Постанова від 05.08.2016 по справі 610/2652/16-а

№ 610/2652/16-а

2-а/610/96/2016

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05.08.2016 року Балаклійський районний суд Харківської області під головуванням судді Тімонової В.М., розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України в Балаклійському районі Харківської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

20.07.2016 року позивач звернувся до суду з позовом, в якому просить визнати протиправними дії Управління пенсійного фонду України в Балаклійському районі Харківської області щодо відмови здійснити перерахунок пенсії відповідно до ст.ст. 51,56,57 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28.02.1991 року № 796-ХІІ, та зобов'язати відповідача здійснити збільшення пенсії відповідно до п.2 ст.56 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" ( шляхом розрахунку відповідно до п.1 ст.27 Закону України " Про загальнообов"язковен державне пенсійне страхування") на 1% заробітку, який був розрахований при визначенні розміру пенсії, за кожний рік роботи понад 20 років стажу, але не вище 75 процентів цього заробітку, починаючи з 28.06.2016 року.

Ухвалою судді Балаклійського районного суду Харківської області від 22.07.2016 року відкрито скорочене провадження у справі.

Справа розглядається в порядку скороченого провадження без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі, на підставі наявних у справі доказів.

В обґрунтування позову ОСОБА_1 вказує про те, що як учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 2-ї категорії отримує пенсію за віком із застосуванням п.1 ст.55 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

28.06.2016 року звернувся до відповідача письмовою заявою, якою просив провести перерахунок пенсії відповідно до вимог частини другої статті 56 даного Закону шляхом розрахунку відповідно до п. 1 ст. 27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

12.07.2016 року ним особисто в УПФУ в Балаклійському районі отримано рішення №182175 від 04.07.2016 року про відмову в проведенні перерахунку.(а.с. 24).

Непогодившись із вказаним рішенням позивач звертається до суду з вказаним позовом.

Відповідач надав письмові заперечення проти позову, яким просив відмовити в задоволенні позову , оскільки позивач отримує пенсію за віком, відповідно до ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» із застосуванням ч.1 ст.55 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Розмір пенсії ОСОБА_1 визначено за новою формулою відповідно до ч.1 ст.27 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Перерахунок пенсії може проводитись за правилами цього Закону, а положення ч.2 ст.56 «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» в даному випадку застосуванню не підлягають, а тому провести ОСОБА_1 перерахунок пенсії відповідно до ч.1 ст.27 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» законних підстав немає.

Судом встановлені такі обставини і визначені відповідні до них правовідносини.

Позивач перебуває на обліку в УПФ в Балаклійському районі Харківської області як учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 2-ї категорії за посвідченням, серії НОМЕР_1 від 24.02.1993 року (а.с.10).

З 03.11.2015 року ОСОБА_1 призначено пенсію за віком із застосуванням п. 1 ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

28.06.2016 року позивач звернувся до відповідача з письмовою заявою про бажання збільшити розмір пенсії відповідно до ч. 2 ст. 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Рішенням УПФ в Балаклійському районі №182175 від 04.07.2016 року ОСОБА_1 відмовлено у вказаному перерахунку пенсії (а.с.24).

Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» визначено основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, умов проживання і трудової діяльності, соціального захисту потерпілого населення.

Відповідно до частини другої статті 27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», за бажанням застрахованої особи частина розміру пенсії за віком за період страхового стажу, набутого до дня набрання чинності цим Законом, може бути визначена відповідно до раніше діючого законодавства, а частина розміру пенсії за період страхового стажу, набутого після набрання чинності цим Законом, - відповідно до цього Закону.

Тобто, цією нормою надано право обирати умови, норми та порядок пенсійного забезпечення, які встановлені загальним Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» або спеціальним Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Відповідно до статті 57 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» в редакції, яка діяла на час виникнення спірних правовідносин, обчислення середньомісячного заробітку провадиться згідно з Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». У разі обчислення пенсії відповідно до частини другої статті 27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» за бажанням того, хто звернувся за пенсією, середньомісячний фактичний заробіток для обчислення пенсії може визначатися за будь-які 12 місяців підряд роботи на територіях радіоактивного забруднення.

Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно до ч.1 ст.46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Конституційні принципи, на яких базується здійснення прав та свобод людини і громадянина України, включаючи і право на пенсійне забезпечення, передбачене Конституцією України та іншими Законами України, не може бути скасоване, звужене. Правовою гарантією забезпечення державою даного права є виконання прийнятих на себе зобов'язань.

Закон України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" визначає основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров'я та створює єдиний порядок визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення.

Статтею 49 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" передбачено, що пенсії особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4, встановлюються у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.

Відповідно до ч. 2 ст. 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" право на пенсію в повному розмірі мають громадяни, віднесені до категорій 1, 2, 3, 4, за умови стажу роботи не менш як: чоловіки - 20 років, жінки - 15 років, із збільшенням пенсії на один процент заробітку за кожний рік роботи понад встановлений цим пунктом стаж, але не вище 75 процентів заробітку, а громадянам, які відпрацювали за списком №1, чоловіки - 10 років і більше, жінки - 7 років 6 місяців і більше - не вище 85 процентів заробітку.

Для громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, розрахункова величина розміру пенсії має пільговий характер і визначена в ч.2 ст.56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" як сума заробітку за кожний рік роботи понад установлений цим пунктом стаж роботи. Згідно з цим Законом вона дорівнює мінімальному розміру пенсії за віком, який згідно з ч.2 ст.28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" встановлений у розмірі визначеного законом прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

Таким чином, перерахунок пенсії за кожний повний рік стажу роботи понад установлений мінімальний трудовий стаж, передбачений ч.2 ст.56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" здійснюється особам, яким призначена пенсія на підставі цього Закону.

Пунктом 13 розділу XV прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" №1058-IV від 09.07.2003 року передбачено, у разі якщо особа має право на отримання пенсії відповідно доЗакону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (796-12) та цього Закону, призначається одна пенсія за її вибором.

Тобто, цією нормою надано право обирати умови, норми та порядок пенсійного забезпечення, які встановлені загальним законом, яким є Закон України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", або спеціальним - Закон України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Оскільки у позивач отримує пенсію відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", її перерахунок може проводитись за правилами цього Закону, а положення ч.2 ст.56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" в даному випадку застосуванню не підлягають, у зв'язку цим він не має права на перерахунок пенсії.

Враховуючи вищевикладене, приходжу до висновку, що відповідач при здійсненні виплати пенсії позивачу діяв на підставі, у межах повноважень, та у спосіб, передбачений діючим законодавством України, а тому, правові підстави для задоволення позовних вимог ОСОБА_1 відсутні.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 11, 71, 94, 158, 159, 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя-

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України в Балаклійському районі Харківської області про визнання протиправними дій Управління пенсійного фонду України в Балаклійському районі Харківської області щодо відмови здійснити перерахунок ОСОБА_1 пенсії відповідно до ст.ст. 51,56,57 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28.02.1991 року № 796-ХІІ, та зобов'язання здійснити ОСОБА_1 збільшення пенсії відповідно до п.2 ст.56 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" ( шляхом розрахунку відповідно до п.1 ст.27 Закону України " Про загальнообов"язковен державне пенсійне страхування") на 1% заробітку, який був розрахований при визначенні розміру пенсії, за кожний рік роботи понад 20 років стажу, але не вище 75 процентів цього заробітку, починаючи з 28.06.2016 року - відмовити в повному обсязі.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Балаклійський районний суд Харківської області шляхом подачі в 10-денний строк з дня отримання її копії апеляційної скарги.

Суддя :