Придніпровський районний суд м.Черкаси
Справа № 711/2410/16-ц
4 серпня 2016 року Придніпровський районний суд м. Черкаси в складі:
головуючого-судді Демчика Р.В.
при секретарі Бузун Л.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Черкаси цивільну справу за позовом ОСОБА_1, ОСОБА_2 до Виконавчого комітету Черкаської міської ради, третя особа Редакція обласної газети «Село і Люди» про визнання недійсним та скасування рішення виконавчого комітету,-
ОСОБА_1, ОСОБА_2 звернулися в суд з позовом до Виконавчого комітету Черкаської міської ради, третя особа редакція обласної газети «Село і Люди» про визнання недійсним та скасування рішення виконавчого комітету.
Просили суд визнати незаконним та скасувати рішення виконавчого комітету Черкаської міської ради №170 від 16 березня 1998 року «Про передачу незавершеного будвівництва».
До початку розгляджу справи по суті представник третьої особи - редакції обласної газети «Село і Люди» адвокат ОСОБА_3 заявив клопотання про закриття провадження у справі, оскільки справа не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.
Клопотання обґрунтовує тим, що оскаржуване рішення суб'єкту владних повноважень винесене при реалізації ним управлінських функцій у сфері містобудівних правовідносин. Так, відповідно до ч.1 ст. 31 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» ( в редакції чинній станом на 16 березня 1998 року) до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад серед інших належали: організація за рахунок власних коштів і на пайових засадах будівництва, реконструкції і ремонту об'єктів комунального господарства та соціально-культурного призначення, жилих будинків, а також шляхів місцевого значення; підготовка і подання на затвердження ради відповідних місцевих містобудівних програм, генеральних планів забудови населених пунктів, іншої містобудівної документації; координація на відповідній території діяльності суб'єктів містобудування щодо комплексної забудови населених пунктів; надання відповідно до законодавства дозволу на спорудження об'єктів містобудування незалежно від форм власності; прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів у порядку, встановленому законодавством; вирішення відповідно до законодавства спорів з питань містобудування.
Представники ОСОБА_1 та ОСОБА_2 в судовому засіданні проти клопотання заперечували.
Представник Черкаської міської ради в судовому засіданні клопотання підтримав та просив його задовольнити.
Заслухавши думку сторін, суд приходить до наступного.
Так, рішенням виконавчого комітету Черкаської міськради №170 від 16.03.1998 року для прискорення введення в експлуатацію офісу редакції газети «Село і люди», розташованого у вбудовано-прибудованих приміщеннях житлового будинку по вул. Сержанта Жужоми, 6 (поз. 76), передано на баланс редакції газети незавершене будівництво офісу площею 325 кв.м. та внесено зміни до рішення міськвиконкому №143 від 27.09.94 року «Про будівництво 10-ти поверхового 3-секційного житлового будинку з вбудовано-прибудованою аптекою по вул. Сержанта Жужоми та від 30.05.1997 оку №315 «Про будівництво об'єктів та прийняття в експлуатацію 3-секційного 116-квартирного житлового будинку по вул. Сержанта Жужоми, 6 (поз. 76)».
Позивачі звернулися в суд з позовом про визнання незаконним та скасування вказаного рішення
Відповідно до ч.1 ст. 205 ЦПК України, суд своєю ухвалою закриває провадження у справі, якщо справа не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.
Відповідно до ч. 1 ст. 15 ЦПК України суди розглядають в порядку цивільного судочинства справи про захист порушених, невизнаний або оспорюваних прав, свобод чи інтересів, що виникають із цивільних, житлових, земельних, сімейних, трудових відносин, а також з інших правовідносин, крім випадків, коли розгляд таких справ поводиться за правилами іншого судочинства.
Відповідно до роз'яснень Пленуму Верховного Суду України, викладених в п.4 постанови №2 від 12.06.2009 року «Про застосування норм цивільного процесуального законодавства при розгляді справ у суді першої інстанції», вирішуючи питання про відкриття провадження у справі, суд повинен виходити з того, що згідно зі статтею 124 Конституції України юрисдикція загальних судів поширюється на всі правовідносини, що виникають у державі, а за частинами першою і другою статті 15 ЦПК у порядку цивільного судочинства суди розглядають справи про захист порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів, що виникають із цивільних, житлових, земельних, сімейних, трудових відносин, а також з інших правовідносин, крім випадків, коли розгляд таких справ за Кодексом адміністративного судочинства України (стаття 17) або Господарським процесуальним кодексом України (статті 1, 12) віднесено до компетенції адміністративних чи господарських судів. Законом може бути передбачено розгляд інших справ за правилами цивільного судочинства.
Пунктом 1 ч. 2 ст. 17 КАС України передбачено, що спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності віднесено до компетенції адміністративних судів.
Завданням адміністративного судочинства відповідно до ч. 1 ст. 2 КАС України є захист прав , свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 3 КАС України справи адміністративної юрисдикції - це переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт , який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Суб'єктом владних повноважень відповідно до п. 7 ч. 1 ст. 3 КАС України є орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Пунктом 3 постанови Пленуму Вищого адміністративного суду України № 8 від 20 травня 2013 року «Про окремі питання юрисдикції адміністративних судів» передбачено, що вирішуючи питання про віднесення норми до публічного права, а спору до публічно-правового, суди повинні враховувати загальнотеоретичні та законодавчі критерії. Зокрема, за змістом пункту 1 частини першої статті 3 КАС України у публічно-правовому спорі, як правило, хоча б однією стороною є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, у тому числі на виконання делегованих повноважень.
Суди повинні звертати увагу на те, що спір набуває ознак публічно-правового за умов не лише наявності серед суб'єктів спору публічного органу чи посадової особи, а й здійснення ним (ними) у цих відносинах владних управлінських функцій.
Для цілей і завдань адміністративного судочинства владну управлінську функцію необхідно розуміти як діяльність усіх суб'єктів владних повноважень з виконання покладених на них Конституцією чи законами України завдань.
Відповідно до ст.1 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» виконавчі органи рад - органи, які відповідно до Конституції України та цього Закону створюються сільськими, селищними, міськими, районними в містах (у разі їх створення) радами для здійснення виконавчих функцій і повноважень місцевого самоврядування у межах, визначених цим та іншими законами.
Відповідно до ст.11 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» виконавчими органами сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх створення) рад є їх виконавчі комітети, відділи, управління та інші створювані радами виконавчі органи.
Враховуючи те, що позивач просить скасувати рішення виконавчого комітету Черкаської міської ради як суб'єкта владних повноважень, суд приходить до висновку що вказаний спір є публічно-правовим, а тому повинен розглядатися в порядку адміністративного судочинства.
Керуючись п. 1 ч.1 ст. 205, ст. 293, 294 ЦПК України, -
ухвалив:
Закрити провадження у справі за позовом ОСОБА_1, ОСОБА_2 до Виконавчого комітету Черкаської міської ради, третя особа Редакція обласної газети «Село і Люди» про визнання недійсним та скасування рішення виконавчого комітету, оскільки справа не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.
Ухвала може бути оскаржена до апеляційного суду Черкаської області шляхом подачі в 5 денний строк з дня її проголошення апеляційної скарги.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку на її оскарження, а в разі її оскарження - після розгляду справи апеляційним судом, якщо вона не буде скасована.
Головуючий: ОСОБА_4