печерський районний суд міста києва
Справа № 757/26787/16-п
07 липня 2016 року суддя Печерського районного суду м. Києва Шапутько С. В., розглянувши матеріали, які надійшли з Рахункової палати, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 р. н., громадянки України, працюючої на посаді заступника головного лікаря медичної частини Державної наукової установи «Науково - практичний центр профілактичної та клінічної медицини», проживаючої за адресою АДРЕСА_1, -
- за ч. 1 ст. 164-14 КУпАП, -
встановив:
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення від 19.05.2016 ОСОБА_1 вчинила адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 статті 164-14 КУпАП, за наступних обставин:
здійснення протягом 2014-2015 років закупівлі товарів, робіт і послуг за державні кошти без застосування визначених законом процедур, зокрема, поділ предмету закупівлі з метою уникнення передбачених Законом України «Про здійснення державних закупівель» конкурсних процедур.
Так, відповідно до частини першої статті 2 Закону про закупівлю цей Закон застосовується до всіх замовників та закупівель товарів, робіт і послуг, за умови, що вартість предмета закупівлі (без урахування податку на додану вартість), товару (товарів), послуги (послуг) дорівнює або перевищує 100 тисяч гривень, а робіт - 1 мільйон гривень.
Частиною п'ятою вказаної статті Закону встановлено, що забороняється укладання договорів, які передбачають оплату замовником товарів, робіт і послуг до/без проведення процедур, визначених цим Законом.
Забороняється укладання договорів, які передбачають оплату замовником товарів, робіт і послуг до/без проведення процедур закупівель, крім випадків, передбачених цим Законом (частина четверта статті 40 Закону про закупівлю).
Згідно з п. 1 Інструкції щодо заповнення форми річного плану закупівель, затвердженої наказом Мінекономрозвитку "Про затвердження форм документів у сфері державних закупівель" від 26.07.2010 № 922 (у редакції Мінекономрозвитку від 27.12.2011 № 428) річний план закупівель складається щодо закупівель, очікувана вартість яких дорівнює або більше сум, що зазначені в частині першій статті 2 Закону України "Про здійснення державних закупівель". У разі якщо очікувана вартість закупівлі є меншою сум, зазначених у частині першій статті 2 Закону, такий предмет закупівлі відображається в додатку до річного плану, який складається в довільній формі та підписується головою комітету з конкурсних торгів або особою, яка виконує його обов'язки.
В порушення частини п'ятої статті 2 Закону про закупівлю комітетом з конкурсних торгів штучно поділено предмети закупівлі з метою уникнення від проведення процедур державних закупівель, передбачених Законом. Зокрема, комітетом прийнято незаконні рішення щодо включенння до додатку 1 річного плану закупівель на 2014 та 2015 роки предметів закупівлі згідно з такими протоколами:
Згідно з Протоколом № 24 ККТ-1 від 18.06.2015 прийнято рішення щодо перенесення терміну проведення процедур закупівель: «Блоки пам'яті та інші запам'ятовувальні пристрої (касети для рентгенвідділення) (код 26.20.2) за КЕКВ 2220, очікувана вартість 110 000,0 грн. з ПДВ», «Фотопластинки й фотоплівки, плівка для миттєвого друку: фотохімікати та фотографічні незмішані речовини (розхідний матеріал для рентген.відділення)» (код 20.59.1) за КЕКВ 2220, очікувана вартість 226 000,0 грн. з ПДВ; «Папір і картон гофровані, паперова й картонна тара (термопапір для відділень Центру)» (код 17.21.1) за КЕКВ 2220, очікувана вартість 200 000,0 грн. з ПДВ.
Голова комітету повідомила, що у річному кошторисі та річному плані закупівель Центру запланована закупівля «препарати фармацевтичні, інші (реактиви для КДЛ)» код 21.20.2 на загальну суму 1 346 060,0 грн. У зв'язку із неможливістю проведення конкурсних торгів за повним переліком, запропонувала перерозподілити ці кошти, а саме: 400 000,0 грн. залишити на закупівлю реактивів для КДЛ, а різницю в розмірі 946 060 грн. перенести в додаток 1 до річного плану закупівель та перерозподілити їх по КЕКВ 2220 із внесенням відповідних змін до річного плану закупівель на 2015 рік та додатку № 1. Комітет підтримав таку пропозицію.
