ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
м. Київ
12 липня 2016 року № 826/314/16
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі колегії суддів: головуючого судді Келеберди В.І. , суддів Качура І.А. Данилишин В.М. розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1
до Міністерства освіти і науки України
провизнання протиправним та зобов'язання вчинити дії
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Міністерства освіти і науки України про визнання протиправною бездіяльність щодо не підготування і неподання на розгляд Кабінету Міністрів України проект нормативно-правового акту, щодо визначення порядку та умови надання цільової підтримки для здобуття професійно-технічної та вищої освіти; зобов'язання підготувати та подати на розгляд Кабінету Міністрів України проект нормативно-правового акту щодо визначення порядку та умов надання цільової підтримки для здобуття професійно-технічної та вищої освіти.
В обґрунтування позову позивач зазначає, що Законом України від 14.05.2015 №425-VIII зобов'язано Кабінет Міністрів України протягом одного місяця з дня опублікування цього Закону затвердити порядок та умови надання державної цільової підтримки для здобуття професійно-технічної та вищої освіти. На виконання вказаної норми Кабінетом Міністрів України доручено Міністерству освіти і науки України підготувати та подати в установленому порядку проект нормативно-правового акту щодо визначення порядку та умов надання державної цільової підтримки для здобуття професійно-технічної та вищої освіти, проте останнім не виконано доручення. Оскільки позивач є учасником бойових дій та має право на державну цільову підтримку задля здобуття освіти у державних та комунальних закладах, отже оскаржувана бездіяльність, на думку позивача порушує його права.
Відповідач заперечував проти задоволення позову з підстав викладених у письмових запереченнях, які долучено до матеріалів справи.
В судовому засіданні за згодою сторін відповідно до ч. 4 ст. 122 Кодексу адміністративного судочинства України ухвалено про вирішення справи в порядку письмового провадження.
Розглянувши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд
Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо державної підтримки учасників бойових дій та їхніх дітей, дітей, один з батьків яких загинув у районі проведення антитерористичних операцій, бойових дій чи збройних конфліктів або під час масових акцій громадянського протесту, дітей зареєстрованих як внутрішньо переміщені особи, для здобуття професійно-технічної та вищої освіти» від 14 травня 2015 року №425-VIII (далі- Закон) статтю 12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., N 45, ст. 425 із наступними змінами) доповнити частинами сьомою - дев'ятою такого змісту: "Держава забезпечує учасникам бойових дій, зазначеним у пункті 19 частини першої статті 6 цього Закону, та їхнім дітям, у тому числі дітям, які навчаються за денною формою навчання у професійно-технічних та вищих навчальних закладах, - до закінчення навчальних закладів, але не довше ніж до досягнення ними 23 років, державну цільову підтримку для здобуття професійно-технічної та вищої освіти у державних та комунальних навчальних закладах.
Державна цільова підтримка для здобуття професійно-технічної та вищої освіти надається у вигляді: повної або часткової оплати навчання за рахунок коштів державного та місцевих бюджетів; пільгових довгострокових кредитів для здобуття освіти; соціальної стипендії; безоплатного забезпечення підручниками; безоплатного доступу до мережі Інтернет, систем баз даних у державних та комунальних навчальних закладах; безоплатного проживання в гуртожитку; інших заходів, затверджених Кабінетом Міністрів України.
Порядок та умови надання державної цільової підтримки для здобуття професійно-технічної та вищої освіти зазначеним категоріям громадян визначаються Кабінетом Міністрів України".
Згідно з п. 2 Прикінцевих положень Закону Кабінету Міністрів України протягом одного місяця з дня опублікування цього Закону: привести свої нормативно-правові акти у відповідність із цим Законом; забезпечити приведення міністерствами, іншими центральними органами виконавчої влади їх нормативно-правових актів у відповідність із цим Законом; розробити та затвердити державну цільову програму підтримки учасників бойових дій та їхніх дітей, дітей, один із батьків яких загинув у районі проведення антитерористичних операцій, бойових дій чи збройних конфліктів або під час масових акцій громадянського протесту, дітей, зареєстрованих як внутрішньо переміщені особи, для здобуття професійно-технічної та вищої освіти; затвердити порядок та умови надання державної цільової підтримки для здобуття професійно-технічної та вищої освіти; подати на розгляд Верховної Ради України проект Закону України про внесення змін до Закону України "Про Державний бюджет України на 2015 рік" щодо фінансування державної цільової програми підтримки учасників бойових дій та їхніх дітей, дітей, один із батьків яких загинув у районі проведення антитерористичних операцій, бойових дій чи збройних конфліктів або під час масових акцій громадянського протесту, дітей, зареєстрованих як внутрішньо переміщені особи, для здобуття професійно-технічної та вищої освіти.
