18 серпня 2016 р.Р і в н е 817/1203/16
11 год. 15хв.
Рівненський окружний адміністративний суд у складі судді Шарапи В.М., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом
ОСОБА_1
до Відділу державної реєстрації актів цивільного стану Сарненського районного управління юстиції у Рівненській області
про зобов'язання вчинення певних дій, -
ОСОБА_1 звернулася до суду з адміністративним позовом до Відділу державної реєстрації актів цивільного стану Сарненського районного управління юстиції у Рівненській області про зобов'язання внести зміни до актового запису про шлюб, складеного 21.07.1984 року Селищанською сільською радою Сарненського району Рівненської області, вказавши національність нареченої "полька".
На обґрунтування свої вимог позивач зазначає, що її батько - ОСОБА_2 є поляком за національністю, що підтверджується усіма необхідними документами, відтак, мають місце підстави для внесення змін до актового запису позивача про шлюб.
Позивачем подано заяву про розгляд справи за її відсутності.
Відповідачем подано письмові заперечення на адміністративний позов, в яких зазначає, що в актових записах про народження позивача, шлюб батьків позивача та смерть батька позивача вказано національності "українці". Вважає, що підстави для внесення змін в актовий запис відсутні. Просить у задоволенні позову відмовити повністю.
Відповідачем подано заяву про розгляд справи за його відсутності.
Суд вважає за можливе розглянути дану адміністративну справу за відсутності сторін, на підставі наявних у матеріалах справи доказів у порядку письмового провадження.
Повно та всебічно з'ясувавши всі обставини справи в їх сукупності на підставі чинного законодавства, перевіривши їх дослідженими доказами, суд приходить до висновку, що позов підлягає до задоволення повністю.
Судом встановлено, що ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 (дошлюбне прізвище ОСОБА_1), є донькою ОСОБА_3 та ОСОБА_2 (а.с. 12-17).
ОСОБА_1 звернулась до Сарненського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану із заявою про внесення змін до актового запису про шлюб, складеного 21.07.1984 року Селищанською сільською радою Сарненського району Рівненської області, вказавши національність нареченої "полька".
Листом від 21.07.2016 року за №1207-09.1-06-99 Сарненський районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану повідомив про відсутність підстав для внесення змін до актового запису, у зв'язку з тим, що національність матері ОСОБА_4 у актовому записів про шлюб з ОСОБА_2 та у актовому записі про народження позивача від 17.06.1964 року №53 вказана як "українка" (а.с. 18).
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.
Відповідно до ст. 9 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану" від 01.07.2010 року №2398-VI, державна реєстрація актів цивільного стану проводиться з метою забезпечення реалізації прав фізичної особи та офіційного визнання і підтвердження державою фактів народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті. Державна реєстрація актів цивільного стану проводиться шляхом складення актових записів цивільного стану. Актовий запис цивільного стану - це документ органу державної реєстрації актів цивільного стану, який містить персональні відомості про особу та підтверджує факт проведення державної реєстрації акта цивільного стану. Актовий запис цивільного стану є безспірним доказом фактів, реєстрація яких посвідчується, до спростування його в судовому порядку.
Згідно з ч. 1 ст. 22 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану" від 01.07.2010 року №2398-VI, внесення змін до актового запису цивільного стану проводиться відповідним органом державної реєстрації актів цивільного стану за наявності достатніх підстав. За наслідками перевірки зібраних документів орган державної реєстрації актів цивільного стану складає обґрунтований висновок про внесення змін до актового запису цивільного стану або про відмову в цьому. У разі відмови у внесенні змін до актового запису цивільного стану у висновку вказуються причини відмови та зазначається про можливість її оскарження в судовому порядку.
