Головуючий у 1 інстанції - Крилова М.М.
Суддя-доповідач - ОСОБА_1
26 липня 2016 року справа №805/5046/15-а
приміщення суду за адресою: 84301, м. Краматорськ вул. Марата, 15
Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3,
при секретареві судового засідання - Святодух О.Б.,
за участю позивача - ОСОБА_4,
за участю представника позивача - ОСОБА_5,
за участю представника Головного Управління Міністерства внутрішніх справ України в Донецькій областіта Головного управління Національної поліції в Донецькій області в режимі відеоконференцзв'язку - ОСОБА_6,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в режимі відеоконференції апеляційну скаргу ОСОБА_4 на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 08 червня 2016 року в справі № 805/5046/15-а за позовом ОСОБА_4 до Міністерства внутрішніх справ України, Головного Управління Міністерства внутрішніх справ України в Донецькій області, Головного управління Національної поліції в Донецькій області, Красноармійського відділу поліції Головного управління Національної поліції в Донецькій області, Димитровського міського відділу Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Донецькій області про скасування наказу № 378 о/с від 06.11.2015 в частині звільнення ОСОБА_4, поновлення на роботі, стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу,-
Позивач звернувся до суду з позовом, в якому просив скасувати наказ № 378 о/с від 06.11.2015 Головного управління Національної Поліції в Донецькій області в частині рішення про звільнення з органів внутрішніх справ майора міліції ОСОБА_4, начальника сектору боротьби з незаконним обігом наркотиків Димитровського міського відділу, з 06 листопада 2015 року, поновити його на роботі в органах Міністерства внутрішніх справ України та стягнути на користь ОСОБА_4 середній заробіток за час вимушеного прогулу.
Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 08 червня 2016 року в задоволенні позову відмовлено.
Позивач, не погодившись з судовим рішенням, подав апеляційну скаргу, в якій посилається на порушення судом першої інстанції норм матеріального права, необґрунтованість рішення та невідповідність висновків фактичним обставинам справи, просить скасувати постанову суду першої інстанції та ухвалити нову, якою задовольнити позовні вимоги.
На обґрунтування апеляційної скарги зазначено, що ОСОБА_4 було звільнено з органів Міністерства внутрішніх справ України з порушенням вимог Закону України «Про Національну поліцію» та ст. 49-2 Кодексу Законів про працю України, адже його не було попереджено про можливе звільнення через скорочення штатів, а з моменту прийняття рішення про ліквідацію Димитровського міського відділу Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Донецькій області до моменту звільнення позивача пройшло менше двох місяців. Також апелянт зауважує, що фактичне виконання ним обов'язків працівника поліції після 06.11.2015 свідчить про бажання позивача проходити службу в органах поліції та про допуск ОСОБА_4 до виконання посадових обов'язків з боку Красноармійського відділу поліції Головного управління Національної поліції в Донецькій області.
Позивач та його представник в судовому засіданні підтримали вимоги апеляційної скарги, просили задовольнити їх у повному обсязі.
Представник відповідачів проти доводів апеляційної скарги заперечували, просили постанову суду першої інстанції залишити без змін.
Відповідно до вимог ч. 1 ст. 195 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги. Суд апеляційної інстанції може вийти за межі доводів апеляційної скарги в разі встановлення під час апеляційного провадження порушень, допущених судом першої інстанції, які призвели до неправильного вирішення справи.
Колегія суддів, заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування судом першої інстанції норм процесуального права, вважає за необхідне у задоволенні вимог апеляційної скарги відмовити, а постанову суду залишити без змін з таких підстав.
Судами першої та апеляційної інстанції встановлено, що з 16 вересня 2002 року ОСОБА_4 проходив службу в органах внутрішніх справ, що підтверджується відомостями з трудової книжки серії АХ № 501391.
Наказом Головного управління МВС України в Донецькій області від 05.08.2013 № 273 о/с призначено майора міліції ОСОБА_4 (М-218789) - начальником сектора БНОН Димитрівського міськвідділу, з посадовим окладом 900 гривень, увільнивши його від посади начальника сектора БНОН цього міськвідділу.
Постановою Кабінету Міністрів України від 16.09.2015 № 730 «Про утворення територіальних органів Національної поліції та ліквідацію територіальних органів Міністерства внутрішніх справ» утворено як юридичні особи публічного права територіальні органи Національної поліції за переліком згідно з додатком 1. Ліквідовано як юридичні особи публічного права територіальні органи Міністерства внутрішніх справ за переліком згідно з додатком 2. Відповідно до додатку 2 до постанови КМУ від 16.09.2015 № 730 до переліку територіальних органів МВС, що ліквідуються належать, зокрема, Головне управління МВС України в Донецькій області та Димитрівський міський відділ Головного управління МВС України в Донецькій області.
