Справа № 2а-5498/10/1770
19 листопада 2010 року м. Рівне
Суддя Рівненського окружного адміністративного суду Комшелюк Т.О., розглянувши позовну заяву
Комунальний заклад "Рівненська обласна станція юних туристів" ОСОБА_1 обласної ради < Список > < в особі > третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача< 3-тя особа >
доРівненська міська рада третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача < 3-тя особа >
про часткове скасування рішення,
До ОСОБА_1 окружного адміністративного суду звернувся з адміністративним позовом Комунальний заклад "Рівненська обласна станція юних туристів" ОСОБА_1 обласної ради < Список > < в особі > третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача< 3-тя особа > до Рівненська міська рада третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача < 3-тя особа > про часткове скасування рішення.
Після одержання позовної заяви встановлено, що предметом спору є скасування пунктів 4, 4.1, 4.2 та 10 рішення ОСОБА_1 міської ради від 21 травня 2009 року № 2452 "Про затвердження проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок" та зобов'язання розірвати договір оренди земельної ділянки №040958300280 від 16.11.2009 року, укладеного ОСОБА_1 міською радою з ОСОБА_1 обласною станцією юних туристів.
Пунктом 1 частиною 1 статті 18 Кодексу адміністративного судочинства встановлено, що місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні адміністративні справи, у яких однією зі сторін є орган чи посадова особа місцевого самоврядування, посадова чи службова особа органу місцевого самоврядування, крім тих, які підсудні окружним адміністративним судам.
Згідно з ч. 2 ст. 18 КАС України окружним адміністративним судам підсудні адміністративні справи, у яких однією зі сторін є орган державної влади, інший державний орган, орган влади Автономної Республіки Крим, обласна рада, Київська або Севастопольська міська рада, їх посадова чи службова особа, крім випадків, передбачених цим Кодексом, та крім справ з приводу їхніх рішень, дій чи бездіяльності у справах про адміністративні проступки та справ, які підсудні місцевим загальним судам як адміністративним судам.
Відповідно до ч. 1 ст. 10 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.
Враховуючи той факт, що відповідачем за даним адміністративним позовом є Рівненська міська рада, яка є органом місцевого самоврядування, тому дана адміністративна справа не підсудна ОСОБА_1 окружному адміністративному суду, оскільки предметно підсудна місцевому загальному суду як адміністративну суду.
Відповідно до пункту 6 частини 3 статті 108 Кодексу адміністративного судочинства України суддя повертає позовну заяву, якщо справа не підсудна цьому адміністративному суду. За таких обставин дана позовна заява підлягає поверненню позивачу.
Разом з тим, згідно з ч. 6 ст. 108 КАС України повернення позовної заяви не позбавляє права повторного звернення до адміністративного суду в порядку, встановленому законом.
Керуючись пунктом 6 частини 3 статті 108, статтею 165 КАС України, суддя, -
Позовну заяву Комунальний заклад "Рівненська обласна станція юних туристів" ОСОБА_1 обласної ради < Список > < в особі > третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача< 3-тя особа > до Рівненська міська рада третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача < 3-тя особа > про часткове скасування рішення повернути позивачу разом з усіма доданими до неї матеріалами.
Ухвала суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через ОСОБА_1 окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду. Апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається протягом п'яти днів з дня проголошення ухвали. Якщо ухвалу було постановлено у письмовому провадженні або без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії ухвали суду безпосередньо в суді, то п'ятиденний строк на апеляційне оскарження ухвали суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії ухвали суду.
Суддя Комшелюк Т.О.