Крім того, зменшення визначеної у річному плані закупівлі на 2015 рік вартості предмета закупівлі «препарати фармацевтичні, інші (реактиви для КДЛ)» код 21.20.2 на 946 060 грн. та перенесення суми та предметів закупівлі в додаток 1 до річного плану закупівель з їх подальшим перерозподілом по КЕКВ 2220 із внесенням відповідних змін до річного плану закупівель на 2015 рік та додатку № 1 є незаконним поділом предмета закупівлі. Так, замість коду 21.20.2 на загальну суму 946 060,0 грн у додатку 1 до річного планузакупівель включені наступні предмети закупівлі: код 20.13.3 - 49 930,0 грн, 21.10.1 38 200.0 , 20.15.3 - 49 990 грн.. 20.12.1 - 1 100.0 грн., 17.12.3 - 47 800,0 грн, 17.12.4 - 47 500,0 грн, 19.20.4 - 38 800.0 грн., 20.13.5 - 47 600.0 грн.. 20.14.3 - 24 200.0 грн.. 20.14.2 - 44 000,0 грн, 20.14.4 - 6 900.0 грн. 20.14.6 - 48 256.0 грн. 20.15.8 - 48 900.0 грн,21.10.6 - 48 670,0 грн, 20.59.6 - 48 290.0 грн.. 24.42.1 - 430.0 грн. 20.15.7 - 48 300.0 грн., 20.15.4 - 42 800.0 грн. 20.15.5 - 43 200.0 грн. 20.15.6 - 10 800,0 грн., 20.15.2 - 43 389.03 грн., 20.15.1 - 49 185.0 грн..22.19.7 - 2 520,0, 17.12.6- 15 300,0 грн.
Всього згідно з рішенням Комітету виведено з- під дії Закону про закупівлі коштів за КЕКВ 2220 на 946 060,0 грн., що суперечить частині п'ятій статті 2 Закону про закупівлю відповідно до якої забороняється укладання договорів, які передбачають оплату замовником товарів, робіт і послуг до/без проведення процедур, визначених цим Законом. Замовник не має права ділити предмет закупівлі на частини з метою уникнення проведення процедури відкритих торгів або застосування цього Закону.
Частиною четвертою статті 40 встановлено, що забороняється укладання договорів, які передбачають оплату замовником товарів, робіт і послуг до/без проведення процедур закупівель, крім випадків, передбачених цим Законом.
28.09.2015 згідно з Протоколом № 52 ККТ-1 внесено зміни до річного плану закупівель та додатку 1 до річного плану закупівель.
Зокрема, Голова Комітету ОСОБА_1 повідомила членам Комітету, що 07.08.2015 були відмінені конкурсні торги на закупівлю «Фотопластинки й фотоплівки, плівка для миттєвого друку; фотохімікати та фотографічні незмішані речовини (розхідний матеріал для ренген.відділення)» код 20.59.1 на суму 226 000,0 грн. та торги на закупівлю «Папір і картон гофровані, паперова й картонна тара (термопапір для відділень Центру)» код 17.21.1 на суму 200 000,0 грн, а також за рахунок вивільнення коштів раніше проведених торгів за КЕКВ 2220 на загальну суму 526 699,48 грн. (за загальним фондом - 334 187, 17 грн, за спеціальним фондом - 192 514,61 грн.) необхідно здійснити перерозподіл цих коштів.
У результаті виробничої потреби, за рахунок перерозподілу і економії коштів, запропонувала провести додаткові закупівлі товарів (код 22.29.2) на суму 24 200,0 грн. та за кодом 13.20.2 на суму 47610,0 грн. На підставі викладеного запропоновано внести зміни до річного плану закупівель на 2015 рік та додатку 1 до річного плану, з можливістю здійснення подальшої закупівлі виробів медичного призначення, в тому числі рукавички та марля медична відбілена, необхідних для роботи хірургічного центру та операційного відділення з ренгенохірургічним блоком.
При цьому комітет прийняв незаконне рішення щодо подальшого не застосування норм Закону про закупівлю щодо закупівлі «Фотопластинки й фотоплівки, плівка для миттєвого друку; фотохімікати та фотографічні незмішані речовини (розхідний матеріал для ренген.відділення)» код 20.59.1 на суму 226 000,0 грн. та торги на закупівлю «Папір і картон гофровані, паперова й картонна тара (термопапір для відділень Центру)» код 7.21.1 на суму 200 000,0 грн, на загальну суму 526 699,48 грн.
_
Так, згідно з пунктом 4 частини першої статті 39 Закону про закупівлю переговорна процедура закупівлі застосовується замовником як виняток у разі якщо замовником було двічі відмінено процедуру закупівлі через відсутність достатньої кількості учасників. Тобто Комітет мав прийняти рішення щодо застосування переговорної процедури та укласти з єдиним учасником договір на закупівлю.
Такі дії Комітету свідчать про уникнення від застосування норм Закону про закупівлю та поділ предмета закупівлі, чим порушено частину п'яту статті 2 Закону про закупівлю, а кошти у розмірі 526 699,48 грн. використані з порушенням Закону про закупівлю.