Відповідно до довідки про структуру Димитрівського міськвідділу ГУМВС України в Донецькій області, його штатну та фактичну чисельність особового складу станом на 06.11.2015 штатна чисельність відділу 131 одиниця, фактична чисельність - 105 одиниць.
Згідно з переліком змін у штатах МВС та ГУМВС в Донецькій області скорочуються всі посади, у т.ч. за категоріями посад, зокрема, старшого і середнього начальницького складу, рядового і молодшого начальницького складу, цивільних осіб.
Відповідно до доручення Головного управління МВС України в Донецькій області від 12.08.2015 № 6130/ОСОБА_2 «Про прийняття Закону України «Про Національну поліцію» на начальників управлінь та самостійних відділів апарату, начальників МУ, МВ, РВ, МУПППМ, командира СБСМ «Грифон» ГУМВС області покладено обов'язок ознайомити підпорядкований особовий склад зі змістом Закону України «Про Національну поліцію» під підпис, зокрема особливу увагу звернути на п. 8-11 Прикінцевих та перехідних (розділ 11) щодо звільнення зі служби в органах внутрішніх справ через скорочення штатів. Згідно з відомостями про ознайомлення особового складу Димитрівського МВ ГУМВС України в Донецькій області зі змістом Закону України «Про Національну поліцію» ОСОБА_4 ознайомлений із цим Законом під особистий підпис 13.08.2015.
Головне управління МВС України в Донецькій області листом від 04.09.2015 № 6977 на підставі службової телеграми МВС України від 03.09.2015 № 32175/Тх та у зв'язку з прийняттям 02.07.2015 Верховною Радою України Закону України «Про Національну поліцію», який набирає чинності 07.11.2015, з метою забезпечення дотримання вимог законодавства при вивільненні працівників, повідомило начальників управлінь, самостійних відділів апарату ГУМВС області, Маріупольського УПППМ, УДАІ, командира СБСМ «Грифон», МУ, МВ, РВ про необхідність провести з особовим складом відповідну роз'яснювальну роботу, а також вжити заходів, передбачених статями 47, 50 Закону України «Про зайнятість населення» та статтею 49 Кодексу Законів про працю України.
Згідно з відомостями про ознайомлення особового складу Димитрівського МВ ГУМВС України в Донецькій області зі службовою телеграмою МВС № 32175/Тх від 03.09.2015, ОСОБА_4 попереджений про можливе майбутнє звільнення через скорочення штатів під особистий підпис 05.09.2015.
В матеріалах справи наявний рапорт майора міліції ОСОБА_4 на ім'я начальника ГУМВС України в Донецькій області, відповідно до якого позивач просив звільнити його з органів внутрішніх справ України за п. 64 «з» у зв'язку з переходом у встановленому порядку на роботу в інші міністерства і відомства (організації), згідно п. 9 розділу ХІ Закону України «Про національну поліцію» та відповідно до Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ з 06.11.2015 у запас Збройних Сил.
Листом члена ліквідаційної комісії ГУМВС України в Донецькій області повідомлено, що в ОСОБА_7 України в Донецькій області здійснювалась реєстрація рапортів працівників міліції, які надходили рекомендованим листом на адресу керівництва ГУМВС України в Донецькій області. Згідно з журналом обліку вхідних документів ОСОБА_7 України в Донецькій області рапорт ОСОБА_4 не зареєстрований.
Довідкою члена ліквідаційної комісії ГУМВС України в Донецькій області повідомлено, що до управління кадрового забезпечення Головного управління МВС України в Донецькій області рапорт ОСОБА_4, начальника сектору боротьби з незаконним обігом наркотиків Димитрівського МВ ГУМВС України в Донецькій області на звільнення за п. 64 «з» Положення про проходження служби рядовим та начальницьким складом ОВС (у зв'язку з переходом у встановленому порядку на роботу (службу) в інші міністерства, центральні органи виконавчої влади, установи, організації) не надходив. Додатково повідомлено, що реєстрація рапортів працівників міліції з питань прийому, переведення та звільнення з ОВС, не була передбачена.
Довідкою члена ліквідаційної комісії ГУМВС України в Донецькій області повідомлено суд, що до управління кадрового забезпечення Головного управління МВС України в Донецькій області рапорт ОСОБА_4, начальника сектору боротьби з незаконним обігом наркотиків Димитрівського міського відділу ГУМВС України в Донецькій області на звільнення за пунктом 64 «г» (через скорочення штатів) Положення про проходження служби рядовим та начальницьким складом ОВС не надходив.
