Постанова від 19.07.2016 по справі 746/243/16-а2-а/746/12/16

Справа № 746/243/16-а

2-а/746/12/16

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19.07.2016 року Срібнянський районний суд Чернігівської області в складі:

головуючого судді - Цигури Н.А.

при секретарі - Близнюк О.І.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду смт. Срібне цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Варвинського об»єднаного управління Пенсійного фонду України про зобов»язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернулася з позовом до Варвинського об»єднаного управління Пенсійного фонду України про зобов»язання вчинити певні дії та просить визнати дії відповідача щодо ненадання їй довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям з усіма складовими заробітної плати, з якої нараховано та сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, для її перерахунку з 01.12.2015 року- протиправними; зобов'язати відповідача видати їй довідку про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, форма якої затверджена постановою правління ПФУ від 04.09.2013 року №15-1, зі всіма складовими заробітної плати, на які нараховано та сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за відповідною посадою з 01.12.2015 року.

Також позивач ОСОБА_1 просила зобов'язати Варвинське об'єднане управління Пенсійного фонду України прийняти до розгляду заяву про перерахунок пенсії та перерахувати їй пенсію, призначену відповідно до Закону України «Про державну службу» з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця, а саме: з 01.12.2015 року в розмірі 86% заробітної плати за відповідною посадою, проте до початку судового розгляду подала до суду заяву про відкликання позову в цій частині та залишення без розгляду. Ухвалою Срібнянського районного суду від 19.07.2016 року позов ОСОБА_1 в частині зобов'язання Варвинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України прийняти до розгляду заяву про перерахунок пенсії та перерахувати їй пенсію, призначену відповідно до Закону України «Про державну службу» з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця, а саме: з 01.12.2015 року в розмірі 86% заробітної плати за відповідною посадою залишено без розгляду.

Свої позовні вимоги ОСОБА_1 обгрунтовує тим, що в 2005 році вона звільнилася з посади начальника управління Пенсійного фонду України в Срібнянському районі в зв'язку з виходом на пенсію. 3 12 лютого 2005 року їй призначена пенсія по інвалідності відповідно до Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 року N 3723-ХІІ в розмірі 86% заробітної плати. Стаж державної служби становить 16 років. Останній перерахунок її пенсії було проведено з 01.02.2008 року у зв'язку з прийняттям постанови Кабінету Міністрів України від 06.02.2008 року №34 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України з урахуванням статті 37-1 Закону України «Про державну службу» та постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року №865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсій». 8 червня 2016 року вона звернулася до Варвинського об»єднаного управління пенсійного фонду України, який є правонаступником управління Пенсійного фонду України в Срібнянському районі, із заявою про видачу довідки про заробітну плату з усіма складовими заробітної плати працюючого державного службовця за відповідною посадою, з якої їй призначено пенсію та на які нараховано і сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з підвищенням з 01.12.2015 року посадових окладів постановою Кабінету Міністрів України від 9 грудня 2015 року №1013 за формою, яка затверджена постановою правління Пенсійного фонду України від 04.09.2013 року №15-1.

Проте Варвинське об'єднане управління Пенсійного фонду України листом від 16.06.2016 року №6/М-2 повідомило їй про відсутність права на перерахунок пенсії з 01.06.2015 року, фактично відмовивши їй в праві на перерахунок пенсії, не надавши пояснень та причин невидачі довідки про заробіток.

Позивач вважає, що такі дії відповідача порушують її конституційне право на пенсійне забезпечення, доступ до публічної інформації і є протиправними, обгрунтовуючи наступним.

Нова редакція постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року N 865 не виключає можливості отримання пенсіонером довідки про заробітну плату, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді. Пункт 5 вказаної Постанови передбачає, що форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики.

Постановою правління Пенсійного фонду України від 04.09.2013 року №15- 1 "Про виконання рішень Окружного адміністративного суду міста Києва по справах № 2а-8893/12/2670, № 2а-4753/09/2670" затверджено та введено в дію форму довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію. Постанова правління Пенсійного фонду України не була скасована та є чинною. Зазначеною формою визначено складові заробітної плати, які включаються до вказаної довідки.

Зазначає, що діючим законодавством чітко встановлено її право на отримання довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, затвердженої постановою правління Пенсійного фонду України від 04.09.2013 року № 15-1 форми, із всіма складовими заробітної плати працюючого державного службовця за відповідною посадою, на які нараховано та сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Зважаючи на вище зазначене, позивач вважає дії Варвинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України щодо відмови їй у видачі довідки про заробітну плату для подачі для перерахунку пенсії неправомірними.

У судове засідання позивач не з»явилася , подала заяву про розгляд справи без її участі.

