Ухвала від 12.07.2016 по справі 510/1279/15-а

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 липня 2016 року м. Київ К/800/10058/16

Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:

головуючого Донця О.Є.,

суддів: Мороза В.Ф.,

Чалого С.Я.,

розглянувши в попередньому судовому засіданні касаційну скаргу Ренійської міської ради Одеської області на постанову Ренійського районного суду Одеської області від 10.12.2015 року та ухвалу Одеського апеляційного адміністративного суду від 16.03.2016 року у справі за позовом ОСОБА_2 до Ренійської міської ради Одеської області, третя особа - ОСОБА_3, про визнання незаконним та скасування рішення,

ВСТАНОВИЛА:

У липні 2015 року ОСОБА_2 звернулася до Ренійського районного суду Одеської області з позовом до Ренійської міської ради Одеської області, третя особа - ОСОБА_3, про визнання незаконним та скасування рішення.

Постановою Ренійського районного суду Одеської області від 10.12.2015 року позовні вимоги ОСОБА_2 було задоволено. Визнано протиправним та скасовано рішення Ренійської міської ради Одеської області від 27.05.2015 року № 901-VІ «Про дозвіл громадянам України на розробку проектів землеустрою щодо передачі земельних ділянок безоплатно у власність для будівництва та обслуговування житлових будинків, господарських будівель і споруд» в частині надання дозволу ОСОБА_3 на розробку проекту землеустрою щодо передачі земельної ділянки, розташованої по АДРЕСА_1 безоплатно у власність для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд.

Ухвалою Одеського апеляційного адміністративного суду від 16.03.2016 року апеляційну скаргу Ренійської міської ради Одеської області було залишено без задоволення, а постанову Ренійського районного суду Одеської області від 10.12.2015 року - без змін.

У касаційній скарзі Ренійська міська рада Одеської області, не погоджуючись з даними рішеннями, посилаючись на допущені судами порушення норм матеріального та процесуального права, просить скасувати постанову Ренійського районного суду Одеської області від 10.12.2015 року та ухвалу Одеського апеляційного адміністративного суду від 16.03.2016 року та прийняти рішення, яким залишити позовну заяву без розгляду або закрити провадження у справі.

ОСОБА_2 подано заперечення на касаційну скаргу, в яких вона просить залишити касаційну скаргу Ренійської міської ради Одеської області без задоволення, а оскаржувані рішення - без змін.

Заслухавши доповідь судді - доповідача, колегія суддів вважає, що касаційна скарга Ренійської міської ради Одеської області задоволенню не підлягає, оскільки рішення судів першої та апеляційної інстанцій постановлено з додержанням норм матеріального та процесуального права, правова оцінка обставинам у справі дана вірно, а доводи касаційної скарги є необґрунтованими і не надають підстав, які передбачені статтями 225 - 229 Кодексу адміністративного судочинства України для зміни чи скасування судових рішень.

Судами попередніх інстанцій встановлено, що ОСОБА_2 та її чоловік, протягом майже 10 років намагаються отримати земельну ділянку, яка розташована поряд з їх будинком за адресою: АДРЕСА_1.

Рішенням Ренійської міської ради Одеської області від 27.05.2015 року № 901-VІ «Про дозвіл громадянам України на розробку проектів землеустрою щодо передачі земельних ділянок безоплатно у власність для будівництва та обслуговування житлових будинків, господарських будівель і споруд», ОСОБА_3 було надано дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо передачі вищевказаної земельної ділянки безоплатно у власність для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд.

Не погоджуючись з даним рішенням, ОСОБА_2 звернулася до суду з даним позовом.

Відповідно до пункту 34 статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», виключно на пленарних засіданнях міської ради вирішуються питання регулювання земельних відносин.

Згідно із частиною 15 статті 46 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», порядок обрання голови та заступника (заступників) голови районної у місті, районної, обласної ради, секретаря сільської, селищної, міської ради, скликання чергової та позачергової сесії ради, призначення пленарних засідань ради, підготовки і розгляду питань на пленарних засіданнях, прийняття рішень ради про затвердження порядку денного сесії та з інших процедурних питань, а також порядок роботи сесії визначаються регламентом ради з урахуванням вимог Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності».

Частинами 1, 10, 15 статті 47 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» встановлено, що постійні комісії ради є органами ради, що обираються з числа її депутатів, для вивчення, попереднього розгляду і підготовки питань, які належать до її відання, здійснення контролю за виконанням рішень ради, її виконавчого комітету.

За результатами вивчення і розгляду питань постійні комісії готують висновки і рекомендації. Висновки і рекомендації постійної комісії приймаються більшістю голосів від загального складу комісії і підписуються головою комісії, а в разі його відсутності - заступником голови або секретарем комісії.

