Ухвала від 29.06.2016 по справі 208/9076/15-а

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"29" червня 2016 р. справа 208/9076/15

Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії: головуючий суддя Суховаров А.В. (доповідач)

судді Головко О.В. Ясенова Т.І.

розглянувши у письмовому провадженні в м.Дніпропетровську апеляційну скаргу представника Дніпродзержинського міського голови на постанову Заводського районного суду м.Дніпродзержинська від 12.02.2016 у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Дніпродзержинського міського голови про скасування розпорядження, поновлення на посаді, виплату середнього заробітку за час вимушеного прогулу; третя особа Дніпродзержинська міська рада

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулась до Заводського районного суду м.Дніпродзержинська з адміністративним позовом до Дніпродзержинського міського голови, в якому просить визнати протиправним та скасувати розпорядження №205-р від 20.11.2015 про скасування розпорядження №198-р від 09.11.2015 «про призначення ОСОБА_2»; поновити на посаді заступника голови адміністрації Заводського району; виплатити середній заробіток за час вимушеного прогулу.

Постановою Заводського районного суду м.Дніпродзержинська від 12.02.2016 позов задоволений.

В апеляційній скарзі представник Дніпродзержинського міського голови просить постанову суду скасувати та відмовити у позовні. Посилаються на те, що наказ про призначення ОСОБА_2 заступником голови адміністрації Заводського району прийнятий з порушенням законодавства.

Переглядаючи справу, колегія суддів виходить з наступного:

На підставі рішення Заводської районної у м.Дніпродзержинську ради №3-1/VI від 10.11.2010 ОСОБА_1 з 12.11.2010 приступила до виконання обов'язків заступника голови Заводської районної в м.Дніпродзержинську ради з питань діяльності виконавчих органів влади.

Розпорядженням голови Заводської районної у м.Дніпродзержинську ради №43-р від 10.07.2014 затверджено розподіл обов'язків, відповідно до якого в разі відсутності голови районної ради ОСОБА_3, виконання його обов'язків було покладено на ОСОБА_1

Дніпродзержинська міська рада 28.11.2014 прийняла рішення не утворювати районні в м.Дніпродзержинську ради після закінчення терміну повноважень Баглійської, Заводської, Дніпровської в м.Дніпродзержинську рад.

Дніпродзержинська міська рада 30.09.2015 на 66 сесії VI скликання прийняла рішення №1419-66/ VI увійти Дніпродзержинській міській раді до складу засновника ряду юридичних осіб, серед яких значиться виконавчий комітет Заводської районної у м.Дніпродзержинську ради, а також змінити найменування «Виконавчий комітет Заводської районної у м.Дніпродзержинську ради» на «Адміністрація Заводського району», при цьому Адміністрація Заводського району, відповідно до положення визначалась як виконавчий орган Дніпродзержинської міської ради, який діє на правах самостійного департаменту.

Відповідно до рішення Заводської районної в м.Дніпродзержинську ради №252-35 від 20.10.2015, останнім днем повноважень Заводської районної в м.Дніпродзержинську ради визначено 09.11.2015.

Отже, з 10.11.2015 свою діяльність розпочала Адміністрація Заводського району, як виконавчий орган Дніпродзержинської міської ради.

Рішенням сесії Заводської районної в м.Дніпродзержинську ради було №254-35 від 20.10.2015 звільнено заступника голови Заводської районної у м.Дніпродзержинську ради ОСОБА_1 в зв'язку із закінченням строку повноважень.

ОСОБА_1 05.11.2015 звернулась до міського голови ОСОБА_4 з заявою про призначення її з 10.11.2015 на посаду заступника голови Адміністрації Заводського району за переведенням з Заводської районної у м.Дніпродзержинську ради.

На підставі заяви, міським головою 09.11.2015 видано розпорядження №198-р про призначення ОСОБА_1 з 10.11.2015 на посаду заступника голови Адміністрації Заводського району з посадовим окладом 1575гр за переведенням із виконавчого комітету Заводської районної у місті ради; присвоєння восьмого рангу посадової особи місцевого самоврядування в межах четвертої категорії посад; встановлення надбавки за вислугу років в органах місцевого самоврядування.

Заступником міського голови з питань діяльності виконавчих органів міської ради, керуючим справами виконавчого комітету на ім'я голови Заводської в м.Дніпродзержинську ради 09.11.2015 направлено листа з проханням звільнити ОСОБА_1 з займаної посади в Заводській у місті ради в зв'язку з її переведенням до Адміністрації Заводського району.

Голова Заводської в м.Дніпродзержинську ради відмовився видавати даний наказ мотивуючи тим, що він знаходиться на лікарняному. Дана відмова 09.11.2015 зафіксована актом комісії у складі посадових осіб Заводської районної у місті ради.

Виконуючи обов'язки міського голови, відповідно до розпорядження голови від 10.07.2014, ОСОБА_1 09.11.2015 видала наказ №23-ос про своє звільнення з посади заступника голови районного в місті ради в зв'язку з переведенням до Адміністрації Заводського району.

ОСОБА_1 з 10.11.2015 відповідно до пункту 5.5 Положення про Адміністрацію Заводського району, почала виконувати обов'язки заступника голови Адміністрації Заводського району м.Дніпродзержинська, як виконавчого органу Дніпродзержинської міської ради, за відсутності будь-яких заперечень з боку її керівництва.