Аналогічна норма закріплена в ч. 17 ст. 44 Закону України "Про вищу освіту", відповідно до якої держава забезпечує особам, визнаним учасниками бойових дій відповідно до пункту 19 частини першої статті 6 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", та їхнім дітям, дітям, один із батьків яких загинув (пропав безвісти) у районі проведення антитерористичних операцій, бойових дій чи збройних конфліктів або помер внаслідок поранення, контузії чи каліцтва, одержаних у районі проведення антитерористичних операцій, бойових дій чи збройних конфліктів, а також внаслідок захворювання, одержаного в період участі в антитерористичній операції, дітям, один із батьків яких загинув під час масових акцій громадянського протесту або помер внаслідок поранення, контузії чи каліцтва, одержаних під час масових акцій громадянського протесту, дітям, зареєстрованим як внутрішньо переміщені особи, у тому числі дітям, які навчаються за денною формою навчання у вищих навчальних закладах, - до закінчення навчальних закладів, але не довше ніж до досягнення ними 23 років, державну цільову підтримку для здобуття вищої освіти у державних та комунальних навчальних закладах.
Державна цільова підтримка для здобуття вищої освіти надається у вигляді: повної або часткової оплати навчання за рахунок коштів державного та місцевих бюджетів; пільгових довгострокових кредитів для здобуття освіти; соціальної стипендії; безоплатного забезпечення підручниками; безоплатного доступу до мережі Інтернет, систем баз даних у державних та комунальних навчальних закладах; безоплатного проживання в гуртожитку; інших заходів, затверджених Кабінетом Міністрів України.
Порядок та умови надання державної цільової підтримки для здобуття вищої освіти зазначеним категоріям громадян визначаються Кабінетом Міністрів України.
Оскільки з матеріалів справи вбачається, що позивач має статус учасника бойових дій, отже позивач є учасником правовідносин врегульованих згадуваними нормами Законів.
Відповідно до пункту першого § 1 Регламенту Кабінету Міністрів України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 18 липня 2007 р. № 950 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 9 листопада 2011 р. №*1156) (далі - Регламент) Кабінет Міністрів є вищим органом у системі органів виконавчої влади, який здійснює виконавчу владу безпосередньо та через міністерства, інші центральні органи виконавчої влади, Раду міністрів Автономної Республіки Крим і місцеві держадміністрації, спрямовує, координує та контролює діяльність зазначених органів.
Згідно з § 33 Регламенту, розробниками проектів актів Кабінету Міністрів є міністерства, інші центральні органи виконавчої влади, державні колегіальні органи, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, обласні, Київська та Севастопольська міські держадміністрації відповідно до своєї компетенції.
Підготовку проектів актів Кабінету Міністрів з питань забезпечення його діяльності та організації діяльності Секретаріату Кабінету Міністрів за дорученням Прем'єр-міністра здійснює Мін'юст або інше міністерство відповідно до компетенції для подальшого внесення в установленому порядку на розгляд Кабінету Міністрів відповідною проекту акту.
Якщо питання, що потребує врегулювання, належить до компетенції кількох органів виконавчої влади, розробником проекту акту Кабінету Міністрів є орган, компетенція якого у відповідній сфері правового регулювання є домінуючою. Інші органи виконавчої влади, що відповідно до компетенції беруть участь у розробленні проекту акту або його погодженні, є заінтересованими органами.
Проект акту Кабінету Міністрів підлягає обов'язковому погодженню усіма заінтересованими органами, а також Мінфіном та Мінекономрозвитку (за винятком проекту розпорядження з кадрових питань).
Положенням про Міністерство освіти і науки України затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 16 жовтня 2014 року № 630 визначено, що останнє є головним органом у системі центральних органів виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сферах освіти і науки, наукової, науково-технічної та інноваційної діяльності, трансферу (передачі) технологій, а також забезпечує формування та реалізацію державної політики у сфері здійснення державного нагляду (контролю) за діяльністю навчальних закладів, підприємств, установ та організацій, які надають послуги у сфері освіти або провадять іншу діяльність, пов'язану з наданням таких послуг, незалежно від їх підпорядкування і форми власності.