Представник Варвинського об»єднаного управління Пенсійного фонду України у судове засідання не з»явився, але в заяві до суду просить розгляд справи провести без його участі та зазначає, що позовні вимоги не визнає, вважає позов необгрунтованим, який не підлягає задоволенню, так як в зв"язку з прийняттям Закону України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» від 28.12.2014 року №76-VIII, Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року №213, постанови Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» від 9 грудня 2015 року №1013 у позивача з 01.06.2015 року відсутнє право на перерахунок раніше призначеної пенсій у зв'язку з підвищенням заробітної плати працюючим державним службовцям. Тобто, з 01.06.2015 року раніше призначені пенсії в порядку та на умовах, визначених Законами України "Про державну службу", не перераховуються. Згідно вищезазначеного, довідка позивачу не видавалась.

Враховуючи, що сторони надали заяви про розгляд справи без їх участі, суд, відповідно до ч.4 ст. 122 КАС України розглядає справу в порядку письмового провадження на основі наявних у справі матеріалів.

Розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з»ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об»єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішеня спору по суті, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 працювала в управлінні Пенсійного фонду України у Срібнянському районі Чернігівської області на посаді начальника управління, з якої призначено пенсію по інвалідності відповідно до Закону України «Про державну службу» з 12.02.2005 року.

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 16.12.2015 року № 1055 «Деякі питання функціонування територіальних органів Пенсійного фонду України» управління Пенсійного фонду України в Варвинському районі та управління Пенсійного фонду України в Срібнянському районі реорганізовано та утворено Варвинське об»єднане управління Пенсійного фонду України, яке є правонаступником управління Пенсійного фонду України у Срібнянському районі Чернігівської області.

ОСОБА_1 08.06.2016 року звернулась до Варвинського об»єднаного управління Пенсійного фонду України із заявою про видачу довідки про складові заробітної плати для перерахування пенсії у зв'язку з введенням в дію з 1 грудня 2015 року постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року № 1013.

Варвинським об»єднаним управлінням Пенсійного фонду України позивачу довідку не видано. Листом від 16.06.2016 року №6/М-2 Варвинське об»єднане управління Пенсійного фонду України повідомило ОСОБА_1, що у Варвинського об»єднаного УПФ України відсутні підстави для надання витребуваної довідки у зв'язку з наявністю законодавчих норм, відповідно до яких з 01.06.2015 року пенсії в порядку та на умовах, визначених Законом України від 16.12.1993 року №3723-XII «Про державну службу» не призначаються, а раніше призначені не перераховуються.

Надаючи правову оцінку обставинам вказаної справи, суд керується Законом України «Про державну службу» від 16 грудня 1993 року N 3723-XII та постановою Кабінету Міністрів України «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії», якими врегульовано спірні правовідносини.

Відповідно до ч. 1 ст. 37 Закону України "Про державну службу" (в редакції станом на час призначення пенсії ОСОБА_1П.), пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Відповідно до ст. 37-1 Закону України "Про державну службу", у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій.

Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Таким чином, призначення державному службовцю пенсії та її перерахунок здійснюється з сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Відповідно до ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» від 16 грудня 1993 року N 3723-XII умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до п. 5 постанови Кабінету Міністрів України «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» від 31 травня 2000 року N 865, в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 9 грудня 2015 року N 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», яка набрала чинності з дня її опублікування (15.12.2015), а застосовується з 1 грудня 2015 року, форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики.

У разі ліквідації державного органу довідку видає орган, який є правонаступником, а у разі його відсутності та перейменування (відсутності) посад довідка видається у порядку, встановленому Міністерством соціальної політики за погодженням з Головним управлінням державної служби.

Згідно із п.п. 4,5 постанови Кабінету Міністрів України «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» від 31 травня 2000 року N 865, в редакції що діяла до 01.12.2015 року, у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України (для службовців Національного банку України відповідно до рішень його Правління) після набрання чинності Законом України від 16 січня 2003 року N 432-IV "Про внесення змін до Закону України "Про державну службу" заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України "Про державну службу", визначається в такому порядку:

1) пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з якої призначено пенсію, - на підставі поданої довідки про одержувану заробітну плату на момент перерахунку;

2) іншим пенсіонерам - на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок. При цьому:

посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України (для службовців Національного банку України у розмірах, установлених його Правлінням) на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та рангом на момент призначення (перерахунку) пенсії;

надбавки за знання та використання в роботі іноземної мови, за почесне звання "заслужений", за роботу з таємними документами залежно від ступеня таємності інформації, доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук враховуються в розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок, якщо вони були фактично встановлені особі;

премія, крім премій, зазначених у другому реченні цього абзацу, та інші надбавки враховуються в середніх розмірах відносно визначених законодавством таких виплат за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа вийшла на пенсію, на момент виникнення права на перерахунок. Премія до державних, професійних свят та ювілейних дат, виплачена у місяці підвищення заробітної плати, враховується в розмірі 1/12 середнього розміру цієї премії (премій), визначеного за відповідною посадою (посадами), з якої призначено (перераховано) пенсію.

