Постанова від 14.07.2016 по справі 504/1410/16-а

Комінтернівський районний суд Одеської області

Справа № 504/1410/16-а

провадження №2-а/504/89/16

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14.07.2016смт. Комінтернівське

Суддя Комінтернівського районного суду Одеської області Добров П.В., розглянувши у порядку скороченого провадженні адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Комінтернівському районі Одеської області про визнання дій протиправними, скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду із адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в Комінтернівському районі Одеської області, та просив суд визнати дії відповідача щодо відмови у перерахунку пенсії за вислугу років протиправними, скасувати рішення відповідача про відмову у перерахуванні пенсії, зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії з 01.01.2016 року на підставі довідки про заробітну плату № 493 від 25.03.2016 року, та стягнути з відповідача сплачений судовий збір в сумі 551 (п'ятсот п'ятдесят одна) гривня 20 копійок.

Обґрунтовуючи свої позовні вимоги позивач вказував, що з 26.09.2014 року він перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Комінтернівському районі Одеської області як отримувач пенсії за вислугою років на підставі ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 року № 1789-ХІІ (в редакції, що діяла станом на вересень 2014р.) у розмірі 70% від чинної на той час заробітної плати на посаді прокурора Іванівського району Одеської області. Наказом Генерального прокурора України № 152-к від 26.02.2015р. заявника звільнено з органів прокуратури за власним бажанням у зв'язку з виходом на пенсію за вислугою років.

Так, згідно з ч.ч. 1 та 2 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991р. № 1789-ХІІ (у редакції, чинній на час призначення пенсії), прокурори і слідчі за наявності на день звернення вислуги років не менше 21 рік 6 місяців, у тому числі стажу роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 11 років 6 місяців, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку.

Пенсія призначається в розмірі 70 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок па загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії.

Згідно ч. 13 ст. 50-1 зазначеного Закону (в редакції, чинної на час призначення пенсії), обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.

Згідно ч. 18 ст.50-1 зазначеного Закону (в редакції, чинної на час призначення пенсії), призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.

30.09.2015р. та 09.12.2015р. Кабінетом Міністрів України прийнято постанови №763 «Про внесення змін до Постанови Кабінету Міністрів України №505 від 31.05.2012р. та № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», якими з 15.12.2015 підвищено розміри посадових окладів працівників органів прокуратури.

У зв'язку з цим, заявник 08.04.2016 р. звернувся до відповідача із заявою про проведення перерахунку пенсії, додавши довідку прокуратури Одеської області № 493 від 25.03.2016 року про заробітну плату, яку встановлено з 15.12.2015р. у розмірі 15857 грн. 14 коп.

Проте, 22.04.2016 р. заявник отримав рішення № 12 від 12.04.2016 р. управління Пенсійного фонду України в Комінтернівському районі Одеської області про відмову у перерахунку пенсії з посиланням на те, що з 01.06.2015 р. згідно п.5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015р. № 213-VІІІ скасовані норми закону щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії чи щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до закону України „Про прокуратуру" та інших.

Позивач вважає такі дії управління Пенсійного фонду України в Комінтернівському районі Одеської області про відмову в перерахунку йому пенсії на підставі п. 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року за № 213-VIII незаконними і такими, що порушують його конституційні соціальні права на пенсійне забезпечення, а тому просив задовольнити позов.

Ухвалою Комінтернівського районного суду Одеської області від 16.05.2016 року у справі було відкрито скорочене провадження.

Відповідачу у передбаченому законом порядку було направлено позовну заяву та надано строк для подачі письмових заперечень проти позову.

Управління Пенсійного фонду України в Комінтернівському районі Одеської області заперечує щодо позову, оскільки на час звернення позивача із заявою про перерахунок пенсії набула чинність та діяла інша редакція ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», яка передбачає, що з 01.01.2016 року пенсія державним службовцям та прирівняним до них осіб призначаються на загальних умовах. Спеціальні пенсії, призначені до 01.01.2016 року виплачують, а не перераховують у розмірах, визначених законодавством, яке діяло до вказаної дати.

Згідно ч. 2 ст. 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України суддя розглядає справу в порядку скороченого провадження одноособово, без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі, по справам щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг. За результатами розгляду справи у скороченому провадженні суддя, оцінивши повідомлені позивачем, відповідачем обставини, за наявності достатніх підстав приймає законне та обґрунтоване судове рішення. У разі недостатності повідомлених позивачем обставин або якщо за результатами розгляду поданого відповідачем заперечення суд прийде до висновку про неможливість ухвалення законного і обґрунтованого судового рішення без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі, суд розглядає справу за загальними правилами цього Кодексу, про що постановляє ухвалу, яка не підлягає оскарженню.

Оскільки розгляд справи відбувається в порядку скороченого провадження, судове засідання в справі не проводилось та особи, які беруть участь у справі не викликались.

Дослідивши матеріали справи, оцінивши надані докази, суд приходить до наступного.

Відповідно до вимог ч. 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок по доказуванню правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

З огляду на положення наведеної процесуальної норми, виходячи із суті позовних вимог, під час розгляду даної справи стороні відповідачів необхідно довести правомірність своїх дій та бездіяльності.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 є пенсіонером, перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду Комінтернівського району Одеської області та отримує з 26.09.2014 року пенсію за вислугу років, яка призначена відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (в редакції що діяла станом вересень 2014) в розмірі 70% від суми заробітної плати.

26.02.2015 року ОСОБА_1 був звільнений з роботи в органах прокуратури України, згідно наказу № 152к від 26.02.2015 року за власним бажанням.

