про залишення позовної заяви без руху
10 серпня 2016 року № 810/2446/16
Суддя Київського окружного адміністративного суду Дудін С.О., розглянувши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до Військової частини - польової пошти № НОМЕР_1 Міністерства Оборони України про стягнення компенсації,
До Київського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 з позовом до Військової частини - польової пошти № НОМЕР_1 Міністерства Оборони України про стягнення компенсації за неотримане речове майно під час проходження військової служби в сумі 26 870, 28 грн.
Відповідно до п. 5 ч. 1 ст. 107 Кодексу адміністративного судочинства України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи подано адміністративний позов у строк, установлений законом (якщо адміністративний позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними).
Відповідно до ч. 1 ст. 99 Кодексу адміністративного судочинства України адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Частиною 2 ст. 99 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Згідно з ч. 3 ст. 99 Кодексу адміністративного судочинства України для захисту прав, свобод та інтересів особи цим Кодексом та іншими законами можуть встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду, які, якщо не встановлено інше, обчислюються з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів. Для звернення до суду у справах щодо прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби встановлюється місячний строк.
Як вбачається з позовної заяви, ОСОБА_1 просить суд стягнути компенсацію за неотримане речове майно під час проходження військової служби в сумі 26 870, 28 грн.
Отже, даний спір виник з приводу проходження позивачем військової служби, внаслідок чого є публічно-правовим та підлягає розгляду в адміністративному порядку.
Таким чином, з огляду на положення ч.3 ст.99 Кодексу адміністративного судочинства України, строк звернення до суду з даним позовом становить один місяць.
Зі змісту долучених до позовної заяви матеріалів вбачається, що на підставі наказу Генерального штабу - Головнокомандуючого Збройних Сил України №650 від 29.10.2015 було звільнено з військової служби у запас за п. «б» ч.6 ст. 26 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» підполковника ОСОБА_2 , начальника циклової підготовки спеціалістів ракетних військ 6 навчального артилерійського полку 169 навчального гвардійського центру.
Наказом командира військової частини - польова пошта НОМЕР_1 №280 від 27.11.2015 було встановлено виплатити ОСОБА_1 грошову компенсацію замість належного до видачі майна у сумі 26 870,28 грн.
Також начальником речової служби військової частини - польова пошта НОМЕР_1 було видано позивачу довідку про отримання грошової компенсації замість належного до видачі речового майна звільненому з дав Збройних сил України №6 від 27.11.2015.
Частиною 1 ст. 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" №2011-XII від 20.12.1991 встановлено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.
Згідно із абз.2 ч.1 ст. 9-1 вказаного Закону речове забезпечення військовослужбовців здійснюється за нормами і в терміни, що визначаються відповідно Міністерством оборони України, Міністерством інфраструктури України - для Державної спеціальної служби транспорту, іншими центральними органами виконавчої влади, що мають у своєму підпорядкуванні військові формування, Головою Служби безпеки України, начальником Управління державної охорони України, Головою Служби зовнішньої розвідки України, Головою Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, а порядок грошової компенсації вартості за неотримане речове майно визначається Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до п. 27 Положення про порядок речового забезпечення військовослужбовців Збройних Сил у мирний час, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України №1444 від 28.10.2004 (яке було чинним на момент виникнення спірних відносин), військовослужбовці, звільнені у запас або відставку з правом носіння військової форми одягу, за бажанням можуть отримати речове майно, яке вони не отримали під час звільнення, або грошову компенсацію за нього за цінами на день підписання наказу про звільнення. Зазначеним особам, звільненим у запас або відставку після закінчення строку контракту, за належне їм, але не отримане протягом дії контракту речове майно виплачується грошова компенсація пропорційно часу, що минув з дня виникнення права на отримання цього майна до дати закінчення контракту, або видається речове майно на суму грошової компенсації.
Згідно із п.242 Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України, затвердженого Указом Президента України від 10.12.2008 №1153/2008 особа, звільнена з військової служби, на день виключення зі списків особового складу військової частини має бути повністю забезпечена грошовим, продовольчим і речовим забезпеченням. Військовослужбовець до проведення з ним усіх необхідних розрахунків не виключається без його згоди зі списків особового складу військової частини.
Отже, право щодо отримання речового майна або компенсації за нього виникає у військовослужбовця у день виключення його зі списків особового складу відповідної військової частини.
Як вбачається зі змісту витягу з наказу командира військової частини - польова пошта НОМЕР_1 від 27.11.2015 №280, позивач був виключений зі списків особового складу військової частини та всіх видів забезпечення з 27.11.2015.
З матеріалів позовної заяви вбачається, що позивачу стало відомо про прийняття вищевказаних наказу та довідки 27.11.2015.
При цьому, позивач звернувся до Київського окружного адміністративного суду з даною позовною заявою 03.08.2016, у зв'язку з чим ОСОБА_1 було пропущено строк звернення до суду.
Таким чином суд зазначає, що позивачем пропущено строк звернення до суду з позовом про стягнення компенсації за не отримане речове майно під час проходження військової служби, однак клопотання про визнання поважними причин пропуску строку звернення до суду з таким позовом позовна заява не містить, як і не надано до суду окремого письмового клопотання про це.
У зв'язку з цим позивачу в порядку усунення недоліків позовної заяви необхідно надати до суду обґрунтоване клопотання про визнання поважними причин пропуску строку звернення до суду з даним адміністративним позовом, з документальними доказами на підтвердження поважності таких причин.
Частиною 1 ст. 108 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтею 106 цього Кодексу, постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху, у якій зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб їх усунення і встановлюється строк, достатній для усунення недоліків. Копія ухвали про залишення позовної заяви без руху невідкладно надсилається особі, що звернулася із позовною заявою.
Відповідно до положень ст. 108 Кодексу адміністративного судочинства України адміністративний позов підлягає залишенню без руху з наданням заявнику строку для усунення недоліків. Вказані недоліки повинні бути усунені у місячний строк з дня отримання позивачем копії даної ухвали шляхом подання до суду позовної заяви з дотриманням вимог ст. 106 КАС України.
Керуючись ст. ст. 108, 160, 165 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
1.Залишити позовну заяву без руху.
2.Усунути у місячний строк з дня отримання копії даної ухвали вказані недоліки, а саме:
- обґрунтоване клопотання про визнання поважними причин пропуску строку звернення до суду з документальними доказами на підтвердження поважності таких причин.
3.Після усунення недоліків позовної заяви документи до суду направляти із обов'язковою вказівкою на номер справи № 810/2446/16 та зазначенням прізвища судді, який постановив ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
4.Копію ухвали надіслати позивачу.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано в установлені строки. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається до Київського апеляційного адміністративного суду через Київський окружний адміністративний суд протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.
Суддя Дудін С.О.