Наказом Головного управління МВС України в Донецькій області від 06.11.2015 № 378 о/с, згідно з пунктом 10 та 11 розділу XI Закону України «Про Національну поліцію» та відповідно до Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ звільнено з органів внутрішніх справ у запас Збройних Сил (із постановкою на військовий облік) за пунктом 64 «г» (через скорочення штатів) майора міліції ОСОБА_4 (М-218789), начальника сектору боротьби з незаконним обігом наркотиків Димитрівського міського відділу, з 06 листопада 2015 року.
Дублікат трудової книжки АХ № 501391 ОСОБА_4 отримав 19.11.2015.
Позивач, вважаючи своє звільнення незаконним, звернувся до суду за захистом порушеного права.
Отже спірною в цій справі є правомірність прийняття наказу про звільнення ОСОБА_4 з органів внутрішніх справ у запас Збройних Сил (із постановкою на військовий облік) за пунктом 64 «г» (через скорочення штатів).
02 липня 2015 року Верховною радою України прийнято закон «Про Національну поліцію» № 580-VІІІ, який визначає правові засади організації та діяльності Національної поліції України (далі - Закон № 580-VIII).
При цьому, відповідно до підпункту 1 пункту 1 розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 580-VІІІ встановлено, що цей Закон набирає чинності через три місяці з дня, наступного за днем його опублікування, крім пунктів 1, 2, 3, 7-13, 15, 17-18 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» цього Закону, які набирають чинності з дня, наступного за днем його опублікування.
Закон № 580-VIII опубліковано в офіційному виданні «Голос України» № 141-142 06 серпня 2015 року, тобто він набрав чинності з 07 листопада 2015 року, але з 07 серпня 2015 року у відповідності до пункту 8 розділу ХІ «Прикінцевих та перехідних положень» Закону № 580-VIII всі працівники міліції (особи рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ), а також інші працівники Міністерства внутрішніх справ України, його територіальних органів, закладів та установ вважаються такими, що попереджені у визначеному порядку про можливе майбутнє звільнення через скорочення штатів.
Також з 07 серпня 2015 року наведені представники міліції, що виявили бажання проходити службу в поліції, у відповідності до пункту 9 вказаних положень вважаються такими, що попереджені про процедуру прийняття на службу до поліції за умови відповідності вимогам до поліцейських, визначеним цим Законом.
Посади, що пропонуються особам, зазначеним у цьому пункті, можуть бути рівнозначними, вищими або нижчими щодо посад, які ці особи обіймали під час проходження служби в міліції.
Відповідно до пункту 10 прикінцевих та перехідних положень цього Закону працівники міліції, які відмовилися від проходження служби в поліції та/або не прийняті на службу до поліції в тримісячний термін з моменту попередження про наступне вивільнення, звільняються зі служби в органах внутрішніх справ через скорочення штатів.
Вказані в цьому пункті особи можуть бути звільнені зі служби в органах внутрішніх справ до настання зазначеного в цьому пункті терміну на підставах, визначених Положенням про проходження служби рядовим та начальницьким складом органів внутрішніх справ.
Тобто з 07 серпня 2015 року у відповідності до вимог пунктів 8-10 «Перехідних положень» ЗУ № 580-VIII працівники міліції вважаються такими, що попереджені у визначеному порядку про можливе майбутнє звільнення через скорочення штатів та, якщо виявили бажання працювати в поліції, повинні дотриматись процедури прийняття на службу до Національної поліції за умови відповідності вимогам до поліцейських, визначеним цим ЗУ «Про Національну поліцію», та до 07 листопада 2015 року (останній день 06 листопада 2015 року) можуть бути прийняті на службу до поліції шляхом видання наказів про призначення за їх згодою чи проходження конкурсу на посади, що заміщуються поліцейськими, у будь-якому органі (закладі, установі) поліції.
З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_4 не виявив бажання щодо проходження подальшої служби в поліції, відповідну заяву або рапорт на проходження подальшої служби в поліції чи проходження конкурсу на посади, що заміщуються поліцейськими не надав, що не дає йому права бути працівником новоствореного органу.
Зазначені обставини підтверджені довідкою Відділу документального забезпечення Головного управління Національної поліції в Донецькій області від 11.02.2016 № 590/11/01-2016, довідкою ліквідаційної комісії Димитрівського МВ УМВС України в Донецькій області від 18.03.2016 № 16535 та довідкою Димитрівського ВП ГУНП України в Донецькій області від 18.03.2016 № 10/402/05-2016.
