (використовували у періоді, який перевіряється) державне чи комунальне майно (далі - підконтрольні установи), за дотриманням законодавства на всіх стадіях бюджетного процесу щодо державного і місцевих бюджетів, дотриманням законодавства про державні закупівлі, діяльністю суб'єктів господарської діяльності незалежно від форми власності, які не віднесені законодавством до підконтрольних установ, за рішенням суду, винесеним на підставі подання прокурора або слідчого для забезпечення розслідування кримінальної справи.
Державний фінансовий контроль забезпечується органом державного фінансового контролю через проведення державного фінансового аудиту, перевірки державних закупівель та інспектування. Порядок проведення органом державного фінансового контролю державного фінансового аудиту, інспектування та перевірок державних закупівель установлюється КМУ.
З матеріалів справи вбачається, що Державною фінансовою інспекцією в Харківській області проведено планову ревізію фінансово-господарської діяльності Відділу освіти Близнюківської районної державної адміністрації за період з 01.05.2014 по 30.06.2015. За результатами ревізії складено акт від 17.08.2015 р. № 760-15/08
В ході ревізії Державною фінансовою інспекцією в Харківській області виявлені порушення, зокрема ревізією дотримання норм списання палива і мастильних матеріалів за період з 01.05.2014 по 30.06.2015 встановлено, що списання палива доводилося відповідно до наказу Відділу освіти Близнюківської РДА від 0.08.2013 № 223 а "Про затвердження норм витрат пального" "зробленого на підставі наказу Міністерства транспорту України від 0.02.1998 № 43 "Про затвердження норм витрат палива і мастильних матеріалів на автомобільному транспорті" (зі змінами), із застосуванням підвищуючих коефіцієнтів по списанню пального (Копія наказу від 30.08.2013 № 223 у Додатку 121 до акта).
В ході перевірки встановлено завищення затверджених норм пального по автомобілю "Богдан 18132,11 А 09284". Так, наказом по відділу норма витрат дизельного пального на автобус встановлена 12 л/100 км, проте по технічним характеристикам автобуса Богдан мінімальна контрольна витрата з технічно припустимою максимальною масою і з постійною швидкістю 60 км/год складає 13л/100 км, а контрольна витрата палива з технічно припустимою максимальною масою в міському циклі - 22,5 .- 100 км. Сід зазначити, що автобус Богдан працює у сільській місцевості по підвозу учнів до шкіл.
Згідно наказу від 24.01.2012 № 36 "Про затвердження змін до норм зитрат палива і мастильних матеріалів на автомобільному транспорті" витрата палива на 100 км пробігу для автобуса "Богдан" складає 17,75 літри.
Внаслідок допущеного порушення, за ревізуємий період, Відділом освіти безпідставно списано 940,9л дизельного пального на загальну суму 15981,68 гривень. (Довідка перерахунок у Додатку 122 до акта).
На підставі акту ревізії від 17.08.2015 р. № 760-15/08, Державною фінансовою інспекцією в Харківській області винесено Вимогу про усунення порушень Відділом освіти Близнюківської районної державної адміністрації від 27.08.2015 року № 76010/1637, якою пред'явлено вимоги, зокрема зобов'язати усунути виявлені порушення законодавства в установленому законодавством порядку, а саме: зайве списання ПММ в сумі 15981,68 грн., що є порушенням наказу від 24.01.2012 № 36 „Про затвердження змін до норм витрат палива і мастильних матеріалів на автомобільному транспорті .
Відповідно до частини першої статті 1 Закону України "Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні", здійснення державного фінансового контролю забезпечує центральний орган виконавчої влади, уповноважений Кабінетом Міністрів України на реалізацію державної політики у сфері державного фінансового контролю (далі - орган державного фінансового контролю).
Положенням про Державну фінансову інспекцію України, затвердженим Указом Президента України від 23.04.2011 року № 499/2011 визначено, що Держфінінспекція є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра фінансів України (далі - Міністр), входить до системи органів виконавчої влади і забезпечує реалізацію державної політики у сфері державного фінансового контролю.
