Головуючий у 1 інстанції - Юзефович І.О.
ОСОБА_1 - ОСОБА_2
26 липня 2016 року справа №428/740/16-а
приміщення суду за адресою: 84301, м. Краматорськ вул. Марата, 15
Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
судді-доповідача ОСОБА_2, суддів Ляшенка Д.В., Ястребової Л.В.,
секретар судового засідання Корадо А.А.
за участю представника позивача адвоката ОСОБА_3,
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Сєвєродонецької міської ради на постанову Сєвєродонецького міського суду від 20 квітня 2016 року у справі №428/740/16-а за позовом ОСОБА_4 до Сєвєродонецької міської ради Луганської області про визнання протиправними та скасування рішень, -
Позивач просив визнати протиправними та скасувати рішення Сєвєродонецької міської ради VII скликання від 24.12.2015 року №8 «Про затвердження структури виконавчих органів Сєвєродонецької міської ради» та від 21.01.2016 року №96 «Про затвердження порядку затвердження заступників міського голови з питань діяльності виконавчих органів Сєвєродонецької міської ради».
В обґрунтування позову зазначив, що не підписав рішення «Про затвердження структури виконавчих органів Сєвєродонецької міської ради», оскільки проект цього рішення не був підготовлений ним, як міським головою, і не він вносив пропозиції щодо проекту цього рішення на розгляд ради.
11.12.2015 року позивач своїм розпорядженням від 11.12.2015 року №473 зупинив дію цього рішення Сєвєродонецької міської ради, проте, 24.12.2015 року рада 2/3 депутатів від загального складу ради відхилила зауваження міського голови та підтвердила це рішення, яке є протиправним, оскільки порушує виключні повноваження міського голови щодо внесення на розгляд ради пропозицій про структуру виконавчих органів ради та апарату ради.
12.01.2016 року Сєвєродонецькою міською радою прийнято рішення «Про затвердження порядку затвердження заступників міського голови з питань діяльності виконавчих органів Сєвєродонецької міської ради». Оскільки позивач як голова ради не вносив на розгляд пропозиції щодо цього рішення, він його не підписав.
12.01.2016 року позивач своїм розпорядженням від 12.01.2016 року №17 зупинив дію цього рішення. Проте, 21.01.2016 року рада 2/3 депутатів від загального складу ради відхилила зауваження міського голови та підтвердила це рішення, яке є протиправним, оскільки порушує виключні повноваження міського голови щодо внесення на розгляд ради пропозицій про апарат ради - кандидатур на посади заступників міського голови.
Постановою Сєвєродонецького міського суду від 20 квітня 2016 року позов задоволено.
Визнано протиправним та скасовано рішення Сєвєродонецької міської ради VII скликання від 24.12.2015р. №8 «Про затвердження структури виконавчих органів Сєвєродонецької міської ради».
Визнано протиправним та скасовано рішення Сєвєродонецької міської ради VII скликання від 21.01.2016р. №96 «Про порядок затвердження заступників міського голови з питань діяльності виконавчих органів Сєвєродонецької міської ради».
Відповідач, не погодившись з судовим рішенням, подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просив скасувати постанову, прийняти нову, якою відмовити в задоволенні позову.
В обґрунтування зазначив, що позивачем використано право досудового врегулювання спору, про результат розгляду зауважень до рішення від 24.12.2015 року позивач дізнався цього ж дня, а позов подано 25.01.2016 року, тобто з порушенням строку звернення до суду, визначеного ч.4 ст.99 КАС України, що є підставою для залишення позову без розгляду.
Крім цього, позивач не доплатив судовий збір за подачу позову, проте суд першої інстанції в порушення вимог ст.ст.106, 108 КАС України, не залишив позов без руху, а відкрив провадження.
З огляду на положення ЗУ «Про місцеве самоврядування в Україні» щодо порядку утворення виконавчого комітету, порядку внесення пропозицій на розгляд ради, повноважень міського голови, - висновки суду першої інстанції є безпідставними.
Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, пояснення учасників судового процесу, вивчивши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, здійснюючи апеляційний перегляд справи в межах апеляційної скарги, встановила наступне.
10.12.2015 року Сєвєродонецька міська рада прийняла рішення «Про затвердження структури виконавчих органів Сєвєродонецької міської ради», за яким, по твердженню позивача, він пропозиції не вносив.
Розпорядженням міського голови м. Сєвєродонецька ОСОБА_4 від 11.12.2015р. №473, зупинено дію рішення Сєвєродонецької міської ради від 10.12.2015р. «Про затвердження структури виконавчих органів Сєвєродонецької міської ради» та визначено про внесення на повторний розгляд Сєвєродонецької міської ради цього рішення.(а.с.6)
Рішенням Сєвєродонецької міської ради VII скликання від 24.12.2015р. №8 «Про затвердження структури виконавчих органів Сєвєродонецької міської ради» , прийнятим 2/3 депутатів, вирішено затвердити з 17.12.2015р. структуру виконавчих органів Сєвєродонецької міської ради. Зазначене рішення не містить підпису міського голови ОСОБА_4В.(а.с.4)
Як вбачається з протоколу другого пленарного засідання першої сесії Сєвєродонецької міської ради 7 скликання від 10.12.2015 року міський голова ОСОБА_4 запропонував до розгляду проект рішення про затвердження структури виконавчих органів міської влади, який не був прийнятий за результатами голосування.