08.04.2016 року позивач звернувся до управління Пенсійного фонду України в Комінтернівському районі Одеської області із заявою про перерахунок раніше призначеної пенсії в розмірі 70% від середнього заробітку, а саме розмір якої визначено у довідці прокуратури Одеської області № 493 від 25 березня 2016 року, відповідно до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» (в редакції на час призначення пенсії).

12.04.2016 року рішенням начальника управління Пенсійного фонду України в Комінтернівському районі Одеської області позивачу було відмовлено у проведенні перерахунку пенсії відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (в редакції яка діяла на час призначення пенсії) та роз'яснено, що з 01.06.2015 р. згідно п.5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015р. № 213-VІІІ скасовані норми закону щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії чи щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до закону України „Про прокуратуру" та інших.

Пенсійне забезпечення прокурорів та слідчих прокуратури, до яких законодавцем віднесено позивача, встановлено приписами ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру».

Згідно з ч.ч. 1,2,3 ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» (в редакції на час призначення пенсії), прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 21 рік 6 місяців, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 11 років 6 місяців, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 70 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії.

Розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за класні чини, вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії, визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за останні 24 календарні місяці роботи, яка дає право на даний вид пенсії, підряд перед зверненням за пенсією, або за будь-які 60 календарних місяців такої роботи підряд перед зверненням за пенсією, незалежно від наявності перерв протягом всього періоду на даній роботі.

У відповідності до ч.12 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.

Згідно з ч.17 ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру», призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівниками виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.

В подальшому до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» вносились певні зміни.

При цьому, суд вважає твердження відповідача, про відсутність правових підстав для проведення перерахунку пенсії позивача, з посиланням на п. 5 Прикінцевих положень Закону України від 02.03.2015р. № 213-VІІ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення», необґрунтованими тому, що він застосував нові положення до правовідносин, які виникли до набрання ними чинності.

Разом з цим, таке застосування норм права суперечить вимогам ч.1 ст. 58 Конституції України, якою передбачено, що закони та нормативні акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність.

З огляду на вищевикладене, суд приходить до висновку, що відповідач повинен був перерахувати позивачу пенсію, згідно довідки прокуратури Одеської області № 493 від 25 березня 2016 року, відповідно до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру», в редакції, яка діяла на час призначення пенсії, з розрахунку 70% від суми місячного (чинного) заробітку.

Крім того, Конституційний Суд України неодноразово розглядав питання, пов'язані з реалізацією права на соціальний захист, і сформулював правову позицію, згідно з якою Конституція України виокремлює певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них зокрема, належать громадяни, які відповідно до статті 17 Конституції України перебувають на службі у військових формуваннях та правоохоронних органах держави, забезпечуючи суверенітет і територіальну цілісність України, її економічну та інформаційну безпеку, а саме - у Збройних Силах України, органах Служби безпеки України, міліції, прокуратури, охорони державного кордону України, податкової міліції. Управління державної охорони України, державної пожежної охорони, Державного департаменту України з питань виконання покарань тощо (рішення Конституційного Суду України від 6 липня 1999 року №8-рп/99 у справі щодо права на пільги та від 20 березня 2002 року № 5-рп/2002 у справі щодо пільг, компенсацій і гарантій).

У зазначених рішеннях Конституційний Суд України вказав на необхідність додаткових гарантій соціальної захищеності цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення, яка зумовлена насамперед тим, що служба у Збройних Силах України, інших військових формуваннях та правоохоронних органах держави пов'язана з ризиком для життя і здоров'я, підвищеними вимогами до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей. Це повинно компенсуватися наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексу організаційно - правових економічних заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення (Рішення № 5-рп/2002).

Виходячи із висловленого у рішеннях Конституційного Суду України розуміння сутності соціальних гарантій працівників правоохоронних органів, зокрема працівників прокуратури, зміст та обсяг досягнутих ними соціальних гарантій не може бути звужено шляхом внесення змін до законодавства.

Таким чином, враховуючи вищевикладене, суд вважає, що дії відповідача щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії позивачу є протиправними, а позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 2, 9, 69-72, 94, 104, 158-163, 183-2, 186 Кодексу адміністративного судочинства України, рішенням Конституційного Суду України від 6 липня 1999 року №8-рп/99, Законом України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи", Законом України «Про прокуратуру», суддя, -

ПОСТАНОВИВ:

Позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Комінтернівському районі Одеської області про визнання дій протиправними, скасування рішення та зобов'язання вчинити дії, задовольнити повністю.

Визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в Комінтернівському районі Одеської області щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку пенсії за вислугу років згідно ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» (в редакції станом на 26.09.2014 року).

Скасувати рішення Управління Пенсійного фонду України в Комінтернівському районі Одеської області № 12 від 12.04.2016 року про відмову у перерахуванні ОСОБА_1 пенсії.

Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Комінтернівському районі Одеської області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії з 01.01.2016 року відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (в редакції станом на 26.09.2014 року) в розмірі 70 відсотків від середнього заробітку на підставі документів пенсійної справи та додатково поданої довідки прокуратури Одеської області № 493 від 25.03.2016р.

Стягнути з управління Пенсійного фонду України в Комінтернівському районі Одеської області на користь ОСОБА_1 сплачений судовий збір у розмірі 551 (п'ятсот п'ятдесят одну) гривню 20 копійок.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови до Одеського апеляційного адміністративного суду через Комінтернівський районний суд Одеської області.

Суддя П.В. Добров