Постанова від 26.07.2016 по справі 522/11930/16-а

Справа №522/11930/16-а

Провадження №2-а/522/680/16

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 липня 2016 року м. Одеса

Суддя Приморського районного суду м. Одеси Ільченко Н.А. розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного Управління Пенсійного фонду України в Одеській області, третя особа: ІНФОРМАЦІЯ_1 , про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

12.07.2016 року позивач звернувся до суду із адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, третя особа: ІНФОРМАЦІЯ_1 , в якому просить визнати протиправною бездіяльність відповідача з приводу перерахунку та виплати йому пенсії в складі грошового забезпечення в зв'язку зі зміною розміру посадового окладу з 01.01.2016 року та з 01.05.2016 року; зобов'язати відповідача здійснити з 01.01.2016 року та з 01.05.2016 року перерахунок та виплату йому пенсії в складі грошового забезпечення з врахуванням: нового розміру посадового окладу, поетапно запровадженого ст. 133 Закону України «Про судоустрій і статус суддів», окладу за військове звання, надбавки за вислугу років, надбавки за роботу з таємними документами; стягнути з відповідача на його користь недоплачену суму пенсійного забезпечення (різницю між призначеною після перерахунку і фактично виплаченою пенсією) за період з 01 січня 2016 року по день винесення постанови.

В обґрунтування своїх вимог позивач зазначив, що у відповідності з Постановою Верховного Ради України № 112 від 16.09.1998 року він був безстроково обраний суддею військового апеляційного суду Південного регіону, де проходив військову службу по 31.12.2006 року.

З 06.07.2006 року, відповідно до Указу Президента України № 599/2006 від 06.07.2006 року військовий апеляційний суд Південного регіону було ліквідовано.

31.12.2006 року він був звільнений з військової служби, перебуваючи на посаді виконуючого обов'язки голови військового апеляційного суду Південного регіону.

З 01.01.2007 року йому була призначена пенсія за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». При обчисленні пенсії йому було враховано його грошове забезпечення.

Згідно ст. 133 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» посадовий оклад судді місцевого суду, складає десять мінімальних заробітних плат, та згідно ч.4 цієї статті посадовий оклад судді апеляційного суду установлюється пропорційно до посадового окладу судді місцевого суду з коефіцієнтом - 1,1.

Також позивач зазначив, що відповідно до ст.13 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» визначено, що суддям, які обіймають посаду голови суду, виплачується щомісячна доплата у розмірі 10 % посадового окладу судді відповідного суду.

Відповідно до ст.13 Закону України «Про Державний бюджет України на 2016 рік» мінімальна заробітна плата з 01.01.2016 року складає 1378 грн., а з 01 травня 2016 року відповідно 1450 грн., що впливає на розмір посадового окладу судді апеляційного суду, який на 1 січня 2016 року становив 15158 грн. та з 01 травня 2016 року - 15950 грн., що є безумовною підставою для перерахунку пенсії згідно до положень ст. ст. 51 та 63 ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

У травні 2016 року позивач звернувся до Одеського обласного військового комісаріату та ГУ ПФУ в Одеській області з проханням здійснити перерахунок раніше призначеної йому пенсії у зв'язку зі зміною посадового окладу, виходячи з його нового розміру.

З відповідей ГУ ПФУ в Одеській області від 26.05.2016 року № 623/А-11 та ООВК від 20.05.2016 року вбачається, що його прохання про перерахунок пенсії в сторону збільшення залишено без задоволення, що фактично свідчить про бездіяльність ГУ ПФУ в Одеській області у вирішенні його звернення, у зв'язку з чим він змушений був звернутися до суду для захисту своїх законних прав та інтересів.

Представником Головного Управління Пенсійного фонду України в Одеській області на адресу суду 21.07.2016 року надійшли пояснення (заперечення) по справі, згідно яких представник ГУПфУ в Одеській області заперечував проти задоволення позовних вимог, з тих підстав, що ГУПфУ в Одеській області діє в рамках закону, оскільки підставою для перерахунку пенсії повинно бути рішення Кабінету Міністрів України, щодо зміни розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідної категорії військовослужбовців, яке з цього приводу не приймалося.

Розглянувши справу в порядку скороченого провадження (ст.183-2 ч.1 п.2 КАС України) одноособово, вивчивши матеріали справи, проаналізувавши приписи чинного законодавства України у відповідний період, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 31.12.2006 року був звільнений з військової служби у відставку. Під час проходження військової служби позивач з 16.09.1998 року обіймав посаду судді військового апеляційного суду Південного регіону.

Позивач на теперішній час обіймає посаду судді Одеського апеляційного суду.

На теперішній час, позивач отримує пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», що підтверджується Посвідченням Серія НОМЕР_1 , виданого 30.12.2006 року.

Відповідно до ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» № 2262- XII, перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку. Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону. Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Частиною 1 ст. 133 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» передбачено, що суддівська винагорода регулюється цим Законом, Законом України «Про Конституційний Суд України» та не може визначатися іншими нормативними актами.

Згідно ч.4 ст.133 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» посадовий оклад судді апеляційного суду установлюється пропорційно до посадового окладу судді місцевого суду з коефіцієнтом - 1,1.

