12 лютого 2016 р. Справа № 804/15401/15
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Турлакової Н. В.
розглянувши у письмовому провадженні у місті Дніпропетровську адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Верхньодніпровської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Дніпропетровській області про визнання протиправним та скасування рішення, -
ОСОБА_2 звернувся до суду з адміністративним позовом до Верхньодніпровської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Дніпропетровській області в якому просив: - визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 01.09.2015 р. №569-17 про визначення суми податкового зобов'язання за платежем податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки код платежу 18010200 в сумі 14 643 грн. 45 кой.
В обґрунтування адміністративного позову, позивач зазначає, що відповідачем при винесенні оскаржуваного рішення не враховано, що податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, визначається в розмірі 2,7% в тому випадку, коли житлова площа для будинку перевищує 500,00 кв.м. При цьому, будинок АДРЕСА_1, яким він володіє на праві власності, має загальну площу 525,3 кв.м. і житлову - 205,0 кв.м., у зв'язку з чим оскаржуване рішення є протиправним та підлягає скасуванню.
Позивач подав до суду заяву в якій просив розгляд справи здійснювати без його участі та без участі його представника.
Представник відповідача проти розгляду справи в порядку письмового провадження не заперечував.
Ухвалою суду від 12.02.2016р. відповідно до ч.6 ст.128 Кодексу адміністративного судочинства України справу призначено до розгляду у письмовому провадженні на підставі наявних в справі доказів, за відсутності сторін.
Дослідивши чинне законодавство та матеріали справи, суд доходить наступних висновків.
Відповідно до Свідоцтва про право власності НОМЕР_1 від 05.04.2011р., ОСОБА_2 на праві приватної власності належить житловий будинок АДРЕСА_1, з господарськими побудовами загальною площею 525,3кв.м., житлова площа - 205,0кв.м.
Судом встановлено, що 12.06.2015р. відповідачем винесено податкове повідомлення-рішення №267-17, яким згідно п.п.54.3.3 п.54.3 ст.54 ПК України та відповідно до п.п.265.7.2 п.265.7 ст.265 ПК України, позивачу визначено суму податкового зобов'язання з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки у сумі 5422,85грн.
Не погоджуючись із вказаним рішенням, позивач звернувся із скаргою до Головного управління ДФС у Дніпропетровській області, за результатами розгляду якої, прийнято рішення №7492/10/04-36-10-07-09 від 21.08.2015р., яким визначено сформувати та направити платнику нове податкове повідомлення-рішення про збільшення нарахування податкового зобов'язання за платежем податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки на суму 14643,45грн. та обов'язково додати до податкового повідомлення-рішення розрахунок податкового зобов'язання.
Так, у вказаному рішенні зазначено, що Верхньодніпровською ОДПІ при формуванні рішення від 12.06.2015 р. №267-17 про визначення суми податкового зобов'язання за платежем податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки на суму 5422,85 грн. не враховано рішення Жовтоводської міської ради від 25.12.2013 р. №1445-41/VІ та пп.265.5.2 п.265.5 ст. 265 Податкового кодексу України, а саме: ставки податку для фізичних осіб встановлюються в таких розмірах: 2,7% - для житлового будинку, житлова площа яких перевищує 500,00кв.м. у зв'язку з чим розмір податку на 2014 рік повинен становити 14 643,45 грн.: - за І квартал 2014 р. - 1 685,61 грн. (205 х32,89/12хЗ); - за ІІ-ІV квартал 2014 р. - 12 957,84 грн. (525,3x32,89/12x9).
Верхньодніпровською ОДПІ ГУ ДФС у Дніпропетровській області прийнято податкове повідомлення-рішення №569-17 від 01.09.2015р., яким згідно п.п.54.3.3 п.54.3 ст.54 ПК України та відповідно до п.п.266.7.2 п.266.7 ст.266 ПК України, позивачу визначено суму податкового зобов'язання з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки у сумі 14643,45грн.
Рішенням Державної фіскальної служби України №9308/5/99-99-10-01-03-14 від 06.10.2015р., залишено без змін податкове повідомлення-рішення Верхньодніпровської ОДПІ ГУ ДФС у Дніпропетровській області №267-17 від 12.06.2015р. (з урахуванням рішення ГУ ДФС у Дніпропетровській області №7492/10/04-36-10-07-09 від 21.08.2015р.) та рішення Головного управління ДФС у Дніпропетровській області №7492/10/04-36-10-07-09 від 21.08.2015р. про результати розгляду первинної скарги, а повторну скаргу ОСОБА_2 - без задоволення.
Згідно рішення Жовтоводської міської ради від 25.12.2013р. №1445-41/VІ «Про внесення змін до рішення Жовтоводської міської ради від 27.06.2012р. №736-24/VІ «Про затвердження ставок податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки» ставка податку для фізичних осіб для житлового будинку, житлова площа яких перевищує 500кв.м. становить 2,7%.
Згідно ч.1 ст.67 Конституції України, кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Відповідно до пп.265.1.1 п.265.1 ст.265 ПК України (в редакції до 01.01.2015р.) платники податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, є фізичні та юридичні особи, в тому числі нерезиденти, які є власниками об'єктів житлової нерухомості.
Згідно із пп.265.2.1 п.265.2 ст.265 ПК України (в редакції до 01.01.2015р.) об'єктом оподаткування є об'єкт житлової нерухомості, в тому числі його частка.
Таким чином, позивач, як власник нерухомого майна, є платником податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, а належний йому на праві власності житловий будинок, є об'єктом оподаткування цим податком.
Згідно із пп.265.3.1 п.265.3 ст.265 ПК України (в редакції до 01.04.2014р.) базою оподаткування є житлова площа об'єкта житлової нерухомості, в тому числі його часток.
В редакції пп.265.3.1 п.265.3 ст.265 ПК України з 01.04.2014р. базою оподаткування визначено загальну площу об'єкта житлової нерухомості, в тому числі його часток.
Відповідно до пп.265.4.1 п.265.4 ст.265 ПК України (в редакції до 01.01.2015р.) база оподаткування об'єкта/об'єктів житлової нерухомості, в тому числі їх часток, що перебувають у власності фізичної особи - платника податку, зменшується:
а) для квартири/квартир незалежно від їх кількості - на 120 кв. метрів;
б) для житлового будинку/будинків незалежно від їх кількості - на 250 кв. метрів;
в) для різних видів об'єктів житлової нерухомості, в тому числі їх часток (у разі одночасного перебування у власності платника податку квартири/квартир та житлового будинку/будинків, у тому числі їх часток), - на 370 кв. метрів.
Таке зменшення надається один раз за кожний базовий податковий (звітний) період (рік).
Пп.265.5.2 п.265.2 ст.265 ПК України (в редакції Закону від 4 липня 2013 року №403-VІІ) визначено ставки податку для фізичних осіб у такому розмірі:
а) не більше 1 відсотка - для квартири/квартир, загальна площа яких не перевищує 240 кв. метрів, або житлового будинку/будинків, загальна площа яких не перевищує 500 кв. метрів;
б) 2,7 відсотка - для квартири/квартир, загальна площа яких перевищує 240 кв. метрів, або житлового будинку/будинків, загальна площа яких перевищує 500 кв. метрів;
в) 1 відсоток - для різних видів об'єктів житлової нерухомості, що перебувають у власності одного платника податку, сумарна загальна площа яких не перевищує 740 кв. метрів;
г) 2,7 відсотка - для різних видів об'єктів житлової нерухомості, що перебувають у власності одного платника податку, сумарна загальна площа яких перевищує 740 кв. метрів.
При цьому, відповідно до вимог пп. 12.3.5 п.12.3 ст. 12 Податкового кодексу України, у разі якщо сільська, селищна або міська рада не прийняла рішення про встановлення відповідних місцевих податків і зборів та акцизного податку в частині реалізації суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів, що є обов'язковими згідно з нормами цього Кодексу, такі податки до прийняття рішення справляються виходячи з норм цього Кодексу із застосуванням їх мінімальних ставок.
Базовий податковий (звітний) період дорівнює календарному року (Пп.265.6.1 п.265.6 ст.265 ПК України).
Згідно пп.265.7.2 п.265.7 ст.265 ПК України, податкове/податкові повідомлення-рішення про сплату суми/сум податку, обчисленого згідно з підпунктом 265.7.1 пункту 265.7 цієї статті, та відповідні платіжні реквізити, зокрема, органів місцевого самоврядування за місцезнаходженням кожного з об'єктів житлової нерухомості, надсилаються (вручаються) платнику податку контролюючим органом за місцем його податкової адреси (місцем реєстрації) до 1 липня року, що настає за базовим податковим (звітним) періодом (роком).
Відповідно до пп.265.10.1 п.265.19 ст.265 ПК України, податкове зобов'язання за звітний рік з податку сплачується: а) фізичними особами - протягом 60 днів з дня вручення податкового повідомлення-рішення.
При винесенні рішення суд виходить з наступного.
Судом встановлено, що ОСОБА_2 на праві приватної власності належить житловий будинок АДРЕСА_1, з господарськими побудовами загальною площею 525,3кв.м., житлова площа - 205,0кв.м., що підтверджується Свідоцтвом про право власності НОМЕР_1 від 05.04.2011р.
Верхньодніпровською ОДПІ ГУ ДФС у Дніпропетровській області прийнято податкове повідомлення-рішення №569-17 від 01.09.2015р., яким згідно п.п.54.3.3 п.54.3 ст.54 ПК України та відповідно до п.п.266.7.2 п.266.7 ст.266 ПК України, позивачу визначено суму податкового зобов'язання з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки у сумі 14643,45грн.
Вказане податкове зобов'язання розраховано наступним чином : - за І квартал 2014 р. - 1 685,61 грн. (205 х32,89/12хЗ); - за ІІ-ІV квартал 2014 р. - 12 957,84 грн. (525,3x32,89/12x9).
Позивач не погоджується саме з розміром податкового зобов'язання зазначаючи, що житлова площа будинку складає - 205,0 кв.м.
Суд погоджується з доводами позивача та звертає увагу що згідно з п.п.б), п.1.1 ч.1 Рішення Жовтоводської міської ради від 25.12.2013р. №1445-41/VІ «Про внесення змін до рішення Жовтоводської міської ради від 27.06.2012р. №736-24/VІ «Про затвердження ставок податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки» ставка податку для фізичних осіб для житлового будинку, житлова площа яких перевищує 500кв.м. становить 2,7%.
При цьому згідно з п. 8.3 ст. 8 Податкового кодексу України, до місцевих належать податки та збори, що встановлені відповідно до переліку і в межах граничних розмірів ставок, визначених цим Кодексом, рішеннями сільських, селищних і міських рад у межах їх повноважень, і є обов'язковими до сплати на території відповідних територіальних громад.
У відповідності до пп. 10.1.1 п. 10.1 ст. 10 Податкового кодексу України, до місцевих податків належить податок на майно, одним із елементів якого є податок на нерухоме майно.
Підпункт 12.3.1 п. 12.3 ст. 12 Податкового кодексу України вказує, що встановлення місцевих податків та зборів здійснюється у порядку, визначеному цим Кодексом.
Згідно з пп. 12.3.2 п. 12.3 ст. 12 Податкового кодексу України, при прийнятті рішення про встановлення місцевих податків та зборів обов'язково визначаються об'єкт оподаткування, платник податків і зборів, розмір ставки, податковий період та інші обов'язкові елементи, визначенні статтею 7 цього Кодексу з дотриманням критеріїв, встановлених розділом XII цього Кодексу для відповідного місцевого податку чи збору.
Згідно п.56.21 ст.21 ПК України, у разі коли норма цього Кодексу чи іншого нормативно-правового акта, виданого на підставі цього Кодексу, або коли норми різних законів чи різних нормативно-правових актів, або коли норми одного і того ж нормативно-правового акта суперечать між собою та припускають неоднозначне (множинне) трактування прав та обов'язків платників податків або контролюючих органів, внаслідок чого є можливість прийняти рішення на користь як платника податків, так і контролюючого органу, рішення приймається на користь платника податків.
При цьому податковим органом правомірно не застосовано пільгу зі сплати податку, оскільки, об'єкти оподаткування, що використовуються їх власниками з метою одержання доходів не надаються, а вказаний об'єкт нерухомості використовується його власником для здійснення господарської діяльності у сфері діяльності ресторанів, надання послуг мобільного харчування.
Проте аналізуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що нарахування податку на нерухоме майно, а саме на будинок АДРЕСА_1, із житловою площею - 205,0кв.м., що є меншою за 500кв.м., без врахування Рішення Жовтоводської міської ради від 25.12.2013р. №1445-41/VІ «Про внесення змін до рішення Жовтоводської міської ради від 27.06.2012р. №736-24/VІ «Про затвердження ставок податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки» та застосовуючи ставку податку в розмірі 2,7 відсотка для житлового будинку, житлова площа якого не перевищує 500 м.кв. саме із загальної площі за І, ІІ-VІ квартали 2014 року є неправомірним.
Частиною другою статті 71 КАС України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Всупереч наведеним вимогам, відповідач, як суб'єкт владних повноважень, не довів правомірності прийнятого ним спірного рішення з урахуванням встановлених фактичних обставин та вимог законодавства.
Таким чином, суд приходить до висновку що відповідачем правомірність своїх дій не доведена, а позовні вимоги ОСОБА_2 до Верхньодніпровської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Дніпропетровській області про визнання протиправним та скасування рішення, підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст.158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_2 до Верхньодніпровської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Дніпропетровській області про визнання протиправним та скасування рішення, - задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення №569-17 від 01.09.2015р. видане Верхньодніпровською об'єднаною державною податковою інспекцією Головного управління ДФС у Дніпропетровській області.
Постанова суду набирає законної сили та може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд в порядку, визначеному ст. 254 КАС України.
Відповідно до ст.186 КАС України, апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Суддя Н.В. Турлакова