Постанова від 27.07.2016 по справі 810/2123/16

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 липня 2016 року 810/2123/16

Суддя Київського окружного адміністративного суду Виноградова О.І., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у Києво-Святошинському районі Київської області про зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

29 червня 2016 р. до Київського окружного адміністративного суду звернулася ОСОБА_1 (далі - позивач) з позовом до Управління Пенсійного фонду України у Києво-Святошинському районі Київської області (далі - відповідач) (з урахуванням заяви про уточнення позовних вимог) про:

- визнання протиправними дій відповідача щодо не сформування та не подачі до Головного управління Державної казначейської служби України подання про повернення позивачу збору на загальнообов'язкове державне соціальне страхування;

- зобов'язання відповідача сформувати та подати подання про повернення позивачу збору на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з операції купівлі-продажу нерухомого майна у сумі 7420 грн 00 коп.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивачем на підставі договору купівлі-продажу було придбано квартиру. При купівлі даної квартири був сплачений збір на обов'язкове державне пенсійне страхування у розмірі 1% вартості нерухомого майна, що становить 7420 грн 00 коп. Зазначив, що він звернувся до відповідача із листом про повернення вказаної суми, оскільки житло було придбане вперше, проте, відповідачем листом від 26 травня 2016 р. вих. № 5070/02 протиправно відмовлено в поверненні вказаної суми (а.с. 3-5).

Відповідач позов не визнав, подав до суду письмові заперечення, в яких у його задоволенні просив відмовити, посилаючись на те, що відповідачем було відмовлено позивачу у поверненні суми збору на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, оскільки останнім до заяви не було долучено пакету необхідних документів, зокрема, копії паспорта, ідентифікаційного коду, документів на підтвердження придбання житла вперше. Таким чином, вважає, що відсутні підстави для повернення сплаченого збору на обов'язкове державне пенсійне страхування у розмірі 1% вартості придбаного нерухомого майна (а.с. 23, 24).

20 липня 2016 р. представники сторін подали до суду клопотання про розгляд справи в порядку письмового провадження.

Згідно з вимогами ч. 4 ст. 122 КАС України особа, яка бере участь у справі, має право заявити клопотання про розгляд справи за її відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі особи, які беруть участь у справі, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.

Суд, дослідивши наявні матеріали справи, встановив таке.

26 травня 2016 р. позивач звернувся до відповідача із заявою про повернення на розрахунковий рахунок коштів у сумі 7420 грн 00 коп., що становить 1% збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна (а.с. 12).

У цей же день відповідач листом № 5070/02 відмовив позивачу у задоволенні його заяви про повернення коштів, оскільки позивачем не долучено копію паспорта, ідентифікаційного номера та документів, на підтвердження факту перебування у черзі на одержання житла або придбання житла вперше (а.с. 13).

У зв"язку з тим, що позивач вважає такі дії відповідача протиправними, ним було подано даний позов до суду.

Спірні правовідносини врегульовані Конституцією України, Законом України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" від 26 червня 1997 р. № 400/97-ВР (далі - Закон № 400/97-ВР).

Згідно з вимогами ст. 67 Конституції України встановлено, кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку та розмірах, встановлених законом.

Відповідно до вимог п. 9 ст. 1 Закону № 400/97-ВР платниками збору на обов'язкове державне пенсійне страхування є підприємства, установи та організації незалежно від форм власності та фізичні особи, які придбавають нерухоме майно, за винятком державних підприємств, установ і організацій, що придбавають нерухоме майно за рахунок бюджетних коштів, установ та організацій іноземних держав, що користуються імунітетами і привілеями згідно із законами та міжнародними договорами України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, а також громадян, які придбавають житло і перебувають у черзі на одержання житла або придбавають житло вперше.

Таким чином, громадяни, які придбавають нерухоме майно, зокрема, квартиру вперше, не є платниками збору на обов'язкове державне пенсійне страхування, тобто, звільнені від його сплати в розмірі 1% від вартості нерухомого майна (квартири), зазначеної в договорі купівлі-продажу такого майна.

Наявні матеріали справи свідчать про таке.

26 квітня 2016 р. позивачем було придбано квартиру за адресою: АДРЕСА_1 та у цей же день приватним нотаріусом Білошицькою М.В. до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно внесено відповідний запис про право власності на об'єкт нерухомого майна за позивачем (а. с. 9).

Крім того, 26 квітня 2016 р. позивачем було сплачено збір на обов'язкове державне пенсійне страхування у розмірі 1% вартості нерухомого майна, що становить 7420 грн 00 коп., що підтверджується дублікатом квитанції № 0.0.543600843.1 (а. с. 11).

