ДАРНИЦЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М.КИЄВА
справа № 753/12652/16-а
провадження № 2-а/753/606/16
"01" серпня 2016 р. Дарницький районний суд м. Києва в складі судді Цимбал І.К.,при секретарі Корпусенко А.О. розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Києві сраву за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Дарницькому районі м. Києва про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,
Позивач ОСОБА_2 звернувся до суду з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в Дарницькому районі м. Києва, в якому просив визнати неправомірними та протиправними дії Лівобережного управління ПФ України в м.Києві щодо відмови у здійсненні перерахунку пенсії та зобов'язати відповідача, починаючи з 01.01.2016 року на підставі довідки 18-13 зп від 19.01.2016 року, виданої Генеральною прокуратурою України, виплачувати йому на підставі ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції від 12.07.2001 року пенсію в розмірі 88 відсотків від місячної зарплати з урахуванням фактично отриманих виплат і умов праці, що існували на день звільнення за останні 24 календарних місяці роботи підряд на прокурорсько-слідчих посадах перед звільненням, без обмеження її максимального розміру. Крім того, позивач просив зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Дарницькому районі м. Києва виплатити різницю в пенсії за минулий час, з 01.01.2016 року по дату винесення судового рішення.
Позивач в засідання не з'явився, до початку розгляду справи надав заяву про розгляд справи в його відсутність, в якій позов підтримав, просив його задовольнити.
Представник відповідача в засіданні проти позову заперечувала, просила відмовити в задоволенні позовних вимог, та надала свої заперечення.
Вислухавши думку представника відповідача, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню виходячи з наступного.
Позивач з 09.10.2014 року на підставі ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» звільнився з посади першого заступника начальника Головного управління кадрового забезпечення Генеральної прокуратури України в зв'язку із виходом на пенсію та отримує пенсію за вислугу років відповідно до ст.. 50-1 ЗУ «Про прокуратуру» у розмірі 88 відсотків середнього заробітку /а.с. 15/.
16.02.2016 року позивач звернувся до відповідача з заявою про проведення перерахунку пенсі з урахуванням довідки № 18-13 зп від 19.01.2016 року, виданої Генеральною прокуратурою України /а.с. 10/.
Листом від 16.02.2016 № 95/м-72/1 позивачу було відмовлено в перерахунку пенсії, оскільки підстави для проведення перерахунку пенсії відсутні /а.с. 9/.
Згідно з частиною першою статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру" (в редакції Закону України від 12.07.2001 р. № 2663-III, чинній на момент призначення позивачу пенсії) прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.
Відповідно до змін, внесених до вказаної правової норми згідно із Законами України від 08.07.2011 р. № 3668-VI, від 27.03.2014 р. № 1166-VII, від 28.12.2014 р. № 76-VIII, розмір пенсії у відсотковому відношенні до заробітної плати зменшено і незалежно від стажу роботи становить: з 01.10.2011 р. - 80%, з 01.04.2014 р. - 70%, з 01.01.2015 р. - 60%.
Відповідно до п.п. 1; 3 п. 3 постанови Кабінету Міністрів України № 1013 від 09. 12. 2015 року «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» з 1 грудня 2015 року збільшено на 25 відсотків посадові оклади керівних працівників, спеціалістів і службовців органів прокуратури, що підтверджується виданою довідкою Генеральної прокуратури України від 19 січня 2016 року №18-13 зп.
При цьому в частині п'ятнадцятій статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру" (в редакції Закону України від 08.07.2011 р. № 3668-VI "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи", яка діє до теперішнього часу) встановлено норму про те, що максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.
За змістом пункту 2 розділу ІІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України від 08.07.2011 р. № 3668-VI обмеження пенсії максимальним розміром, встановленим цим Законом, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія призначена до набрання чинності цим Законом, однак якщо призначена раніше пенсія перевищує максимальний розмір, то її перерахунок не здійснюється до того часу, коли розмір пенсії відповідатиме максимальному розміру пенсії, встановленому цим Законом.
Частиною тринадцятою статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру", яка до теперішнього часу діє в редакції Закону України від 12.07.2001 р. № 2663-III, передбачено, що обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.
В силу частини вісімнадцятої статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру", яка була чинною до 01.01.2015 р., призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.
Конституційний Суд України розглядаючи питання, пов'язані з реалізацією права на соціальний захист, сформулював правову позицію, згідно з якою Конституція України виокремлює певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, які відповідно до статті 17 Конституції України перебувають на службі у військових формуваннях та правоохоронних органах держави, забезпечуючи суверенітет і територіальну цілісність України, її економічну та інформаційну безпеку, а саме - у Збройних Силах України, органах Служби безпеки України, міліції, прокуратури, охорони державного кордону України, податкової міліції, Управління державної охорони України, державної пожежної охорони, Державного департаменту України з питань виконання покарань тощо (рішення Конституційного Суду України від 6 липня 1999 року № 8-рп/99 у справі щодо права на пільги та від 20 березня 2002 року № 5-рп/2002 у справі щодо пільг, компенсацій і гарантій).
Відповідно до даних рішень Конституційним Судом України зазначено, що необхідність додаткових гарантій соціальної захищеності цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення зумовлена насамперед тим, що служба у Збройних Силах України, інших військових формуваннях та правоохоронних органах держави пов'язана з ризиком для життя і здоров'я, підвищеними вимогами до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей. Це повинно компенсуватися наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексу організаційно-правових економічних заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення (Рішення № 5-рп/2002).
Відповідно до положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 2 березня 2015 року №213 - УІІІ у справі за конституційними поданнями Верховного Суду України в рішенні Конституційного Суду України від 8 червня 2016 року № 4-рп/2016, зазначено: «При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу визначених Конституцією України гарантій незалежності».
Відповідно до п. 2 розділу ІІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» обмеження пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) максимальним розміром, встановленим цим Законом, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія (щомісячне довічне грошове утримання) призначена до набрання чинності цим Законом.
Згідно з вимогами ч. 7 «Прикінцевих положень» Закону України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» від 28.12.2014 року №76-VII, у разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, відповідно до цього Закону, її розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.
Оцінюючи належність, достовірність а також достатній зв'язок доказів у їх сукупності, суд вважає, що позовні вимоги є законними, обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню в повному обсязі, оскільки пенсія позивачу була призначена ще в 2005 році, тобто до внесення змін в ЗУ «Про прокуратуру», а тому дії відповідача щодо відмови позивачу в перерахунку пенсії є неправомірними, а тому позов підлягає задоволенню.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 86, 94, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, ЗУ «Про прокуратуру», суд
Адміністративний позов ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Дарницькому районі м. Києва про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії - задовольнити.
Визнати неправомірними дії Лівобережного об'єднання Управління пенсійного фондуУкраїни в м. Києві щодо відмови в здійсненні перерахунку пенсії ОСОБА_2.
Зобов'язати Лівобережне об'єднання Управління пенсійного фондуУкраїни в м. Києві здійснити перерахунок та виплату пенсії без обмеження максимального розміру ОСОБА_2 в розмірі 88 відсотків від місячної заробітної плати на підставі довідки №18-13 зп від 19.01.2016 виданої Генеральною прокуратурою України з 01 січня 2016 року.
Зобов'язати Лівобережне об'єднання Управління пенсійного фондуУкраїни в м. Києві виплатити різницю в розмірі пенсії за минулий час, тобто з 01 січня 2016 року по 01.08.2016 року.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Дарницький районний суд м. Києва протягом десяти днів з дня оголошення постанови або отримання копії постанови.
Суддя