За бажанням осіб, під час перерахунку пенсій виплати, отримані на час призначення (перерахунку) пенсії (крім посадових окладів, надбавок за ранг, вислугу років), визначаються у порядку, передбаченому абзацами першим - п'ятим пункту 1 та пунктом 2 цієї постанови.

Перерахунок пенсій провадиться з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи. Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення (перерахунку) пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики.

У разі ліквідації державного органу довідку видає орган, який є правонаступником, а у разі його відсутності та перейменування (відсутності) посад довідка видається у порядку, встановленому Міністерством соціальної політики за погодженням з Головним управлінням державної служби.

Аналіз наведеного свідчить про те, що на момент подачі ОСОБА_1 заяви про видачу довідки про розмір заробітної плати начальника управління Пенсійного фонду України в Срібнянському районі для здійснення перерахунку пенсії, з постанови Кабінету Міністрів України № 865 від 30.05.2000 року «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» виключено положення, що визначало порядок здійснення перерахунку пенсії пенсіонерам у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України. Проте нова редакція постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року N 865 не виключає можливості отримання пенсіонером довідки про заробітну плату, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді. Навпаки передбачає, що форма довідки про розмір заробітної плати державного службовця розробляється уповноваженим на те органом та видається державним органом, в якому працював пенсіонер або його правонаступником.

Крім того, уповноваженим органом розроблено форму довідки про розмір заробітної плати державного службовця, а саме, Постановою правління Пенсійного фонду України від 04.09.2013 року №15- 1 "Про виконання рішень Окружного адміністративного суду міста Києва по справах № 2а-8893/12/2670, № 2а-4753/09/2670" затверджено та введено в дію форму довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію. Постанова правління Пенсійного фонду України не була скасована та є чинною. Зазначеною формою визначено складові заробітної плати, які включаються до вказаної довідки.

Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону України "Про оплату праці" заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором роботодавець виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Статтею 2 Закону України "Про оплату праці" визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітні плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, виплати в рамках грантів, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.

Заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, вислугу років на державній службі та інші надбавки (ч. 2 ст. 33 Закону України "Про державну службу").

Крім того, статтею 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення" від 5 листопада 1991 року № 1788-ХІІ врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.

Відповідно до частини першої статті 66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Стаття 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема, до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески в межах встановленої законодавством максимальної величини заробітної плати (доходу), з якої сплачуються страхові внески, а після набрання чинності Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" - максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначеної відповідно до закону; суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, а за періоди до запровадження обмеження максимального розміру заробітної плати (доходу), з якої сплачувалися зазначені внески (збір), - у межах сум, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, включалися до заробітної плати, з якої обчислювалася пенсія відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення", і не перевищують 5,6 розміру середньої заробітної плати в Україні на день отримання зазначених сум.

За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

При цьому слід зазначити, що на всі складові заробітної плати нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове пенсійне страхування і вони є складовою заробітної плати та зобов'язані враховуватися при обчисленні (перерахунку) пенсії.

Аналогічні правові позиції висловлені Верховним Судом України у постановах від 14.05.2013 року в справі №21-125а13 та 28.05.2013 року у справі №21-97а13, які з урахуванням вимог ст. 244-2 КАС України є обов'язковими для врахування судами при розгляді справ у подібних правовідносинах.

Враховуючи наведене, суд приходить до висновку про те, що діючим законодавством чітко встановлено право позивача на отримання довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, затвердженої Постановою правління Пенсійного фонду України від 04.09.2013 року № 15-1 форми, із всіма складовими заробітної плати працюючого державного службовця за відповідною посадою, на які нараховано та сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

На думку суду позивачем доведено ті обставини, на яких ґрунтується позов, а відповідачем не доведено правомірність невидачі ОСОБА_1 довідки з усіма складовими заробітної плати працюючого державного службовця за відповідною посадою, а тому позовні вимоги про визнання протиправними дій щодо ненадання довідки та зобов'язання видати таку довідку за формою, затвердженою Постановою правління Пенсійного фонду України від 04.09.2013 року № 15-1 з усіма складовими заробітної плати державного службовця відповідної посади підлягають задоволенню.

Керуючись статтями 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити в повному обсязі.

Визнати протиправними дії Варвинського об»єднаного управління Пенсійного фонду України щодо ненадання ОСОБА_1 довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям із всіма складовими заробітної плати, з якої призначено пенсію для її перерахунку.

Зобов'язати Варвинське об»єднане управління Пенсійного фонду України видати ОСОБА_1 довідку про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, затвердженої Постановою правління Пенсійного фонду України від 04.09.2013 року № 15-1 форми, із всіма складовими заробітної плати працюючого державного службовця за відповідною посадою, на які нараховано та сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з підвищенням з 01.12.2015 року посадових окладів.

Стягнути з Варвинського об»єднаного управління Пенсійного фонду України на користь держави судовий збір в розмірі 551 грн. 20 коп.

Постанова суду може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Срібнянський районний суд Чернігівської області шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі проголошення в судовому засіданні вступної та резолютивної частини постанови апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя