Постанова від 13.07.2016 по справі 698/478/16-а

Справа № 698/478/16-а

Провадження 2-а/698/38/16

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 липня 2016 р. суддя Катеринопільського районного суду Кухаренко О.В., розглянувши у письмовому провадженні в смт. Катеринопіль адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Шполянському районі Черкаської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до управління Пенсійного фонду України в Шполянському районі Черкаської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії, в якому просить визнати відмову управління Пенсійного фонду України в Шполянському районі Черкаської області від 16.06.2016 року № 3640/1-3 про перерахунок йому пенсії незаконною, зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Шполянському районі Черкаської області перерахувати йому з 01 грудня 2015 року призначену пенсію у зв'язку з підвищенням заробітної плати працівникам органів прокуратури відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» в розмірі 80% від суми місячного заробітку, зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Шполянському районі Черкаської області виплатити йому різницю між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії, починаючи з 01 грудня 2015 року, перерахувавши її на особистий пенсійний рахунок позивача, допустити негайне виконання постанови у межах суми стягнення за один місяць, покласти на відповідача обов'язок щодо забезпечення виконання рішення та стягнути з відповідача витрати по сплаті судового збору.

На обґрунтування своїх вимог позивач зазначив, що відповідно до постанови Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно - правових актів» від 09.12.2015 року № 1013 (надалі за текстом - «Постанова № 1013») має право на перерахунок пенсії з підстав зростання з 01.12.2015 року посадових окладів працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери. Однак відповідач не виконує вимог указаної Постанови та не здійснює перерахунок пенсії.

Відповідач у строк, передбачений ч. 3 ст. 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України до суду заперечення не надав. Однак, 04.07.2016 року від відповідача на адресу суду надійшло клопотання про розгляд даного адміністративного позову за загальною процедурою, передбаченою Кодексом адміністративного судочинства України.

Суд відмовляє у задоволенні клопотання відповідача щодо розгляду справи у загальному порядку з огляду на те, що скорочений порядок розгляду адміністративних справ щодо пенсійних виплат визначений п. 2 ч. 1 ст. 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України, відповідно до якого справа розглядається в порядку скороченого провадження без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі, на підставі наявних у справі доказів.

Розглянувши подані позивачем документи і матеріали, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд прийшов до висновку, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню з огляду на наступне.

Згідно ч. 3 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення; безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Судом встановлено, що з 28.01.2010 року позивач отримує пенсію по інвалідності відповідно до вимог ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (1991 року) в розмірі 80% від суми заробітної плати.

06 червня 2016 року Прокуратурою Черкаської області видано довідку № 18/131 вих. 16.

08 червня 2016 року позивач звернувся до управління Пенсійного фонду України в Шполянському районі Черкаської області із заявою про перерахунок пенсії з підстав зростання заробітної плати працюючих працівників прокуратури.

Управління Пенсійного фонду України в Шполянському районі Черкаської області листом від 16 червня 2016 року № 3640/1-3 відмовило позивачу у перерахунку пенсії, мотивуючи своє рішення тим, що відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02 березня 2015 року з 01.06.2015 року скасовуються норми пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються відповідно до Закону України «Про прокуратуру», раніше призначені пенсії не перераховуються.

Відповідно до ч. 1 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (в редакції чинній на час призначення пенсії позивачу) прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.

Разом з тим, підстави та порядок перерахунку пенсій прокурорам регулювались частинами 13, 18 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», положення яких щодо перерахунку пенсії у зв'язку з прийняттям Закону України «Про заходи щодо законодавчого реформування пенсійної системи» не змінились (змінилась лише нумерація частин цієї статті).

Згідно з ч. 13 ст. 50-1 Закону № 1789-ХІІ, (діючої в травні 2015 року) -«обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком».

Відповідно до ч. 18 ст. 50-1 Закону № 1789-ХІІ (чинною на 31.12.2014 року) -«призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи» (частина вісімнадцята статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ).

Посилання відповідача на пункт 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року № 213, як на підставу неможливості проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1, є безпідставними. Так, п.5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року № 213 визначено, що у разі неприйняття до 01.06.2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах, з 01.06.2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії (щомісячне довічне грошове утримання) призначаються відповідно до деяких законів, у тому числі до Закону України «Про прокуратуру». В той же час, зазначені обмеження не стосуються пенсіонерів, які станом на 01.06.2015 року вже отримували пенсії і мали гарантоване право на їх перерахунок.

Відповідно до ст. 8 Конституції України, в Україні діє принцип верховенства права. Конституція України має найвищу юридичну силу та має пріоритет над іншими нормативно - правовими актами. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основіКонституції України і повинні відповідати їй. Норми Конституції України є нормами прямої дії, звернення до суду для захисту конституційних прав і свобод людини і громадянина безпосередньо на підставі Конституції України гарантується.

