27 липня 2016 рокусправа № 212/2507/16-а (2-а/212/73/16)
Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Чумака С. Ю.,
суддів: Гімона М.М. Юрко І.В. ,
секретар судового засідання: Федосєєва Ю.В.,
за участю позивача ОСОБА_1, розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Дніпрі апеляційну скаргу ОСОБА_1 на постанову Жовтневого районного суду м. Кривого Рогу Дніпропетровської області від 1 червня 2016 року у справі № 212/2507/16-а (2-а/212/73/16) за позовом ОСОБА_1 до Криворізького північного об'єднаного управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
Позивач звернувся до суду з позовом, в якому просив визнати неправомірними та протиправними дії відповідача щодо відмови у здійсненні перерахунку розміру пенсії, як державну службовцю, з урахуванням у складі заробітної плати інших виплат, на які нараховувалися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування; зобов'язати відповідача починаючи з 23.09.2009 року здійснити перерахунок та виплату пенсії державного службовця позивачу в розмірі 85 % від суми заробітної плати з урахування у складі заробітної плати інших виплат, на які нараховувалися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, до яких увійшли суми індексації заробітної плати, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань та матеріальна допомога на оздоровлення при наданні щорічної відпустки, компенсація за невикористану відпустку, винагорода за вислугу років у розмірі 40 % посадового окладу та надбавки за ранг замість надбавки за вислугу років;здійснити з 23.09.2009 року та виплатити втрачену суму пенсії не у зв'язку з підвищенням заробітної плати чи зміни структури чи системи оплати праці, а у зв'язку з неврахуванням при призначенні пенсії інших видів виплат, які вона отримувала під час перебування на державній службі і я з яких фактично нараховано та сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Постановою Жовтневого районного суду м. Кривого Рогу від 1 червня 2016 року адміністративний позов задоволено частково. Суд визнав протиправною бездіяльність відповідача, що полягає у неврахуванні до складу заробітної плати інших видів, на які нараховувалися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування при визначенні розміру пенсії ОСОБА_1 Зобов'язано відповідача перерахувати ОСОБА_1 пенсію в розмірі 85 % від заробітної плати , визначеної з урахуванням у складі заробітної плати інших видів, на які нараховувались страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, до яких увійшли суми індексації заробітної плати, суми матеріальної допомоги на оздоровлення пр. наданні щорічної відпустки, компенсації за невикористану відпустку винагорода за вислугу років у розмірі 40 % посадового окладу та надбавки за ранг замість надбавки за вислугу років. Зобов'язано відповідача виплатити ОСОБА_1 різницю між перерахованою та виплаченою пенсією за період з 25.11.2015 року. У задоволенні інших вимог відмовлено.
Не погодившись з таким судовим рішенням, позивач подала апеляційну скаргу, в якій просить постанову суду скасувати та прийняти нову постанову, якою задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.
В частині відмови в позові постанову суду не оскаржено.
Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, пояснення позивача, дослідивши матеріали справи, обговоривши доводи апеляційної скарги, встановила наступне.
Позивач перебуває на обліку в Криворізькому північному об'єднаному УПФУ Дніпропетровської області та отримує пенсію за віком, як державний службовець з 23.09.2009 року. Загальний стаж державної служби 15 років 9 місяців та 17 днів.
З 15.11.1993 року по 22.09.2009 року позивач ОСОБА_1 працювала у структурних підрозділах Контрольно-ревізійного управління в Дніпропетровській області. Перед виходом на пенсію працювала на посаді головного контролера-ревізора сектору контролю сфері комунальної власності, використання надр та екології КРВ в м. Кривому Розі. Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 20.07.2011 № 765 Контрольно-ревізійне управління в Дніпропетровській області реорганізовано в Державну фінансову інспекцію в Дніпропетровській області.
За час роботи в органах державної контрольно-ревізійної служби отримувала посадовий оклад, надбавку за ранг, винагороду за вислугу років, передбачену «Порядком виплати винагороди за вислугу років працівникам Державної фінансової інспекції та її територіальних органів, які безпосередньо здійснюють державний контроль за витрачанням бюджетних коштів», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 27.07.1998 року № 1141 у розмірі 40% посадового окладу та надбавки за ранг, премію, надбавки за високі досягнення у праці, матеріальну допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу на вирішення соціально-побутових питань, суми індексації заробітної плати, компенсацію за невикористану відпустку. Заробітна плата виплачувалась за рахунок та у межах фонду оплати праці, передбаченої органам Державної фінансової інспекції Державним бюджетом України.
З 23.09.2009 року призначено пенсію державного службовця на підставі Закону України «Про державну службу». При обчисленні розміру пенсії враховано лише посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавки за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи, премії, премії до державних, професійних свят та ювілейних дат, надбавку за вислугу років у розмірі 25 % посадового окладу та надбавки за ранг.
13.01.2016 року позивач звернулася до відповідача із письмовою заявою з проханням про проведення перерахунку пенсії з урахуванням винагороди за вислугу років у розмірі 40% посадового окладу та надбавки за ранг, замість надбавки за вислугу років, матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, суми індексації заробітної плати, компенсації за невикористану відпусту, які я отримувала в період роботи до виходу на пенсію. До заяви надані уточнені довідки Державної фінансової інспекції в Дніпропетровській області від 05.01.2016 № 11-1 та № 11-2 про складові заробітної плати станом на 22.09.2009 рік.
Листом відповідача від 25.01.2016 року № 829/08/18 позивачу відмовлено в перерахунку пенсії, оскільки допомога на оздоровлення, матеріальна допомога, компенсація за невикористану відпустку та допомога на вирішення соціально-побутових питань, грошова винагорода за сумлінну безперервну працю, індексацію до інших надбавок не відносяться в розумінні статті 33 Закону України "Про державну службу", а відтак на час призначення пенсії ці дані не враховувалися.(а.с.41-42)
При вирішенні справи колегія суддів виходить з наступного.
