Справа № 206/3169/16-а
Провадження № 2-а/206/65/16
01.08.2016року
Самарський районний суду міста Дніпропетровська в складі: головуючого-судді Зайченко С.В., при секретареві Чинник М.К., розглянувши в порядку ст.41 КАС України адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Лівобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Дніпропетровську про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
Позивач ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до Лівобережного об'єднаного управління пенсійного фонду України в м. Дніпропетровську про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії.
В обґрунтування позову позивач ОСОБА_1 вказує на те, що вона вийшла на пенсію з 19.01.2009 року як посадова особа органу Державного казначейства з управління Державного казначейства в Індустріальному районі м. Дніпропетровська. При розрахунку розміру пенсії державного службовця на момент її призначення відповідачем не були враховані складові заробітної плати, до яких віднесені матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань та суми індексації, з яких справлялися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. 13.05.2016 року вона звернулась до відповідача з заявою про здійснення перерахунку її пенсії з урахуванням неврахованих раніше виплат, зазначених в довідці №827 від 13.05.2016 року. Витягом з протоколу від 19.05.2016 року №49 відповідач відмовив у задоволенні її звернення. Згідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» пенсія державним службовцям призначається від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування. Також ч.2 ст. 33 Закону України «Про державну службу»передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплат за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Тому вважає, що її пенсія повинна бути донарахована з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та суми індексації, з яких нараховані та сплачені страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Просить суд визнати протиправними дії Лівобережного об'єднаного управління пенсійного фонду України в м. Дніпропетровську щодо не включення до складу її середньомісячної заробітної плати при призначенні пенсії розміру матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати, з яких нараховані та сплачені страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, зобов'язати Лівобережне об'єднане управління пенсійного фонду України в м. Дніпропетровську здійснити перерахунок її пенсії, починаючи з 19.01.2009 року в розмірі 90% згідно з чинним законодавством на дату її звільнення, з урахуванням повної суми виплаченої їй матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати, та проводити такі виплати в майбутньому, зобов'язати Лівобережне об'єднане управління пенсійного фонду України в м. Дніпропетровську виплатити їй, недоотриману суму пенсії.
Позивач в судове засідання не з'явилась, надала суду заяву про розгляд справи в її відсутності, наполягала на задоволенні позовних вимог.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, надав суду заяву про розгляд справи в його відсутності, заперечував проти задоволення позову, в своїх письмових запереченнях мотивував тим, що матеріальна допомога, допомога на оздоровлення до розрахунку пенсії державного службовця не враховується, так як не внесена до складових заробітної плати
Розглянувши матеріали адміністративної справи, повно та всебічно з'ясувавши всі фактичні обставини, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню з наступних підстав.
Як вбачається з матеріалів справи позивач ОСОБА_1 з 20 січня 2009 року перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Самарському районі м. Дніпропетровська (реорганізоване в Лівобережне об'єднане управління пенсійного фонду України в м. Дніпропетровську) та отримує пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу» в процентному розрахунку 90% від заробітку.
13 травня 2016 року позивач звернулась до Лівобережного об'єднаного управління пенсійного фонду України в м. Дніпропетровську з заявою та довідкою про складові заробітної плати від 13.05.2016 року №827 із проханням перерахувати призначену їй пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу», з урахуванням не врахованих раніше виплат.
Витягом з протоколу №49 від 19.05.2016 року Лівобережне об'єднане управління пенсійного фонду України в м. Дніпропетровську позивачу відмовило в перерахунку пенсії, оскільки матеріальна допомога на оздоровлення при наданні щорічної відпустки, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань, індексація не враховуються, так як не внесені до складових заробітної плати.
Відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» (у редакції, чинній на час призначення пенсії позивачу) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.
Відповідно до ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку з набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом, відповідно здійснюється перерахунок раніше призначеної пенсії. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Згідно зі статтею 33 Закону України «Про державну службу» заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплат за ранги, надбавок за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Посадові оклади державних службовців установлюються залежно від складності та рівня відповідальності виконуваних службових обов'язків. Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до ст. 2 Закону України «Про оплату праці», структура заробітної плати складається з основної, додаткової та інших заохочувальних та компенсаційних виплат, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.
Відповідно до частини першої статті 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення», до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Стаття 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року №1058-IV визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплати, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Таким чином є необхідність врахування в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії сум, до яких віднесені матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, індексація заробітної плати.
Зазначені обставини узгоджуються з правовою позицією Верховного суду України, викладеною у постанові від 20.02.2012 року у справ № 21-430а11, яка відповідно до статті 244-2 КАС України, є обов'язковим для усіх судів України.
Таким чином, суд приходить до висновку, що відповідач діяв протиправно відмовляючи позивачу в перерахунку пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» на підставі довідки управління Державної казначейської служби України в Індустріальному районі м. Дніпропетровська від 13.05.2016 року №827 про заробітну плату.
Що стосується вимог про зобов'язання відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії, то суд зазначає наступне.
Відповідно до ч.4 с.45 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», перерахунок призначеної пенсії провадиться в разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.
Позивач звернулася з заявою до пенсійного органу про перерахунок пенсії 13.05.2016 року, тому вона має право на перерахунок та виплату пенсії з 01.05.2016 року виходячи із 90 відсотків суми заробітної плати, з урахування у складі не врахованих раніше сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати.
Вимога позивача про продовження виплати пенсії з урахуванням вищезазначених сум в подальшому є передчасною, оскільки суд розглядає позов в межах тих вимог, з приводу яких між сторонами виник спір, а не тих вимог з приводу яких спір може виникнути в майбутньому.
У зв'язку з чим, суд приходить до висновку про часткове задоволення позовних вимог.
Питання судових витрат вирішити відповідно до ст. 94 КАС.
Керуючись ст.ст. 158-163 КАС України, суд, -
Позовні вимоги задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Лівобережного об'єднаного управління пенсійного фонду України в м. Дніпропетровську щодо не включення до складу ОСОБА_1 середньомісячної заробітної плати при призначенні пенсії розміру матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати, з яких нараховані та сплачені страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування
Зобов'язати Лівобережне об'єднане управління пенсійного фонду України в м. Дніпропетровську здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії з 1 травня 2016 року виходячи із 90 відсотків суми заробітної плати, з урахування у складі не врахованих раніше сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати.
Стягнути з Лівобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Дніпропетровську на користь ОСОБА_1 551,20 грн. сплаченого судового збору.
На постанову до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Самарський районний суд міста Дніпропетровська може бути подана апеляційна скарга протягом 10 днів з отримання копії постанови.
Суддя: С.В. Зайченко