Радою прийнятий за основу проект рішення «Про затвердження структури виконавчих органів Сєвєродонецької міської ради» за пропозицією депутатів ради, а не міського голови.
12.01.2016 року Сєвєродонецька міська рада прийняла рішення «Про затвердження порядку затвердження заступників міського голови з питань діяльності виконавчих органів Сєвєродонецької міської ради», за яким, по твердженням позивача, він пропозиції не вносив.
Розпорядженням міського голови м. Сєвєродонецька ОСОБА_4 від 12.01.2016р. №17, зупинено дію рішення Сєвєродонецької міської ради від 12.01.2016р. «Про затвердження порядку затвердження заступників міського голови з питань діяльності виконавчих органів Сєвєродонецької міської ради». (а.с.9)
Рішенням Сєвєродонецької міської ради від 21.01.2016р. «Про затвердження порядку затвердження заступників міського голови з питань діяльності виконавчих органів Сєвєродонецької міської ради», прийнятим 2/3 депутатів, вирішено затвердити Порядок затвердження заступників міського голови з питань діяльності виконавчих органів Сєвєродонецької міської ради. Зазначене рішення не містить підпису міського голови ОСОБА_4 (а.с.7)
Позивач вважає, що рішення ради від 24.12.2015 року та від 21.01.2016 року є протиправними, оскільки пропозиції щодо структури виконавчих органів ради та апарату ради, щодо кандидатур на посади заступників міського голови, - може вносити на розгляд ради тільки міський голова з огляду на виключні повноваження, визначені п.5, п.6 ст.42 ЗУ «Про місцеве самоврядування в Україні». Таких пропозицій голова Сєвєродонецької міської ради на розгляд ради не вносив.
Відповідно до п.3, п.5 ст.26 ЗУ «Про місцеве самоврядування в Україні» виключно на пленарних засіданнях міської ради вирішуються питання:
утворення виконавчого комітету ради, визначення його чисельності, затвердження персонального складу, внесення змін до складу виконавчого комітету та його розпуск;
затвердження за пропозицією міського голови структури виконавчих органів ради, загальної чисельності апарату ради та її виконавчих органів відповідно до типових штатів, затверджених Кабінетом Міністрів України, витрат на їх утримання.
На підставі п.п.5,6 ч.4 ст.42 ЗУ «Про місцеве самоврядування в Україні» міський голова вносить на розгляд ради пропозиції про кількісний і персональний склад виконавчого комітету відповідної ради; вносить на розгляд ради пропозиції щодо структури виконавчих органів ради, апарату ради та її виконавчого комітету, їх штатів, встановлених відповідно до типових штатів, затверджених Кабінетом Міністрів України.
Згідно до п.13 ст.46 ЗУ «Про місцеве самоврядування в Україні» пропозиції щодо питань на розгляд ради можуть вноситися міським головою, постійними комісіями, депутатами, виконавчим комітетом ради, головою місцевої державної адміністрації, , головою районної, обласної ради, загальними зборами громадян.
Як визначено ч.2 ст.51 ЗУ «Про місцеве самоврядування в Україні» кількісний склад виконавчого комітету визначається відповідною радою. Персональний склад виконавчого комітету міської ради затверджується радою за пропозицією міського голови.
Відповідно до ч.4 ст.59 ЗУ «Про місцеве самоврядування в Україні» рішення міської ради з моменту його прийняття може бути зупинено міським головою і внесено на повторний розгляд відповідної ради із обгрунтуванням зауважень. Рада зобов'язана у двотижневий строк повторно розглянути рішення. Якщо рада відхилила зауваження міського голови і підтвердила попереднє рішення 2/3 депутатів від загального складу ради, воно набирає чинності.
Тобто, внесення на розгляд ради пропозиції щодо кількісного і персонального склад виконавчого комітету відповідної ради та щодо структури виконавчих органів ради, апарату ради та її виконавчого комітету, їх штатів, - є виключним правом міського голови.
Рада може вносити свої пропозиції щодо цього, і якщо міський голова погоджується з ними, рада їх приймає, а якщо міський голова не погоджується з такими пропозиціями, то рада може прийняти одне з двох рішень: або погодитися з проектом рішення, або його відхилити.
Проте, Сєвєродонецька міська рада 24.12.2015 року вдалася до третього варіанту та сама визначила структуру виконавчих органів Сєвєродонецької міської ради, що є неприпустимим з огляду на положення Закону Укораїни «Про місцеве самоврядування в Україні».
На підставі викладеного судова колегія погоджується з висновком суду першої інстанції про визнання протиправним та скасування рішення Сєвєродонецької міської ради VII скликання від 24.12.2015р. №8 «Про затвердження структури виконавчих органів Сєвєродонецької міської ради».
