Суддя Маслов М. І.
Справа № 644/4988/16-а
Провадження № 2-а/644/115/16
09.08.2016
09 серпня 2016 року Орджонікідзевський районний суд м. Харкова
у складі: головуючого - судді Маслова М.І.
при секретарі - Шпиця Л.В.,
за участю представника відповідача - Логачової В.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Харкові справу за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Орджонікідзевському районі м. Харкова «про визнання дій неправомірними, скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії», -
встановив:
ОСОБА_2 звернувся до суду з адміністративним позовом, в якому просить визнати неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України в Орджонікідзевському районі м. Харкова щодо відмови у здійсненні перерахунку пенсії за вислугу років та скасувати рішення комісії Управління Пенсійного фонду України в Орджонікідзевському районі м. Харкова № 5 від 09.03.2016 року в частині відмови у задоволенні його заяви від 02.03.2016 року та зобов'язати відповідача провести перерахунок пенсії ОСОБА_2 з 01.03.2016 року у відповідності до виданої прокуратурою Харківської області довідки № 18-131 від 19.02.2016 року згідно ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» № 1789-ХІІ від 05.11.1991 р. (в чинній редакції Закону станом на день виходу ОСОБА_2 на пенсію) у розмірі 80 % від суми місячного заробітку та здійснити відповідні виплати без обмеження її максимального розміру.
В обґрунтування своїх позовних вимог відповідач посилається на те, що в період з 14.12.1993 року по 08.09.2009 року він працював в органах прокуратури та набув право на пенсію за вислугою років. З 09.09.2009 року він перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Орджонікідзевському районі м. Харкова та отримує пенсію, призначену на підставі ст. 50-1 Закону України від 05.11.1991 р. «Про прокуратуру» (в редакції, яка діяла на час призначення пенсії) у розмірі 80 % від чинної на той час заробітної плати на посаді прокурора-криміналіста відділу криміналістики слідчого управління прокуратури Харківської області. 02.03.2016 року він звернувся з письмовою заявою до відповідача, в якій просив здійснити перерахунок пенсії у розмірі 80 % від суми місячної чинної заробітної плати, до якої надав довідку № 18-131 від 19.02.2016 року про заробітну плату, видану прокуратурою Харківської області у зв'язку зі змінами згідно Постанови Кабінету Міністрів України № 763 від 30.09.2015 р. та Постанови Кабінету Міністрів України № 1013 від 09.12.2015 р., але рішенням комісії Управління Пенсійного фонду України в Орджонікідзевському районі м. Харкова № 5 від 09.03.2016 року, копію якого він отримав поштовою кореспонденцією 18.03.2016 року, йому біло відмовлено з посиланням на п.5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 р. № 213-VІІІ, в якому зазначено, що у разі неприйняття до 01.06.2015 р. закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 01.06.2015 р. скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне грошове утримання призначаються відповідно до законів України, у тому числі «Про прокуратуру», у зв'язку з чим з 01.06.2015 р. пенсії в порядку та на умовах визначених наведеними законами не призначаються, раніше призначені пенсії не перераховуються.
Позивач в судове засідання не з'явився, надав до суду заяву про можливість розглядати справу за його відсутністю, позовні вимоги підтримав і просив їх задовольнити.
Представник відповідача проти позову заперечував. Зазначив, що позивач звернувся до Управління Пенсійного фонду України в Орджонікідзевському районі м. Харкова з заявою про перерахунок пенсії в розмірі 80% від суми місячної заробітної плати відповідно до довідки про заробітну плату № 18-131 від 19.02.2016 року, виданої прокуратурою Харківської області. На засіданні комісії 09.03.2016 р. прийнято рішення про відмову у задоволенні заяви, оскільки в прикінцевих положеннях Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 р. № 213-VІІІ визначено, що Кабінет Міністрів України повинен підготувати та подати до 01.05.2015 р. на розгляд Верховної Ради України проект закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних (крім пенсій військовослужбовців і наукових працівників), на загальних підставах; забезпечити прийняття нормативно-правових актів, необхідних для реалізації цього Закону; забезпечити приведення міністерствами та іншими центральними органами виконавчої влади їх нормативно-правових актів у відповідність із цим Законом. У разі неприйняття до 01.06.2015 р. Закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 01.06.2015 р. скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне грошове утримання призначаються відповідно до законів України, в тому числі і «Про прокуратуру». У зв'язку з тим, що закон про призначення усіх видів пенсії не був прийнятий, то ОСОБА_2 правомірно відмовлено в проведенні перерахунку його пенсії відповідно до довідки про заробітну плату. З 01.06.2015 р. пенсії в порядку та на умовах відповідно до Закону України «Про прокуратуру» не призначаються, а раніше призначені пенсії не перераховуються.
