Постанова від 29.07.2016 по справі 756/3226/16-а

29.07.2016 Справа № 756/3226/16-а

Унікальний номер 756/3226/16-а

Справа № 2-а/756/136/16

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 липня 2016 року Оболонський районний суд м. Києва у складі

головуючого судді Богдан О.О.,

за участі секретаря Мірошниченко Я.Ю.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Києві справу за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Оболонської районної в місті Києві державної адміністрації про визнання дій протиправними, зобов»язання встановити статус інваліда війни та видати відповідне посвідчення,

ВСТАНОВИВ:

у березні 2016 року позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом. В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що він є особою, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи (1 категорія), безпосереднім учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, що підтверджується відповідним посвідченням. Позивач є інвалідом 2 групи, причина інвалідності захворювання, пов»язане з роботами по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.

На звернення позивача до Управління праці та соціального захисту населення Оболонської районної в місті Києві державної адміністрації з проханням видати посвідчення інваліда війни на підставі діючого законодавства України, ОСОБА_1 отримав відмову з посиланням на те, що відсутнє документальне підтвердження залучення його особисто до формування цивільної оборони згідно з наказом чи розпорядженням, а тому за таких обставин відсутні підстави для встановлення статусу інваліда війни.

Позивач вважає відмову відповідача протиправною та такою, що порушує його законні права щодо встановлення статусу інваліда війни та видачі посвідчення.

Враховуючи викладене ОСОБА_1 заявив вимогу про визнання дії Управління праці та соціального захисту населення Оболонської районної в місті Києві державної адміністрації щодо відмови йому у встановленні статусу інваліда війни та видачі відповідного посвідчення протиправними. Просив зобов»язати відповідача встановити йому статус інваліда війни та видати відповідне посвідчення.

Позивач в судовому засіданні позовні вимоги підтримав в повному обсязі та просив задовольнити.

Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечував та просив відмовити.

Суд, вислухавши сторони, дослідивши письмові докази у справі, встановив обставини викладені нижче.

ОСОБА_1 має статус особи, яка постраждала внаслідок чорнобильської катастрофи (категорія 1), є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_1, виданим 26.11.2015 року Київською міською державною адміністрацією, вкладкою до посвідчення НОМЕР_2 підтверджується статус позивача як учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС (а.с.8).

ОСОБА_1 відповідно до довідки серії КИЕ-1 № 052371 від 23.07.1996 року є непрацездатним, 2 група інвалідності безстроково, причина інвалідності - профзахворювання, пов»язане з роботами по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС (а.с.10).

Відповідно до запису у трудовій книжці ОСОБА_1 у 1986 році працював на посаді водія в АТП-13027 у м. Києві (а.с.11).

В період з травня по червень 1986 року ОСОБА_1 було відряджено до 30-ти кілометрової зони ЧАЕС у розпорядження оперативної групи Цивільної оборони СРСР, де він виконував роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, зокрема займався пасажирськими перевезеннями працівників штабу ЦО СРСР. Зазначене підтверджується маршрутним листом (а.с.13), в якому зазначено, що ОСОБА_1 виконував роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.

Посилання відповідача на те, що ОСОБА_1 не надано документальне підтвердження перебування у складі цивільної оборони під час ліквідації аварії на ЧАЕС суд вважає необґрунтованим,оскільки чинним законодавством механізм зберігання та отримання такого підтвердження не передбачений.

Так, відповідно до п.9 ст.7 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» до інвалідів війни належать інваліди з числа осіб, залучених до складу формувань цивільної оборони, які стали інвалідами внаслідок захворювань, пов»язаних з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи.

При цьому жоден нормативний документ з питань цивільної оборони не містить однозначної вимоги щодо обов»язковості видання розпорядчого документу про залучення кожної конкретної особи до дій у складі формувань цивільної оборони.

З пояснень департаменту з питань цивільного захисту та ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи від 07.07.2016 №01.1-23/1144 вбачається, що з правил діловодства інструкції Держархіву при раді міністрів СРСР розпорядчі документи з питань Цивільної оборони підприємств,установ, організації не відносились до їх основної діяльності, тому термін їх зберігання складав 3-5 років, після чого вони повинні були знищуватись. Громадяни, які виконували роботи по ліквідації Чорнобильської катастрофи залучались до виконання цих робіт саме у складі формувань Цивільної оборони.

Відповідно до п.10 Положення про порядок видачі посвідчень і нагрудних знаків ветеранів праці, затвердженого постановою КМУ від 21.05.1994 №302 посвідчення інваліда війни видається на підставі довідки медико-соціальної експертизи про групу та причину інвалідності.

Крім того, позивачу видана довідка начальником оперативної групи Цивільної оборони СРСР генералом-полковником ОСОБА_2 від 01.06.1986 про те. Що він знаходився в зоні «А» на АЕС Чорнобиль з 28.05. по 01.06.1986 року та має право на пільги згідно постанови ЦК КПРС від 07.05.1986 №542-156 та Директиви МО СРСР від 08.05.1986 №Д-017 (а.с.12)

Заперечуючи проти позову з тих підстав, що позивач не надав документального підтвердження залучення до складу формувань цивільної оборони ЧАЕС, відповідач не надав доказів на підтвердження відсутності формувань цивільної оборони на ЧАЕС в зазначений період та не спростував залучення до них позивача-ліквідатора наслідків аварії на ЧАЕС.

Враховуючи викладене, суд вважає позовні вимоги ОСОБА_1 законними та обґрунтованими, дії відповідача щодо відмови позивачу у встановленні статусу інваліда війни та видачі відповідного посвідчення протиправними.

Керуючись ст. 7 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», п.10 Положення про порядок видачі посвідчень і нагрудних знаків ветеранів війни, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.05.1994 №302, ст. ст. 158-161 КАС України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

позов ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Оболонської районної в місті Києві державної адміністрації про визнання дій протиправними та зобов»язання встановити статус інваліда війни та видати відповідне посвідчення задовольнити.

Визнати дії Управління праці та соціального захисту населення Оболонської районної в місті Києві державної адміністрації щодо відмови ОСОБА_1 у встановленні статусу інваліда війни та видачі відповідного посвідчення протиправними.

Зобов»язати Управління праці та соціального захисту населення Оболонської районної в місті Києві державної адміністрації встановити ОСОБА_1 статус інваліда війни та видати посвідчення інваліда війни.

Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом 10 днів з дня її проголошення. У разі застосування судом ч.3 ст. 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання копії постанови.

Суддя: Богдан О.О.