Що стосується рішення Сєвєродонецької міської ради від 21.01.2016р. «Про затвердження порядку затвердження заступників міського голови з питань діяльності виконавчих органів Сєвєродонецької міської ради» судова колегія зазначає наступне.
Відповідно до ст..2.11 Регламенту Сєвєродонецької міської ради 7 скликання, затвердженого рішенням ради №91 від 24.12.2015 року (далі - Регламент ради), пропозиції щодо питань на розгляд ради можуть вноситися міським головою, постійними комісіями, депутатами, виконавчим комітетом ради.
Міським головою вносяться на розгляд ради наступні питання:
-кандидатуру на посаду секретаря ради;
-пропозиції про кількісний і персональний склад виконавчого комітету відповідної ради;
-пропозиції щодо структури виконавчих органів ради, апарату ради та її виконавчого комітету, їх штатів;
-пропозиції про утворення спеціалізованої установи з надання безоплатної первинної правової допомоги;
-інші питання, які віднесені до компетенції відповідно до ст..25 ЗУ «Про місцеве самоврядування в Україні».
На підставі ст.2.18 Регламенту ради проект рішення ради приймається за основу. При наявності альтернативних проектів з одного питання вони ставляться на голосування згідно порядку подання. Після голосування всіх поправок, ставиться проект рішення на голосування в цілому. Рішення вважається прийнятим, якщо за нього проголосувало більшість загального складу ради.
Рішенням Сєвєродонецької міської ради від 21.01.2016р. затверджено Порядок затвердження заступників міського голови з питань діяльності виконавчих органів Сєвєродонецької міської ради». Це рішення є рішенням з процедурних питань, прийнятий порядок не визначає кількісний і персональний склад виконкому ради та структуру виконкому тощо.
Тому надання пропозицій по прийняттю цього рішення не відносяться до виключної компетенції міського голови.
На підставі викладеного, відсутні підстави для визнання протиправним та скасування рішення Сєвєродонецької міської ради від 21.01.2016р. «Про затвердження порядку затвердження заступників міського голови з питань діяльності виконавчих органів Сєвєродонецької міської ради», тому в цій частині позов ОСОБА_4 задоволенню не підлягає.
Судова колегія не приймає доводи апелянта, що позов подано з порушенням строку звернення до суду, оскільки 25.01.2016 року є першим робочим днем після вихідного, а відповідно до ч.6 ст.103 КАСУ якщо закінчення строку припадає на вихідний, святковий чи інший неробочий день, останнім днем строку є перший після нього робочий день.
Порушення судом першої інстанції вимог ст.ст.106, 108 КАС України при прийнятті позовної заяви не є підставою для скасування правильного по суті судового рішення в розумінні ст.202 КАС України.
Відповідно до п.1 ч.1 ст.202 КАС України підставами для скасування постанови суду першої інстанції та ухвалення нового рішення є неповне з'ясування обставин, що мають значення для справи, порушення норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи.
Враховуючи викладене, колегія суддів дійшла висновку, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, справа по суті вирішена правильно, але з частковим порушенням норм матеріального та процесуального права, що є підставою для часткового задоволення апеляційної скарги та скасування постанови суду першої інстанції в частині визнання протиправним та скасування рішення Сєвєродонецької міської ради VII скликання від 21.01.2016р. №96 «Про затвердження порядку затвердження заступників міського голови з питань діяльності виконавчих органів Сєвєродонецької міської ради» з постановленням в цій частині нового судового рішення.
Керуючись статтями 24, 195, 196, 198, 202, 205, 207, 211, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Апеляційну скаргу Сєвєродонецької міської ради на постанову Сєвєродонецького міського суду від 20 квітня 2016 року у справі №428/740/16-а - задовольнити частково.
Постанову Сєвєродонецького міського суду від 20 квітня 2016 року у справі №428/740/16-а - скасувати в частині визнання протиправним та скасування рішення Сєвєродонецької міської ради VII скликання від 21.01.2016р. №96 «Про затвердження порядку затвердження заступників міського голови з питань діяльності виконавчих органів Сєвєродонецької міської ради».
В цій частині прийняти нову постанову.
В задоволенні позову ОСОБА_4 до Сєвєродонецької міської ради Луганської області про визнання протиправним та скасування рішення Сєвєродонецької міської ради VII скликання від 21.01.2016р. №96 «Про затвердження порядку затвердження заступників міського голови з питань діяльності виконавчих органів Сєвєродонецької міської ради» - відмовити.
В іншій частині постанову Сєвєродонецького міського суду від 20 квітня 2016 року у справі №428/740/16-а - залишити без змін.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з моменту проголошення і може бути оскаржена в касаційному порядку безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня складання у повному обсязі.
У повному обсязі постанова складена 27 липня 2016 року.
ОСОБА_1 ОСОБА_2
Судді Д.В. Ляшенко
ОСОБА_5