Держфінінспекція здійснює свої повноваження безпосередньо та через територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, районах, містах або міжрайонні, об'єднані в районах та містах територіальні органи, головних інспекторів у районах та містах (пункт 7 Положення).
Відповідно до пункту 6 Положення Держфінінспекція має право в установленому порядку, зокрема: пред'являти керівникам та іншим особам підприємств, установ та організацій, що контролюються, обов'язкові до виконання вимоги щодо усунення виявлених порушень законодавства (підпункт 15); у судовому порядку стягувати у дохід держави кошти, отримані підконтрольними установами за незаконними договорами, без установлених законом підстав та з порушенням законодавства (підпункт 18); при виявленні збитків, завданих державі чи об'єкту контролю, визначати їх розмір згідно з методикою, затвердженою Кабінетом Міністрів України (підпункт 21).
Держфінінспекція України відповідно до покладених на неї завдань вживає в установленому порядку заходів до усунення виявлених під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства та притягнення до відповідальності винних осіб, а саме: вимагає від керівників та інших службових осіб підконтрольних установ усунення виявлених порушень законодавства; звертається до суду в інтересах держави, якщо підконтрольною установою не забезпечено виконання вимог до усунення виявлених під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства з питань збереження і використання активів (підпункт 4 пункту 4 Положення).
Зазначені норми кореспондуються з положеннями пункту 7 статті 10 Закону України "Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні", згідно з якими органу державного фінансового контролю надається право пред'являти керівникам та іншим службовим особам підконтрольних установ, що ревізуються, вимоги щодо усунення виявлених порушень законодавства з питань збереження і використання державної власності та фінансів, вилучати в судовому порядку до бюджету виявлені ревізіями приховані і занижені валютні та інші платежі, ставити перед відповідними органами питання про припинення бюджетного фінансування і кредитування, якщо отримані підприємствами, установами та організаціями кошти і позички використовуються з порушенням чинного законодавства.
Згідно з пунктом 10 статті 10 Закону України "Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні", органу державного фінансового контролю надано право звертатися до суду в інтересах держави, якщо підконтрольною установою не забезпечено виконання вимог щодо усунення виявлених під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства з питань збереження і використання активів, а відповідно до пункту 13 цієї норми - при виявленні збитків, завданих державі чи підприємству, установі, організації, що контролюється, визначати їх розмір у встановленому законодавством порядку.
Відповідно до частини другої статті 15 Закону України "Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні", законні вимоги службових осіб органу державного фінансового контролю є обов'язковими для виконання службовими особами об'єктів, що контролюються.
Таким чином, орган державного фінансового контролю здійснює державний фінансовий контроль за використанням коштів державного і місцевих бюджетів та у разі виявлення порушень законодавства має право пред'являти обов'язкові до виконання вимоги щодо усунення таких правопорушень.
При виявленні збитків, завданих державі чи об'єкту контролю, орган державного фінансового контролю має право визначати їх розмір згідно з методикою, затвердженою Кабінетом Міністрів України, та звернутися до суду в інтересах держави, якщо підконтрольною установою не забезпечено виконання вимог до усунення виявлених під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства з питань збереження і використання активів.
Аналіз наведених норм дає підстави вважати, що вимога органу державного фінансового контролю спрямована на корегування роботи підконтрольної організації та приведення її у відповідність із вимогами законодавства і у цій частині вона є обов'язковою до виконання. Що стосується відшкодування виявлених збитків, завданих державі чи об'єкту контролю, то про їх наявність може бути зазначено у вимозі, але вони не можуть бути примусово стягнуті шляхом вимоги. Такі збитки відшкодовуються у добровільному порядку або шляхом звернення до суду з відповідним позовом.
Вищенаведене узгоджується з висновками Верховного Суду України, викладеними у постановах Верховного Суду України від 15 квітня 2014 року у справах №№21-40а14, №21-63а14, від 13 травня 2014 року у справі №21-89а14, від 20 травня 2014 року №21-93а14.