Статтею 46 Конституції України закріплено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом. У частині першій статті 58 Конституції України закріплено, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

Згідно з вимогами ст. 64 Конституції України, конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків, передбачених Конституцією України.

Право на пенсійне забезпечення відповідних категорій громадян, встановлене законами України (у тому числі і Законом України «Про прокуратуру»), згідно статей 22, 64 Конституції України, є таким, що не підлягає звуженню і обмеженню.

У відповідності до діючої станом на 29.05.2015 року частини 13 статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» Держава взяла на себе обов'язок забезпечити не лише нарахування, але й перерахунок пенсії працівникам прокуратури, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за перерахунком. Відповідно до ч. 1 ст. 58 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" Пенсійний фонд України і його територіальні підрозділи здійснюють керівництво та управління солідарною системою, проводять збір, акумуляцію та облік страхових внесків, призначають пенсії, підготовляють документи для їх виплат та виконують інші управлінські функції. Вони по суті є органами державної виконавчої влади і суб'єктами владних повноважень, а тому, керуючись вимогами ст. 19 Конституції України, зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Передбачені п. 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року № 213 VIII норми стосовно скасування з 01 червня 2015 року норм пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії (щомісячне довічне грошове утримання) призначаються відповідно до спеціальних законів, у тому числі «Про прокуратуру», свідчить про те, що з 01.06.2015 року не здійснюється призначення пенсій відповідно до спеціального законодавства.

З аналізу норм законодавства та виходячи з принципу незворотності дії законів у часі, викладені положення п.5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення», стосуються лише порядку призначення пенсії прокурорам у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення починаючи з 01.06.2015 року, а не перерахунку вже призначеної пенсії, оскільки процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення, в зв'язку з чим, скасування порядку нарахування пенсій за спеціальними законами із 01.06.2015 року та подальше призначення таких пенсій на загальних підставах, не впливає на можливість проведення перерахунку пенсії, призначеної раніше (до 01.06.2015), у відповідності до діючих на час її призначення норм Закону України "Про прокуратуру".

Питання про застосування вищенаведеного Закону у часі регулюється згідно із ст.ст. 21, 22 Конституції України, які гарантують людині, що її права і свободи, будучи невідчужуваними та непорушними, не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів, ці закони, зміни до законів, не розповсюджуються на вже існуючі права і свободи людини, якщо вони звужують зміст та обсяг цих прав і свобод. Тому зазначена норма не може застосовуватися на раніше призначені пенсії під час їх перерахунку. З урахуванням викладеного при перерахунку пенсії ОСОБА_1, як працівника прокуратури, має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках та порядок її перерахування, яка діяла на момент призначення пенсії.

В рішенні від 22.05.2008 року №10-рп/2008 Конституційний Суд України зазначив, що однією з конституційних гарантій прав і свобод людини і громадянина є недопущення їх скасування чи звуження їх змісту та обсягу при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів. Тлумачення словосполучення "звуження змісту та обсягу прав і свобод людини і громадянина", що міститься в частині третій статті 22 Конституції України, Конституційний Суд України дав у рішенні від 22.09.2005 року № 5-рп/2005, згідно з яким "Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані (частина друга), при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод (частина третя). Скасування конституційних прав і свобод - це їх офіційна (юридична або фактична) ліквідація. Звуження змісту та обсягу прав і свобод є їх обмеженням. У традиційному розумінні, визначальними поняття змісту прав людини є умови і засоби, які становлять можливості людини, необхідні для задоволення потреб її існування та розвитку. Обсяг прав людини - це їх сутнісна властивість, виражена кількісними показниками можливостей людини, які відображені відповідними правами, що не є однорідними і загальними". При цьому, Конституційний Суд України підкреслив, що загальновизнаним є правило, згідно з яким сутність змісту основного права в жодному разі не може бути порушена. Визнання Законом правових актів такими, що втратили чинність, зупинення їх дії, внесення до них змін і доповнень стосовно закріплених в них прав і свобод людини і громадянина Конституційний Суд України вважає скасуванням або обмеженням цих прав і свобод. Виходячи з викладеного, у рішеннях Конституційного Суду України розуміння сутності соціальних гарантій працівників правоохоронних органів, зокрема працівників прокуратури, зміст та обсяг досягнутих ними соціальних гарантій не може бути звужено шляхом внесення змін до законодавства, а правовідносини щодо їхнього пенсійного забезпечення виникають на момент звернення за призначенням пенсії.

Враховуючи вищезазначене, необхідною умовою для перерахунку пенсії є документи, додатково подані пенсіонером щодо розміру місячного заробітку за відповідною посадою станом на час звернення за перерахунком пенсії.

