Справа №2-а-618\2011р.
Іменем України
08 квітня 2011 року
Бориспільський міськрайонний суд Київської області в складі:
Головуючого судді Криворучка І.В.
при секретарі Бердник О.І.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Борисполі адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України у м.Бориспіль визнання неправомірною бездіяльність суб'єкта владних повноважень щодо нарахування та виплати державної пенсії, -
До суду надійшов зазначений позов, обґрунтовуючи який позивач зазначила, що вона є учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС І категорії, інвалідом 2 групи захворювання яке пов'язане з ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС, зі значним обмеженням життєдіяльності.
Встановлений розмір пенсії УПФ України в Бориспільському районі Київської обл., її не влаштовує, тому вона звернулася до відповідача з відповідною заявою про оформлення пенсії належного розміру інваліду 2-ої групи, але отримала відмову.
У зв'язку з чим вона просить суд визнати дії відповідача неправомірними та зобов'язати відповідача зробити перерахунок щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю в розмірі 75% мінімальної пенсії за віком з 01.09.2010р. з подальшим її перерахунком.
Позивач в судове засідання не з'явилася, у своїй письмовій заяві позов підтримує та просить справу слухати за її відсутності.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, у своїх письмових запереченнях проти позову заперечує, просить суд відмовити в задоволенні вимог, оскільки вважає позов необґрунтованим та не доведеними позовні вимоги, також просить слухати справу за відсутності їх представника.
Суд, дослідив, проаналізував та оцінив всі зібрані по справі докази у їх сукупності і дійшов висновку, що позов обґрунтований, та підлягає задоволенню з наступних підстав.
Позивачка є учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, інвалідом 2 групи захворювання яке пов'язане з ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС, зі значним обмеженням життєдіяльності.
Відповідно до ч.4 ст.54 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали в наслідок Чорнобильської катастрофи», в усіх випадках державна пенсія - не може бути нижчою 8 мінімальних пенсій за віком.
Крім того, відповідно до ст.50 вказаного закону, позивачу щомісячно, як учаснику ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, повинна призначатися додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, в розмірі 75% мінімальної пенсії за віком. А згідно ч.3 ст.67 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали в наслідок Чорнобильської катастрофи», якою визначено, що у випадку збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, що втратили працездатність, визначено законом, піднімається розмір пенсії, відповідно до ст.54 цього закону, а також розмір додаткової пенсії за шкоду заподіяну здоров'ю, особам в тому числі віднесеним до категорії І. Перерахунок пенсії проводиться з дня встановленого нового розміру прожиткового мінімуму.
Відповідно до ч.3 ст.42 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»від 09.07.2003року №1058, у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначено Законом, підвищується розмір пенсії визначений відповідно до статті 28 цього Закону. Перерахунок пенси* проводиться з дня встановлення нового прожиткового мінімуму.
Після перевищення мінімальних розмірів пенсії над розрахунковими згідно ч.4 ст.54 та ст.50 даного закону, відповідач повинен був самостійно зробити перерахунок основної та додаткової пенсії як інваліду 2-ої групи з втратою 70% працездатності, але цього зроблено не було.
У відповідності з ч.4 ст.54 та п.4 Постановою КМУ від 30.05.1997 року, № 523 «Про затвердження нового Порядку нарахування пенсій по інвалідності, яка наступила в наслідок каліцтва або захворювання, і пенсій в зв'язку з втратою годувальника, в результаті Чорнобильської катастрофи», з наступними доповненнями, змінами, у всіх випадках розміри пенсій для інвалідів, відносно яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, по 2 групі інвалідності не може бути нижче 8 мінімальних пенсій за віком.
Закон України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»визначені конкретні розміри державної пенсії та додаткової пенсії за шкоду заподіяну здоров'ю, яким не передбачено призначення пенсії за судовими рішеннями.
Згідно ст.13 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали в наслідок Чорнобильської катастрофи»держава бере на себе відповідальність за нанесену шкоду громадянам і зобов'язується відшкодувати її за:
- «порушення здоров'я або втрату працездатності громадян і дітям, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Крім того, Конституційний Суд України у рішеннях №8-рп/2005 від 11.10.2005 року № 6-рп/2007 від 09.07.2007 року та №10-рн/2008 від 22.05.2008 року (про соціальні гарантії громадян) сформулював правову позицію, згідно з якою Конституція та закони України відокремлюють певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни яким пенсія призначається за спеціальними законами. У рішеннях конституційного Суду України зазначалося, що пільги, компенсації, гарантії є видом соціальної допомоги і необхідною складовою конституційного права на достатній життєвий рівень тому звуження змісту та обсягу цього права шляхом прийняття нових законів або внесення змін до чинних законів за ст.22 Конституції України.
Відповідно до вимог ст.99 КАС України адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Відповідно до Декрету КМУ № 7-93 від 21.01.93р. та у зв'язку із тим, що позивач являється постраждалим внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії ЧАЕС від сплати державного мита він звільнений.
На підставі викладеного і керуючись ст.ст. 19, 21,22,46 Конституції України, ст.ст. 49, 50, 54, 67 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», ч. 1 ст. 28 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ст.46 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ЗУ «Про державний бюджет України на 2006 рік», ЗУ «Про Державний бюджет України на 2007 рік», ЗУ "Про Державний бюджет України на 2008 рік", Постановою КМ України № 159 від 21.02.2001 року, ст.ст.2,6,7,17,19,104,105,162 КАС України, -
Позовні вимоги ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України у м.Бориспіль визнання неправомірною бездіяльність суб'єкта владних повноважень щодо нарахування та виплати державної пенсії - задовольнити повністю.
Визнати дії посадових осіб Управління Пенсійного Фонду України в м.Бориспіль Київської області по нарахуванню та виплаті пенсії неправомірним, такими, що звужують конституційні права ОСОБА_1, учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 1-ої категорії, інваліда 2-ої групи.
Зобов'язати Управління Пенсійного Фонду України в м.Бориспіль Київської області зробити перерахунок та виплату ОСОБА_1 державної пенсії у розмірі 8 мінімальних пенсій за віком, та щомісячну додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров'ю у розмірі 75 % мінімальної пенсії за віком виходячи з розміру встановленого ч.1 ст.28 ЗУ „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” з 01.09.2010р. з дотриманням правових позицій ст..ст.50,54,67 ЗУ „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” з урахуванням проведених раніше виплат.
Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана до Апеляційного суду Київської області через Бориспільський міськрайсуд Київської області протягом 10 днів з дня проголошення постанови.
Суддя І.В.Криворучко1