17 серпня 2016 р.Р і в н е №817/1171/16
Рівненський окружний адміністративний суд у складі судді Шарапи В.М. за участю секретаря судового засідання Левченко Т.М., сторін і інших осіб, які беруть участь у справі:
позивача: ОСОБА_1 ,
відповідача: представник Меньков Є.В.,
третьої особи на стороні позивача: не прибув,
розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання позивача про вжиття заходів забезпечення адміністративного позову:
ОСОБА_1 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача Командир військової частини НОМЕР_1 ОСОБА_2
доКомандувача військ оперативного командування " ІНФОРМАЦІЯ_1 " ОСОБА_3
про скасування наказу в частині,
ОСОБА_1 звернулась до суду з адміністративним позовом до Командувача військ оперативного командування " ІНФОРМАЦІЯ_1 " ОСОБА_3 про скасування пункту 6 наказу №89-РС від 21.07.2016 року в частині звільнення з посади санітара медичного пункту 130 окремого розвідувального батальйону та призначення на посаду санітара медичного пункту 10-ї окремої гірсько-штурмової бригади.
У позовній заяві позивач просила вжити заходів забезпечення адміністративного позову шляхом зупинення дії оспорюваного пункту наказу.
Ухвалою суду від 29.07.2016 року клопотання позивача про вжиття заходів забезпечення адміністративного позову задоволено повністю. Вжито заходів забезпечення адміністративного позову шляхом зупинення дії пункту 6 §4 наказу Командувача військ оперативного командування " ІНФОРМАЦІЯ_1 " генерал-майора ОСОБА_3 №89-РС від 21.07.2016 року в частині увільнення солдата ОСОБА_1 , санітара медичного пункту 130 окремого розвідувального батальйону, від займаної посади та призначення санітаром медичного пункту 10-ї окремої гірсько-штурмової бригади цього самого оперативного командування - до набрання законної сили судовим рішенням у даній адміністративній справі.
Позивачем подано заяву про зміну позовних вимог, у відповідності до якої, замість первісних позовних вимог, просить скасувати пункт 2 наказу №107-РС від 15.06.2016 року, яким "відповідно до підпункту 1 пункту 116 Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України, спільної директиви Міністерства оборони України та Генерального штабу Збройних Сил України від 24.06.2016 року №Д-322/1/12 дск солдата ОСОБА_1 , санітара медичного пункту 130 окремого розвідувального батальйону оперативного командування " ІНФОРМАЦІЯ_1 " увільнити від займаної посади і зарахувати у розпорядження командувача військ оперативного командування " ІНФОРМАЦІЯ_1 " Сухопутних військ Збройних Сил України з 24 липня 2016 року". Вказану заяву судом прийнято до розгляду.
У заяві про зміну позовних вимог позивач просить вжити заходів забезпечення адміністративного позову шляхом зупинення дії оспорюваного пункту наказу.
У судовому засіданні позивач вказану заяву підтримала, пояснила суду на її обґрунтування, що реалізація оспорюваного наказу призведе до порушення її прав, свобод та інтересів, оскільки, після скорочення посади санітара медичного пункту, позивач буде позбавлена можливості взяти участь у формуванні особового складу 130 окремого розвідувального батальйону оперативного командування " ІНФОРМАЦІЯ_1 " на іншій посаді. Вважає, що у зв'язку з цим, існує очевидна небезпека заподіяння шкоди її правам, свободам та інтересам, до ухвалення рішення а адміністративній справі та для їх відновлення необхідно буде докласти значних зусиль та витрат. Просить заяву задовольнити.
Представник відповідача у судовому засіданні заперечив проти вжиття заходів забезпечення позову. Пояснив суду на обґрунтування своїх заперечень, що посада санітара медичного пункту, на якій перебувала позивач, на даний час скорочена, тому мали місце підстави для зарахування її у розпорядження командира. Зазначає, що порушення прав, свобод та інтересів позивача відсутні. Просить у задоволенні клопотання відмовити.
Заслухавши думку сторін, повно та всебічно з'ясувавши обставини, покладені в основу клопотання позивача, перевіривши їх дослідженими доказами, суд приходить до висновку про існування підстав для вжиття заходів забезпечення адміністративного позову.
Відповідно до ч. 1 ст. 117 Кодексу адміністративного судочинства України, суд за клопотанням позивача або з власної ініціативи може постановити ухвалу про вжиття заходів забезпечення адміністративного позову, якщо існує очевидна небезпека заподіяння шкоди правам, свободам та інтересам позивача до ухвалення рішення в адміністративній справі, або захист цих прав, свобод та інтересів стане неможливим без вжиття таких заходів, або для їх відновлення необхідно буде докласти значних зусиль та витрат, а також якщо очевидними є ознаки протиправності рішення, дії чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень.
Згідно з ч. 3 ст. 117 Кодексу адміністративного судочинства України, подання адміністративного позову, а також відкриття провадження в адміністративній справі не зупиняють дію оскаржуваного рішення суб'єкта владних повноважень, але суд у порядку забезпечення адміністративного позову може відповідною ухвалою зупинити дію рішення суб'єкта владних повноважень чи його окремих положень, що оскаржуються.