Зазначені висновки щодо відсутності зворотної дії законів та інших нормативно-правових актів в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи, узгоджується з постановою Верховного Суду України від 06.10.2015 в адміністративній справі № 127/11720/14-а, у якій судовою колегією викладено, що при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, а також механізм проведення перерахунку пенсії за вислугу років, яка діяла на момент призначення пенсії (стаття 50-1 Закону № 1789-ХП).

Аналогічна правова позиція була висловлена Верховним Судом України у його постановах від 10.12.2013 (справа № 21-348а 13), від 17.12.2013 (справа № 21-445а13) та від 01.07.2014 року (справа № 21-244а14), рішення яких згідно із статтею 244-2 КАС України є обов'язковими для всіх судів України, з необхідністю приведення своєї судової практики у відповідність до цих рішень Верховного Суду України.

Також не може бути підставою для відмови у перерахунку пенсії та обставина, що з 01.01.2015 року набув чинності Закон України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» №76-VIII від 28.12.2014 року яким змінено окремі положення Закону України «Про прокуратуру» № 1789-ХІІ 1991 року щодо права на призначення та перерахунку пенсій, згідно яких з 01.01.2015 стаття ст.50-1 передбачає, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України. При цьому, частина 18 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» стала частиною 21.

У даному випадку нормами, які визначають механізм проведення перерахунку пенсії прокурорам, є частини тринадцята та вісімнадцята статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру" № 1789-ХІІ від 1991 року в редакції від 12.07.2001 року, що передувала зазначеним змінам, оскільки інших норм визначаючих такий механізм не існує, Кабінет Міністрів їх не визначив.

Так, Кабінетом Міністрів України з 01.01.2015 по теперішній час не визначено умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури відповідно до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» № 1789-ХІІ 1991 року, чим звужено та обмежено позивачу Конституційне право на пенсійне забезпечення. За вказаних обставин, відсутність встановленого Кабінетом Міністрів України будь-якого порядку перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури є фактично бездіяльністю, що порушує гарантоване Конституцією та Законом право на її перерахунок та грубо обмежує це право.

Таким чином, суд вважає, що відповідно до ч. 13 ст. 50-1 Закону № 1789-ХІІ, чинною на травень 2015 року Державою гарантується проведення перерахунку пенсій станом на час звернення за перерахунком, та будь-яких винятків, які б давали підстави органам державної влади не виконувати ці положення закону не існує.

Суд приходить до висновку, що відповідач 16 червня 2016 року безпідставно відмовив ОСОБА_1 у проведенні перерахунку призначеної раніше пенсії відповідно-до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру».

Згідно ч. 2 ст. 11 КАС України, суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, і не може виходити за межі позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог тільки в разі, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вони просять.

Отже, відповідач повинен провести із 01 січня 2016 року перерахунок пенсії по інвалідності, ОСОБА_1 згідно ч. 13 ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру", на підставі довідки Прокуратури Черкаської області від 06 червня 2016 року № 18/131 вих. 16 в розмірі 80% від суми заробітку за відповідною посадою та провести виплати з урахуванням отриманих раніше сум.

З огляду на викладене, з'ясувавши фактичні обставини справи, дослідивши наявні докази, надавши їм належну оцінку суд приходить до висновку, що позов підлягає частковому задоволенню.

Відповідно до вимог ст. 94 КАС України відповідач має відшкодувати державі понесені витрати по сплаті судового збору в сумі 551,20 грн.

Керуючись статтями 8, 19, 22, 46, 58, 64 Конституції України, ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», п. 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення», Законом України «Про заходи щодо законодавчого реформування пенсійної системи», статтями 2, 5, 6, 17, 71, 94, 158-163, 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України, суд-

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Шполянському районі Черкаської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати протиправними дії управління Пенсійного фонду України в Шполянському районі Черкаської області щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку пенсії по інвалідності відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру».

Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Шполянському районі Черкаської області провести з 01 січня 2016 року перерахунок пенсії по інвалідності згідно ч. 13 ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру", на підставі довідки Прокуратури Черкаської області від 06 червня 2016 року № 18/131 вих. 16 в розмірі 80% від суми заробітку за відповідною посадою та провести виплати з урахуванням отриманих раніше сум.

Стягнути з бюджетних асигнувань управління Пенсійного фонду України в Шполянському районі Черкаської області на користь держави судовий збір в сумі 551 (п'ятсот п'ятдесят одна гривня) 20 коп.

Рішення суду в частині стягнення грошових коштів за один місяць допустити до негайного виконання.

В іншій частині позовних вимог - відмовити.

Постанова може бути оскаржена сторонами в апеляційному порядку до Київського апеляційного адміністративного суду через Катеринопільський районний суд Черкаської області на протязі десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Суддя

Катеринопільського районного суду О.В. Кухаренко