Враховуючи внесення змін у законодавство щодо розміру посадового окладу, позивач звернувся до Головного Управління Пенсійного фонду України в Одеській області з заявою про здійснення відповідного перерахунку пенсії.

З листа ГУПфУ в Одеській області за № 623/А-11 від 26.05.2016 року позивачу було повідомлено, що згідно з порядком проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою КМУ від 13.02.2008 року № 45, перерахунок раніше призначених пенсій проводиться разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення(надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством. Відповідно до п.2 Порядку на підставі зазначеного державні органи повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям. Пенсійний фонд України повідомляє своїм головним управлінням про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, на підставі, яких уповноваженні рішеннями керівників державних органів структурні підрозділи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи.

Як вбачається з матеріалів справи місце (орган, установа) у якому працював позивач тобто військовий апеляційний суд Південного регіону відповідно до Указу Президента України № 599/2006 від 06.07.2006 року було ліквідовано. Таким чином, позивач не може надіслати відповідну довідку про перерахунок йому пенсії до того державного органу, у якому він проходив службу до відрядження, а їх уповноважені органи не можуть подати ці довідки до ГУ ПФУ. Тим самим позивач не може здійснити своє законне право на отримання відповідно до законодавства України відповідної йому пенсії, що порушує його право, яке захищено конституцією України.

Згідно ч.2 ст. 51 Закону № 2262-XII, перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року № 45 затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», згідно п. 1 якого визначено, що перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон) пенсій провадиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом (далі - особи), або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Статтею 13 Закону України «Про Державний бюджет України на 2016 рік мінімальна заробітна плата з 01.01.2016 року складає 1378 грн., а з 01 травня 2016 року відповідно 1450 грн., що впливає на розмір посадового окладу судді апеляційного суду, який на 1 січня 2016 року становив 15158 грн. та з 01 травня 2016 року - 15950 грн., що є безумовною підставою для перерахунку пенсії згідно до положень ст. ст. 51 та 63 ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Аналізуючи викладене, суд вважає, що відповідно до нормативно-правових актів, позивач з 01.02.2016 року та з 01.05.2016 року має право на перерахунок пенсії з урахуванням Закону України «Про судоустрій та статус суддів».

При цьому, суд не приймає до уваги доводів відповідача ГУПфУ в Одеській області про відсутність підстав для здійснення перерахунку пенсії позивачу в зв'язку з відсутністю рішення Кабінету Міністрів України, яке на даний час не прийнято, оскільки частина третя ст.63 Закону № 2262-ХІІ не вказує на рішення суб'єкта владних повноважень про зміну видів грошового забезпечення військовослужбовців як на підставу для перерахунку пенсії, а пов'язує її перерахунок з фактичною зміною видів грошового забезпечення.

Також, задовольняючи позовні вимоги, суд виходив із того, що відповідно до ч.1 ст.1 Конституції України - Україна є суверенна, незалежна, демократична, соціальна та правова держава.

Згідно ч.2 ст.3 Конституції України - права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов'язком держави.

Частиною другою (2) статті восьмої (8) Основного закону визначено, що Конституція України має найвищу юридичну силу.

Таким чином, відповідач повинен був перерахувати позивачу призначену пенсію у зв'язку з вищенаведеною зміною грошового забезпечення суддів.

Відповідно до частини 1, 2 статті 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідач не надав суду достатніх беззаперечних доказів в обґрунтування правомірності своєї бездіяльності.

Отже, відмова Головного Управління Пенсійного фонду України в Одеській області провести перерахунок пенсії позивачу є неправомірною, а позовні вимоги в цій частині є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Керуючись ст.ст. 6-14, 17, 19, 71, 99, 100, 122, 159-163, 167, 183-2, 185, 186 КАС України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного Управління Пенсійного фонду України в Одеській області, третя особа: ІНФОРМАЦІЯ_1 , про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.

Визнати протиправною бездіяльність Головного Управління Пенсійного фонду України в Одеській області з приводу перерахунку та виплати ОСОБА_1 пенсії в складі грошового забезпечення в зв'язку зі зміною розміру посадового окладу з 01.01.2016 року та з 01.05.2016 року.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити з 01.01.2016 року та з 01.05.2016 року перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії в складі грошового забезпечення з врахуванням: нового розміру посадового окладу, поетапно запровадженого ст. 133 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» з 01 січня 2016 року - 15158 грн., а з 01.05.2016 року - 15950 грн., окладу за військове звання - 135 грн., надбавки за вислугу років в розмірі 35%, надбавки за роботу з таємними документами у розмірі 15%

Стягнути з Головного Управління Пенсійного фонду України в Одеській області на його користь недоплачену суму пенсійного забезпечення (різницю між призначеною після перерахунку і фактично виплаченою пенсією) за період з 01 січня 2016 року по 26.07.2016 року ( по день винесення постанови).

Постанова може бути оскаржена до Одеського апеляційного адміністративного суду шляхом подання до Приморського районного суду м.Одеси апеляційної скарги протягом 10 днів з дня отримання постанови суду.

Суддя Н.А.Ільченко

26.07.2016