Як вже зазначалося, 26 травня 2016 р. позивач звернувся до відповідача із заявою про повернення на розрахунковий рахунок коштів у сумі 7420 грн 00 коп., що становить 1% збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна (а.с. 12).

У цей же день відповідач листом № 5070/02 відмовив позивачу у задоволенні його заяви про повернення коштів, оскільки позивачем не долучено копію паспорта, ідентифікаційного номера та документів, на підтвердження факту перебування у черзі на одержання житла або придбання житла вперше (а.с. 13).

При вирішенні справи судом враховано, що важливою обставиною для правильного вирішення питання про необхідність сплати фізичною особою збору на обов'язкове державне пенсійне страхування від вартості нерухомого майна, зазначеної в договорі купівлі-продажу такого майна, є встановлення факту придбання особою житла вперше.

Як убачається з інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державног ореєстру іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо суб'єкта від 24 червня 2016 р., позивач придбав житло вперше, оскільки до 26 квітня 2016 р. року відсутні відповідні записи про внесення відомостей до Реєстру про зареєстровані речові права на нерухоме майно та їх обтяження за останнім (а.с. 14-16).

Наведене свідчить, що позивач у даному випадку в розумінні п. 9 ст. 1 Закону № 400/97-ВР не є платником збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операції купівлі-продажу нерухомого майна, а сплачена останнім сума такого збору є сплаченою помилково.

З урахуванням викладеного суд дійшов висновку, що відповідачем протиправно відмовлено позивачу в повернені позивачу збору на обов'язкове державне пенсійне страхування в сумі 7420 грн 00 коп., а позовні вимоги в частині визнання протиправними дій відповідача щодо не сформування та не подачі до Головного управління Державної казначейської служби України подання про повернення позивачу збору на загальнообов'язкове державне соціальне страхування є обґрунтованими та такими, що підлягають задвооленню.

Стосовно позовних вимог про зобов'язання відповідача сформувати та подати подання до Головного управління Державної казначейської служби України у Київській області про повернення помилково сплаченого збору, судом встановлено таке.

Згідно з вимогами п. 5 Порядку повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 03 вересня 2013 року № 787, повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету податків, зборів (обов'язкових платежів) та інших доходів бюджетів здійснюється за поданням органів, що контролюють справляння надходжень бюджету.

Подання подається до органу Казначейства за формою, передбаченою нормативно-правовими актами з питань повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету коштів, або в довільній формі на офіційному бланку установи за підписом керівника установи (його заступника відповідно до компетенції), скріпленим гербовою печаткою (у разі наявності) або печаткою із найменуванням та ідентифікаційним кодом установи, з обов'язковим зазначенням такої інформації: обґрунтування необхідності повернення коштів з бюджету, найменування платника (суб'єкта господарювання), код за ЄДРПОУ (для юридичної особи) або прізвище, ім'я, по батькові фізичної особи, реєстраційний номер облікової картки платника податків (ідентифікаційний номер) або серія та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання в установленому порядку відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та мають відмітку у паспорті), сума платежу, що підлягає поверненню, дата та номер документа на переказ, який підтверджує перерахування коштів до відповідного бюджету.

Відповідно до вимог п. 7.2 Порядку ведення органами Пенсійного фонду України обліку надходження сум єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та інших платежів, затвердженою Постановою Пенсійного фонду України від 27 вересня 2010 р. № 21-2, яким установлено механізм здійснення органами Пенсійного фонду України обліку надходження сум збору на обов'язкове державне пенсійне страхування, суми помилково сплачених платежів зараховуються в рахунок майбутніх платежів або повертаються платникам на підставі заяви.

З урахуванням викладеного суд дійшов висновку, що позовні вимоги в цій частині є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Аналогічна правова позиція викладена в ухвалі Вищого адміністративного суду України від 25 червня 2015 р. в адміністративній справі № 817/3712/14.

Керуючись ст.ст. 11, 14, 70, 71, 72, 86, 94, 159-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

позов задовольнити.

Визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України у Києво-Святошинському районі Київської області щодо не сформування та не подачі до Головного управління Державної казначейської служби України подання про повернення позивачу збору на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України у Києво-Святошинському районі Київської області сформувати та подати подання про повернення позивачу збору на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з операції купівлі-продажу нерухомого майна у сумі 7420 грн 00 коп.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано в установлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга на постанову суду подається до Київського апеляційного адміністративного суду через Київський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя Виноградова О.І.