Частиною 4 статті 117 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що адміністративний позов, крім способу, встановленого частиною третьою цієї статті, може бути забезпечено забороною вчиняти певні дії.
Отже, в ухвалі про забезпечення позову суд повинен навести мотиви, з яких він дійшов висновку про існування очевидної небезпеки заподіяння шкоди правам, свободам та інтересам позивача до ухвалення рішення в адміністративній справі, або захист цих прав, свобод та інтересів стане неможливим без вжиття таких заходів, або для їх відновлення необхідно буде докласти значних зусиль та витрат, а також вказати ознаки, які свідчать про очевидність протиправності рішення, дії чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень.
З наявних у матеріалах справи доказів вбачається, що пунктом 2 §2 наказу Командувача військ оперативного командування " ІНФОРМАЦІЯ_1 " ОСОБА_3 №107-РС від 15.08.2016 року солдата ОСОБА_1 , санітара медичного пункту 130 окремого розвідувального батальйону оперативного командування "Захід" увільнено від займаної посади і зараховано в розпорядження командувача військ оперативного командування " ІНФОРМАЦІЯ_1 " Сухопутних військ Збройних Сил України з 24.07.2016 року.
При цьому, підставою прийняття вказаного наказу зазначено підпункт 1 пункту 116 Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України та спільну директиву Міністерства оборони України та Генерального штабу Збройних Сил України від 24.06.2016 року №Д-322/1/12 дск.
Відповідно до ч. 2 ст. 2 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" від 25.03.1992 року №2232-XII, порядок проходження громадянами України військової служби, їх права та обов'язки визначаються цим Законом, відповідними положеннями про проходження військової служби громадянами України, які затверджуються Президентом України, та іншими нормативно-правовими актами.
Згідно з пп. 1 п. 116 Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України, що затверджене Указом Президента України від 10.12.2008 року №1153/2008, зарахування військовослужбовців наказами по особовому складу в розпорядження посадових осіб, які мають право призначення на посади, для вирішення питання щодо дальшого їх службового використання допускається в разі розформування (реформування) військової частини або скорочення штатних посад, якщо до кінця встановленого строку проведення цих заходів не вирішено питання щодо дальшого службового використання вивільнених військовослужбовців.
Частинами 2-3 пункту 116 Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України, що затверджене Указом Президента України від 10.12.2008 року №1153/2008, визначено, що військовослужбовці звільняються з посад та зараховуються в розпорядження посадових осіб наказами командирів (начальників), які мають право призначення на ці посади. Військовослужбовці, які зараховані в розпорядження відповідно до підпунктів 1 - 12 цього пункту, продовжують проходити військову службу згідно з цим Положенням, виконуючи обов'язки військової служби в межах, визначених посадовою особою, у розпорядженні якої вони перебувають.
Пунктом 117 Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України, що затверджене Указом Президента України від 10.12.2008 року №1153/2008, встановлено, що призначення на посади військовослужбовців, які перебувають у розпорядженні відповідних командирів (начальників), проводиться в якомога коротший строк, але не пізніше ніж через два місяці з дня звільнення з попередньої посади, за винятком випадків, передбачених підпунктами 12 - 16 пункту 116 цього Положення.
Судом досліджено, що спільною директивою Міністерства оборони України та Генерального штабу Збройних Сил України від 24.06.2016 року №Д-322/1/12 дск посаду санітара медичного пункту у 130 окремому розвідувальному батальйоні оперативного командування " ІНФОРМАЦІЯ_1 ", на якій перебувала ОСОБА_1 , скорочено та новим штатним розписом її не передбачено (а.с. 51-55).
Таким чином, реалізація відповідачем оспорюваного наказу про зарахування позивача в розпорядження командувача військ оперативного командування " ІНФОРМАЦІЯ_1 " Сухопутних військ Збройних Сил України з 24.07.2016 року не свідчить про існування очевидної небезпеки заподіяння шкоди правам, свободам та інтересам позивача до ухвалення рішення в адміністративній справі, захист яких стане неможливим або ускладненим, оскільки це не позбавляє її можливості бути призначеною у подальшому на посади у 130 окремому розвідувальному батальйоні оперативного командування " ІНФОРМАЦІЯ_1 " чи інші посади.
Відтак, позивачем не надано достатніх належних і допустимих доказів на користь необхідності вжиття заходів забезпечення адміністративного позову.
Суд приходить до висновку про відсутні, визначених статтею 117 КАС України підстав для забезпечення позову, тому у задоволенні клопотання позивача слід відмовити повністю.
Керуючись ст.ст. 117-118, 165 КАС України, -
У задоволенні клопотання позивача про вжиття заходів забезпечення адміністративного позову відмовити повністю.
Ухвала суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання нею законної сили за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Рівненський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Житомирського апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається протягом п'яти днів з дня проголошення ухвали. У разі якщо ухвалу було постановлено в письмовому провадженні або згідно з частиною третьою статті 160 КАС України, або без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.
Суддя Шарапа В.М.