Пунктом 2.1 Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, затверджених Наказом Міністерства юстиції України від 12.01.2011 року №96/5, що зареєстрований у Міністерстві юстиції України 14.01.2011 року за №55/18793 (надалі - Правила), передбачено, що заява про внесення змін до актового запису цивільного стану за формою, наведеною в додатку 1, подається до відділу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем проживання заявника, а у випадках, передбачених статтею 53 Сімейного кодексу України, також до відділу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем зберігання першого примірника актового запису про шлюб при пред'явленні паспорта або паспортного документа.
Пунктом 2.5 Правил визначено, що заява про внесення змін до актового запису цивільного стану подається особою, щодо якої складено актовий запис. Пунктом 2.6 Правил встановлено, що разом із заявою про внесення змін до актового запису цивільного стану заявником подаються: свідоцтва про державну реєстрацію актів цивільного стану, у яких зазначені неправильні, неповні відомості або відомості, які підлягають зміні;
За змістом пункту 2.12 Правил, на підставі зібраних документів та за наслідками перевірки відділ державної реєстрації актів цивільного стану, дипломатичне представництво чи консульська установа України складає обґрунтований висновок про внесення змін до актового запису (або декількох актових записів) цивільного стану або про відмову в цьому за формою, наведеною в додатку 2. У разі відмови у внесенні змін до актового запису цивільного стану у висновку мають бути чітко вказані причини відмови та зазначено про можливість її оскарження в судовому порядку.
При цьому, в силу приписів підпункту 2.5.19 пункту 2.15 Правил, висновок відділу державної реєстрації актів цивільного стану складається якщо під час державної реєстрації акту цивільного стану були допущені помилки (перекручення, пропуск відомостей, окремих слів або граматичні помилки чи вказані неправильні відомості).
Таким чином, підставою для внесення змін до актового запису про шлюб щодо національності особи, є допущені під час реєстрації такого актового запису помилки, що підтверджується та може бути встановлено документально.
З наявних у матеріалах справи доказів вбачається, що батько ОСОБА_1 - ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_2, за національністю був поляком, що знайшло своє відображення в обліковій картці на військовозобов'язаного, протоколі засідання виконкому Клесівської районної ради депутатів трудящих від 01.10.1948 року, довідці Селищенської сільської ради Сарненського району Рівненськогї області від 30.05.2016 року №2203 (а.с. 7-12).
Тому, суд приходить до висновку, що факт національності батька позивача підтверджується достатніми належними і допустимими доказами, що свідчить про допущення помилок під час внесення до актового запису про шлюб позивача.
Суд відхиляє посилання відповідача у запереченнях на адміністративний позов на зазначення у актових записах про народження позивача, шлюб батьків позивача та смерть батька позивача національності "українці", оскільки це, саме по собі, не є беззаперечним доказом на підтвердження їх національності, може свідчити про допущення у них помилок аналогічного змісту, а також спростовується наданими позивачем доказами.
Крім того, на підтвердження обставин, на які відповідач посилається в обґрунтування своїх заперечень ним не надано жодних доказів.
Частинами 2, 6 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову. Якщо особа, яка бере участь у справі, без поважних причин не надасть докази на пропозицію суду для підтвердження обставин, на які вона посилається, суд вирішує справу на основі наявних доказів.
За наведених обставин позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають до задоволення.
Як передбачено статтею 94 КАС України, судові витрати присуджуються на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача, як суб'єкта владних повноважень.
Керуючись статтями 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Позов задовольнити повністю.
Зобов'язати відділ державної реєстрації актів цивільного стану Сарненського районного управління юстиції у Рівненській області внести зміни до актового запису про шлюб ОСОБА_1, складеного 21.07.1984 року Селищанською сільською радою Сарненського району Рівненської області, вказавши національність нареченої ОСОБА_1 "полька".
Присудити на користь позивача ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань відділу державної реєстрації актів цивільного стану Сарненського районного управління юстиції у Рівненській області судовий збір у розмірі 551 (п'ятсот п'ятдесят одна) грн. 20 коп.
Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Рівненський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Житомирського апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Суддя Шарапа В.М.