Дослідивши письмові докази, суд вважає, що позовні вимоги ОСОБА_2 підлягають задоволенню, виходячи з наступного.
Судом встановлено та не заперечується сторонами, що ОСОБА_2 в період з 14.12.1993 р. по 08.09.2009 року працював в органах прокуратури, в тому числі на посаді прокурора-криміналіста відділу криміналістики слідчого управління Харківської області.
На цей час, з 09.09.2009 року позивач в Управлінні Пенсійного фонду України в Орджонікідзевському районі м. Харкова отримує пенсію за вислугу років відповідно до заяви про призначення пенсії і загальний процент розрахунку пенсії від заробітку складає 80%.
02.03.2016 р. ОСОБА_2 звернувся до Управління Пенсійного фонду України в Орджонікідзевському районі м. Харкова з заявою про здійснення перерахунку пенсії у розмірі 80% від суми місячної чинної заробітної плати, надавши при цьому довідку № 18-131 від 19.02.2016 року про заробітну плату, видану прокуратурою Харківської області у зв'язку зі змінами згідно Постанови Кабінету Міністрів України від 30.09.2015 р. № 763, Постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 р. № 1013.
Згідно витягу рішення комісії Управління Пенсійного фонду України в Орджонікідзевському районі м. Харкова № 5 від 09.03.2016 р. ОСОБА_2 відмовлено в перерахунку пенсії на підставі заяви від 02.03.2016 р., згідно п.5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 р. № 213-VІІІ, оскільки у разі неприйняття до 01.06.2015 р. Закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 01.06.2015 р. скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до Законів України, у тому числі і «Про прокуратуру».
Відповідно до ч.1 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (в редакції від 12.07.2001 року, чинної на час призначення пенсії), прокурори, слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі не менше 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.
Згідно ч.12 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (в редакції від 12.07.2001 року, чинної на час призначення пенсії) обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.
Відповідно до ч.17 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (в редакції від 12.07.2001 року, чинної на час призначення пенсії) призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.
Законом України № 3668-VІ від 08.07.2011 року «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» внесено зміни, що стосуються призначення пенсії, а саме щодо відсотків розміру пенсії, яка призначається прокурорам і слідчим у разі реалізації ними такого права.
Так, відповідно до статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції закону № 3668-VІ від 08.07.2011 року прокурори і слідчі мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку за наявності на день звернення вислуги років. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії.
Частина 3 названої статті визначає, що розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за класні чини, вислугу років), що включається в заробіток для обчислення пенсії, визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за будь-які 60 календарних місяців такої роботи підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв протягом цього періоду на даній роботі.
Частиною 15 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною), не може перевищувати 10 прожиткових мінімумів установлених для осіб, які втратили працездатність.
Таким чином, з 01.10.2011 року положення частини 1 статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» стосовно призначення прокурорам і слідчим пенсії за вислугу років у розмірі не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку втратили чинність у зв'язку з внесенням змін до редакції цієї статті Законом № 3668-VІ від 08.07.2011 року.
Разом з тим, підстави та порядок перерахунку пенсій прокурорам регулюють ч.13, ч.18 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», положення яких щодо перерахунку пенсій у зв'язку з прийняттям закону № 3668-VІ від 08.07.2011 року змін не зазнали (змінилася лише нумерація частин цієї статті).
Викладення пункту 18 вказаної статті у новій редакції (умови та порядок перерахунку пенсій працівникам прокуратури визначається Кабінетом Міністрів України) та відсутність такого порядку на час звернення за перерахунком не позбавляє прокурорів права на перерахунок раніше призначених пенсій у зв'язку зі звільненням із збереженням при цьому того відсотку від заробітної плати, який було взято на час призначення пенсії.
Відповідно до нової редакції ч.2 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (із змінами, внесеними Законом № 213-VІІІ від 02.03.2015 року «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення»), пенсія призначається в розмірі 60% від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01.01.2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії.
Відтак, нова редакція ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» суттєво звужує і обмежує зміст та обсяг прав пенсіонерів з числа працівників прокуратури, яким пенсія призначена до набрання чинності цими законами.
Приписами ст. 22 Конституції України, конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Крім того, відповідно до ст.ст. 22, 64 Конституції України, право на пенсійне забезпечення відповідних категорій громадян, встановлене законами України (в тому числі і Законом України «Про прокуратуру») є таким, що не підлягає звуженню та обмеженню.
Тому звуження та обмеження змісту й обсягу цього права шляхом прийняття нових законів або внесення змін до чинних законів відповідно до ст. 22 Конституції України не допускається.
Пенсія ОСОБА_2 була призначена відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» до набрання чинності цими законами. Крім того, зміни внесені до вказаної статті стосуються саме призначення пенсії, а не її перерахунку. Отже, новий порядок призначення та виплати пенсії, встановлений вищевказаними законами, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія призначена до набрання ними чинності.