В судовому засіданні ОСОБА_1 винною себе не визнала та пояснила, що відповідно до Статуту Центру, основною метою закладу є надання лікувально - профілактичної, швидкої та невідкладної допомоги, заклад фінансується з державного бюджету. Центр повинен закуповувати лікарські засоби та вироби медичного призначення за цінами, що не перевищують рівень задекларованих оптово - роздрібних цін. У зв'язку з тим, що на час проведення закупівлі на більшість реактивів лабораторних була відсутня задекларована ціна, закупити їх у відповідності до процедури відкритих торгів Центр не мав можливості. На задекларовані ціни тендер був проведений, оскільки без наявності реактивів лабораторних надання своєчасно медичної допомоги є не можливим. Стосовно проведення конкурсних торгів на закупівлю «Фотопластинки й фотоплівки, плівка для миттєвого друку: фотохімікати та фотографічні незмішані речовини (розхідний матеріал для рентген.відділення)» та торги на закупівлю «Папір і картон гофровані, паперова й картонна тара (термопапір для відділень Центру)» ОСОБА_1 пояснила, що вказані торги 11.06.2015 були відмінені, у зв'язку з подачею для участі у вказаних торгах менш ніж двох пропозицій, з цієї ж обставини вказані торги були відмінені 30.06.2015. В подальшому, враховуючи календарний рік, необхідність в закупівлі розхідного в запланованій раніше кількості була неактуальною, а вивільненні кошти були направлені на закупівлю необхідних виробів медичного призначення для структурних підрозділів Центру.
Вислухавши пояснення особи, на яку складено протокол про адміністративне правопорушення, дослідивши матеріали справи, суддя надходить до таких висновків.
Статтею 39 Закону України «Про здійснення державних закупівель» передбачено, що переговорна процедура закупівлі відміняється замовником у разі:
1) якщо замовником допущено порушення порядку оприлюднення інформації про застосування переговорної процедури закупівлі, визначеного цим Законом, та/або порушення, які вплинули на об'єктивність визначення переможця процедури закупівлі;
2) неможливості усунення порушень, що виникли через виявлені порушення законодавства з питань державних закупівель;
3) відсутності подальшої потреби в закупівлі товарів, робіт і послуг;
4) скорочення видатків на здійснення закупівлі товарів, робіт і послуг;
5) непідписання учасником договору про закупівлю у строк, установлений замовником під час проведення переговорів з учасником (учасниками) переговорної процедури закупівлі.
Конституцією України та діючими нормативними актами України, передбачено охорону здоров'я громадян та право на отримання медичної допомоги в тому обсязі в якому воно необхідно, несвоєчасне надання медичної допомоги тягне за собою відповідальність.
Крім того, п. 3 ст. 39 Закону України «Про здійснення державних закупівель», встановлено, що переговорна процедура закупівлі відміняється замовником у разі подальшої відсутності потреби в закупівлі товарів, оскільки на момент відміни другої процедури тендеру відпала потреба на закупівлю послуги в такій кількості, в якій вона була потрібна на момент проведення перших торгів з закупівлі «Фотопластинки й фотоплівки, плівка для миттєвого друку: фотохімікати та фотографічні незмішані речовини (розхідний матеріал для рентген.відділення)» та торги на закупівлю «Папір і картон гофровані, паперова й картонна тара (термопапір для відділень Центру)», з метою раціонального використання бюджетних коштів, тендерним комітетом було прийнято рішення на закупку предметів, згідно виробничої необхідності на той час, а тому не можна стверджувати, про порушення вимог вказаного Закону.
Частиною 1 ст. 2 Закону України «Про здійснення державних закупівель» передбачено, що цей Закон застосовується до всіх замовників та закупівель товарів, робіт та послуг за умови, що вартість закупівлі товару (товарів), послуги (послуг) дорівнює або перевищує 200 тисяч гривень, а робіт - 1 мільйон 500 тисяч гривень. Вартість предмета закупівлі товарів, робіт і послуг, встановлена в абзаці першому цієї частини, переглядається кожні 12 місяців з урахуванням індексів споживчих цін, індексів цін виробників промислової продукції. За результатами перегляду Кабінет Міністрів України вносить, за необхідності, до Верховної Ради України проект закону про внесення змін до цього Закону.
Крім того, ч. 5 ст. 2 Закону України «Про здійснення державних закупівель» забороняє ділити предмет закупівлі на частини з метою уникнення проведення процедури відкритих торгів або застосування цього Закону.
В судовому засіданні було встановлено, що в даному випадку вжито всіх заходів щодо проведення процедури відкритих торгів, а перерозподіл коштів здійснено з метою забезпечення першочергових потреб лікарні.
Відповідно до ст. 280 КУпАП, при розгляді справи про адміністративне правопорушення орган (посадова особа) зобов'язані з'ясувати зокрема, чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні.
Пункт 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП передбачає, що провадження у справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю у разі відсутності події і складу адміністративного правопорушення.
Відповідно до ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Орган (посадова особа) при розгляді справ про адміністративне правопорушення оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю, як це визначено ст. 252 КУпАП.
За таких обставин, оцінивши докази у справі, що оцінені у їх сукупності, за своїм внутрішнім переконанням та з точки зору належності, допустимості та достатності для висновку про вчинення особою адміністративного правопорушення, вважаю відсутнім в діях ОСОБА_1 склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 164-14 КУпАП, у зв'язку з чим провадження у справі слід закрити.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 7, 41, 247, 252, 266, 280 КУпАП, -
Провадження у справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 164-14 КУпАП - закрити у зв'язку з відсутністю в її діях складу адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена до апеляційного суду м. Києва через Печерський районний суд м. Києва особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником протягом 10 днів з дня її винесення.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку на подачу апеляційної скарги.
Суддя С. В. Шапутько