Відповідно до підпункту «г» пункту 64 Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 114 від 29 липня 1991 року, особи рядового і молодшого начальницького складу звільняються зі служби в запас (з постановкою на військовий облік) через скорочення штатів - при відсутності можливості подальшого використання на службі.
За таких обставин колегія суддів не приймає посилання апелянта про незаконність його звільнення на підставі того, що відповідно до Закону № 580-VIII працівники міліції, які не прийняті на службу до поліції, звільняються зі служби в органах внутрішніх справ через скорочення штатів у тримісячний термін з моменту попередження про наступне звільнення, а за приписами ст. 49-2 Кодексу Законів про працю України про наступне вивільнення працівники персонально попереджаються не менше ніж за два місяці.
Стосовно доводів апелянта про фактичне виконання ним обов'язків співробітника поліції суд апеляційної інстанції зазначає наступне.
Відповідно до книги нарядів Димитрівського відділення Красноармійського відділу Головного управління Національної поліції в Донецькій області № 9, журналу обліку інструктажів особового складу Димитрівського відділення Красноармійського відділу Головного управління Національної поліції в Донецькій області № 6, рішення по комплексному використанню сил та засобів в охороні громадського порядку Димитрівського відділення Красноармійського відділу Головного управління Національної поліції в Донецькій області № 10, журналу реєстрації інструктажів про заходи безпеки при поводженні із вогнепальною зброєю і боєприпасами Димитрівського відділення Красноармійського відділу Головного управління Національної поліції в Донецькій області № 4, ОСОБА_4 ставив свій підпис у зазначених журналах 09.11.2015 та 11.11.2015.
Але з наказом про призначення ОСОБА_4 на посаду в органи національної поліції він ознайомлений не був, тобто безпідставно виходив на службу в Димитрівське відділення Красноармійського відділення Національної поліції в Донецькій області.
Разом із тим, в матеріалах справи наявний список працівників Димитрівського МВ ГУМВС України в Донецькій області за підписом начальника Красноармійського відділу поліції Головного управління поліції в Донецькій області підполковника поліції ОСОБА_8, без печатки, яким погоджено продовження служби в Національній поліції, згідно з яким, майора міліції ОСОБА_4 начальника сектору боротьби з незаконним обігом наркотиків погоджено на категорію посади в поліції нижчу ніж він займав в ОВС. Проте судами першої та апеляційної інстанції встановлена відсутність наказу про прийняття ОСОБА_4 на службу до національної поліції.
Таким чином фактичне виконання позивачем обов'язків працівника поліції після 06.11.2015 не свідчить ані про дотримання ним процедури прийняття на службу до органів Національної поліції, передбаченої «Перехідними положеннями» ЗУ № 580-VIII, ані про незаконність Наказу Головного управління МВС України в Донецькій області від 06.11.2015 № 378 о/с.
За таких обставин у колегія суддів дійшла висновку про відсутність законних підстав для поновлення ОСОБА_4 на роботі в органах Міністерства внутрішніх справ України та стягнення на його користь середнього заробітку за час вимушеного прогулу.
При цьому, суд апеляційної інстанції вважає за необхідне зазначити, що звільнення позивача зі служби в міліції не виключає її права на загальних підставах пройти необхідну процедуру та порядок для зарахування на службу до новоствореного органу - Національної поліції України.
На підставі викладеного, судова колегія робить висновок, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права, що відповідно до вимог ст. 200 Кодексу адміністративного судочинства України є підставою для залишення апеляційної скарги без задоволення, а судового рішення без змін. Доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції.
Повний текст ухвали виготовлений 27 липня 2016 року.
Керуючись статями 122-1, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 211, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
Апеляційну скаргу ОСОБА_4 на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 08 червня 2016 року в справі № 805/5046/15-а за позовом ОСОБА_4 до Міністерства внутрішніх справ України, Головного Управління Міністерства внутрішніх справ України в Донецькій області, Головного управління Національної поліції в Донецькій області, Красноармійського відділу поліції Головного управління Національної поліції в Донецькій області, Димитровського міського відділу Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Донецькій області про скасування наказу № 378 о/с від 06.11.2015 в частині звільнення ОСОБА_4, поновлення на роботі, стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу - залишити без задоволення.
Постанову Донецького окружного адміністративного суду від 08 червня 2016 року в справі № 805/5046/15-а - залишити без змін.
Вступна та резолютивна частини ухвали складені в нарадчій кімнаті та проголошені в судовому засіданні 26 липня 2016 року. Повний текст ухвали складений протягом п'яти днів.
Ухвала може бути оскаржена в касаційному порядку безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після виготовлення повного тексту.
Колегія суддів М. Г. Сухарьок
ОСОБА_2
ОСОБА_3