Суд дійшов висновку про наявність у органу державного фінансового контролю права заявляти вимогу про усунення порушень, виявлених у ході перевірки підконтрольних установ, яка обов'язкова до виконання лише в частині усунення допущених порушень законодавства і за допомогою якої неможливо примусово стягнути виявлені в ході перевірки збитки.
В порядку адміністративного судочинства може бути оскаржене лише таке рішення, яке породжує безпосередньо права чи обов'язки.
Зважаючи на те, що збитки стягуються у судовому порядку за позовом органу державного фінансового контролю, правильність їх обчислення перевіряє суд, який розглядає цей позов.
На підставі викладеного, суд дійшов висновку про необхідність перевірки правомірності висновків контролюючого органу про допущені відповідачем порушення, які слугували підставою для звернення із суду з позовом про стягнення коштів в розмірі 15981,68 грн.
Актом ревізії встановлено, що списання палива проводилося відповідно до наказу Відділу освіти Близнюківської РДА від 30.08.2013 № 223 а "Про затвердження норм витрат пального" "зробленого на підставі наказу Міністерства транспорту України від 10.02.1998 № 43 "Про затвердження норм витрат палива і мастильних матеріалів на автомобільному транспорті" (зі змінами), із застосуванням підвищуючих коефіцієнтів по списанню пального (копія наказу від 30.08.2013 № 223 у Додатку 121 до акта). В ході перевірки встановлено завищення затверджених норм пального по автомобілю "Богдан ISUZU А 092S4". Так, наказом по відділу норма витрат дизельного пального на автобус встановлена 22л/100 км, проте по технічним характеристикам автобуса Богдан мінімальна контрольна витрата з технічно припустимою максимальною масою і з постійною швидкістю 60 км/год складає 13л/100 км, а контрольна витрата палива з технічно припустимою максимальною масою в міському циклі - 22,5л/100км. Сід зазначити, що автобус Богдан працює у сільській місцевості по підвозу учнів до шкіл.
Однак, Вимога про усунення порушень Відділом освіти Близнюківської районної державної адміністрації від 27.08.2015 року № 76010/1637, містить зобов'язання усунунення виявлених порушень, а саме: наказу від 24.01.2012 № 36 „Про затвердження змін до норм витрат палива і мастильних матеріалів на автомобільному транспорті , згідно якого витрата палива на 100 км пробігу для автобуса "Богдан" складає 17,75 літри.
За яких підстав контролюючим органом було застосовано саме Наказ №36 від 24.01.2012 року замість Наказу №223 від 30.08.2013 року в акті планової ревізії не зазначено. Представником позивача в судовому засіданні також не було надано пояснень щодо такого висновку Державної фінансової інспекції в Харківській області.
Таким чином, суд не погоджується з правомірністю вказаних висновків контролюючого органу.
Представником позивача під час судового розгляду справи не було надано належного правового обґрунтування на підтвердження встановленого за наслідком проведеної ревізії висновку про відсутність підстав для відшкодування вказаних витрат.
Відповідно до ч. 4 ст. 71 КАС України суб'єкт владних повноважень повинен подати суду всі наявні у нього документи та матеріали, які можуть бути використані як докази у справі.
Дослідивши наявні у справі докази в їх сукупності за правилами ст.86 КАС України, суд дійшов висновку, що суб'єкт владних повноважень у спірних правовідносинах не забезпечив належної реалізації владної управлінської функції.
З огляду на зазначене, враховуючи, що встановлені позивачем за наслідком проведеної ревізії спірні порушення відповідачем вимог діючого законодавства не знайшли свого підтвердження під час судового розгляду, колегія суддів дійшла висновку про відсутність правових підстав для стягнення з відповідача суми коштів у розмірі 15981,68 грн., а тому заявлені позовні вимоги є необґрунтованими та не підлягають задоволенню.
На підставі викладеного, керуючись ст. 19 Конституції України, ст.ст. 160 - 163, 167, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Адміністративний позов Державної фінансової інспекції в Харківській області до Відділу освіти Близнюківської районної державної адміністрації про стягнення суми - залишити без задоволення.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення протягом десяти днів з дня її проголошення, у разі застосування судом частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Повний текст постанови складено 08.08.2016 р.
Суддя Тітов О.М.