Протоколи засідань комісії підписуються головою і секретарем комісії. Висновки і рекомендації постійної комісії, протоколи її засідань є відкритими та оприлюднюються і надаються на запит відповідно до Закону України «Про доступ до публічної інформації». Перелік, функціональна спрямованість і порядок організації роботи постійних комісій визначаються регламентом відповідної ради та Положенням про постійні комісії, що затверджуються радою з урахуванням вимог Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності» щодо реалізації повноважень ради у здійсненні державної регуляторної політики постійними комісіями відповідної ради.

Згідно із пунктом 12 статті 47 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», питання, які належать до відання кількох постійних комісій, можуть за ініціативою комісій, а також за дорученням ради, її голови, відповідно заступника голови районної у місті, районної ради чи першого заступника, заступника голови обласної ради, секретаря сільської, селищної, міської ради розглядатися постійними комісіями спільно. Висновки і рекомендації, прийняті постійними комісіями на їх спільних засіданнях, підписуються головами відповідних постійних комісій.

Рішенням Ренійської міської ради Одеської області від 28.01.2011 року № 25-VІ затверджено Регламент Ренійської міської ради Одеської області.

Пунктом 3 статті 8 Регламенту Ренійської міської ради Одеської області передбачено, що голови постійних комісій направляють секретарю ради висновки за розглянутими проектами рішень не пізніше, ніж за один день до пленарного засідання.

З протоколів спільного засідання постійної комісії з питань розвитку міста, інвестицій, управління комунальною власністю та земельних питань, постійної комісії з питань промисловості, транспорту і зв'язку та постійної комісії з законності, захисту прав громадян від 25.05.2015 року вбачається, що при розгляді проекту рішення № 901-VІ, на спільному засіданні були присутні голова постійної комісії з законності, захисту прав громадян - ОСОБА_4, голова постійної комісії з питань промисловості, транспорту і зв'язку - ОСОБА_5 та заступник постійної комісії з питань розвитку міста, інвестицій, управління комунальною власністю та земельних питань - ОСОБА_6 Однак, протокол підписано лише головою постійної комісії з законності, захисту прав громадян - ОСОБА_4, а інший протокол - лише заступником постійної комісії з питань розвитку міста, інвестицій, управління комунальною власністю та земельних питань - ОСОБА_6 Підписи секретаря комісії та підписи інших голів постійних комісій відсутні. Крім того, відсутні висновки і рекомендації.

Враховуючи вищезазначені порушення порядку прийняття оскаржуваного рішення. суд першої інстанції, з яким погодився суд апеляційної інстанції, дійшов вірного висновку, визнавши протиправним та скасувавши рішення Ренійської міської ради Одеської області від 27.05.2015 року № 901-VІ «Про дозвіл громадянам України на розробку проектів землеустрою щодо передачі земельних ділянок безоплатно у власність для будівництва та обслуговування житлових будинків, господарських будівель і споруд» в частині надання дозволу ОСОБА_3 на розробку проекту землеустрою щодо передачі земельної ділянки, розташованої по АДРЕСА_1 безоплатно у власність для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд.

За таких обставин, колегія суддів приходить до висновку про те, що рішення судів першої та апеляційної інстанцій є законними і не підлягають скасуванню, оскільки суди, всебічно перевіривши обставини справи, вирішили спір у відповідності з нормами матеріального права, що підлягають застосуванню до даних правовідносин; в них повно відображені обставини, що мають значення для справи, висновки суду щодо встановлених обставин і правові наслідки є правильними, а доводи касаційної скарги їх не спростовують.

Відповідно до частини 1 статті 220 Кодексу адміністративного судочинства України, суд касаційної інстанції перевіряє правильність застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин у справі і не може досліджувати докази, встановлювати та визнавати доведеними обставини, що не були встановлені в судовому рішенні, та вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу.

Керуючись статтями 220, 2201, 223, 224, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів,

УХВАЛИЛА:

Касаційну скаргу Ренійської міської ради Одеської області - залишити без задоволення, а постанову Ренійського районного суду Одеської області від 10.12.2015 року та ухвалу Одеського апеляційного адміністративного суду від 16.03.2016 року у справі за позовом ОСОБА_2 до Ренійської міської ради Одеської області, третя особа - ОСОБА_3, про визнання незаконним та скасування рішення - без змін.

Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі та може бути переглянута Верховним Судом України в порядку, передбаченому статтями 235 - 244 Кодексу адміністративного судочинства України.

Судді: О.Є. Донець

В.Ф. Мороз

С.Я. Чалий