Правомірність перебування ОСОБА_1 на вказаній посаді як переведеної із Виконавчого комітету Заводської районної у місті ради на підставі розпорядження міського голови від 09.11.2015 №198-р підтверджується записом в трудовій книжці.

Отже, ОСОБА_1 на законних підставах працювала в органі місцевого самоврядування, а розпорядження міського голови про призначення її на посаду заступника голови адміністрації Заводського району за переведенням із Виконавчого комітету Заводської районної у місті ради виконаний та між ОСОБА_1 та виконавчим органом Дніпродзержинської міської ради виникли правовідносини з проходження публічної служби.

Після спливу 12 робочих днів ОСОБА_1 23.11.2015 до Адміністрації Заводського району надійшло розпорядження міського голови ОСОБА_5 №205-р від 20.11.2015 про скасування розпорядження міського голови №198-р від 09.11.2015 «про призначення ОСОБА_1.».

Задовольняючи позов, суд першої інстанції правильно виходив з того, що ненормативні правові акти органу місцевого самоврядування є актами одноразового застосування, вони вичерпують свою дію фактом їхнього виконання, а тому не можуть бути скасовані чи змінені органом місцевого самоврядування після їх виконання.

Відповідно до частини 1 статті 10 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.

Відповідно до пункту 5 статті 16 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», від імені та в інтересах територіальних громад права суб'єкта комунальної власності здійснюють відповідні ради.

Відповідно до частини 5 статті 60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», органи місцевого самоврядування від імені та в інтересах територіальних громад відповідно до закону здійснюють правомочності щодо володіння, користування та розпорядження об'єктами права комунальної власності, в тому числі виконують усі майнові операції, можуть передавати об'єкти права комунальної власності у постійне або тимчасове користування юридичним та фізичним особам, здавати їх в оренду, продавати і купувати, використовувати як заставу, вирішувати питання їхнього відчуження, визначати в угодах та договорах умови використання та фінансування об'єктів, що приватизуються та передаються у користування і оренду.

Відповідно до пункту 15 частини 1 статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», питання щодо скасування актів органів виконавчої влади, які не відповідають Конституції чи законам України, іншим актам законодавства, рішенням ради, прийнятим у межах її повноважень, вирішуються виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради.

Відповідно до частини 10 статті 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування з мотивів їхньої невідповідності Конституції або законам України визнаються незаконними в судовому порядку.

Відповідно до пункту 5 мотивувальній частині рішення Конституційного Суду України у справі № 1-9/2009 від 16.04.2009, органи місцевого самоврядування не можуть скасовувати свої попередні рішення, вносити до них зміни, якщо відповідно до приписів цих рішень виникли правовідносини, пов'язані з реалізацією певних суб'єктивних прав та охоронюваних законом інтересів, і суб'єкти цих правовідносин заперечують проти їх зміни чи припинення. Це є «гарантією стабільності суспільних відносин» між органами місцевого самоврядування і громадянами, породжуючи у громадян впевненість у тому, що їхнє існуюче становище не буде погіршене прийняттям більш пізнього рішення. Ненормативні правові акти органу місцевого самоврядування є актами одноразового застосування, вичерпують свою дію фактом їхнього виконання, тому вони не можуть бути скасовані чи змінені органом місцевого самоврядування після їх виконання.

Таким чином, органи місцевого самоврядування не можуть скасовувати свої попередні рішення, вносити до них зміни, якщо відповідно до приписів цих рішень виникли правовідносини, пов'язані з реалізацією певних суб'єктивних прав та охоронюваних законом інтересів, і суб'єкти цих правовідносин заперечують проти їх зміни чи припинення.

ОСОБА_1 рішенням Заводської районної в м.Дніпродзержинську ради №254-35 від 20.10.2015 звільнено з 09.11.2015. Міським головою видано розпорядження №198-р від 09.11.2015 про її призначення з 10.11.2015 на посаду заступника голови Адміністрації Заводського району. Дане призначення відображено в трудовій книжці ОСОБА_1 та вона приступила до виконання своїх посадових обов'язків. Таким чином, розпорядження міського голови №198-р від 09.11.2015 є виконаним як нормативний акт одноразового застосування, тобто воно вичерпало свою дію після його ухвалення.

Підписаний ОСОБА_1 наказ №23-ос від 09.11.2015 про своє звільнення з посади заступника голови районного у місті ради в зв'язку з переведенням до Адміністрації Заводського району не має юридичних наслідків, які породжували б будь-які права та обов'язки, оскільки її звільнення та призначення на посаду державного службовця вирішено раніше нормативними актами індивідуальної дії, які є чинним та підлягали виконанню.

З урахуванням доводів і заперечень сторін, наданих ними доказів, колегія суддів дійшла висновку, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Керуючись пунктом 1 статті 198, статтями 200, 205, 206 КАС України, суд

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу представника Дніпродзержинського міського голови залишити без задоволення, а постанову Заводського районного суду м.Дніпродзержинська від 12.02.2016 - без змін.

Ухвала може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий: А.В. Суховаров

Суддя: О.В. Головко

Суддя: Т.І. Ясенова