Відповідно до вимог статті 37 Закону України від 16 грудня 1993 року № 3723-ХІІ "Про державну службу" на одержання пенсії державних службовців мають право особи, які досягли встановленого законодавством пенсійного віку, за наявності страхового стажу для чоловіків - не менше 25 років, для жінок - не менше 20 років, у тому числі стажу державної служби - не менше 10 років, та які на час досягнення пенсійного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менше 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, - незалежно від місця роботи на час досягнення пенсійного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.
Відповідно до статті 33 Закону України "Про державну службу" заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.
Законом України від 24 березня 1995 року № 108/95-ВР "Про оплату праці" встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу (ч. 1 ст. 1 Закону).
Статтею 2 Закону України "Про оплату праці" визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Згідно зі статтями 1 та 2 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг. Об'єктом індексації грошових доходів населення є оплата праці (грошове забезпечення) як грошовий дохід громадян, одержаний ними в гривнях на території України і який не має разового характеру.
Згідно ст. 37-1 Закону «Про державну службу» у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Крім того, статтею 66 Закону України від 5 листопада 1991 року № 1788-XII "Про пенсійне забезпечення" (далі - Закон № 1788-XII) врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.
Відповідно до ч. 1 ст. 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення" до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Стаття 41 Закону України від 9 липня 2003 року № 1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон № 1058-IV) визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
З викладених правових норм вбачається, що отримувані суми виплат, з яких фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
За таких обставин, пенсія позивача повинна обчислюватися із заробітної плати, яку він фактично отримував на день звільнення, в тому числі з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення та допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати та надбавки за вислугу років, на які нараховувались страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Зазначені висновки колегією суддів здійснені з урахуванням правової позиції Верховного Суду України, яка викладена у справах № 21-430а11 (постанова ВСУ від 20 лютого 2012 року) та № 21-097а13 (постанова ВСУ від 28 травня 2013 року), яка відповідно до вимог ч. 2 ст. 161 та ч. 1 ст. 244? Кодексу адміністративного судочинства України повинна враховуватись судами при застосуванні правових норм в аналогічних правовідносинах.
Колегія суддів також зазначає, що відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу", в редакції чинній на час звернення позивача за призначенням пенсії, за кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.
Згідно вказаної норми Закону позивачці призначено пенсію в розмірі 85 відсотків від суми її заробітної плати, оскільки як зазначалось вище, її стаж державної служби склав 15 років 9 місяців та 17 днів.
Крім того, колегія суддів зазначає, що судом першої інстанції при визначенні дати, з якої відповідач повинен здійснити перерахунок пенсії позивачу, помилково застосовано шестимісячний строк з дня звернення до суду та зобов'язано здійснити такий перерахунок з 25 листопада 2015 року, хоча позивачем вперше довідки, які містили в собі дані про складові заробітної плати з урахуванням інших виплат, відповідачу подано лише 13 січня 2016 року, що виключає можливість визнання протиправними дій відповідача та зобов'язання його здійснити перерахунок пенсії до вказаної дати, оскільки такі довідки у відповідача були відсутні.
Також колегія суддів приймає до уваги, що відповідно до вимог статті 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" 09.07.2003 № 1058-IV перерахунок призначеної пенсії, зокрема, у разі виникнення права на підвищення пенсії проводиться з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.
Проте вказана норма не регулює спірні правовідносини, оскільки останні виникли не у зв'язку із виникненням у позивача права на підвищення пенсії, зокрема, у випадку продовження особою праці після призначення (попереднього перерахунку) пенсії, а у зв'язку із отриманням нею нових довідок про складові заробітної плати, які вона фактично отримувала під час роботи.
З огляду на вказане, оскільки позивач із заявою про перерахунок пенсії до відповідача звернулась 13.01.2016 року, то здійснення відповідачем перерахунку пенсії повинно бути здійснено саме з 13.01.2016 року, тобто з дня звернення позивача із відповідною заявою до органу ПФУ. Оскільки до вказаної дати відповідач не отримував довідки про складові заробітної плати, за якими позивач просить здійснити перерахунок пенсії, то в перерахунку пенсії до цієї дати слід відмовити у зв'язку з відсутністю протиправних дій відповідача.
За таких обставин колегія суддів приходить до висновку, що постанова суду першої інстанції прийнята з порушенням норм матеріального та процесуального права, у зв'язку з чим підлягає скасуванню з прийняттям нової постанови задоволення позову.
Повний текст складено 28 липня 2016 року.
На підставі викладеного, керуючись статтями 195, 196, 198, 202, 205, 207, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 задовольнити частково.
Постанову Жовтневого районного суду м. Кривого Рогу Дніпропетровської області від 1 червня 2016 року у справі № 212/2507/16-а (2-а/212/73/16) скасувати.
Позов ОСОБА_1 задовольнити частково.
Визнати протиправною відмову Криворізького північного об'єднаного управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області у перерахунку та виплаті ОСОБА_1 пенсії державного службовця, викладену в листі від 25.01.2016 року № 829/08/18.
Зобов'язати Криворізьке північне об'єднане управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії державного службовця в розмірі 85 % від заробітної плати, визначеної з урахуванням у її складі всіх виплат, на які нараховувались страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, відповідно до довідок Державної фінансової інспекції в Дніпропетровській області від 05.01.2016 року № 11-1 та № 11-2 з 13 січня 2016 року.
В задоволенні іншої частини позову відмовити.
Постанова суду набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складення в повному обсязі шляхом подання касаційної скарги до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий: С.Ю. Чумак
Суддя: М.М.Гімон
Суддя: І.В. Юрко