Таким чином, при перерахунку пенсії підлягають застосуванню положення ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції, чинній на час призначення пенсії.
Отже, при перерахунку пенсії має застосовуватись норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії. Процедури призначення і перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення. Нормами, які визначають механізм проведення перерахунку пенсії за вислугу років прокурорам є частини 13, 17, 18 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» № 1789-ХІІ, які змін, у зв'язку з прийняттям Закону № 3668-VІ від 08.07.2011 року, не зазнали.
З аналізу наведеного слідує, що до спірних правовідносин підлягають застосуванню саме норми закону, які обмежень максимального розміру пенсії, призначеної відповідно до Закону України «Про прокуратуру» не встановлюють, а тому відповідач повинен провести перерахунок пенсії на підставі довідки прокуратури Харківської області № 18-131 від 19.02.2016 року відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», виходячи з розрахунку 80% від середнього заробітку.
Відповідно до ч.1 ст. 84 Закону України «Про пенсійне забезпечення» перерахунок призначеної пенсії провадиться з таких строків: при виникненні права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15-го числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15-го числа місяця.
Оскільки з заявою про перерахунок пенсії ОСОБА_2 звернувся 02.03.2016 року, то перерахунок пенсії та виплата різниці недоотриманої пенсії повинен бути здійснений з часу його звернення з відповідною заявою до відповідача, тобто з 01.03.2016 року.
Крім того, пунктом 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року № 213 передбачено, що у разі неприйняття до 01.06.2015 року закону щодо призначення пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 01.06.2015 року скасовує норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії (щомісячне довічне утримання) призначаються відповідно до Законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», «Про статус народного депутата України», «Про Кабінет Міністрів України», «Про судову експертизу», «Про Національний банк України», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дипломатичну службу», Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України.
З аналізу зазначеної норми, можна прийти до висновку, що вказана норма закону, виходячи з принципу незворотності дії законів у часі, стосується порядку призначення пенсії прокурорам у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії, оскільки процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення. Тому, скасування порядку нарахування пенсій за спеціальними законами з 01.06.2015 року та подальше призначення таких пенсій на загальних підставах, не впливає на можливість проведення перерахунку пенсії, призначеної раніше, у відповідності до діючих на час її призначення норм Закону України «Про прокуратуру».
Пленуму Верховного суду України в п. 2 Постанови № 9 від 01.11.1996 року «Про застосування Конституції України при здійсненні правосуддя» роз'яснив, що оскільки Конституція України, як зазначено у статті 8 має найвищу юридичну силу, а її норми є нормами прямої дії, суди при розгляді конкретних справ мають оцінювати законність того чи іншого нормативно-правового акту, з точки зору його відповідності Конституції, та у всіх необхідних випадках застосовують Конституцію як акт прямої дії.
Відповідно до ст. 58 Конституції України, закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Таким чином, посилання відповідача на Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року № 213-VІІІ, як на підставу у відмові в здійсненні перерахунку, є безпідставними, оскільки вказаний Закон не регулює спірні правовідносини, а при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії.
Розподіл судових витрат суд вирішує в порядку ст. ст. 87, 94 КАС України, у зв'язку з чим вважає за необхідне стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_2 551 грн. 20 коп. судових витрат, понесених ним при сплаті судового збору при подачі адміністративного позову до суду.
Керуючись ст.ст. 9, 11, 70-72, 159-163 КАС України, суд, -
постановив:
Адміністративний позов ОСОБА_2 задовольнити у повному обсязі.
Визнати неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України в Орджонікідзевському районі м. Харкова щодо відмови в здійсненні перерахунку пенсії за вислугу років ОСОБА_2 та скасувати рішення комісії Управління Пенсійного фонду України в Орджонікідзевському районі м. Харкова № 5 від 09.03.2016 року в частині відмови у задоволенні заяви ОСОБА_2 від 02.03.2016 року.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Орджонікідзевському районі м. Харкова провести перерахунок пенсії ОСОБА_2 з 01 березня 2016 року у відповідності до виданої прокуратурою Харківської області довідки № 18-131 від 19.02.2016 року згідно ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» № 1789-ХІІ від 05.11.1991 року (в чинній редакції Закону станом на день виходу ОСОБА_2 на пенсію) у розмірі 80% від суми місячного заробітку та здійснити відповідні виплати без обмеження її максимального розміру.
Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_2 551 грн. 20 коп. судових витрат, понесених ним при сплаті судового збору.
Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана в Харківський апеляційний адміністративний суд через Орджонікідзевський районний суд м. Харкова протягом 10 днів з дня проголошення постанови.
Суддя: Маслов М.І.