З матеріалів справи вбачається, що на виконання покладених Законом завдань, Кабінетом Міністрів України доручено Міністерству освіти і науки України (доручення Прем'єр-міністра України від 17.06.2016 № 23575/1/1-15) до 01.07.2015підготувати та подати в установленому порядку на розгляд Уряду проект нормативно-правового акту, щодо визначення порядку та умови надання державної цільової підтримки для здобуття професійно-технічної та вищої освіти.
Судом встановлено, що на виконання вищезазначеного доручення Прем'єр-міністра України від 17.06.2016 № 23575/1/1-15 відповідачем розроблено проект постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку та умов надання державної цільової підтримки для здобуття професійно-технічної та вищої освіти деяким категоріям громадян», який направлено на погодження до центральних органів виконавчої влади, як цього вимагає законодавство України (§ 37 Регламенту).
З матеріалів справи вбачається, що проект постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку та умов надання державної цільової підтримки для здобуття професійно-технічної та вищої освіти деяким категоріям громадян» погоджено Міністерством соціальної політики (лист від 13.11.2015 № 17255/0/14-172) та Міністерством економічного розвитку і торгівлі України (лист від 09.12.2015 № 3612-03/41216-03).
Проте, Міністерство фінансів України листом від 06.11.2015 № 31.07010-07-5/34245 зазначило, що здобуття професійно-технічної та вищої освіти має здійснюватись у межах загального обсягу видатків, передбачених на підготовку кадрів та обсягів державного замовлення, визначених Законом України «Про державний бюджет на
2015 рік».
У зв'язку з викладеним та враховуючи високу соціальну значимість та значну кількість звернень громадян до центральних органів виконавчої влади щодо реалізації своїх соціально-економічних прав і законних інтересів, Міністерство освіти і науки України звернулось до Міністерства фінансів України (вих. від 21.12.2015 № 1/12- 8050) щодо передбачення в проекті Закону України «Про Державний бюджет на
2016 рік» в повному обсязі коштів для фінансування державних пільг та гарантій, передбачених Законом.
В подальшому, відповідачем доопрацьовано зауваження та листом від 26.01.2016 № 1/12-364 направлено на погодження проект постанови до Міністерства фінансів України.
З матеріалів справи вбачається, що Міністерство фінансів України листом від 29.01.2016 № 31-07010-07-5/2880 повернуло зазначений проект постанови для доопрацювання та усунення зауважень, зазначених в листі.
Отже, зазначений проект нормативно-правовий акт підлягає обов'язковому погодженню, оскільки відповідачем розроблено проект нормативно-правового акту та вчиняються дії щодо його погодження, отже суд не вбачає бездіяльності відповідача щодо не підготування проекту вказаного нормативно-правового акту.
Не погодження проекту нормативно-правового акту в даному випадку Міністерством фінансів України унеможливлює подання його на розгляд Кабінету Міністрів України.
З огляду на викладене, доводи позивача про бездіяльність відповідача щодо не підготування і неподання на розгляд Кабінету Міністрів України проект нормативно-правового акту, щодо визначення порядку та умови надання цільової підтримки для здобуття професійно-технічної та вищої освіти не знайшли підтвердження під час вирішення справи, а відтак позовні вимоги у вказаній частині не підлягають задоволенню.
Оскільки судом не встановлено бездіяльності відповідача щодо підготовки та подання вказаного нормативно-правового акту, отже суд не вбачає правових підстав для задоволення позову в частині зобов'язання відповідача підготувати та подати на розгляд Кабінету Міністрів України проект нормативно-правового акту щодо визначення порядку та умов надання цільової підтримки для здобуття професійно-технічної та вищої освіти.
Дослідивши обставини справи, проаналізувавши вищезазначені правові норми, суд приходить до висновку, що вимоги позивача не підлягають задоволенню.
Керуючись статтями 2-7, 69-71, 122, 160-163, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
Відмовити у задоволенні позову.
Постанова набирає законної сили в порядку передбаченому ст.254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково за правилами, встановленими ст.ст.185-187 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подання через суд першої інстанції апеляційної скарги.
Головуючий Суддя В.І. Келеберда
Судді І.А. Качур
В.М. Данилишин