ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
про повернення позовної заяви
"23" серпня 2016 р. Справа № 809/1047/16
м. Івано-Франківськ
Суддя Івано-Франківського окружного адміністративного суду Матуляк Я.П., розглянувши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 до першого заступника голови Яремчанської міської ради Івано-Франківської області, керуючого справами виконавчого комітету Яремчанської міської ради Івано-Франківської області про визнання дій неправомірними та зобов"язання до вчинення дій,-
ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до першого заступника голови Яремчанської міської ради Івано-Франківської області, керуючого справами виконавчого комітету Яремчанської міської ради Івано-Франківської області про визнання дій неправомірними та зобов"язання до вчинення дій.
Слід зазначити, що відповідно до частини 3 статті 140 Конституції України та частини 2 статті 2 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", місцеве самоврядування здійснюється територіальними громадами сіл, селищ, міст як безпосередньо, так і через сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи, а також через районні та обласні ради, які представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст.
Згідно частини 1 статті 5 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", система місцевого самоврядування включає територіальну громаду; сільську, селищну, міську раду; сільського, селищного, міського голову; виконавчі органи сільської, селищної, міської ради; районні та області ради, що представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст; органи самоорганізації населення.
Виконавчими органами сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх створення) рад є їх виконавчі комітети, відділи, управління та інші створювані радами виконавчі органи.
Виконавчі органи сільських, селищних, міських, районних у містах рад є підконтрольними і підзвітними відповідним радам, а з питань здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади - також підконтрольними відповідним органам виконавчої влади (пункти 1, 2 статті 11 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні").
Частиною 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.
Відповідно до пункту 1 частини 2 статті 18 Кодексу адміністративного судочинства України, окружним адміністративним судам підсудні адміністративні справи, однією зі сторін в яких є орган державної влади, інший державний орган, орган влади Автономної Республіки Крим, обласна рада, Київська, Севастопольська міська рада, їх посадова чи службова особа, крім випадків, передбачених цим Кодексом, та крім справ щодо їх рішень, дій чи бездіяльності у справах про адміністративні проступки та справ, які підсудні місцевим загальним судам як адміністративним судам.
Згідно з пунктом 1 частини 1 статті 18 Кодексу адміністративного судочинства України, адміністративні справи, у яких однією зі сторін є орган чи посадова особа місцевого самоврядування, посадова чи службова особа органу місцевого самоврядування, підсудні місцевим загальним судам як адміністративним судам, крім тих, які підсудні окружним адміністративним судам.
Як вбачається зі змісту адміністративного позову, позовні вимоги ОСОБА_1 звернені до першого заступника голови Яремчанської міської ради Івано-Франківської області та керуючого справами виконавчого комітету Яремчанської міської ради Івано-Франківської області, тобто до посадових осіб органу місцевого самоврядування, а відтак дана адміністративна справа підсудна місцевому загальному суду як адміністративному, що виключає можливість її розгляду ОСОБА_2 окружним адміністративним судом.
Посилання позивача на положення ч.3 ст.18 КАС України як на підставу звернення з вказаним позовом до ОСОБА_2 окружного адміністративного суду, спростовуються висновками суду, щодо статусу відповідачів, які не є службовими чи посадовими особами місцевого органу виконавчої влади.
З врахуванням викладеного, оскільки відповідачі - заступник голови Яремчанської міської ради Івано-Франківської області та керуючий справами виконавчого комітету Яремчанської міської ради Івано-Франківської області за вказаним позовом є посадовими особами органу місцевого самоврядування, даний спір не підсудний ОСОБА_2 окружному адміністративному суду та повинен розглядатися місцевим загальним судом як адміністративним, з урахуванням правил територіальної підсудності.
Згідно пункту 6 частини 3 статті 108 Кодексу адміністративного судочинства України позовна заява повертається позивачеві, якщо справа не підсудна цьому адміністративному суду.
За таких обставин, дана позовна заява підлягає поверненню позивачу разом з доданими до неї документами.
На підставі наведеного, керуючись частиною 3, пунктом 6 статті 108 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя, -
Позовну вимогу ОСОБА_1 до першого заступника голови Яремчанської міської ради Івано-Франківської області, керуючого справами виконавчого комітету Яремчанської міської ради Івано-Франківської області про визнання дій неправомірними та зобов"язання до вчинення дій - повернути позивачу з усіма доданими документами.
Ухвала може бути оскарженою в апеляційному порядку. Відповідно до статті 186 КАС України апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через ОСОБА_2 окружний адміністративний суд.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'яти днів з дня проголошення ухвали. Якщо ухвалу було постановлено у письмовому провадженні або без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.
Ухвала набирає законної сили в порядку та строки встановлені статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Матуляк Я.П.