Постанова від 12.07.2016 по справі 552/3253/16-а

КИЇВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД м. ПОЛТАВИ

Справа №552/3253/16-а

Провадження № 2-а/552/117/16

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12.07.2016 року суддя Київського районного суду м. Полтави Васильєва Л.М.,

розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Полтавського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України Полтавської області про визнання незаконними дії та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ :

Позивач ОСОБА_1 23 червня 2016 року звернувся до Київського районного суду м.Полтави з позовом до Полтавського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України Полтавської області про визнання незаконними дії та зобов'язання вчинити певні дії.

Посилався на те, що 20 травня 2016 року звернувся до Полтавського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України Полтавської області про перерахунок пенсії, призначеної згідно ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру».

Вказував, що 3 травня 2016 року за вихідним № 83/Д-17 відповідачем відмовлено в перерахунку йому пенсії відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру».

Зазначене рішення відповідача вважає необґрунтованим та незаконним.

В своїй позовній заяві просив суд визнати протиправними дії Полтавського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області щодо відмови у перерахунку його пенсії та зобов'язати відповідача здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 починаючи з 01 січня 2016 року виходячи з розрахунку 90% від суми місячної (чинної) заробітної плати на підставі довідки прокуратури Полтавської області від 18.05.2016 року №18-249/вих-16 згідно ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» та здійснити відповідні виплати.

Суддя, розглянувши справу в порядку скороченого провадження, оцінивши повідомлені позивачем, відповідачем обставини, приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Встановлено, що позивач ОСОБА_1 з 04 листопада 2005 року перебуває на обліку в Полтавському об'єднаному Управлінні Пенсійного фонду України Полтавської області (до реорганізації - Управління Пенсійного фонду України Київського району в м. Полтаві) як одержувач пенсії згідно Закону України «Про прокуратуру», при цьому пенсія позивачу була призначена в розмірі 90% від суми місячної (чинної) заробітної плати відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції, чинній на час призначення пенсії.

20 травня 2016 року позивач звернувся до Полтавського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України Полтавської області із заявою про перерахунок пенсії на підставі довідки від 18 травня 2016 року № 18-249/вих16 про розмір заробітної плати, яка видана Прокуратурою Полтавської області у зв'язку із змінами, відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» № 1013 від 09 грудня 2015 року (а.с.11).

Позивачу листом від 30 травня 2016 року №83/Д-17 відмовлено у проведенні перерахунку пенсії (а.с.10).

Таким чином, за наслідками розгляду заяви позивача з доданими до неї документами, відповідачем відмовлено позивачу у проведенні перерахунку пенсії.

При вирішенні заявлених позовних вимог, суд виходить з норм Закону України «Про прокуратуру», а саме при розрахунку пенсії позивача застосуванню підлягає розмір, встановлений згідно з ч. 1 ст. 50-1 цього закону відповідно до якого розмір пенсії позивача повинен становити 90% від суми місячного заробітку.

Відповідно до ч. 1 ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру", прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії.

За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.

З урахуванням ч. 2 ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру", розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за класні чини, вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії, визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за останні 24 календарні місяці роботи, яка дає право на даний вид пенсії, підряд перед зверненням за пенсією або за будь-які 60 календарних місяців такої роботи підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв протягом цього періоду на даній роботі.

У відповідності до ч. 3 ст. 50-1 Закону "Про прокуратуру", середньомісячна сума зазначених виплат за 24 та 60 календарних місяців визначається шляхом ділення загальної суми цих виплат за 24 календарні місяці роботи підряд перед зверненням за пенсією чи за 60 календарних місяців роботи підряд відповідно на 24 або на 60.

Коригування зазначених виплат проводиться шляхом застосування коефіцієнта загального підвищення розмірів посадового окладу, надбавок до нього за класний чин. Посадовий оклад, надбавки за класний чин та вислугу років при призначенні пенсії враховуються в розмірах, встановлених на день звільнення з роботи, що дає право на даний вид пенсії.

Як вбачається з положень згаданої статті Закону, застосування коригування виплат перед виходом на пенсію з урахуванням коефіцієнта загального підвищення розмірів посадового окладу, надбавок до нього за класний чин дійсно повинно проводитися, але при призначенні пенсії, а не під час її перерахунку, як визначають відповідні положення ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру".

Відповідно до ч. 13 статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру" обчислення (перерахунок) пенсій проводиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.

Відповідно до ч. 17 ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру" призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більше як за 12 місяців. Перерахунок пенсії провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.

Конституційний Суд України неодноразово розглядав проблеми, пов'язані з реалізацією права на соціальний захист та неприпустимість обмеження конституційного права громадян на достатній життєвий рівень і сформулював правову позицію, згідно якої Конституція України та закони України виокремлюють певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, яким пенсія призначена за спеціальними законами (в тому числі і Законом України "Про прокуратуру").

Тому звуження змісту та обсягу цього права шляхом прийняття нових законів або внесення змін до чинних законів за ст. 22 Конституції України - не допускається.

Крім того, відповідно до ст. ст. 22 та 64 Конституції України, право на пенсійне забезпечення відповідних категорій громадян, встановлене законами України (в тому числі і Законом України "Про прокуратуру") є таким, що не підлягає звуженню та обмеженню.

Виходячи із загальних засад пріоритету законів над підзаконними актами при розрахунку пенсії позивача застосуванню підлягає розмір, встановлений згідно з ч. 1 ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру", відповідно до якого розмір пенсії позивача повинен становити 90% від суми місячного заробітку з врахуванням довідки від 18 травня 2016 року № 18-249/вих16, виданої Прокуратурою Полтавської області.

Тому суд приходить до висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають задоволенню та вважає за необхідне визнати дії Полтавського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області щодо відмови в перерахунку пенсії ОСОБА_1 неправомірними, зобов'язати Полтавське об'єднане управління Пенсійного фонду України Полтавської області здійснити перерахунок ОСОБА_1 пенсії, починаючи з 01 січня 2016 року, виходячи з розрахунку 90% від суми місячного заробітку згідно зі ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» №2663-111 в редакції від 12.07.2001 року та здійснити відповідні виплати.

Судові витрати у справі необхідно віднести за рахунок держави.

Керуючись ст. ст. 7 -11, 71, 94, 99,100, 159, 160 - 163 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позовні вимоги задовольнити.

Визнати дії Полтавського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області щодо відмови в перерахунку пенсії ОСОБА_1 неправомірною.

Зобов'язати Полтавське об'єднане управління Пенсійного фонду України Полтавської області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1, починаючи з 01 січня 2016 року, виходячи з розрахунку 90% від суми місячного заробітку згідно зі ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» №2663-111 в редакції від 12.07.2001 року та здійснити відповідні виплати.

Судові витрати у справі віднести за рахунок держави.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Харківського апеляційного адміністративного суду через Київський районний суд м. Полтави протягом десяти днів з дня одержання його копії.

Головуючий Л.М. Васильєва